Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 10 May 2024 06:12:49 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Duplájára nőtt az InnoElectro Kiállítás és Konferencia https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/10/innoelectro-kiallitas-konferencia-novekedes/ Fri, 10 May 2024 06:12:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29620 Az elektronikai iparnak a Budapesti Olimpiai Központ A-csarnokában szervezett rendezvény, április 23–25-ig, 29 országból, 2497 szakembert látott vendégül, több mint 600 cég képviseletében. Az előző évihez képest ez 42%-os növekedést jelent. A 78 kiállító standja összesen 1461 m2-t foglalt el a 3578 m2-es kiállítói területen. A Magyarországi Elektronikai Társaság (MELT) 3 napos rendezvényének két konferencia […]

The post Duplájára nőtt az InnoElectro Kiállítás és Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektronikai iparnak a Budapesti Olimpiai Központ A-csarnokában szervezett rendezvény, április 23–25-ig, 29 országból, 2497 szakembert látott vendégül, több mint 600 cég képviseletében. Az előző évihez képest ez 42%-os növekedést jelent.

A 78 kiállító standja összesen 1461 m2-t foglalt el a 3578 m2-es kiállítói területen. A Magyarországi Elektronikai Társaság (MELT) 3 napos rendezvényének két konferencia helyszínén 54 előadás és 3 kerekasztal beszélgetés hangzott el. A gazdag szakmai programot a MELT Diák Forrasztási versenye, valamint az IPC Kézi Forrasztási versenye színesítette. Mindezt az InnoElectro társrendezvénye az IOT LIVE SHOW és megoldás-szállítók versenye egészítette ki további 700 m2-es területen, 21 kiállítóval. A kiállításon ünnepelte a MELT két tagvállalata is kerek születésnapját, a Danutek 20, míg a Microsolder 30 éves fennállását.

“Díjazzuk az Innovációt!”

A MELT immár második alkalommal ítélte oda a kiállításon az InnoElectro-nagydíjat. A szakmai zsűri tagjai Dr. Kazi Károly a MELT elnöke, a BHE Bonn Hungary Kft. ügyvezetője, Dr. Ábrahám László, a SENSIRION Kft. vezetője, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke, és Dr. Pap László, professor emeritus, BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar.

Az elismert szakemberekből álló grémium 2024-ben az InnoElectro-nagydíjat az InterElectronic Hungary Kft.-nek ítélte oda. A díjnyertes termék az Europlacer ATOM ii-A2 multifunkciós alkatrészbeültetőgép. A második helyen a Phoenix Contact Single Pair Ethernet (SPE) megoldása végzett, míg a harmadik helyezést az Endich Bauelemente kapta: Elemes táplálású, nagy kiterjedésű ad-hoc WLAN okosszenzor hálózati ökoszisztéma fejlesztése saját végpontokkal, átjáróval és felhőszolgáltatással megoldásával.

K+F+I, képzés, gyártás – neves szakemberek a konferencián 

A konferenciát három izgalmas kerekasztal beszélgetés fűszerezte. A hazai bérgyártói panel beszélgetésben a szakemberek a hazai összeszerelő cégek legnagyobb erejét abban látták, hogy a speciális tudás, tapasztalat és az innovatív gondolkodás a kis szériás gyártásnál komoly hozzáadott értéket képviselhet a vevők számára. Résztvevők voltak: Medgyesi József (Elektromont), Méhész Árpád (Silveria), Ulrich Gyula (Z Elektronika), Melchardt Miklós (Dynamic Csurgó).

A szakmédia kerekasztal beszélgetésben résztvevők (Imre Miklós – Invest Marketing Kiadó, Véghely Tamás – EU-SOLAR Nyrt., Czakó Miklós – New Technology szaklap, Lambert Miklós – MELT Szakmédia Tagozat, Kiss Zoltán – Endrich Bauelemente) a magyar nyelvű szakirodalom fontosságát hangsúlyozták.

A legnagyobb érdeklődéssel kísért K+F kerekasztal beszélgetés résztvevői voltak: Ábrahám László (Sensirion), Kazi Károly (BHE-Bonn Hungary), Lazányi János (PCB Design), Naszádos László (thyssenkrupp). A hazai elektronikai ipar elismert szakemberei óvatosságra intettek a kormányzat túlzottan optimista terveivel kapcsolatban, mely szerint hazánknak a top 10 innovátor közé kell kerülnie az elkövetkezendő évtizedekben. Rávilágítottak az ambíciózus célok, valamint a rendelkezésre álló források és a kormányzati intézkedések között húzódó ellentétekre és az egyre kínzóbb mérnökhiányra, az oktatás fontosságára. Kiemelték ugyanakkor, hogy számos magyar cégben komoly innovációs potenciál rejlik és nemzetközi szinten is kiváló eredményeket érnek el szakembereink.

Kéziforrasztási verseny profiknak és diákoknak

A MELT idén 3. alkalommal rendezte meg kéziforrasztási versenyét középiskolás diákok számára, hogy ezzel is közelebb hozza a fiatalokhoz az elektronikai ipar és a villamosmérnöki szakma szépségét. A megmérettetésen 25 iskola 100 diákja vett részt. Első helyen végzett Baltás Levente (KSzC Kandó Kálmán Technikum, Kecskemét), második lett Nándori Bálint (BMSzC Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Technikum, Budapest), a dobogó harmadik helyén végzett Szilágyi Levente (DSzC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium, Debrecen). Különdíjban részesült még Nándori Bálint (BMSzC Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Technikum, Budapest), valamint Forgó Olivér és Kovács-Kalocsa Dávid, mindketten a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium tanulói. A legjobb csapat díját a nyíregyházi Bánki Donát Műszaki Technikum kapta.

IPC regionális kvalifikáció

Hagyományosan az InnoElectrón tartja az IPC Kézi Forrasztási Világbajnokságának magyarországi kvalifikációs versenyét. Az első három helyezett profi pénzjutalomban részesült, de csak a győztes utazhat Münchenben az Electronicára, ahol Magyarországot képviselheti a világbajnokságon. A szoros versenyben idén is a BHE Bonn Hungary munkatársa, Zsombok Péter végzett az első helyen – immár három egymást utáni évben. Őt Hermann Tibor (BME) követte a második helyen és Vizi Zoltán a TI-Elektronikai Kft. munkatársa a harmadik helyen. A legjobb csapat címet idén a TI-Elektronika Kft. tudhatta magáénak.

Az InnoElecto Budapesten, 2025. április 8–10-ig tárja ismét szélesre kapuit a szakemberek számára, ne maradjon le az elektronikai ipar legnagyobb magyarországi rendezvényéről! 

További információ: www.melt.hu, www.innoelectro.hu              


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Duplájára nőtt az InnoElectro Kiállítás és Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/10/szellemitulajdon-vedelem-palyazat-segitseg/ Fri, 10 May 2024 05:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29612 A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is. A hazai innovációs stratégiai intézkedéscsomagban, a Neumann János Programban (NJP), a Kormány célul tűzte ki az iparjogvédelmi oltalmak számának […]

The post Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is.

A hazai innovációs stratégiai intézkedéscsomagban, a Neumann János Programban (NJP), a Kormány célul tűzte ki az iparjogvédelmi oltalmak számának jelentős emelését – ma ugyanis 1 milliárd euró GDP-re Magyarországon 1,5 szabadalmi bejelentés jut, míg az EU-átlag 3,5. Ezért is döntött úgy a Kormány az NJP keretében, hogy 2024-től 75%-kal csökkenti a szabadalmi bejelentési és fenntartási díjakat a magánszemélyek, kkv-k, egyetemek és kutatóintézetek részére − ezzel a magyarországi lett a legkedvezőbb díjszabás az említett kör számára egész Európában.

A kutatás-fejlesztési eredmények és az innovatív ötletek úgy hasznosíthatók leghatékonyabban, ha megfelelő jogi védelmet kapnak. Ez a lépés létfontosságú ahhoz, hogy a befektetett erőforrások – idő, pénz, szakértelem – ne csak megtérüljenek, de hosszú távú piaci előnyt és annak megfelelő hasznot hozzanak.

Jó hír, hogy a piaci szereplők Magyarországon is egyre tudatosabbak ezen a téren, mind gyakrabban kérnek oltalmat az általuk fejlesztett termékre vagy technológiára a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH). A szemléletformálás keretében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) hosszú ideje célzott pályázatokkal támogatja, hogy minél szélesebb kör – akár a legkisebb mikrovállalkozás is – éljen ezzel a lehetőséggel. A most meghirdetett pályázati felhívás 500 millió forintnyi keretösszegéből az érintettek 100% vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a szabadalommal, használatiminta-oltalommal, növényfajta-oltalommal, formatervezési mintaoltalommal vagy védjegyoltalommal kapcsolatos hazai és nemzetközi SZTNH-eljárások finanszírozására – ide értve például az iparjogvédelmi tanácsadást, az ügyvivői szolgáltatást, valamint a hatósági díjak költségét is.

„A szellemi tulajdon védelme és hasznosítása az egyik legfontosabb katalizátora a hazai innovációs potenciál kiaknázásának. Tudatosítással, hatékony folyamatokkal, jógyakorlatok megosztásával, illetve hazai és nemzetközi források ajánlásával támogatjuk a piaci szereplőket, egyetemeket, magánszemélyeket a szellemi alkotómunka megfelelő elismerése érdekében. Ez a pályázat egyedülálló módon nyújt lehetőséget a hazai és nemzetközi oltalomszerzés legfontosabb döntési pontjainál felmerülő költségek finanszírozására, így segítve elő végső soron a hazai, európai és nemzetközi iparjogvédelmi oltalom megszerzését

– hangsúlyozza Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.

„Minden piaci szereplőnek fontos felismerni, hogy a versenyképesség érdekében a szellemitulajdon-védelem területén is lépést kell tartani a konkurenciával. A Neumann János Program egyik kiemelt célja, hogy Magyarországon a szabadalmak száma az évtized végéig megduplázódjon. Ezt a pályázati támogatások mellett azzal is ösztönözzük, hogy az oltalomszerzés egyre több innovációs pályázatunknál alapvető elvárás lesz

– teszi hozzá dr. Szabados Zsuzsa, az NKFI Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese.

A most megnyíló két pályázaton vállalkozások, egyetemek és más szervezetek kutatóhelyei és természetes személyek igényelhetnek támogatást szellemi alkotásaik védelméhez. A hasonló céllal meghirdetett korábbi „Iparjog” pályázati konstrukciókban 2015 óta összesen 474 kérelem részesült több mint 730 millió forint támogatásban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Schneider Electric együttműködés a nyugodt, tisztességes megélhetést biztosító bérekért https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/09/schneider-electric-egyuttmukodes-beremeles/ Thu, 09 May 2024 06:00:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29582 Becslések szerint világszinten a munkavállalók mintegy egyharmada kevesebbet keres, mint amennyi a nyugodt, tisztességes megélhetése biztosításához elegendő. A helyzet javítása érdekében összefogásra van szükség, ennek jegyében a Schneider Electric három évre szóló partnerségi megállapodást kötött a WageIndicator Foundation nevű szervezettel. A nyugodt megélhetést biztosító bér lehetővé teszi a munkavállalók számára a családjuk alapvető szükségleteinek fedezését […]

The post Schneider Electric együttműködés a nyugodt, tisztességes megélhetést biztosító bérekért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Becslések szerint világszinten a munkavállalók mintegy egyharmada kevesebbet keres, mint amennyi a nyugodt, tisztességes megélhetése biztosításához elegendő.

A helyzet javítása érdekében összefogásra van szükség, ennek jegyében a Schneider Electric három évre szóló partnerségi megállapodást kötött a WageIndicator Foundation nevű szervezettel.

A nyugodt megélhetést biztosító bér lehetővé teszi a munkavállalók számára a családjuk alapvető szükségleteinek fedezését és egy tisztességes életszínvonal biztosítását számukra. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat a most megkötött, három évre szóló partneri megállapodással támogatja a WageIndicator Foundation munkáját, amely lehetőséget kínál a dolgozók és a munkaadók számára is, hogy megismerjék, mekkora az egyes országokban a tisztességes megélhetést biztosító bér.

A WageIndicator Foundation május 1-jén hozta nyilvánosságra első, átfogó adatbázisát, amely 165 ország megélhetési béradatait teszi elérhetővé mindenki számára. Az összegyűjtött információk lehetővé teszik a vállalkozások, köztük a Schneider Electric és beszállítói számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak annak érdekében, hogy nyugodt megélhetést biztosító bért fizethessenek munkatársaiknak.

„Egy olyan világban élünk, ahol a becslések szerint minden harmadik munkavállaló, vagyis mintegy egymilliárd dolgozó kevesebbet keres, mint amennyire a tisztességes életszínvonal biztosításához szüksége lenne, ezért a nyugodt megélhetést biztosító bérnek alapvető emberi jognak kellene lennie. Több mint 100 országban jelen lévő vállalatként a tisztességes bérek iránti elkötelezettségünk abban is megnyilvánul, hogy szerepet vállalunk a WageIndicator Foundation küldetésében, hogy a nyugodt megélhetéshez szükséges bérre vonatkozó információkat mindenki számára hozzáférhetővé tegyük”

– mondta el Gilles Vermot Desroches, a Schneider Electric „Corporate Citizenship and Institutional Affairs” területért felelős alelnöke.

A vállalat 2021 óta az ENSZ „Decent Work” programjának védnöke, és elkötelezett a világszervezet „Forward Faster” kezdeményezésének céljai mellett. A Schneider Electric alkalmazottainak 100 százaléka kap legalább a tisztességes megélhetést biztosító bért. Ezt a tényt a tavalyi év után idén áprilisban a Fair Wage Network újból tanúsította. Emellett a társaság emberi jogi politikája és bizalmi kódexe is megerősíti elkötelezettségét az igazságosabb társadalom megteremtése iránt.

A Schneider Electric nyugodt, tisztességes megélhetést biztosító bérek iránti elkötelezettsége nem csupán a saját működésében jelenik meg, hanem a partneri együttműködéseiben is tükröződik. A vállalat átfogó fenntarthatósági programja (Schneider Sustainability Impact) részeként a cég minden stratégiai beszállítójától elvárja, hogy 2025-ig tisztességes munkafeltételeket biztosítson alkalmazottai számára, beleértve ebbe a tisztességes megélhetést biztosító bérekre vonatkozó kötelezettségvállalást. A Schneider Electric arra biztat minden, ezzel a kulcsfontosságú témával foglalkozó szervezetet, hogy továbbra is működjenek együtt, annak érdekében, hogy megkönnyítsék a megbízható adatokhoz, egyértelmű módszertanokhoz és jó gyakorlatokhoz való hozzáférést.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Schneider Electric együttműködés a nyugodt, tisztességes megélhetést biztosító bérekért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mewa-csoport átvette a Mikroclean céget https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/09/mikroclean-mewa-ceg-csoport-gazdasag/ Thu, 09 May 2024 05:30:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29579 Speciális szolgáltatás az ipari tisztaterek takarítása területén A családi tulajdonban lévő német Mewa vállalatcsoport folytatja expanzióját. Február 29. óta száz százalékos leányvállalatként immár a – Magyarországon elsősorban teljeskörű ipari törlőkendő-szolgáltatásáról ismert – Mewa-csoporthoz tartozik a Mikroclean GmbH, az ipari tisztaterek (cleanroomok) takarítására specializálódott német vállalkozás is. A Mikroclean székhelye a Baden-Württemberg tartományi Grafenberg bei Metzlingen […]

The post A Mewa-csoport átvette a Mikroclean céget appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Speciális szolgáltatás az ipari tisztaterek takarítása területén

A családi tulajdonban lévő német Mewa vállalatcsoport folytatja expanzióját. Február 29. óta száz százalékos leányvállalatként immár a – Magyarországon elsősorban teljeskörű ipari törlőkendő-szolgáltatásáról ismert – Mewa-csoporthoz tartozik a Mikroclean GmbH, az ipari tisztaterek (cleanroomok) takarítására specializálódott német vállalkozás is.

A Mikroclean székhelye a Baden-Württemberg tartományi Grafenberg bei Metzlingen községben található, de jelen van Berlinben és Essenben is, valamint további tíz szolgáltatóközponttal támogatja ügyfeleit Németországban, Ausztriában, Svájcban és további európai országokban. Megrendelői a gyártó‑, gyógyszer- és orvosikészülék-, valamint a biokémiai iparban tevékenykednek.

A Mikroclean GmbH-t 2012-ben alapított Timo Speck. A szakember korábban műszaki vezetőként dolgozott az épülettakarítási üzletágban, és arra a következtetésre jutott, hogy a speciális tisztaságot igénylő ipari tisztaterek takarítását csak egy külön erre a célra szakosodott vállalkozás tudja magas színvonalon elvégezni. A cég hamarosan a tisztaterek takarításának innovatív szakértőjévé vált, és az alaptevékenység mellett ma már az ilyen speciális környezetben dolgozó személyzet képzésével és minősítésével is foglalkoznak.

A tranzakció lezárultával az ügyvezetés tagjai Timo Speck és Günes Yenen, a Mewa korábbi angliai ügyvezetője lettek. „Bővíteni szeretnénk a tisztaterekhez kapcsolódó szolgáltatásainkat, ezért fontos a meglévő kompetenciánk kiegészítése és következetes továbbfejlesztése. A Mikrocleannel létrejött partnerség új lehetőségeket teremt számunkra ebben a növekedési szektorban. Nagyon örülünk annak, hogy sikerült megnyernünk Timo Specket és csapatát, köszöntjük őket a Mewa-csoportban!” – mondta Bernhard Niklewitz, a Mewa igazgatósági elnöke.

Timo Speck nagyon pozitívnak találja azokat a szinergiákat és lehetőségeket, amelyek egy nemzetközi színtéren tevékenykedő vállalatcsoport tagjaként nyílnak meg számukra. „Mindig azt mondom ügyfeleinknek, hogy ’az Önök tisztatere egyben a mi tisztaterünk is’, hiszen ezen speciális munkaterületek tisztítása nagyon komoly felelősséggel jár, amelyet mi teljes mértékben vállalunk. Kimondottan örülök, hogy a Mewával közösen, célzottan fejleszthetjük tovább szolgáltatásainkat.”

A Mewa-csoport folyamatosan bővíti a tisztaterek ellátása területén meglévő szolgáltatási portfólióját. A Mikroclean integrációja komoly stratégiai lépés ezen az úton. A területeken használt tisztatéri ruházat mosásához és kezeléséhez kapcsolódó teljes körű szolgáltatás ellátására a meissenheimi Mewa-telephelyen épül jelenleg egy teljesen új üzem.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Mewa-csoport átvette a Mikroclean céget appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/09/siemens-sicharge-kamion-tolto/ Thu, 09 May 2024 05:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29575 Ultraerős, nyilvános gyorstöltő várja az e-kamionokat Ausztriában A világon elsőként a felső-ausztriai Laakirchenben, az autópálya melletti OMV-töltőállómáson helyezték mindennapos üzembe a Siemens e-kamionok tankolására is alkalmas új csúcstöltőjét. A nehéz tehergépjárművek igényeire szabott, folyadékhűtéses töltőkábelekkel felszerelt, 400 kW teljesítményt biztosító ultraerős készüléket a töltést egyszerűsítő AutoCharge funkcióval szerelték fel: a töltőkábel csatlakoztatásakor azonnal elindul a […]

The post Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ultraerős, nyilvános gyorstöltő várja az e-kamionokat Ausztriában

A világon elsőként a felső-ausztriai Laakirchenben, az autópálya melletti OMV-töltőállómáson helyezték mindennapos üzembe a Siemens e-kamionok tankolására is alkalmas új csúcstöltőjét.

A nehéz tehergépjárművek igényeire szabott, folyadékhűtéses töltőkábelekkel felszerelt, 400 kW teljesítményt biztosító ultraerős készüléket a töltést egyszerűsítő AutoCharge funkcióval szerelték fel: a töltőkábel csatlakoztatásakor azonnal elindul a töltési folyamat, a beállított tarifa szerint. Azaz nincs szükség az alkalmazáson vagy töltőkártyán keresztüli hitelesítésre, hanem a járműveket egyedi azonosítójuk (MAC-címük) alapján ismeri fel a rendszer. A töltés végeztével a sofőrnek csak le kell választania a töltőkábelt, és már folytathatja a vezetést, mivel a fizetés is automatikusan történik.

Az új töltőállomásokat négy DC (egyenáramú) töltőkarral látták el, ennek köszönhetően a töltőkhöz egyidejűleg több jármű, és nem csak e-kamionok, hanem személygépkocsik is csatlakozhatóak. A rendelkezésre álló teljesítményt az eszközt kezelő szoftver dinamikusan osztja meg a járművek között, azok optimális töltési idejét, akkumulátortechnológiáját, valamint aktuális töltöttségi állapotát figyelembe véve.

A hazánkban is elérhető SICHARGE portfolió új tagja akár 40 Celsius fokos hőségben is stabil teljesítmény leadására képes.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/08/vtux-szelepsziget-festo/ Wed, 08 May 2024 11:51:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29607 A Festo új szelepterminálja, a VTUX egyesíti három klasszikus szelepsziget-család előnyeit. A Festo most még egyszerűbbé teszi a felhasználók dolgát: a klasszikus CPV, MPA-L/S és VTUG szelepszigetek funkciói mostantól a szabadon konfigurálható VTUX szelepterminálban egyesülnek. Emellett az AP-I és AP-A kommunikációs rendszer ideális platformot teremt a digitalizált gyártáshoz. Ez rugalmasságot és nyitottságot jelent, hűen a […]

The post A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo új szelepterminálja, a VTUX egyesíti három klasszikus szelepsziget-család előnyeit.

A Festo most még egyszerűbbé teszi a felhasználók dolgát: a klasszikus CPV, MPA-L/S és VTUG szelepszigetek funkciói mostantól a szabadon konfigurálható VTUX szelepterminálban egyesülnek. Emellett az AP-I és AP-A kommunikációs rendszer ideális platformot teremt a digitalizált gyártáshoz. Ez rugalmasságot és nyitottságot jelent, hűen a “Nyitott architektúra” mottóhoz.

A három klasszikus, a CPV, az MPA-L/S és a VTUG utódja, a VTUX nagy átáramlásával és szinte korlátlan modularitásával nyűgöz le. Ez a szelepterminál szinte bármilyen gépkoncepcióhoz illeszkedik, legyen az központosított vagy decentralizált. A szelepterminál moduljai tetszőlegesen elrendezhetők, kompaktak és könnyűek, ezáltal időt, helyet és súlyt takarítanak meg a gépben.

Nyitottság az AP kommunikációs technológiával

Az AP kommunikációs technológiával a kapcsolatok felépítése szinte gyerekjáték, még nagy távolságokon keresztül is. Ez a kommunikációs technológia megteremti a biztonságos kialakítás, a prediktív karbantartás és a felhővel való adatcsere előfeltételeit a dolgok ipari internetén (IIOT) belül. Az IP65/67 védettségű CPX-AP-A távoli I/O rendszer valós idejű kommunikációt tesz lehetővé Ethernet-alapú terepi buszon és belső AP-kommunikáción keresztül. A be- és kimeneti jelek – legyenek azok digitálisak vagy analógok – közvetlenül csatlakoztathatók bármilyen alkalmazáshoz (M8, M12 csatlakozó). A rendszer a tápfeszültségellátás és -továbbítás széles választékát kínálja, valamint interfészt biztosít a programozáshoz.

A pneumatikus csatlakozók igény szerint, a csövek átmérőjének megfelelően választhatók. Így optimális egyensúly érhető el a helytakarékosság és a megfelelő átáramlás között. Tetszőleges számú nyomászónát is ki lehet alakítani. A VTUX könnyű felépítése lehetővé teszi, hogy front-end egységen, portálon vagy robotkaron is használható legyen, és energiahatékonyan, rövid pneumatikus csövekkel csatlakozzon a pneumatikus hajtóművekhez.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
III. MMSZ Műanyagipari Konferencia: A körforgásos gazdaság https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/07/muanyagipari-konferencia-mmsz-korforgasos-gazdasag/ Tue, 07 May 2024 13:50:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29560 Az Energiaügyi Minisztérium, MOL-MOHU Zrt. és a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. vezetőivel várja a III. MMSZ Műanyagipari Konferencia az érdeklődőket a HUNGEXPO-n május 8-án. Az előadók olyan izgalmas témákat járnak körbe, mint a körforgásos gazdaság, a műanyag-másodnyersanyagok és a környezeti fenntarthatóság. Az előadók között lesz Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója is, aki […]

The post III. MMSZ Műanyagipari Konferencia: A körforgásos gazdaság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Energiaügyi Minisztérium, MOL-MOHU Zrt. és a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. vezetőivel várja a III. MMSZ Műanyagipari Konferencia az érdeklődőket a HUNGEXPO-n május 8-án.

Az előadók olyan izgalmas témákat járnak körbe, mint a körforgásos gazdaság, a műanyag-másodnyersanyagok és a környezeti fenntarthatóság. Az előadók között lesz Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója is, aki a polimerek piacába enged betekintést.

Idén május 7-10. között rendezik meg az IPAR NAPJAI Nemzetközi ipari szakkiállítást. A jelentős rendezvén ad otthont idén is az MMSZ Műanyagipari Konferenciának, amelyet május 8-án látogathatnak meg a műanyagipar iránt érdeklődők. Az MMSZ rendezvényének látogatása ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Körforgásos gazdaság, műanyagipari helyzetkép

A konferencia első előadását az Energiaügyi Minisztérium tartja, témája a körforgásos gazdaság vagy körkörös gazdaság koncepciója lesz, amely a fenntartható fejlődés része. Lényege az, hogy a termékek életciklusát minél jobban meghosszabbítsák a minél kisebb új anyag- és energiaráfordítással. A megoldást az jelentheti, hogy az elhasználódott terméket, ahelyett hogy megsemmisítenék, újrahasznosítják. Ennek a folyamatnak a többszöri ismétlése adja a körforgásos gazdaság lényegét.

Műanyag-másodnyersanyagok és fenntarthatóság

A körforgásos gazdaság után Runtág Tivadar, a MOL-MOHU Zrt. operatív igazgatója fog beszélni az aktualitásokról, műanyag-másodnyersanyagokról, EPR-ről. MOL évekkel ezelőtt beszállt a

nemzetközi műanyag újrahasznosítási üzletbe. Egyre nagyobb az újrafeldolgozott műanyagok iránti kereslet, a MOL pedig elkötelezett az újrahasznosítás és a fenntarthatóság mellett. Céljuk, hogy vezető szerepet töltsenek be az újrahasznosítás terén Közép-Kelet Európában.

A műanyagok után továbbra is a fenntarthatóságé lesz a főszerep. Török József, a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója tart előadást arról, hogy milyen szerepe van a tőkebefektetésnek a környezeti fenntarthatóságban. Az alapítvány fontosnak tartja a klímavédelemmel kapcsolatos szemléletformálást és a fenntarthatósági kezdeményezések támogatását. Felkarolnak minden olyan kezdeményezést, amely a természeti értékeink nagyszerűségét hirdeti.

A polimerek szakértője zárja a konferenciát

A III. MMSZ Műanyagipari Konferencia utolsó előadása a polimerek világába kalauzolja el a látogatókat. Az árak, trendek alakulásáról a polimerek piacán fog beszélni Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója, MMSZ elnökségi tagja. A myCEPPI az egyetlen kifejezetten közép-európai fókuszú polimerpiaci elemzőcég. Részletes, megbízható forrásból származó és értékes iparági árinformációkkal, valamint a piaci trendek elemzésével és előrejelzésével foglalkoznak. Hetente adják közzé a népszerű polimer árriportukat, ami rengeteg hasznos információt tartalmaz az ipari szereplőknek.

A konferenciára az alábbi linken lehet regisztrálni: https://forms.gle/A65eBUNsYFAyjhtG9

Emellett a kiállításra is külön kell regisztrálni, amely szintén díjtalan: www.iparnapjai.hu/polimerek

A részletes program

12.30-13.00 Érkezés, regisztráció a konferenciára

Kiváló szakemberek és a magyar műanyagipar jeles képviselői az alábbi témakörökben adnak elő,
(program szervezés alatt, változtatás joga fenntartva):
13.00-13.40   Körforgásos gazdaság, műanyagipari helyzetkép
Energiaügyi Minisztérium, (utána kérdések-válaszok)
(az előadó felkérése folyamatban)

13.50-14.30 Aktualitások, műanyag-másodnyersanyagok, EPR
Runtág Tivadar, a MOL-MOHU Zrt. operatív igazgatója
(utána kérdések-válaszok)

14.30-14.45 Kávészünet

14.45-15.15 Tőkebefektetés a környezeti fenntarthatóságban
Török József, a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója

15.15-15.40 Árak, trendek a polimerek piacán
Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója, MMSZ elnökségi tag
(utána kérdések-válaszok)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post III. MMSZ Műanyagipari Konferencia: A körforgásos gazdaság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3D gyártás szimulációs szoftverek: A teljes útmutató (videókkal) https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/07/3d-gyartas-szoftver-video-utmutato/ Tue, 07 May 2024 04:04:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29557 Ezen, 3D gyártás szimulációhoz készült átfogó útmutatóból megtudhatja hogyan kezdjen hozzá a 3D szimulációhoz, melyek a szimuláció legnagyobb előnyei, hogyan fejlesztheti készségeit, és még sok minden mást. Ennek az útmutatónak 2 célja van: a 3D szimuláció bemutatása arra az esetre, ha nem ismerné mire használható annak bemutatása, hogy a 3D gyártás szimuláció milyen segítséget nyújthat az Ön […]

The post 3D gyártás szimulációs szoftverek: A teljes útmutató (videókkal) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezen, 3D gyártás szimulációhoz készült átfogó útmutatóból megtudhatja hogyan kezdjen hozzá a 3D szimulációhoz, melyek a szimuláció legnagyobb előnyei, hogyan fejlesztheti készségeit, és még sok minden mást.

Ennek az útmutatónak 2 célja van:

  • a 3D szimuláció bemutatása arra az esetre, ha nem ismerné mire használható
  • annak bemutatása, hogy a 3D gyártás szimuláció milyen segítséget nyújthat az Ön vállalkozásának

A következőket vesszük végig:

  • Mi az a 3D szimuláció?
  • A 3D gyártás szimuláció bemutatása
  • A 3D gyártás szimulációs szoftver előnyei
  • 3D szimulációs szoftver kezdőknek — Hogyan lehet tanulni?
  • Hogyan készíthető el a 3D szimuláció?
  • Gyártás szimuláció tervezők számára

További információ itt:

https://kontron.hu/blog/3d-gyartas-szimulacios-szoftverek-a-teljes-utmutato-videokkal-egyutt/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 3D gyártás szimulációs szoftverek: A teljes útmutató (videókkal) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új 3D nyomtatók, új 3D szkennerek és új felületkezelő is debütál a VARINEX standján az Ipar Napjain! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/varinex-ipar-napjai-3d-nyomtatok/ Mon, 06 May 2024 10:02:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29538 A VARINEX Zrt. leányvállalatával, a SinterAM Kft.-vel együtt az additív gyártás élenjáró hazai specialistája, 25 éve megbízható partnere a vállalkozásoknak. Az innovatív gyártástechnológia szakértőjeként számos piacvezető 3D szkenner, 3D nyomtató, 3D szoftver és felületkezelő márkával dolgoznak együtt, így a VARINEX A pavilon 306B standján több újdonság is debütál az idei Ipar Napjain. Először lehet élőben […]

The post Új 3D nyomtatók, új 3D szkennerek és új felületkezelő is debütál a VARINEX standján az Ipar Napjain! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A VARINEX Zrt. leányvállalatával, a SinterAM Kft.-vel együtt az additív gyártás élenjáró hazai specialistája, 25 éve megbízható partnere a vállalkozásoknak. Az innovatív gyártástechnológia szakértőjeként számos piacvezető 3D szkenner, 3D nyomtató, 3D szoftver és felületkezelő márkával dolgoznak együtt, így a VARINEX A pavilon 306B standján több újdonság is debütál az idei Ipar Napjain. Először lehet élőben megtekinteni a Stratasys F770 robusztus additív gyártóberendezését, az AMT SFX környezetbarát felületkezelő berendezését és több gyártó 3D szkenner termékeit. A SinterAM A pavilon 303I standon alkalmazás orientált lenyűgöző EOS DMLS fémnyomtatott alkatrészekkel, 3D szkennelés bemutatóval és nyereményjátékkal is várja az érdeklődőket.

ÚJ, ROBUSZTUS 3D NYOMTATÓ, AKÁR 1 MÉTERES ALKATRÉSZEKHEZ

Forrás: VARINEX Nagyméretű vagy sok kisebb alkatrész, ami határidőre elkészül? Van egy jó hírünk! Itt az új robusztus F770 3D nyomtató!

A Stratasys F770 óriás méretű 3D nyomtató akár 1 méter hosszú (1000x610x610mm) alkatrészek gyors, megbízható és megfizethető 3D nyomtatását teszi lehetővé. Nincs szükség mérnöki bravúrokra a használatához, a CAD modell betöltése után, csak az orientációt kell beállítani, majd gombnyomásra már indul is a gyártás. A fröccsöntéshez használt szabványos, ipari ABS és ASA anyagot nyomtatja, amely a megfelelő tanúsítványokkal is rendelkezik. Ebben a gépben nem vetemedik az ABS, sem az ASA. Az új 3D nyomtató mindkét anyaghoz oldható támasztékot használ, így nem kihívás az eltávolítása. A munkatér tágas és a modell átlós elhelyezése esetén a maximális nyomtatható hossz 1160 mm. Ez jelentős technológiai előrelépés a hatalmas alkatrészek, illetve a sok kisebb méretű alkatrész tömeges gyártásában is. Az F770 robusztus FDM 3D nyomtató garantáltan le fogja nyűgözni az additív gyártás iránt érdeklődő közönséget.

ÚJ 3D SZKENNEREK ÉS FELÜLETKEZELŐK PREMIERJE

varinex 3d nyomtatás

Forrás: VARINEX

A világ legnépszerűbb 3D szkenner márkáinak újdonságaival, 3D szkennelés bemutatóval és nyereményjátékkal is várjuk a VARINEX és a SinterAM standokon a látogatókat. Az innovatív 3D szkennerek könnyen beilleszthetők a termékfejlesztési folyamatokba, a prototípusok ellenőrzésére, az iterációk rögzítésére és sorozatok ellenőrzésére. Ezen kívül meglévő alkatrészek digitalizálására, visszamodellezésére és minőségellenőrzésre is alkalmasak. Hordozhatóságuknak és gyors mérési sebességüknek köszönhetően a 3D szkennerek segíthetnek felgyorsítani ezeket a munkafolyamatokat a piacra kerülési idő csökkentése érdekében. Jöjjön el, és nézze meg élő 3D szkenner bemutatóinkat a kiállítás minden napján, és vegyen részt a standon meghirdetett meglepetés nyereményjátékokban!

Az additív gyártás fontos szereplői a 3D felületkezelők. Nézze meg az idén debütáló PostPro SFX kémiai felületkezelő rendszerét, amely a világ első desktop felületkezelője a polimer 3D nyomtatott alkatrészekhez. A 11 literes munkaterű berendezés környezetbarát kémiai oldószerével a legkisebb ökológiai lábnyommal rendelkezik a felületkezelők között, és desktop méretével, valamint plug-and-play felhasználóbarát működtetésével egyedülálló az additív gyártás világpiacán. A kémiai polírozás a termék felületének megjelenésén túl javítja az alapanyagok mechanikai tulajdonságait is. Több, mint 150 alapanyaggal kompatibilis, köztük mérnöki műanyagokkal, elasztomerekkel és kompozitokkal.

EOS DMLS TECHNOLÓGIA  –  ÉLEN A FÉMNYOMTATÁSBAN

varinex

Forrás: SinterAM

Az EOS a világ legfejlettebb lézerszinterező, porágyas fémnyomtató berendezéseit gyártja már 30 éve, és a DMLS technológia elnevezése (Direct Metal Laser Sintering) is tőlük ered. A világon egyedülálló kutatás-fejlesztésével folyamatosan növeli technológiai előnyét, és olyan innovációra épülő gazdasági előnyöket kínál, amelyek fontosabbak, mint valaha. Magyarország legnevesebb ipari cégei és egyetemei is az EOS mellett tették le voksukat. Ismerkedjen meg a SinterAM standon a lenyűgöző fémnyomtatott alkatrészekkel és szerszámokkal, amelyek szerszámacél, rozsdamentes acél, nikkel ötvözetek, kobalt-króm, réz, alumínium és titán alapanyagból készültek. Jöjjön el a SinterAM standra, nézze meg 3D szkenner bemutatónkat és nyerjen 3D fémnyomtatási szolgáltatást 100 000 forint értékben!

25 ÉVE SEGÍTJÜK ADDITÍV GYÁRTÁSSAL MAGYARORSZÁG VEZETŐ IPARI CÉGEIT ÉS INNOVÁCIÓIKAT

A VARINEX Zrt. nemcsak világmárkákat forgalmaz az additív gyártás területén, hanem 3D Digitális Gyárában 25 éve naponta többezer alkatrészt gyárt saját, közép-európai szinten is egyedülálló gépparkján. A cég magyar és nemzetközi kutatás-fejlesztési projektekben is bizonyítja szakértelmét, és az oktatás területén a legtöbb neves hazai egyetemmel szorosan együttműködik.

A világ legnépszerűbb 3D szkennereinek és 3D nyomtatóinak újdonságaival készül a VARINEX az idei Ipar Napjaira, egyedülálló és izgalmas fém és polimer nyomtatott alkatrészeken keresztül bemutatva a legfontosabb ipari alkalmazásokat. Ismerje meg Ön is személyesen VARINEX szakértő csapatát az A pavilon 306B standján május 7-10. között! Ingyenes kiállítási belépőért ezen a linken tud regisztrálni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új 3D nyomtatók, új 3D szkennerek és új felületkezelő is debütál a VARINEX standján az Ipar Napjain! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/fenntarthatosagi-jeloles-ismerve-ecotech/ Mon, 06 May 2024 08:14:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29532 Közvetlenül összehasonlíthatóvá teszi termékei fenntarthatósági adatait a Siemens. Új minősítési kategóriát hozott létre a Siemens az EcoTech megjelöléssel, amivel az iparban, az energiaelosztásban használatos termékeinek fenntarthatósági jellemzőiről ad átfogó képet. Segítségével a vásárlók könnyen megtalálják a számukra egyszerre előnyös és környezetbarát megoldásokat. A minősítéshez az egyes termékek teljes életciklusának tulajdonságait három meghatározó dimenzió mentén vizsgálják: […]

The post Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közvetlenül összehasonlíthatóvá teszi termékei fenntarthatósági adatait a Siemens.

Új minősítési kategóriát hozott létre a Siemens az EcoTech megjelöléssel, amivel az iparban, az energiaelosztásban használatos termékeinek fenntarthatósági jellemzőiről ad átfogó képet. Segítségével a vásárlók könnyen megtalálják a számukra egyszerre előnyös és környezetbarát megoldásokat.

A minősítéshez az egyes termékek teljes életciklusának tulajdonságait három meghatározó dimenzió mentén vizsgálják: fenntartható anyaghasználat, optimális használati- és megtérülési érték, valamint az újrahasznosíthatóság. Olyan további szempontokat is figyelembe vesznek, mint például az alacsony CO2-jellemzőjű anyagok alkalmazása, a fenntartható csomagolás, az energiahatékonyság vagy a hosszú élettartam. Emellett az összes, EcoTech címkével ellátott termékét 100 százalékban megújuló villamos energiát használó üzemekben gyártják.

Egyelőre csak bizonyos portfolióelemek esetében használják az EcoTech megjelölést, de fokozatosan kiterjesztik a besorolási rendszert a Siemens további termékcsaládjaira is.

„Már EcoTech címkével érkezik a SENTRON ECPD komplex védelmi készülékünk, ami akár 10 hagyományos terméket is képes kiváltani. Ez 80 százalékos csökkenést jelent az elektromos, 90-90 százalékos csökkenést pedig a fém- vagy műanyag alkatrészek felhasználásában a gyártás során, valamint felére redukálja az előállításból származó szén-dioxid-kibocsátást”

szemlélteti a különbséget Broda Krisztián, a Siemens Zrt. kisfeszültségű energiaelosztásért felelős üzletágának vezetője, valamint a cég fenntarthatósági csapatának tagja.

A további példák közé tartozik a SENTRON 3WA légmegszakító vagy a SIRIUS kapcsolók portfóliója.

A Siemens EcoTech megjelölés a következő mérföldkő a fenntarthatóságban élen járó vállalat törekvései között; a 2023-as pénzügyi évben a Siemens-megoldások választásával a cég partnerei mintegy 190 millió tonna CO2-kibocsátást takarítottak meg. Legutóbb a Mercedes-Benzzel jelentett be együttműködést a Siemens, amelynek keretében a digitális iker technológia használatával az autógyár-tervezést teszik energiahatékonyabbá. A szintén friss, Heinekennel közös projektben pedig a Siemens a sörgyártó dekarbonizációs törekvését támogatva, várhatóan telephelyenként 15-20 százalékkal segíti mérsékelni a felhasznált energia mennyiségét, illetve 50 százalékkal csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.

A Siemens 2030-ra vállalta, hogy saját gyártóegységei és épületei világszerte nettó zéró karbonkibocsátásúak lesznek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/hannover-messe-bosch-fenntarthato/ Mon, 06 May 2024 06:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29527 Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti […]

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat.

A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója a gazdasági kihívások ellenére 2023-ban is megtartotta korábbi pozícióját. A Bosch árbevétele az ipari technika üzleti szektorban 6,8 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 10,2 százalékkal – 7,4 milliárd euróra emelkedett. A növekedés fő mozgatórugóit a HydraForce és az Elmo Motion Control cégek felvásárlásai jelentették.

A Hannover Messe 2024 kiállításon a Bosch az automatizálás, a digitalizáció és a hidrogén területén mutatott be technológiai megoldásokat.

„A mesterséges intelligencia és a digitalizáció korai alkalmazójaként az ipari technika szektor szinte egyetlen más ágazathoz sem hasonlítható”

– mondta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának ipari technika üzletágért, valamint digitalizációért felelős tagja.

„A szoftverek és a hálózatba kapcsoltság segítik, hogy a termelés hatékonyabb, jobb minőségű és fenntarthatóbb legyen. Az életszínvonalunk és jólétünk csak az erős ipari szektornak köszönhetően maradhat fenntartható.”

Generatív mesterséges intelligencia: fejleszti a folyamatokat és a minőséget

A gyártásban a Bosch a generatív mesterséges intelligenciát a termelésirányítás, a felügyelet és az ellenőrzés további fejlesztésére használja. A Bosch két németországi üzemében a vállalat olyan projekteket indított el, amelyek során a generatív MI szintetikus képeket hoz létre az optikai ellenőrzésre vonatkozó MI-megoldások kifejlesztéséhez és skálázásához, valamint a meglévő MI-modellek optimalizálásához. A Bosch arra számít, hogy ez a jelenlegi hat-tizenkét hónapról néhány hétre csökkenti az MI-alkalmazások tervezéséhez, bevezetéséhez és felfuttatásához szükséges időt. A Bosch kutatói által kifejlesztett, szintetikus adatokat előállító szolgáltatást a sikeres kísérleti tesztelést követően a Bosch valamennyi telephelye számára elérhető lesz.

ctrlX AUTOMATION: automatizálási eszköztár

A Bosch Rexroth által a gyártásautomatizáláshoz kifejlesztett ctrlX AUTOMATION rendszer hardverből, szoftverből és alkalmazásokból áll. Ez egy nyílt platform, amely a komplett automatizálási megoldások összes elemét tartalmazza, és 30-50 százalékkal csökkenti a komponens- és tervezési költségeket. A platform partnerközössége, amelyet együttesen ctrlX World néven ismerünk, folyamatosan bővíti a megoldások körét nemcsak hardverekkel, hanem új alkalmazásokkal is, amelyhez eddig 100 partner járult hozzá megoldásaival. A ctrlX AUTOMATION rendszer öt évvel ezelőtti indulása óta az ügyfelek száma mintegy ezerötszázra emelkedett. Az értékesítés ezen a területen 2023-ban 30 százalékkal nőtt.

Akkumulátorgyártás: komponensek az automatizált berendezésekhez

Legyen szó akár elektromobilitásról, fogyasztási cikkekről vagy az épületgépészetről, az energiatárolás iránti igény nagyobb, mint valaha. A Bosch Rexroth átfogó portfóliót kínál az akkumulátorgyártáshoz, amely a teljesen nyitott ctrlX AUTOMATION rendszeren kívül lineáris mozgatástechnikai, illesztési és anyagmozgatási technológiával rendelkező egyedi alkatrészeket, rendszermegoldásokat és alrendszereket is tartalmaz. A gyorsaság és a pontosság az akkumulátorgyártásban is fontos. A Bosch Rexroth olyan lineáris robotokat fejlesztett ki, amelyek gyorsan bevethetők az olyan alkalmazásokat illetően, mint a cellák és a csomagok kezelése, valamint az illesztéstechnika és az adagolás. Ezek a robotok optimalizálják a modulok és csomagok összeszerelésének és szétszerelésének folyamatait.

Akkumulátorok újrahasznosítása: automatizálási megoldás az akkumulátorok mélykisütéséhez

Egyre több elektromos autó közlekedik csendesen és alacsony károsanyag-kibocsátással az utakon. Akkumulátoraik ritka és értékes nyersanyagokat, például lítiumot és nikkelt tartalmaznak, amelyek visszanyerése gazdaságilag és ökológiailag is észszerű. A Bosch Rexroth használt járműakkumulátorok diagnosztizálására, kisütésére és szétszerelésére szolgáló moduláris megoldása lehetővé teszi ezeknek a lépéseknek az automatizálását, amelyekre még a nyersanyagok visszanyerésének tényleges folyamatát megelőzően kerül sor. Ez lehetővé teszi az akkumulátorok ipari méretű újrahasznosítását, és a rugalmas skálázás lehetőségét kínálja.

Hidrogéntöltő állomások: meghajtási megoldások a hidrogén sűrítéséhez

A hidrogéntöltő állomások jelentős szerepet játszanak a mobilitási ágazat szén-dioxid-mentesítésében. A következő hat évben világszerte várhatóan több ezer hidrogéntöltő állomást helyeznek üzembe. A Bosch Rexroth partnereivel együtt skálázható megoldásokat fejlesztett ki a hidrogén sűrítésére szolgáló szervohidraulikus kompresszorhajtásokhoz a 10 és 280 kilowatt közötti teljesítménytartományban. Ahhoz, hogy a járműveket gyorsan és egyszerűen hidrogén üzemanyaggal lehessen feltölteni, a gázt akár 900 bar nyomásra kell sűríteni. A Bosch Rexroth a hidrogéntöltő állomások kereskedelmi célú üzemeltetéséhez egy új, elektrohidraulikusan hajtott kriogén szivattyút fejlesztett ki a FirstElement Fuel céggel, az Amerikai Egyesült Államok egyik vezető vállalatával együttműködésben.

Ez a kriogénszivattyú a folyékony hidrogént közvetlenül 875 barra sűríti. A cél az, hogy a nehéz-teherautókat 100 kilogramm hidrogénnel kevesebb mint tíz perc alatt feltöltsék. A közvetlen feltöltés eredményeként így már nincs szükség a töltőállomásokon köztes tárolótartályokra. Az első ilyen töltőállomások felszerelése 2025-től kezdődően várható. A Bosch Rexroth a Maximator Hydrogen vállalattal együttműködve olyan skálázható, kis karbantartásigényű, jelenleg akár 250 kilowatt teljesítményű meghajtóegységeket fejlesztett ki, amelyek a töltőállomások üzemeltetőinek megfizethető megoldást kínálnak. Az új, konténeralapú kompresszorok potenciálisan a felére csökkenthetik a teljes üzemeltetési költséget a kereskedelmi forgalomban kapható alternatívákhoz képest. A svájci Coop-csoport már használ hidrogénnel üzemelő teherautókat az áruszállításhoz. Ezek öt olyan töltőállomáson tankolnak, amelyeket a Maximator és a Bosch Rexroth technológiájával szerelték fel.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Olvassa online is a Műszaki Magazin legfrissebb lapszámát! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/muszaki-magazin-lapszam-online/ Mon, 06 May 2024 05:30:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29523 Összekapcsolt ökoszisztémák Számos, egymást kiegészítő technológia fejlődésének köszönhetően az Internet of Things (IoT) egyre gyorsuló növekedési pályán halad. Az 5G megjelenése zökkenőmentesebb végfelhasználói élményt biztosít a nagyobb számú összekapcsolt eszköz számára, a blockchain megkönnyíti az IoT-eszközök nyomon követését, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás pedig könnyebben hozzáférhetővé és alkalmazhatóvá vált, ami az eszközfunkciók szélesebb […]

The post Olvassa online is a Műszaki Magazin legfrissebb lapszámát! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összekapcsolt ökoszisztémák

Számos, egymást kiegészítő technológia fejlődésének köszönhetően az Internet of Things (IoT) egyre gyorsuló növekedési pályán halad. Az 5G megjelenése zökkenőmentesebb végfelhasználói élményt biztosít a nagyobb számú összekapcsolt eszköz számára, a blockchain megkönnyíti az IoT-eszközök nyomon követését, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás pedig könnyebben hozzáférhetővé és alkalmazhatóvá vált, ami az eszközfunkciók szélesebb körét teszi lehetővé az összekapcsolt ökoszisztémában.

A piaci szereplők felismerték, hogy alapvető fontosságú a jól összekapcsolt digitális vállalkozások létrehozásához. Azonban a csatlakoztatott eszközök puszta mennyisége miatt a hálózatok sebezhetőek a hackerekkel szemben, akik a lánc egyetlen láncszemén keresztül szerezhetnek hozzáférést az adatokhoz. Egy felmérésből kiderült, hogy a biztonsági tesztelés volt a válaszadók által említett legnagyobb kihívást jelentő szempont az IoT-alkalmazások tesztelésében. Az adatbiztonság hitelesítése az üzembe helyezés előtt valóban kritikus fontosságú, és rendkívül összetett lehet. Több időt és erőforrást kell fordítani az IoT-alkalmazások biztonságának tesztelésére, és az összekapcsolt rendszerek kiépítésére.

Emellett többlet forrás kell a teszteléséhez szükséges megfelelő infrastruktúra kialakításához, különös figyelemmel a felhasználók megnövekedett mobilitási igényeire, a hálózat rendelkezésre állására és sávszélességére, valamint a hatalmas adatmennyiségek kezeléséhez szükséges adatközponti kapacitásokra. A tesztelési stratégia priorizálásakor pedig az IoT legnagyobb függőségeit – minimális késleltetés és gyors adatmozgás – kell szem előtt tartani.

2024/5-6 – Megnyitás

Bővebben a műszaki világ aktualitásairól május-június lapszámunkban olvashat!

Nyomtatott magazinunk lapozható változatban, digitális formátumban is elérhető ITT

Műszaki Magazin hírlevél feliratkozás


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Olvassa online is a Műszaki Magazin legfrissebb lapszámát! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új 3D nyomtatók sorát mutatja be a FreeDee az Ipar Napjain https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/freedee-ipar-napjai-3d-nyomtato/ Mon, 06 May 2024 05:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29484 A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót […]

The post Új 3D nyomtatók sorát mutatja be a FreeDee az Ipar Napjain appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája.

Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

Valódi kompozitok akár ULTEMTM 9085 mátrix anyaggal

A legtöbb ma kompozitnak nevezett 3D nyomtató darabolt szálakkal töltött műanyag nyomtatószálakat olvaszt meg. A Markforged kompozit 3D nyomtatói ezzel szemben az aprított szénszállal erősített mátrix anyagot folyamatos üveg-, kevlár- és szénszálak beágyazásával fejelik meg. A „hagyományos” kompozit 3D nyomtatókhoz képest így sokszoros szilárdságot lehet elérni velük. A Markforged ezzel bebetonozta 3D nyomtatói hírnevét, mint a legerősebb 3D nyomtatott polimer alkatrészek nyomtatására képes additív gyártóberendezéseket.

A FreeDee standján most bemutatásra kerülő Markforged FX20 a gyártó legnagyobb, folyamatos szállal is dolgozó kompozit 3D nyomtatója, amely nemcsak ötször nagyobb munkatérrel rendelkezik, mint az eddigi portfólió legnagyobb tagja, de akár nyolcszoros építési sebességre is képes. Munkatere 200°C-ig fűthető a nagy teljesítményű, hőre lágyuló műanyagok nyomtatásához, valamint három nyomtatófejjel rendelkezik. Így a Markforged FX20 utánozhatatlanul erős, folyamatos karbonszállal erősített ULTEMTM 9085 alkatrészek nyomtatására is képes dedikált, könnyen letörhető támaszanyaggal.

Nikon SLM Solution, úttörő a fémnyomtatásban

A Nikon SLM Solutions a világ legfejlettebb lézerolvasztásos, porágyas fémnyomtató berendezéseit gyártja már évtizedek óta: a technológia elnevezése (Selective Laser Melting) is tőlük ered. A cég úttörő a több lézeres megoldások területén is: a legújabb NXG XII 600 és 600E fémnyomtató rendszerük már 12 lézerrel dolgozik egyszerre. A FreeDee standján számos különleges, nagyméretű, korábban nem látott Nikon SLM fémnyomatot is megtekinthetnek majd az Ipar Napjai idei látogatói.

Új polimer nyomtatók piacvezető márkáktól

Az SLA nyomtatás területét forradalmasító Formlabs április 17-én bemutatta a Form 4-et, a legújabb, következő generációs műgyanta 3D nyomtatóját, amely szupergyors additív gyártást ígér nagy precizitással a választott alapanyag típusától függetlenül. A legtöbb gyártási ciklussal 2 óra alatt végez, amiről a FreeDee standján személyesen is megbizonyosodhatunk majd.

Néhány napra rá, április 22-én mutatta be az UltiMaker a Factor 4 ipari FDM 3D nyomtatót, amelyet kifejezetten gyártóüzemi felhasználásra, gyártósorok támogatására fejlesztettek. A mérnöki anyagok támogatása, az akár 340°C-os nyomtatási hőmérséklet, a fedélzeti minőség-ellenőrzés, a hőmérséklet-szabályozott, 330 x 240 x 300 mm-es munkatér és más innovatív funkciók magas szintű kiszámíthatóságot és ismétlőképességet biztosítanak az UltiMaker most debütáló, legújabb zászlóshajójának.

3D nyomtató és 3D szkenner bemutatók: 101F stand, A pavilon

A világ legnépszerűbb 3D nyomtató márkáinak újdonságai, valamint az alkalmazás központú fém- és polimernyomatok mellett 3D szkennelési munkafolyamat bemutatóval is készül a FreeDee az Ipar Napjaira. Ismerje meg Ön is személyesen a FreeDee csapatát és a bemutatott innovációkat az A pavilon 101F standján május 7-10. között! Ingyenes kiállítási belépőért ezen a linken tud regisztrálni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új 3D nyomtatók sorát mutatja be a FreeDee az Ipar Napjain appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jön a TENER: minden eddiginél hosszabb élettartamú energiatárolót dobott piacra a CATL https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/tener-energiatarolas-catl-hosszabb/ Mon, 06 May 2024 05:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29519 Április 9-én Pekingben mutatta be legújabb, működésének első öt évében kapacitás- és teljesítményromlás nélkül működni képes energiatároló rendszerét a Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. (CATL). A TENER a világ első, tömegtermelésre kész akkumulátoros energiatároló rendszere, robusztus 6,25 MWh kapacitásával felgyorsítja az új energiatárolási technológiák széleskörű bevezetését, újabb lendületet adva az energiaátmenet megvalósításának. Az akkumulátorok korlátozott […]

The post Jön a TENER: minden eddiginél hosszabb élettartamú energiatárolót dobott piacra a CATL appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Április 9-én Pekingben mutatta be legújabb, működésének első öt évében kapacitás- és teljesítményromlás nélkül működni képes energiatároló rendszerét a Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. (CATL).

A TENER a világ első, tömegtermelésre kész akkumulátoros energiatároló rendszere, robusztus 6,25 MWh kapacitásával felgyorsítja az új energiatárolási technológiák széleskörű bevezetését, újabb lendületet adva az energiaátmenet megvalósításának.

Az akkumulátorok korlátozott élettartama még mindig az egyik fő hátráltató tényezője az elektromos közlekedés terjedésének. Kínában a teljesítményalapú energiatároló rendszerek várható élettartamát jellemzően 10 évben határozzák meg, azonban a tényleges élettartamuk átlagosan 3 évnél kevesebb. Az akkumulátoros energiatároló rendszerek tényleges élettartama szintén elmarad az elvárt 15 éves élettartamtól, ez átlagosan kevesebb mint 8 év.

CATL: cél az akkumulátorok élettartamának növelése

Ennek a problémának a megoldása érdekében fejlesztette ki a CATL hosszú élettartamú akkumulátor-technológiáját. A kínai vállalat legújabb, TENER nevű energiatároló rendszere öt évig is képes fenntartani kapacitását és teljesítményét degradáció nélkül, ezzel jelentős előrelépést téve az akkumulátorok élettartalmának meghosszabbításában.

A TENER kapacitása eléri a 6,25 MWh-t annak köszönhetően, hogy a konténeres akkumulátoros energiatároló rendszer 30%-kal növeli az egységnyi területre jutó energiasűrűséget, miközben a korábbi CATL termékekhez képest 20%-kal kevesebb környezeti terheléssel jár az üzemeltetésük. A TENER hosszú élettartamú, nulla degradációt mutató akkumulátorokkal lett ellátva, amelyek révén a csúcstechnológiás termék 430 Wh/L energiasűrűséggel rendelkezik.

A maximális biztonságának elérése érdekében a CATL teljes körű minőségirányítási rendszert hozott létre, amely magában foglalja a technológiai fejlesztést, a próbatesztet, a működés figyelését és a biztonsági hibák elemzését. Az üzembe helyezése után a CATL folyamatosan figyeli annak működési állapotát többek között mesterséges intelligencia alapú kockázatfigyeléssel, és kiszámítja az energiatárolók meghibásodási arányát azok teljes életciklusára nézve. Ezzel nemcsak ellenőrzi a biztonsági célok megvalósulását, hanem egyben hozzájárul azok optimalizálásához is.

a TENER-rendszer akkumulátorcelláinak meghibásodási aránya az iparágban a legalacsonyabb a teljes életciklusra és a teljes működési láncra nézve. Ennek köszönhetően jelentősen csökkenhet az elektromos gépjárművek üzemeltetési költség, illetve javulhat a termék megtérülési rátája is a teljes életciklust tekintve.

Világelső vállalat az energiatároló rendszerek gyártása területén

Az energiatárolás a zöldenergiára való átállás kulcsfontosságú eleme. A CATL elkötelezett amellett, hogy világszínvonalú energiatárolási megoldásokat kínáljon szerte a világon.

A CATL legutóbbi, 2022-es pénzügyi eredményei szerint a vállalat éves bevétele először lépte át a 400 milliárd jüanos határt, elérve a 400,917 milliárd jüant, ami 22,01%-os növekedést jelentett a korábbi évhez képest. Ezzel egyidejűleg a nettó nyereség 44,121 milliárd jüan volt, ami 43,58%-os növekedést jelentett 2021-hez képest. A vállalat energiatároló akkumulátor-rendszerek értékesítéséből származó bevétele elérte az 59,9 milliárd jüant, ami 33,17%-os növekedést jelent az előző évhez képest, és az összes bevétel 14,94%-át tette ki, melynek következtében ez a vállalat második legnagyobb bevételi forrása.

2023-ban a CATL energiatároló akkumulátoros rendszereinek értékesítése elérte a 69 GWh-t, ami 46,81%-os növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. Ennek köszönhetően a vállalat három egymást követő évben szerezte meg a világpiaci előséget. A TENER energiatároló rendszer bevezetése várhatóan tovább erősíti a CATL pozícióját az energiatároló rendszerek nemzetközi piacán.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jön a TENER: minden eddiginél hosszabb élettartamú energiatárolót dobott piacra a CATL appeared first on Műszaki Magazin.

]]>