kiemelt – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 26 Apr 2024 11:55:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/24/gepeszeti-gyakorlat-szechenyi-konferencia/ Wed, 24 Apr 2024 05:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29314 Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalatok által adott feladatokra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a győri Széchenyi István Egyetemen. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a […]

The post Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalatok által adott feladatokra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a győri Széchenyi István Egyetemen.

A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a hallgatókkal, betekintést enged tényleges projektekbe és mindeközben valódi közösséget kovácsol.

Dr. Horváth Zoltán aláhúzta: várják a hallgatókat a jövő évi konferenciára is. (Fotó: Dudás Máté)

A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat, akik örömmel csatlakoznak, ha valós ipari feladatokból szerezhetnek tapasztalatokat – ebből a felismerésből jött létre évekkel ezelőtt a Széchenyi István Egyetemen a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája, melynek keretében a résztvevőknek véletlenszerűen válogatott csapatokban kell megoldaniuk egy komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt.

A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében egy gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.

Idén nyolc, nyugat-dunántúli régióban működő cég csatlakozott feladatadó szponzorként a rendezvényhez: a Dana Hungary Kft., az Eaton Manufacturing Hungary Kft., a KNISS Kft., a Motherson Hungary, a Rába Járműipari Holding Nyrt., a Schaeffler Savaria Kft. és a Velux Magyarország Kft. Mellettük a Jankovits Engineering Kft. is támogatta a rendezvényt. A vállalatok közül néhányan két feladattal is érkeztek, így összesen 13 csapat alakult a részt vevő 77 hallgatóból, akik a házigazda Széchenyi-egyetem mellett a Debreceni Egyetemről, a Miskolci Egyetemről, a kecskeméti Neumann János Egyetemről, a Nyíregyházi Egyetemről, a veszprémi Pannon Egyetemről, a Pécsi Tudományegyetemről és az Óbudai Egyetemről érkeztek, kiegészítve a határon túli Kolozsvári Műszaki Egyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, valamint a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola fiataljaival. Szakmai segítséget nyújtott a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja, valamint az intézményben működő PRACTING Alapítvány is.

A feladatokat úgy határozták meg a cégek, hogy kellő kihívást nyújtsanak a hallgatóknak, mégis teljesíthetők maradjanak. Előfordult olyan, amelyben teljesen új terméket kellett tervezniük a hallgatóknak és olyan is, amiben egy jelenlegi folyamat automatizálása vagy optimalizálása volt a cél.

Utóbbira példa az Eaton Manufacturing Hungary Kft., ahol a vállalat egy olvadóbiztosékokat automatikusan összeszerelő gép megtervezését tűzte ki feladatként. A gépesítés nem küszöböli ki teljesen az emberi közreműködést, de megvalósítása nyomán jelentősen rövidül a szerelési idő és az operátor tévedési lehetősége is radikálisan csökken, ami garantálja a termék minőségét. Szintén egyedi célgép megalkotására kérte a hallgatókat a KNISS Kft.: egy saját fejlesztésű festékrobot fejegységét kellett megtervezniük a hallgatóknak úgy, hogy maszkolás nélkül is működjön (azaz ne kelljen leragasztani a sarkait).

Kovács Richárd (középen) a KNISS Kft. csapataival. (Fotó: Tian Yubo /Helix Rendezvényszervezői Iroda/)

 „2022-ben vásároltuk meg a céget az üzlettársammal, azóta egyedi karosszériatervezéssel foglalkozunk. Három kollégával indultunk, jelenleg tizenhét fős a csapatunk. Tavaly csatlakoztunk először a konferenciához, idén már feladatot is hoztunk” – felelte érdeklődésünkre Kovács Richárd, a KNISS Kft. üzletvezetője, aki a Széchenyi-egyetemen szerezte alap- és mesterdiplomáját, és jelenleg is az intézmény doktori iskolájának hallgatója. Mint mondta, egykori konferenciaszervezőként szívügye a rendezvény.

„Jó volt látni, mennyire felkészültek és kreatívak voltak a hallgatók. A festékszóró fejegység koncepcióját szinte egy az egyben fel tudjuk használni. A másik feladatban a gép burkolatát tervezték meg, az is remek alapot szolgáltat nekünk a későbbiekre. Nagyon elégedettek voltunk a prezentált megoldásokkal, egy hallgatónak gyakornoki lehetőséget is ajánlottunk” – fogalmazott Kovács Richárd.

Az eltérő képzésekben részt vevő, különböző évfolyamú hallgatókból álló csapatok sikerrel vették az akadályokat és háromnapnyi intenzív munkával magas színvonalú produktumot hoztak létre. Ezt támasztották alá a résztvevők beszámolói is, akik pozitívan nyilatkoztak élményeikről.

Krivosik Alpár, Kelemen Nándor és Bulzán István, a konferencia erdélyi résztvevői. (Fotó: Dudás Máté)

„Olyan érzésem volt, mintha egy négynapos fesztiválon lettem volna, miközben okosodtam is” – sommázta véleményét Kelemen Nándor gépészmérnökhallgató, aki két társával együtt Erdélyből, a Kolozsvári Műszaki Egyetemről érkezett a konferenciára. Úgy vélte, pont annyira volt kötött a feladatkiírás, hogy kihívás legyen, ugyanakkor sok teret kaptak arra, hogy a kreativitásuk kibontakozzon. Kérdésünkre válaszolva kifejtette, gyakorlatiasnak látja a győri diákokat, amit részben a duális képzéseknek, részben a hallgatói versenycsapatok meglétének tud be. „A kollégium alatt ott vannak a műhelyek, ahova lemehetnek dolgozni. Élvezném, ha Kolozsváron is lenne ilyen lehetőség” – mondta.

Csatlakozott hozzá Bulzán István is, aki szerint irigylésre méltó a győri campus kompaktsága, amely rendelkezik saját kávézóval, kocsmával, klubbal. „A diákélet csúcson van Győrben hozzánk képest, a hallgatók szerveződése jóval szorosabb, ez gondolom a fizikai együttélésnek is köszönhető” – tette hozzá Krivosik Alpár, aki zsinórban harmadik éve vesz részt a konferencián. Szállítmányozást és logisztikát tanul, így a csapat menedzselését és a prezentáció előadását vállalta magára. „Van, aki a rajzolásban erős, mások a dokumentációban, megint mások a menedzsmentben. A konferencia azért is hasznos, mert a valódi projekteket szimulálja. Ez egy kiváló lehetőség a leendő mérnököknek, amit hiba lenne kihagyni” – fogalmazott.

A sikeres konferencia zárásaként prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese szólt a résztvevőkhöz. „Az egyetemen az a feladatunk, hogy sikeres pályára készítsük fel a hallgatókat. A sikerhez azonban nem elég elsajátítani a tananyagot: motiváltnak, kreatívnak és csapatjátékosnak is kell lenni, sőt, mindezt igazolni is kell. A konferencián valamennyien bizonyították, hogy milyen képességekkel rendelkeznek, ami a legjobb előkészítés egy mérnöki karrierhez” – jelentette ki.

Dr. Horváth Zoltán, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja kifejtette, a 16. konferencián vannak túl, a rendezvény léte mégsem magától értetődő. „Ha a különböző egyetemek hallgatói nem döntenek úgy, hogy tavasszal el kell jönni Győrbe erre a rendezvényre, akkor nem lennénk most itt. A cégeknek is köszönöm a támogatást, akik nemcsak feladatokat hoztak, nemcsak idejükkel és szakmai mentorálásukkal segítettek minket, hanem anyagi szponzorációt is nyújtottak. Köszönöm a szervezőknek is, hogy az alapítók szellemiségét megőrizve újra és újra tető alá hozzák a konferenciát” – zárta szavait.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Schneider Electric új innovációk és együttműködések https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/23/schneider-electric-innovaciok-egyuttmukodes/ Tue, 23 Apr 2024 05:00:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29302 A mérnöki és működési adatokat integráló új platform, a háztartási energiamenedzsmentet új szintre emelő vezérlőegység, az elektromos autózás terjedését támogató töltők és szoftver – többek között ezeket az újdonságokat jelentette be a Párizsban rendezett „Innovation Summit World Tour” rendezvényén a Schneider Electric. A vállalat bejelentette a Sustainability Impact Award idei győzteseit, illetve egy új program […]

The post Schneider Electric új innovációk és együttműködések appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mérnöki és működési adatokat integráló új platform, a háztartási energiamenedzsmentet új szintre emelő vezérlőegység, az elektromos autózás terjedését támogató töltők és szoftver – többek között ezeket az újdonságokat jelentette be a Párizsban rendezett „Innovation Summit World Tour” rendezvényén a Schneider Electric.

A vállalat bejelentette a Sustainability Impact Award idei győzteseit, illetve egy új program elindítását is.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat számos innovációt jelentett be az április 3–4-én Párizsban tartott „Innovation Summit World Tour” rendezvényén. Az eseményen arra is felhívták a figyelmet, hogy azonnali cselekvésre és folyamatos együttműködésre van szükség az energetikai átállás felgyorsítása és a klímaválság kezelése érdekében. A Schneider Electric 2016-ban indította útjára innovációs rendezvényét, amelyen a vállalat legújabb, az automatizálás, az elektromos áram használatára történő átállás és a digitalizáció jövője szempontjából meghatározó fejlesztéseit, megoldásait és partnerségeit mutatják be.

„A 2023-ban tapasztalt rekordmértékű globális felmelegedés újabb ok, hogy felszólítsuk a vállalkozásokat világszerte arra, hogy fogjanak össze annak érdekében, hogy érdemi eredményeket érjünk el a klímaválság elleni küzdelemben. A technológia ma már rendelkezésre áll a kibocsátás drámai csökkentésére, és arra, hogy egyszerre biztosítsuk a fejlődést és a fenntarthatóságot. Csak az innováció és az együttműködés révén tudunk új, tartós hatást kiváltó lehetőségeket teremteni a digitalizáció, az elektrifikáció és a dekarbonizáció terén. Együtt képesek vagyunk a törekvéseket tettekre váltani”

– hangsúlyozta Peter Herweck, a Schneider Electric vezérigazgatója. A cégvezető az Innovation Summit Paris résztvevői előtt tartott beszédében felszólította a különböző iparágak globális vezetőit, hogy gyorsítsák fel a digitális átállást, és a termelékenységi és fenntarthatósági célok elérése érdekében fogadják el a felkínált technológiát és partnerségeket.

Jövőformáló megoldások

A Schneider Electric számos új megoldást mutatott be az „Innovation Summit World Tour” rendezvényen, amelyek célja, hogy támogassák a vállalatokat stratégiák kialakításában, a működésük digitalizálásában és szén-dioxid-mentesítésében, valamint a fenntarthatósági célkitűzéseik gyorsabb megvalósításában.

CONNECT: agnosztikus, végponttól végpontig tartó ipari intelligenciaplatform, amely integrálja a mérnöki és működési adatokat, hogy átláthatóságot biztosítson a teljes értéklánc és ökoszisztéma számára. Az ügyfeleket a Schneider Electrickel, az AVEVA-val, az etap-pal, a RIB-bel és egyéb szoftverszállítókkal összekötő CONNECT a mesterséges intelligencia és az intelligens digitális iker segítségével képessé teszi a vállalkozásokat a hatékonyság javítására és a felelősségteljes növekedés érdekében a fenntarthatósági törekvések megvalósítására.

Resi9 Energy Center: utólagosan felszerelhető, kompakt, intelligens elektromos vezérlőpanel otthonok számára, amely integrálható a meglévő panelekkel, biztosítva a biztonságos áramellátást és -elosztást. Ahogy egyre több otthonban használnak napenergiát, elektromos autókat és alakítanak ki mikrohálózatokat – és ezzel párhuzamosan nő az egyszerre fogyasztó és termelő (prosumer) ingatlantulajdonosok száma –, az elektromos panelek számára kihívást jelent a megnövekedett és összetett terhelés menedzselése. A Resi9 Energy Center zökkenőmentesen integrálódik a háztartási energiagazdálkodási rendszerekbe, hogy lehetővé tegye a vezérlést és a testreszabást az otthoni energiagazdálkodás optimalizálása érdekében.

eMobility portfólió bővítése: Miközben a használatban lévő elektromos járművek száma gyorsan nő, globális szinten az ilyen autók tulajdonosainak mindössze 51 százaléka rendelkezik otthoni töltővel. A Schneider Charge korszerű otthoni töltési megoldást kínál, amely egyszerre robusztus, költséghatékony és egyszerűen telepíthető. A flotta- és töltőpont-üzemeltetők számára pedig az EcoStruxure EV Advisor és az EVLink Pro DC 180 kW jelentik a legmodernebb megoldást az elektromos járművek töltése és kezelése terén. Az EVLink Pro DC gyorstöltőállomás maximalizálja az energiahatékonyságot, miközben minimalizálja az energiaköltségeket. Az EcoStruxure EV Advisor segít javítani a töltőpontok megbízhatóságát és teljesítményét azáltal, hogy az üzemeltetők számára átláthatóságot biztosít a töltési teljesítmény, az energiafogyasztás és a működési hatékonyság kapcsán. Ezek együttesen rugalmas, nyílt forráskódú, végponttól végpontig terjedő megoldást kínálnak az ügyfeleknek a járműflották, parkolók, kereskedelmi és lakóépületek esetében az elektromos autók töltéséhez.

A megbízható töltőinfrastruktúra kritikus fontosságú az elektromos járművek gyorsabb elterjedéséhez, azonban telepítéséhez és karbantartásához szakképzett munkaerőre van szükség. A Schneider Electric bejelentette, hogy az e-autó töltő infrastruktúra fejlesztéséhez és fenntartásához munkaerő-menedzsment szolgáltatást nyújtó észak-amerikai partnerével, a Qmerittel az európai piacokon is együtt dolgozik a jövőben.

Együttműködések az érzékelhető változásért

Az egyes iparágak és az ellátási láncok szereplői közötti partnerségek és együttműködés elengedhetetlen a klímaválság kezeléséhez. A Schneider Electric egyesíti a piaci szereplőket a nagyobb mértékű szén-dioxid-mentesítés és fenntarthatóság érdekében.

Elismert eredmények: A Schneider Electric idén második alkalommal hirdette ki a Sustainability Impact Award programja globális nyerteseit. A 2022-ben elindított kezdeményezés célja, hogy elismerjék azokat a partnereket, ügyfeleket és beszállítókat, akik jelentős előrelépést értek el saját, valamint ügyfeleik működésének dekarbonizációjában. A kibocsátás csökkentését, az energiahatékonyság javítását és a digitális technológiák bevezetését célzó sikeres projektek bemutatásával a vállalatok tanulhatnak egymástól a minél nagyobb hatás és a további innováció ösztönzése érdekében.

Az ellátási lánc dekarbonizációja: A Schneider Electric a párizsi rendezvényen jelentette be új kezdeményezése, az ellátási láncok dekarbonizációját ösztönző Materialize elindítását. A program célja, hogy egyesítse a kritikus erőforrások és alapanyagok termelésében élenjáró vállalkozásokat a Scope 3 kibocsátásuk csökkentését célzó stratégiák kidolgozása és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átállás elősegítése érdekében. A beszállítók részt vehetnek a közműszolgáltató szintű, megújuló energiaforrásokra vonatkozó áramvásárlási megállapodásokban (PPA), hogy csökkentsék az értékláncuk károsanyag kibocsátását, amely a vállalkozások CO2-kibocsátásának több mint 70 százalékát adja.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Schneider Electric új innovációk és együttműködések appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mikromotorok mint az intralogisztika hajtóereje https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/22/faulhaber-mikromotorok-intralogisztika/ Mon, 22 Apr 2024 03:35:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29284 Az intralogisztikában megfelelő szállítási struktúrák az előfeltételei minden iparágban annak, hogy a jövőben képesek legyenek ellenállni az egyre növekvő nyomásnak. Ennek alapja az átfogó automatizálás, ami elképzelhetetlen lenne erőteljes mikromotorok sokasága nélkül. Ezeknek a mikromotoroknak sok esetben rendkívül szűkös körülmények között is óriási erők kifejtésre kell alkalmasnak lenniük, folyamatos vagy stop-and-go üzemmódban is megbízhatóan kell […]

The post Mikromotorok mint az intralogisztika hajtóereje appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az intralogisztikában megfelelő szállítási struktúrák az előfeltételei minden iparágban annak, hogy a jövőben képesek legyenek ellenállni az egyre növekvő nyomásnak. Ennek alapja az átfogó automatizálás, ami elképzelhetetlen lenne erőteljes mikromotorok sokasága nélkül. Ezeknek a mikromotoroknak sok esetben rendkívül szűkös körülmények között is óriási erők kifejtésre kell alkalmasnak lenniük, folyamatos vagy stop-and-go üzemmódban is megbízhatóan kell működniük, és gyakran rendkívül precíz pozicionálási feladatokat is el kell látniuk. A FAULHABER hajtásrendszerei számos különböző alkalmazásokban bizonyították teljesítőképességüket, a szortírozástól a szállításon át a különféle robotikai megoldások széles skálájáig.

1. ábra: Az intralogisztika elképzelhetetlen nagy teljesítményű mikromotorok sokasága nélkül. A hajtásoknak gyakran rendkívül szűkös körülmények között is óriási erőt kell kifejteniük, folyamatos üzemben is mindig megbízhatóan kell működniük, és gyakran nagy pontossággal kell pozícionálniuk. (Copyright: FAULHABER)

Szállítás és válogatás

Amikor a termékeket szállítószalagon vagy görgős szállítópályán mozgatják, szétválogatják azokat és a kívánt feldolgozó pályára szállítják sínkapcsolók, terelőlapok vagy csúszdák segítségével. Az automatikus válogatórendszer sebessége nem csak azokban a nagy raktárakban számít kulcsfontosságú tényezőnek, ahol óránként több ezer csomagot szállítanak ilyen szállítószalagokon. Az irányváltó kapcsolókat a másodperc törtrésze alatt kell pontosan a megfelelő helyzetbe állítani. Ezt a feladatot gyakran szénkefével ellátott egyenáramú mikromotorok és hozzáillő fogaskerekek kombinálásával oldják meg (1. ábra). Szénkefe rendszerük nagyon tartós, és különösen alkalmas dinamikus, nagy teljesítményű alkalmazásokhoz, gyors indítással/leállítással járó működtetéshez, ami az automatikus válogatáshoz elengedhetetlen.

2. ábra: A TORU logisztikai robot autonóm hajtórendszert és kezelésre szolgáló robotikarendszert tartalmaz. (Copyright: Magazino)

Autonóm logisztikai robotok

Az autonóm mozgás és az önállóan működő logisztikai robotok az „Intralogisztika 4.0” kritikus összetevői. Tárolásra, mozgatásra és kiszállítás előkészítésére használják ezeket. Az autonóm logisztikai roboton található, emelőoszlopból és megfogóból álló egység (2. ábra) egy hajtásrendszert is tartalmaz, amely pl. integrált mozgásvezérlővel és bolygókerekes hajtóművel ellátott kefe nélküli egyenáramú szervomotorokból áll. Emelőoszlopban használva például ez a kombináció pontos pozicionálást tesz lehetővé a tárolás és a kiszedés során, valamint állandó terhelésváltozásokkal járó folyamatos működés során is nagy folyamatbiztonságot biztosít. A teljes meghajtóegység súlya azonban mindössze nagyjából 300 gramm. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség ellensúlyra még akkor sem, ha a megfogó teljesen ki van nyújtva. A mindössze 32 mm átmérőjű és 85,4 mm hosszúságú kefe nélküli egyenáramú szervomotorok szintén nagyon kompaktak. Így a megfogót nagyon laposra lehet készíteni, ezzel megoldható a közvetlenül a föld felett tárolt csomagok felemelése is. A drága tárolóhelyek így optimálisan kihasználhatók.

3. ábra: A kisméretű automatikusan irányított járművek (AGV-k) szállítják az alkatrészeket a gyártási folyamat során. A feldolgozó és összeszerelő állomások rugalmasan megközelíthetők. (Source: Prolynk)

Rugalmas a gyártás révén

Az automatikusan irányított járművek (AGV) választási lehetőséget kínálnak, ha a gyártási folyamatokban rugalmas szállításra van szükség. A FAULHABER hajtástechnológiája (lásd a cég dobozát) fontos szerepet játszik ebben: például a kefe nélküli egyenáramú szervomotorok alkalmasak kerekek meghajtására, így a motor teljesítménye bolygókerekes hajtóműveken és hajtószíjakon keresztül átvihető a kerekekre (3. ábra). A pontos helyzetérzékelés érdekében az IE3-1024 sorozat kódolóit közvetlenül a szervomotorokra építették. A különböző felbontásban elérhető mágneses inkrementális jeladók indexelő csatornát tartalmaznak a hajtótengely fordulatainak referenciálására, valamint szabványos, elektronikus jeladó interfésszel is rendelkeznek. A felbontás, a forgásirány, az index szélessége és az index pozíciója rugalmasan illeszthető az alkalmazáshoz. Egy mozgásszabályozó irányítja a szervomotorokat és kommunikál a vezérlővel. A mikromotorokat olyan mobil robotplatformokhoz is használják, amelyek teljesen önállóan mozognak az ipari csarnokokban, előre telepített irányítási rendszer nélkül. Különösen nyilvánvaló a kerékmodulokban mutatott magas fajlagos teljesítményük (4. kép). Így az intralogisztika szinte minden területén megtalálhatók a kisméretű FAULHABER hajtásrendszerek.

4. ábra: A speciálisan kialakított Mecanum kerekekkel ellátott kerékmodulok minden irányban lehetővé teszik a vezetési manővereket. Még a rámpák is könnyen legyőzhetők a robotok számára. (Source: Evocortex)

További információ >>

faulhaber mikromotorok


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mikromotorok mint az intralogisztika hajtóereje appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MI-forradalom az NVIDIA és a Schneider Electric összefogásával https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/19/nvidia-mi-forradalom-schneider-electric/ Fri, 19 Apr 2024 05:00:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29267 Együttműködési megállapodást kötött a Schneider Electric és az NVIDIA, a két cég összefogásának köszönhetően megnyílik az út a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásokat még jobban támogató, ugyanakkor energiahatékonyan működő adatközpontok kialakítása előtt. A megállapodás részeként a Schneider Electric leányvállalata, az AVEVA digitális iker platformját összekapcsolják az NVIDIA Omniverse megoldásával, egységes környezetet biztosítva a virtuális szimulációhoz és […]

The post MI-forradalom az NVIDIA és a Schneider Electric összefogásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Együttműködési megállapodást kötött a Schneider Electric és az NVIDIA, a két cég összefogásának köszönhetően megnyílik az út a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásokat még jobban támogató, ugyanakkor energiahatékonyan működő adatközpontok kialakítása előtt.

A megállapodás részeként a Schneider Electric leányvállalata, az AVEVA digitális iker platformját összekapcsolják az NVIDIA Omniverse megoldásával, egységes környezetet biztosítva a virtuális szimulációhoz és az együttműködéshez.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat adatközponti infrastruktúrák kapcsán meglévő tudását, valamint az NVIDIA fejlett mesterséges intelligencia technológiáit felhasználva a két cég létrehozza az első, nyilvánosan elérhető MI-adatközpont-referenciaterveket. Ezek a tervek új szintre emelik a mesterséges intelligencia felhasználását az adatközponti ökoszisztémában, és jelentős mérföldkőnek számítanak az iparág fejlődésében.

Az MI-alkalmazások egyre több iparágban válnak meghatározó jelentőségűvé, ugyanakkor a hagyományos számítástechnikai megoldásokhoz képest jóval több erőforrást igényelnek, ezért a számítási kapacitás iránti igény exponenciális mértékben nő. A mesterséges intelligencia térhódítása jelentős változásokat hozott, és jóval komplexebbé tette az adatközpontok tervezését és üzemeltetését. Az ilyen létesítmények tulajdonosainak és üzemeltetőinek egyszerre kell megoldaniuk azt, hogy a bővülő igények miatt gyorsan hozzanak létre új adatközpontokat, amelyek a piaci kereslet további erősödésével könnyen skálázhatók, ugyanakkor energiahatékonyak.

„Az adatközponti megoldások terén szerzett szakértelmünk egyesítve az NVIDIA MI-technológiák területén meglévő kompetenciájával segítik a szervezeteket abban, hogy leküzdjék az adatközponti infrastruktúra korlátait, és kihasználják a mesterséges intelligenciában rejlő teljes potenciált. Az NVIDIA-val való együttműködésünk megnyitja az utat egy hatékonyabb, fenntarthatóbb és valódi változásokat hozó jövő felé, amelyet az MI mozgat”

– mondta el Pankaj Sharma, a Schneider Electric „Secure Power Division & Data Center Business” részlegért felelős alelnöke.

Kiaknázhatják az MI-ben rejlő lehetőségeket

Az együttműködés első fázisában a Schneider Electric az NVIDIA speciális, gyorsabb számításokat lehetővé tevő megoldásaihoz igazodó adatközpont-referenciaterveket mutat be, amelyek segítik az adatfeldolgozásra, mérnöki szimulációra, elektronikai tervezés automatizálására, számítógéppel támogatott gyógyszertervezésre és generatív MI alkalmazások futtatására szolgáló adatközpontok kialakítását. A projekt során kiemelt figyelmet fordítanak a nagy energiamennyiség elosztására, a folyadékhűtő rendszerekre és az extrém sűrűségű szervercsoportok egyszerű üzembe helyezését és megbízható működését egyaránt támogató vezérlés kialakítására.

„A Schneider Electrickel való együttműködésünk révén kínált MI adatközpont-referenciatervek biztosítják a szervezetek számára a szükséges infrastruktúrát ahhoz, hogy kiaknázzák a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, és ezzel számos iparágban ösztönözzék az innovációt és a digitális átalakulást”

– mutatott rá Ian Buck, az NVIDIA „Hyperscale and HPC” területért felelős alelnöke.

Jövőbeli tervek

Az adatközponti referenciatervek mellett a Schneider Electric leányvállalata, az AVEVA digitális iker platformját összekapcsolják az NVIDIA Omniverse platformjával, egységes környezetet biztosítva a virtuális szimulációhoz és kooperációhoz. Ez az integráció zökkenőmentes együttműködést tesz lehetővé a tervezők, mérnökök és más érintett szakemberek között, felgyorsítva az összetett rendszerek tervezését és telepítését, miközben segít a piacra kerülési idő és a költségek csökkentésében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post MI-forradalom az NVIDIA és a Schneider Electric összefogásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovatív dróntechnológia a növénytermesztés szolgálatában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/18/dron-technologia-agrar-tudomany-innovacio/ Thu, 18 Apr 2024 05:00:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29246 A hathatós talajvédelem és kondicionálás érdekében fogott össze a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a MikroVital termékeket gyártó Bio-Nat Kft. A sikeres együttműködés eredményességét a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. területén demonstrálták a napokban. Dr. Balla István, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési-tudományok Intézet docense, illetve a MATE Tangazdaság Nonprofit […]

The post Innovatív dróntechnológia a növénytermesztés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hathatós talajvédelem és kondicionálás érdekében fogott össze a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a MikroVital termékeket gyártó Bio-Nat Kft.

A sikeres együttműködés eredményességét a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. területén demonstrálták a napokban.

Dr. Balla István, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési-tudományok Intézet docense, illetve a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. kutatási-fejlesztési igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy a most bemutatott drónos kijuttatási módszer hátterében egy közel egy hónapja született együttműködés áll. A részt vevő szervezetek, vállalatok közös vizsgálatában azt figyelik meg, hogy egy őszi tritikálétábla egyik felére drónnal kijutatott növénykondicionáló készítmény milyen hatással van a termésre, szemben a tábla másik, kezeletlenül maradt, kontrollként szolgáló felével.

Arra is rámutatott, hogy a most zajló együttműködés mindenképpen hosszútávú közös munkát feltételez a jövőre nézve, olyannyira, hogy

„pályázat keretében már saját drón beszerzését is előirányoztuk, és terveink között szerepel, hogy mi is fogjuk vizsgálni magának a kijuttatás hatékonyságának, illetve a különböző szereknek a hatásosságát a drónnal történő légi kijuttatással” 

– mondta Dr. Balla István. Hozzátette, hogy kifejezetten jó tapasztalatokról számolhatnak be, a pilóta nélküli eszközök használatának eddig alapvetően előnyös tulajdonságait mutatták ki.

Keczer Máté, az ABZ Drone Kft. ügyvezető-helyettese a drónok alkalmazásának sokrétűségét példázva elmondta, hogy ezek az eszközök nemcsak kizárólag növényvédőszerek permetezésére alkalmasak, hanem számos növényvédő szernek nem minősülő, például növénykondicionáló vagy tápanyag-utánpótló szerek kijuttatására is.

Hozzátette, hogy ezek az eszközök már nem a jövőt, hanem a jelent képviselik, hiszen rendkívüli hatékonysággal képesek különféle talajkezeléseket végrehajtani. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy

„a permetező drón nem azért van a piacon, hogy teljes mértékben kiváltsa a szántóföldi eszközöket, de tény, hogy vannak olyan feladatok, amikre sokkal, de sokkal hatékonyabban használható. Mindamellett, hogy az ára nagyjából egy 500 hektárnyi terület lepermetezése után megtérül.”

„Álmodtunk egy nagyot és fejlesztettünk egy olyan terméket, ami képes immunizálni a növényeket a különböző károkozók ellen” 

– fogalmazott Balázs Viktor, a MikroVital termékeket gyártó Bio-Nat KFT. ügyvezetője. Hozzáfűzte, hogy talajbaktérium gyártásával és fejlesztésével foglalkozó vállalatuk a növények tápanyag felhasználását, illetve a számukra természetes úton nem felvehető tápanyagok mobilizálását tudja segíteni.

A mostani fejlesztéssel

 „az a célunk, hogy a termésvédelmet és természetesen a termésmennyiséget is optimalizálni tudjuk a gazdálkodóink számára egy teljesen innovatív technológiával. Nemcsak talajon, hanem állományon keresztül is alkalmazva a készítményt” 

– húzta alá.

Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Innovatív dróntechnológia a növénytermesztés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Creo modell-alapú definíció funkció használata a Boschnál https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/17/creo-bosch-modell-alapu-definicio/ Wed, 17 Apr 2024 05:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29241 A Bosch a Creo modell-alapú definíció funkcióját használta a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatának létrehozásához. A termékfejlesztésben minden egy ötlettel kezdődik. A Bosch Power Tools a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatát a Creo modell-alapú definíció (Model Based Definition, MBD) segítségével fejlesztette ki. Ismerje meg hogyan teszi elérhetővé a Bosch a Creo és az MBD segítségével […]

The post Creo modell-alapú definíció funkció használata a Boschnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch a Creo modell-alapú definíció funkcióját használta a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatának létrehozásához.

A termékfejlesztésben minden egy ötlettel kezdődik. A Bosch Power Tools a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatát a Creo modell-alapú definíció (Model Based Definition, MBD) segítségével fejlesztette ki. Ismerje meg hogyan teszi elérhetővé a Bosch a Creo és az MBD segítségével a tervezéssel kapcsolatos részletes információkat a folyamat minden résztvevője számára.

Tekintse meg a videót!

Mi az a modell-alapú definíció (MBD)?

A modell-alapú definíció a 3D-s modellek létrehozásának olyan megközelítése, ahol a 3D-s modell a gyártáshoz szükséges összes információt tartalmazza, feleslegessé téve ezzel a hagyományos 2D-s rajzokat. A tervező a modellben egyértelműen meghatározza a termék összes méretét, alak- és helyzettűréseit, az illesztéseket. A szimulációs és a gyártómérnök egyaránt a 3D-s modellt használja a vizsgálatokhoz és a gyártástechnológia kialakításához, így a 2D-s rajzok valóban elhagyhatók a folyamatból. Ezzel a lépéssel a fejlesztési idő akár 20%-a is megtakarítható, anélkül, hogy a teljes termékfejlesztési és gyártási folyamat bármelyik mozzanata is kárt szenvedne. Ennek az az előfeltétele, hogy az adott cég a teljes értékláncolatában alkalmazza az MBD elveket és eszközöket. A mérnökök számára nem könnyű megemészteni, hogy a 2D-s rajz már nem szükséges kelléke a termékfejlesztésnek, de a verseny kikényszeríti ezt. Az MBD-t alkalmazó cégek egyértelmű versenyelőnyre tesznek szert azokkal szemben, akik ezt nem lépik meg.

Tudjon meg többet a modell-alapú definícióról itt!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Creo modell-alapú definíció funkció használata a Boschnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közel félmillió e-töltőpontra is szüksége lehet Franciaországnak néhány éven belül https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/16/siemens-e-toltopont-franciaorszag/ Tue, 16 Apr 2024 05:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29223 A nagyszabású fejlesztéshez 64 francia autópálya-pihenőben most 320 Siemens gyorstöltőt telepítettek. A becslések szerint 2030-ra Franciaországban legalább 330 ezer, de akár 480 ezer e-töltőállomásra is szükség lehet. Ehhez gyors ütemben, folyamatosan újabb és újabb autópálya-pihenőhelyeket szerelnek fel töltőkkel, ahol már most akár 20 perc alatt 80 százalékra „tankolhatóak” az e-autók. Franciaországban 2022-ben közel 200 ezer […]

The post Közel félmillió e-töltőpontra is szüksége lehet Franciaországnak néhány éven belül appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A nagyszabású fejlesztéshez 64 francia autópálya-pihenőben most 320 Siemens gyorstöltőt telepítettek.

A becslések szerint 2030-ra Franciaországban legalább 330 ezer, de akár 480 ezer e-töltőállomásra is szükség lehet. Ehhez gyors ütemben, folyamatosan újabb és újabb autópálya-pihenőhelyeket szerelnek fel töltőkkel, ahol már most akár 20 perc alatt 80 százalékra „tankolhatóak” az e-autók.

Franciaországban 2022-ben közel 200 ezer új elektromos járművet regisztráltak, ami 26 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest. Így 2022 végén több mint 1,1 millió elektromos és plug-in hibrid jármű közlekedett Franciaországban, 2030-ra pedig akár 35 százalékra emelkedhet az elektromos autók aránya a francia utakon. Ez a CO2-kibocsátást és a klímacélok elérését tekintve mindenképpen jó hír, az azonban kihívást jelenthet, hogy ilyen mennyiségű elektromos jármű számára biztosítva legyen a megfelelő töltőinfrastruktúra.

Franciaországban ezért a töltőállomások országos hálózatának megerősítése és bővítése kulcsfontosságú a jövő mobilitásának megteremtéséhez. 2023 májusában az ország át is lépte a 100 ezer nyilvános töltőállomás mérföldkövét. Ebben a munkában talált partnerre az ENGIE Vianeo e-mobilitási vállalat a Siemensben, miután a tavalyi év során 64 franciaországi autópálya-pihenőt szereltek fel, összesen 320 darab, nagy teljesítményű, Siemens elektromos jármű (EV) töltővel.

Az országszerte négy autópálya-hálózaton (SANEF, APRR, AREA és VINCI Autoroutes hálózatok) telepített töltők között 251 darab 300 kW teljesítményű, ultragyors SICHARGE D modell és 69 darab 160kW-os, de skálázhatóságának köszönhetően akár ugyanúgy 300 kW-ra fejleszthető SICHARGE D töltő kapott helyet. Egy-egy csomópontnál így akár 24 töltőpont is elérhető, megelőzve ezzel azt, hogy a töltésre várakozók feltorlódjanak.

Ezek a töltőállomások az autópályás közlekedés igényeinek megfelelve, akár 20 perc alatt 80 százalékra képesek feltölteni az EV-ket. Minden töltőállomás képes egyidejűleg két jármű között dinamikusan elosztani a rendelkezésre álló teljesítményt, a könnyű használatot pedig a 24 hüvelyk átmérőjű, felhasználóbarát kezelőképernyők biztosítják.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Közel félmillió e-töltőpontra is szüksége lehet Franciaországnak néhány éven belül appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/15/scania-elektromos-tehergepkocsi-park/ Mon, 15 Apr 2024 06:00:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29218 A Scania tovább bővíti kínálatát az akkumulátoros-elektromos (BEV) teherautók terén: több elektromos gépet, tengelykonfigurációt és fülkealternatívát, valamint számos PTO megoldást mutat be. A Scania kínálata ma már messze túlmutat a kezdeti szinteken, ahol csak a legelterjedtebb teherautókat lehetett meghatározni. Ma a Scania kínálata az alkalmazások és üzemeltetési körülmények széles skáláját öleli fel; az eltérő igényű […]

The post A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania tovább bővíti kínálatát az akkumulátoros-elektromos (BEV) teherautók terén: több elektromos gépet, tengelykonfigurációt és fülkealternatívát, valamint számos PTO megoldást mutat be.

A Scania kínálata ma már messze túlmutat a kezdeti szinteken, ahol csak a legelterjedtebb teherautókat lehetett meghatározni. Ma a Scania kínálata az alkalmazások és üzemeltetési körülmények széles skáláját öleli fel; az eltérő igényű ügyfelek személyre szabott megoldásokra számíthatnak.

„Folyamatos termékbevezetéseinkkel egyre több értéket és specifikációs választékot kínálunk a vásárlóknak”

– mondja Fredrik Allard, a Scania rangidős alelnöke és e- mobilitásért felelős vezetője.

„Az ügyfelek pedig fokozott érdeklődéssel hálálják meg ezt, mivel mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy ezek a teherautók milyen jól szolgálnak és viselkednek a tényleges használat során, és hogy a járművezetők mennyire értékelik ezeket. Folyamatosan hallunk történeteket olyan járművezetőkről, akik először szkeptikusak voltak, de aztán beleszerettek az elektromos teherautóikba.”

A Scania által ebben a körben bemutatott komponensek, és megoldások arra késztetik a fuvarozókat, és a disztribúcióval, vagy építőipari tevékenységgel foglalkozó szállítmányozókat, hogy felfigyeljenek és fokozott figyelmet fordítsanak rájuk. A tandem kialakítású BEV járművek kínálata azt jelenti, hogy a billenőplatós járművek, emelőkaros, betonkeverők és számos más alkalmazás állítható össze a vonóerő vagy a teherbíró képesség feláldozása nélkül. Ez együtt jár azzal, hogy a Scania számos különböző, a hidraulika vagy más felépítmény-felszerelések hajtására szolgáló PTO megoldást is bevezet.

Ezenkívül a most bevezetett EM C1-2 elektromos meghajtás két – 210 kW-os és 240 kW-os – változata tökéletesen illeszkedik bizonyos építőipari munkákhoz, mivel a teljesítményszintek (285 LE vagy 326 LE) pontosan megfelelnek az önkormányzatok által használt teherautókra jellemző specifikációnak. Az EM C1-2 fizikailag rövidebb, mint erősebb testvérei, ami helyet biztosít az akkumulátorok és/vagy egyéb felszerelések, például a támasztólábak számára.

A tökéletes mindenes számos könnyebb művelethez, amely az alacsony súlyt nagy teljesítményű, nagy nyomatékkal és két fokozatú, egyenletes erőátvitellel kombinálja. Ideális a városi környezetben végzett elosztási műveletekhez, de ugyanúgy számos egyéb alkalmazáshoz, például az önkormányzatok által útkarbantartásra használt különféle járművekhez is. Egy elosztást végző tipikus teherautó esetében a típus megnevezése Scania 24 P lenne (ha ez a 240 kW-os változat).

„Ez a 9 literes motor megfelelője, ha a dízelüzemű járművekkel vetjük össze”

– mondja Allard.

„Ez az a fajta elektromos motor, amely könnyű és rugalmas, ugyanakkor nagy teljesítményű, így tetszőleges területen használható. Egyetlen állandó mágnessel, két sebesség fokozattal rendelkezik, és méretéhez képest nagyon „nyomatékos”. A sofőrök által az elektromos hajtásláncoktól elvárt vezethetőséget és simább vezetési élményt kínálnak.”

A Scania célja, hogy itt és most akkumulátoros elektromos teherautókat kínáljon a szállítmányozás széndioxid-mentesítéséhez. Az elektromos járművek piaca egyes területeken gyorsabban növekszik, mint máshol. Ez leginkább a töltőinfrastruktúra (és az áramellátáshoz való hozzáférés) hozzáférhetőségével függ össze. A megfelelő töltési megoldás megtalálása azonban nem kell, hogy bonyolult legyen: A Scania végig vezeti az ügyfelet a teljes folyamaton, és segít a megfelelő töltési megoldás kialakításában.

„Általános tévhit, hogy a töltés bonyolultabb, mint amilyen valójában”

– mondja Allard.

„Számos ügyfelünk jól boldogul egy szabványos telephelyi töltési megoldással, amelynek megtervezésében és kiépítésében segítséget tudunk nyújtani.”

A másik terület, amely kezdetben bizonyos kihívásokat jelentett az elektromos hajtásváltás során, a mellékhajtás (PTO). A hatékony és robusztus PTO-k  sok alkalmazásban nélkülözhetetlenek, ezért a Scania most számos különböző PTO-megoldást kínál.

Zöld és hatékony akkumulátorok

A Scania akkumulátoros-elektromos teherautói az akkumulátor felől nézve is lenyűgöző számokkal rendelkeznek. Az akkumulátorok 1,3 millió kilométert fognak bírni, ami megfelel a teherautó élettartamának. A szén-dioxid lábnyomuk pedig körülbelül egyharmada az iparági összehasonlító referenciaértéknek, mivel Észak-Svédországban fosszilis energiahordozóktól mentes villamos energiával állítják elő őket. A Scania prizma alakú lítium-ion akkumulátorokat választott, amelyeket Södertälje városában szerelnek össze 416 vagy 624 kWh kapacitású akku-csomagokká,  körülbelül 83%-os SOC ablakkal.

„A villamosításra való átállás a küszöbön áll”

– mondja Allard.

„Az átállással kapcsolatos ellenérvek gyorsan eltűnnek, miközben napról napra több ok is megjelenik az elektromos teherautókra való átállás mellett. Ha ehhez hozzávesszük a jogalkotók és a szállítmányozási vásárlók igényeit, valamint azt a tényt, hogy a járművezetők szeretik a BEV-eket, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy miért fogják az elektromos teherautók uralni az iparágat.”

A SCANIA BEV-kínálatával kapcsolatos további információkért kattintson ide.

Forrás: Scania Hungária Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Moduláris palettakezelés akár 500 kg szállítási súlyig https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/14/modularis-cmg-mori-ph-500/ Sun, 14 Apr 2024 07:23:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29202 Nagy merevségű, acél paletták, beleértve a bevált szorítókúp-technológiát – a legfeljebb 500 x 500 mm-es paletták kezelésére optimalizált PH Cell 500 ugyanazokat az előnyöket kínálja, mint a nagyobb PH Cell 800, ugyanakkor kompaktabb kivitelben. A PH Cell 500 révén a DMG MORI egy kompakt modellel bővíti a moduláris palettakezelő rendszerek sorozatát 500 kg-os szállítási súlyig. […]

The post Moduláris palettakezelés akár 500 kg szállítási súlyig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy merevségű, acél paletták, beleértve a bevált szorítókúp-technológiát – a legfeljebb 500 x 500 mm-es paletták kezelésére optimalizált PH Cell 500 ugyanazokat az előnyöket kínálja, mint a nagyobb PH Cell 800, ugyanakkor kompaktabb kivitelben.

A PH Cell 500 révén a DMG MORI egy kompakt modellel bővíti a moduláris palettakezelő rendszerek sorozatát 500 kg-os szállítási súlyig. Kompatibilis második generációs DMU 65 és DMU 75 monoBLOCK-kal, valamint a DMU 65 H monoBLOCK-kal. A fogasléc modulok konfigurációjától függően a PH Cell 500 akár 32 palettának is képes helyet biztosítani. A maximális munkadarabméretek 500 x 500 x 750 mm. Az szállítási súly 500 kg. A sorozat többi modelljéhez hasonlóan a PH Cell 500 is ergonomikus és a Pallet Master szoftvernek köszönhetően egyszerűen kezelhető.

A moduláris PH Cell 500 akár 32 palettának is képes helyet biztosítani, amelyek mindegyike 400 x 400 mm méretű. A forgatható beállítóállomás és az érintőképernyős vezérlés magas szintű ergonómiát és egyszerű kezelhetőséget biztosít.

„A DMG MORI a palettakezelő rendszereinek következetes továbbfejlesztésével hangsúlyozza az automatizálásnak, mint a Machining Transformation egyik biztos pillérének nagy jelentőségét”

– magyarázza Cornelius Nöß, a DECKEL MAHO Pfronten ügyvezető igazgatója, nagy hansúlyt fektetve az olyan termékekre, mint a PH Cell 500. Az új paletta-automatizálás lehetővé teszi a kis szériák és egyedi alkatrészek rendkívül rugalmas, automatizált gyártását. Ennek oka a rendszer modularitása, amely egyedi konfigurációt biztosít. A gyakorlatban a PH Cell 500 akár 300 százalékkal növelheti az orsóórák számát és 50 százalékkal csökkentheti az egységnyi költségeket.

A PH Cell 500 alapfelszereltségként egy tárolómodullal kerül forgalomba. Három polccal felszerelve 12 darab 400 x 400 mm-es vagy 9 darab 500 x 500 mm-es paletta számára kínál helyet. A négy polccal felszerelt változnál ugyanez a szám 16 a kisebb, illetve 12 a nagyobb méretű paletták esetében, de a különböző palettaméretek kombinálhatóak. A PH Cell utólag is felszerelhető, ha a gép elő van készítve az automatizáláshoz. Ugyanez érvényes a palettakezelő rendszer második fogasléc modullal történő bővítésére is. A DMG MORI ezzel bármikor – akár utólagosan is – garantálja a gyártási kritériumoknak eleget tevő, igény szerinti konfigurációt.

Megbízhatóság és ergonomikus kezelés

A PH Cell 800-hoz hasonlóan a DMG MORI a PH Cell 500-at is úgy tervezte, hogy stabil munkavégzést tegyen lehetővé. Mivel ennél a modellnél is acél palettákat alkalmaznak, ezért a gépasztalba integrált szorítókúp-rendszer került beszerelésre. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség nullponti rögzítőállomásra a gépasztalon, és ezzel egyidejűleg a forgácsesés is jobb. Az ergonomikus kezelést az alapfelszereltséghez tartozó forgatható beállítóállomás és a Pallet Master szoftver érintőképernyőn keresztüli különálló kezelése biztosítja.

További információ:

A PH Cell 500 gépről a DMG MORI hivatalos honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Moduláris palettakezelés akár 500 kg szállítási súlyig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektronikai ipar legnagyobb hazai rendezvénye, színes szakmai programmal – InnoElectro 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/12/innoelectro-2024-kiallitas-rendezveny/ Fri, 12 Apr 2024 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29178 A Magyarországi Elektronikai Társaság idén kiemelten színes konferenciával várja látogatóit 2024. április 23–25-ig a Budapesti Olimpiai Központ A-csarnokában. 3500 m2-en több mint 100 kiállító és 100 előadás várja a látogatókat, számtalan izgalmas kerekasztal beszélgetéssel, égető témákat érintve A konferencia programjáról részletesen honlapunkon tájékozódhat! Regisztráljon mielőbb ingyenes belépőjegyéért, hogy ön se maradjon le szakmai programjainkról! Április […]

The post Az elektronikai ipar legnagyobb hazai rendezvénye, színes szakmai programmal – InnoElectro 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyarországi Elektronikai Társaság idén kiemelten színes konferenciával várja látogatóit 2024. április 23–25-ig a Budapesti Olimpiai Központ A-csarnokában. 3500 m2-en több mint 100 kiállító és 100 előadás várja a látogatókat, számtalan izgalmas kerekasztal beszélgetéssel, égető témákat érintve

A konferencia programjáról részletesen honlapunkon tájékozódhat! Regisztráljon mielőbb ingyenes belépőjegyéért, hogy ön se maradjon le szakmai programjainkról!

Április 23. (kedd)

Színpad:

9.00 InnoElectro Nagydíj átadás

9.30 MEGBÍZHATÓSÁG, MINŐSÉGELLENŐRZÉS A GYÁRTÁSBAN szekció

13.00 Összeszerelés mint hozzáadott érték (EMS kerekasztal beszélgetés)

14.00 INNOVÁCIÓ A GYÁRTÁSTECHNOLÓGIÁBAN I. szekció

16.30 Szakirodalom magyar nyelven? (Szakmédia kerekasztal beszélgetés)

Előadó terem

9.30 TÁVLATOK: ZÖLDTECHNOLÓGIÁK AZ ELEKTRONIKAI GYÁRTÁSBAN szekció

12.00 IOT – DOLGOK INTERNETE szekció

Április 24. (Szerda)

Színpad:

9.20 HATÉKONY GYÁRTÁS szekció

11.25 TERVEZÉS, KONSTRUKCIÓ szekció

13.20 Iparág specifikus kihívások, lehetőségek a K+F-ben (Magyarországi K+F körkép –

Meghívott vendégek: Jakab Roland (HUN-REN), Ábrahám László (Sensirion), Naszádos László (ThyssenKrupp), Steiner Arnold (Medicor), Kazi Károly (BHE Bonn Hungary), Lazányi János (PCB Design)

14.20 IPARÁGI TRENDEK szekció

15.45 INNOVÁCIÓ A GYÁRTÁSBAN II. szekció

Előadó terem

9.30 FEJLETT ELEKTRONIKAI ÖSSZESZERELÉS KONFERENCIA (az SMTA szervezésében)

Az InnoElectro keretein belül rendezi meg idén az amerikai központú SMTA magyarországi konferenciáját. Célja, hogy elősegítse a mai iparban elterjedt, legmodernebb, élenjáró gyártási technikák megértését. Az előadó neves szakértők nem csak ismertetik választott témájukat, de mélyebb betekintést engednek a gyakorlati, valós megoldásokba és folyamatokba is.

A konferencián előadást tartanak: Illés Balázs a BMGE egyetemi tanára, Labai Norbert az AIM Solder mérnöke, Raiyo Aspandiar az Intel Corporation vezető mérnöke, Adam Klett a Kyzen Corporation tudományos igazgatója, Viktoria Rawinski a Rawinski GmbH ügyvezetője, Keith Bryant az SMTA Europe elnöke, Bob Willis  szakértő (bobwillis.co.uk), Andy Naisbitt a GEN3 Systems ügyvezetője és David Greenman a HumiSeal Europe Ltd. igazgatója.

A program résztvevői átfogó ismereteket szerezhetnek az elektronikai összeszerelési technológia legújabb vívmányairól, hogy értékes tudással felvértezve tűnjenek ki saját szakterületükön, és hatékony megoldásokat alkalmazzanak saját munkahelyi környezetükben.

Április 25. (Csütörtök)

Színpad

10.00 ŰR- ÉS VÉDELMI IPAR szekció (HUNOR program, űripari elektronikai fejlesztések, nagyteljesítményű adatfeldolgozás a világűrben, rakétatechnológia és vízszimatolás…)

Előadóterem

9.35 ÉLET 10 GHZ FELETT (workshop)

Az InnoElectro társkiállítása a KONICA MINOLTA IOT LIVE SHOW

A társrendezvényen három napon keresztül érdekes kerekasztal beszélgetésekkel fűszerezve mutatkoznak be a hazai megoldásszállító vállalkozások. Látogasson el a részletekért a KONICA MINOLTA IOT LIVE SHOW honlapjára!

Az InnoElectro Kiállítás egyúttal közösségépítő szerepet is betölt, lehetőséget nyitva a jövő mérnökgenerációjának megszólítására is. Szakmai versenyeiket: az InnoElectro Nagydíjat, az IPC Kézi Forrasztási versenyét, valamint a MELT Diákforrasztási Versenyt ennek jegyében indítják ismét útnak!

Látogasson el az InnoElectro Kiállítás és Konferenciára! Bővebb információ és program a folyamatosan frissülő honlapon: www.innoelectro.com

Regisztáljon ingyenes belépőjegyéért mielőbb!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az elektronikai ipar legnagyobb hazai rendezvénye, színes szakmai programmal – InnoElectro 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teljesítményű sokoldalú eszköz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/11/vario-x-murrelektronik-controller/ Thu, 11 Apr 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29170 A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik robusztus és megbízható ipari PC-t kínál a termelés és gyártás területén való nagyigényű alkalmazásokhoz. A Murrelektronik Vario-X készüléke egy modulárisan kifejlesztett automatizálási rendszer, amely az érzékelőket és aktuátorokat periférikusan hozza a közvetlen gépi környezetbe, és rugalmas, méretezhető megoldást kínál minden alkalmazáshoz. A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik egy nagy teljesítményű és […]

The post Nagy teljesítményű sokoldalú eszköz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik robusztus és megbízható ipari PC-t kínál a termelés és gyártás területén való nagyigényű alkalmazásokhoz.

A Murrelektronik Vario-X készüléke egy modulárisan kifejlesztett automatizálási rendszer, amely az érzékelőket és aktuátorokat periférikusan hozza a közvetlen gépi környezetbe, és rugalmas, méretezhető megoldást kínál minden alkalmazáshoz. A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik egy nagy teljesítményű és sokoldalú ipari PC-t fejlesztett ki, amely decentralizált vezérlőként – akár egy gép központi elemeként – alkalmazható, vagy akár egy magasabb szintű vezérlőhálózatba integrálható. A különféle fizikai interfészek mellett a kommunikációs protokollok széles skáláját is kínálja. Az IP67-es védelmi osztálynak köszönhetően közvetlenül a gépre telepíthető, ami viszont lehetővé teszi a modern decentralizált és kapcsolószekrény nélküli telepítési koncepciókat.

Sokoldalúan használható

A Vario-X vezérlő nagy teljesítményű négymagos CPU-jával eredményes, amely rövid ciklusidőket és nagy mennyiségű adatkezelést tesz lehetővé. A CODESYS V3 PLC funkcionalitásának köszönhetően a Vario-X Controller önállóan veheti át a gépek és rendszerek irányítását. Az EtherCAT Master funkció lehetővé teszi a terepi eszközök, például meghajtók vagy I/O modulok nagy teljesítményű csatlakoztatását. A Vario-X Controller a PROFINET vagy az EtherNet/IP interfész eszközökön keresztül integrálható magasabb szintű vezérlőrendszerekbe. Ez azt jelenti, hogy a gépmodulok egymástól függetlenül automatizálhatók a Vario-X vezérlővel, amelyek aztán a magasabb szintű vezérlésen keresztül kommunikálnak egymással.

A vizualizációk létrehozhatók a CODESYS V3-ban, és WebVisu-ként jeleníthetők meg bármely helyi vagy távoli kijelzőn és operációs eszközön, például HMI-n (ember-gép kezelői felületen), okostelefonon, táblagépen vagy PC-n. A független Gigabit Ethernet interfészek lehetővé teszik a biztonságos felhőkapcsolatot is. A Vario-X vezérlő nem csak EDGE átjáróként használható, hanem EDGE vezérlőként is átveheti az adatok előzetes feldolgozását és a kommunikációt az érzékelőtől a felhő felé. Eközben beépített prediktív karbantartási érzékelők figyelik a Vario-X rendszer állapotát.

www.murrelektronik.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy teljesítményű sokoldalú eszköz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotmanőverek – Önvezető járműveket tesztel a DACHSER https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/10/dachser-onvezeto-jarmu-teszt/ Wed, 10 Apr 2024 05:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29148 Három és fél éve tesztel valós üzemben önvezető vontatóegységeket a DACHSER az egyik dél-németországi telephelyén. A kutatási projekt arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen lehetőségek rejlenek az önvezető járművek számára a logisztikában. A tapasztalatokat felhasználva átfogó biztonsági koncepciót dolgoztak ki, és az eredmények alapján készülnek el a jövőben az átrakóközpontokban történő automatizált áruszállítás […]

The post Robotmanőverek – Önvezető járműveket tesztel a DACHSER appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Három és fél éve tesztel valós üzemben önvezető vontatóegységeket a DACHSER az egyik dél-németországi telephelyén.

A kutatási projekt arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen lehetőségek rejlenek az önvezető járművek számára a logisztikában. A tapasztalatokat felhasználva átfogó biztonsági koncepciót dolgoztak ki, és az eredmények alapján készülnek el a jövőben az átrakóközpontokban történő automatizált áruszállítás jogszabályoknak megfelelő keretfeltételei.

A DACHSER langenaui logisztikai központjában a Kamag Precision Tractor felvesz egy üres félpótkocsit a parkolóból, és a 35-ös kapu felé tart. A kormány mögött ülő ember nyugodtan hátradőlhet, kezében egy laptoppal, miközben a jármű önállóan halad. Szerepe csupán annyi, hogy vészhelyzet esetén közbelépjen. A szerelvény óránként akár 20 kilométeres sebességgel közlekedve zökkenőmentesen illeszkedik a telep emberek vezette járművekkel és gyalogosokkal teli forgalmába. Útjuk során számos kiszámíthatatlan tényezőt kell leküzdeniük, akadályokat kerülnek ki, irányt változtatnak, ügyelnek a gyalogosokra és a keresztirányú forgalomra. A Kamag munkája a német Gazdasági és Éghajlatvédelmi Minisztérium által finanszírozott SAFE20 projekt része, amelynek során valós körülmények között mérik fel, hogyan, milyen biztonsági háttérrel és technológiai igénnyel valósítható meg az önvezető járművek használata a forgalmas átrakóraktárakban és telephelyeken.

Technológia: érzékelők, szkennerek és antennák

Az önvezető vontatók technológiai alapját a különböző érzékelők teremtik meg. A fenti példában a vontatóegység elején, a lökhárító két végén és közepén három nagy, kerek szenzor található, amelyekből élénkzöld kábelek ágaznak ki a jármű belsejébe. LiDAR-szkennerek rögzítik lézerfénnyel a környezetet, és digitális képet alkotnak róla. A jármű tetején elhelyezett GPS-antenna a jármű pozíciójának pontos meghatározását biztosítja menet közben. Egy második antenna az infrastrukturális érzékelők adatait fogadja, és ellátja a radar- és kameraadatokból származó, elemzett információkkal a vontatót.

A kutatási projekthez kamerákat és érzékelőket is telepítettek a helyszínen az épületek külső részére. Ha ezek egyike érzékeli például a zebrán átkelő személyt, az önvezető jármű előre megkapja ezt az információt. Még mielőtt a jármű befordulna a sarkon, és az átkelő személy látóterébe kerülne, csökkentheti a sebességét, és szükség esetén azonnal megállhat.

Az aktuális szabályozások szerint csak 6-8 km/h sebességgel lehet ilyen járműveket üzemeltetni a vonatkozó biztonsági előírások betartásával. Az itt tesztelt járművek viszont háromszor olyan gyorsak, akár 20 km/órás sebességgel is haladhatnak. A tesztek egyik fókusza ezért a biztonság: az önvezető vontatóknak is illeszkedniük kell a haszongépjárművekkel, egyéb járművekkel és gyalogosokkal kiegészült „normál” forgalom áramlatába.

Eredmények: a jövő egyik útja

A kutatási projekt három és fél éven át vizsgálta, hogyan működhet mindez a logisztikai gyakorlatban. Fontos alapvető kritériumokat rögzítettek, például egy átfogó biztonsági koncepciót, amelyet valós körülmények között, folyamatos üzemben teszteltek és értékeltek. A projekt eredményeit most beépítik az átrakóközpontokban történő automatizált áruszállítás jogszabályoknak megfelelő keretfeltételeinek kidolgozásába. A SAFE20 projektben a DACHSER mellett hét másik, az egyes területeken – például az automatizálásban, szenzorgyártásban, elektronikában, stb. – vezető szakértő német cég vett részt.

„Még nincs sorozatgyártásra kész megoldásunk, de értékes tapasztalatokkal és adatokkal gazdagodtunk, amelyek előrevetítik a jövő útját”

– értékelte a kutatást Christoph Ehrhardt, a Corporate Research & Development Trends and Technology Research részlegének vezetője. A résztvevők úgy látják, bebizonyosodott, hogy a biztonságos vegyes – önvezető és ember vezette – üzem lehetséges. A csereszekrények és félpótkocsik kifinomult, centiméteres pontosságot igénylő manőverezésében ezek a járművek nagyon jól használhatók, és az érzékelők mentesek az emberi gyengeségektől – mindig működnek, nem terelődik el a figyelmük, és nehéz fényviszonyok között is használhatóak.

A járművezetők körében tapasztalt munkaerőhiány idején az autonóm járművek értékes segítséget jelenthetnek, bár teljesen ember nélkül még nem működnek – hiszen nem csupán vontatni kell a pótkocsikat, hanem csatlakoztatni is a vontató különböző rendszereihez. A rendszer széles körű használata költséghatékonysági szempontból is átgondolásra szorul – a DACHSER évtizedek óta használt, elektronika nélküli csereszekrényes rendszere ebből a szempontból jóval egyszerűbb és olcsóbb megoldás. A SAFE20 kutatási projekt azonban egyértelműen bebizonyította, hogy az önvezető járművek gazdaságos és biztonságos használata a zárt telephelyen zajló logisztikai folyamatokban kézzelfogható közelségbe került.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Robotmanőverek – Önvezető járműveket tesztel a DACHSER appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kánikula sem akadály az új csúcstöltőnek https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/09/siemens-sicharge-kanikula-gyorstoltes/ Tue, 09 Apr 2024 05:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29131 Ultraerős gyorstöltők autópályák mellé, e-teherjárművekhez. Továbbfejlesztette töltési portfóliójának zászlóshajóját a Siemens. Az új, 400 kW teljesítményű készülék a 2021-ben piacra dobott SICHARGE töltőcsalád legújabb verziója. Az immár ultragyors töltést biztosító modell kapacitásának köszönhetően leginkább autópályák mellett és e-kamionok töltőoszlopaként válhat a mindennapi mobilitás támaszává. Az akár 40 °C-os hőségben is teljesítménycsökkentés nélkül működő töltőket – […]

The post A kánikula sem akadály az új csúcstöltőnek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ultraerős gyorstöltők autópályák mellé, e-teherjárművekhez.

Továbbfejlesztette töltési portfóliójának zászlóshajóját a Siemens. Az új, 400 kW teljesítményű készülék a 2021-ben piacra dobott SICHARGE töltőcsalád legújabb verziója.

Az immár ultragyors töltést biztosító modell kapacitásának köszönhetően leginkább autópályák mellett és e-kamionok töltőoszlopaként válhat a mindennapi mobilitás támaszává.

Az akár 40 °C-os hőségben is teljesítménycsökkentés nélkül működő töltőket – speciális kialakításuknak (diszpenzeres rendszerüknek) köszönhetően – négy DC (egyenáramú) töltőkarral látták el. Azaz egyidejűleg több jármű is csatlakoztatható, amelyek között az eszközt kezelő szoftver dinamikusan osztja meg a rendelkezésre álló teljesítményt. A fenntartható működéshez így a helytakarékosság is hozzájárul. A többféle fizetési opciót is integrálni képes töltők többnyelvű, intuitív, érintőképernyős kezelőfelület segítségével irányíthatóak, amelyeken a töltőpont-üzemeltetők akár hirdetéseket is elhelyezhetnek.

„Ez egy úttörőnek számító fejlesztés, hiszen magas környezeti hőmérsékletnél szinte minden gyártónak problémát okoz, hogy az oszlopaik nem képesek folyamatosan a 400 kW-os teljesítmény stabil leadására. Emellett az is kiemelkedő a piacon, hogy a Siemens partnereinek személyre szabott szolgáltatásokat és folyamatos támogatást biztosít a termék teljes életciklusa alatt, a telepítéstől a digitális és távoli, valamint a helyszíni szolgáltatásokig.

– mondta el Szilágyi Norbert, a Siemens Zrt. e-mobilitási szakértője.

Az előző verziójú, „csak” 300 kW teljesítményű SICHARGE D gyorstöltőből tavaly nyáron gyártották le az ezredik darabot a Siemens lipcsei gyárában.

Az új modell már rendelhető a hazai piacon is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A kánikula sem akadály az új csúcstöltőnek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>