park – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 30 Oct 2024 11:57:28 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A Dürer Park új irodáihoz a Siemens biztosítja az energiaelosztást https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/28/durer-siemens-park-energiaelosztas/ Tue, 28 May 2024 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29827 Több mint 150 kisfeszültségű villamosenergia-elosztó berendezésre kapott megbízást a vállalat. Budapest egyik legnagyobb lakóingatlan- és irodaház-fejlesztése zajlik a Városliget közvetlen szomszédságában. A Dürer Park projekt keretében a XIV. kerületi Ajtósi Dürer sor melletti 3,7 hektáros terület újul meg teljesen. A leromlott állapotú ingatlanok helyét két iroda- és három lakóépület fogja átvenni. A Dürer Befektetési Kft., […]

The post A Dürer Park új irodáihoz a Siemens biztosítja az energiaelosztást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 150 kisfeszültségű villamosenergia-elosztó berendezésre kapott megbízást a vállalat.

Budapest egyik legnagyobb lakóingatlan- és irodaház-fejlesztése zajlik a Városliget közvetlen szomszédságában. A Dürer Park projekt keretében a XIV. kerületi Ajtósi Dürer sor melletti 3,7 hektáros terület újul meg teljesen. A leromlott állapotú ingatlanok helyét két iroda- és három lakóépület fogja átvenni. A Dürer Befektetési Kft., mint beruházó, a Property Market Kft-vel, a Market Építő Zrt. ingatlanfejlesztésre szakosodott leányvállalatával együttműködésben, első ütemben közel 41 ezer négyzetméternyi nettó irodaterületet, második ütemben pedig összesen 207 újgenerációs lakást alakít ki, mintegy 11 ezer négyzetméter házak közötti zöldterülettel. Az 19. század végén átadott, régi épületek egyes részeit, a munkálatok során megőrzik, amely így felújítva szerves részét fogja képzeni a korszerű, vegyes funkciójú komplexumnak.

Az irodaházak megfelelő energiahatékonyságú, modern villamosenergia-ellátásához a Siemens Zrt. biztosította a kisfeszültségű elosztóberendezés-rendszereket, amelyeket a berendezésgyártó partnerei szereltek készre.

A két ütemből álló villamos kivitelezés során a Siemens szállította a kapcsolástechnikai készülékeket és a szerkezeti elemeket az összesen több mint 90 elosztóberendezéshez az irodaház és a közösségi területek (pl. kiszolgáló helyiségek, liftek, lépcsőházak) energiaelosztásához. További több mint 60 alelosztó-berendezéshez rendelt Siemens-elemek pedig a már a bérlői igények szerint kialakított helyiségek energiaelosztását biztosítják majd.

A Siemens széleskörű megoldási nem csupán a most épülő, zuglói irodaparkban, hanem például a 2022 decemberében átadott, Budapest legmagasabb irodaházának számító MOL Campus épületében is megtalálhatóak. A komplexum teljes közép- és kisfeszültségű energiaelosztási rendszerét Siemens-eszközök biztosítják, szintén Siemens-technológia mellett döntöttek a tűzvédelmi- és riasztórendszerek kiválasztásánál, emellett pedig az energiahatékonyságot és a kényelmet biztosító helyiségautomatizálásról, illetve a hűtés- és fűtéstechnikáról is Siemens-megoldások gondoskodnak.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Dürer Park új irodáihoz a Siemens biztosítja az energiaelosztást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/15/scania-elektromos-tehergepkocsi-park/ Mon, 15 Apr 2024 06:00:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29218 A Scania tovább bővíti kínálatát az akkumulátoros-elektromos (BEV) teherautók terén: több elektromos gépet, tengelykonfigurációt és fülkealternatívát, valamint számos PTO megoldást mutat be. A Scania kínálata ma már messze túlmutat a kezdeti szinteken, ahol csak a legelterjedtebb teherautókat lehetett meghatározni. Ma a Scania kínálata az alkalmazások és üzemeltetési körülmények széles skáláját öleli fel; az eltérő igényű […]

The post A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania tovább bővíti kínálatát az akkumulátoros-elektromos (BEV) teherautók terén: több elektromos gépet, tengelykonfigurációt és fülkealternatívát, valamint számos PTO megoldást mutat be.

A Scania kínálata ma már messze túlmutat a kezdeti szinteken, ahol csak a legelterjedtebb teherautókat lehetett meghatározni. Ma a Scania kínálata az alkalmazások és üzemeltetési körülmények széles skáláját öleli fel; az eltérő igényű ügyfelek személyre szabott megoldásokra számíthatnak.

„Folyamatos termékbevezetéseinkkel egyre több értéket és specifikációs választékot kínálunk a vásárlóknak”

– mondja Fredrik Allard, a Scania rangidős alelnöke és e- mobilitásért felelős vezetője.

„Az ügyfelek pedig fokozott érdeklődéssel hálálják meg ezt, mivel mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy ezek a teherautók milyen jól szolgálnak és viselkednek a tényleges használat során, és hogy a járművezetők mennyire értékelik ezeket. Folyamatosan hallunk történeteket olyan járművezetőkről, akik először szkeptikusak voltak, de aztán beleszerettek az elektromos teherautóikba.”

A Scania által ebben a körben bemutatott komponensek, és megoldások arra késztetik a fuvarozókat, és a disztribúcióval, vagy építőipari tevékenységgel foglalkozó szállítmányozókat, hogy felfigyeljenek és fokozott figyelmet fordítsanak rájuk. A tandem kialakítású BEV járművek kínálata azt jelenti, hogy a billenőplatós járművek, emelőkaros, betonkeverők és számos más alkalmazás állítható össze a vonóerő vagy a teherbíró képesség feláldozása nélkül. Ez együtt jár azzal, hogy a Scania számos különböző, a hidraulika vagy más felépítmény-felszerelések hajtására szolgáló PTO megoldást is bevezet.

Ezenkívül a most bevezetett EM C1-2 elektromos meghajtás két – 210 kW-os és 240 kW-os – változata tökéletesen illeszkedik bizonyos építőipari munkákhoz, mivel a teljesítményszintek (285 LE vagy 326 LE) pontosan megfelelnek az önkormányzatok által használt teherautókra jellemző specifikációnak. Az EM C1-2 fizikailag rövidebb, mint erősebb testvérei, ami helyet biztosít az akkumulátorok és/vagy egyéb felszerelések, például a támasztólábak számára.

A tökéletes mindenes számos könnyebb művelethez, amely az alacsony súlyt nagy teljesítményű, nagy nyomatékkal és két fokozatú, egyenletes erőátvitellel kombinálja. Ideális a városi környezetben végzett elosztási műveletekhez, de ugyanúgy számos egyéb alkalmazáshoz, például az önkormányzatok által útkarbantartásra használt különféle járművekhez is. Egy elosztást végző tipikus teherautó esetében a típus megnevezése Scania 24 P lenne (ha ez a 240 kW-os változat).

„Ez a 9 literes motor megfelelője, ha a dízelüzemű járművekkel vetjük össze”

– mondja Allard.

„Ez az a fajta elektromos motor, amely könnyű és rugalmas, ugyanakkor nagy teljesítményű, így tetszőleges területen használható. Egyetlen állandó mágnessel, két sebesség fokozattal rendelkezik, és méretéhez képest nagyon „nyomatékos”. A sofőrök által az elektromos hajtásláncoktól elvárt vezethetőséget és simább vezetési élményt kínálnak.”

A Scania célja, hogy itt és most akkumulátoros elektromos teherautókat kínáljon a szállítmányozás széndioxid-mentesítéséhez. Az elektromos járművek piaca egyes területeken gyorsabban növekszik, mint máshol. Ez leginkább a töltőinfrastruktúra (és az áramellátáshoz való hozzáférés) hozzáférhetőségével függ össze. A megfelelő töltési megoldás megtalálása azonban nem kell, hogy bonyolult legyen: A Scania végig vezeti az ügyfelet a teljes folyamaton, és segít a megfelelő töltési megoldás kialakításában.

„Általános tévhit, hogy a töltés bonyolultabb, mint amilyen valójában”

– mondja Allard.

„Számos ügyfelünk jól boldogul egy szabványos telephelyi töltési megoldással, amelynek megtervezésében és kiépítésében segítséget tudunk nyújtani.”

A másik terület, amely kezdetben bizonyos kihívásokat jelentett az elektromos hajtásváltás során, a mellékhajtás (PTO). A hatékony és robusztus PTO-k  sok alkalmazásban nélkülözhetetlenek, ezért a Scania most számos különböző PTO-megoldást kínál.

Zöld és hatékony akkumulátorok

A Scania akkumulátoros-elektromos teherautói az akkumulátor felől nézve is lenyűgöző számokkal rendelkeznek. Az akkumulátorok 1,3 millió kilométert fognak bírni, ami megfelel a teherautó élettartamának. A szén-dioxid lábnyomuk pedig körülbelül egyharmada az iparági összehasonlító referenciaértéknek, mivel Észak-Svédországban fosszilis energiahordozóktól mentes villamos energiával állítják elő őket. A Scania prizma alakú lítium-ion akkumulátorokat választott, amelyeket Södertälje városában szerelnek össze 416 vagy 624 kWh kapacitású akku-csomagokká,  körülbelül 83%-os SOC ablakkal.

„A villamosításra való átállás a küszöbön áll”

– mondja Allard.

„Az átállással kapcsolatos ellenérvek gyorsan eltűnnek, miközben napról napra több ok is megjelenik az elektromos teherautókra való átállás mellett. Ha ehhez hozzávesszük a jogalkotók és a szállítmányozási vásárlók igényeit, valamint azt a tényt, hogy a járművezetők szeretik a BEV-eket, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy miért fogják az elektromos teherautók uralni az iparágat.”

A SCANIA BEV-kínálatával kapcsolatos további információkért kattintson ide.

Forrás: Scania Hungária Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Scania újabb megoldásokkal bővíti elektromos tehergépkocsi kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lezárult a VGP Park Budapest Aerozone építésének első üteme https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/21/aerozone-budapest-vgp-park/ Fri, 21 Oct 2022 06:00:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22478 Elkészült a VGP Park Budapest Aerozone első üteme Üllőn, a logisztikai és könnyűipari ingatlanok európai szolgáltatója 10 000 m2 területű raktárépületet adott át a Boxy Logisztikai Zrt. részére. A robottechnológiához igazított épületben egybefüggő, dilettációmentes ipari padlót alakítottak ki, emellett elkészültek az irodahelyiségek, pihenőszobák is, és egy kerti tó is színesíti az új logisztikai központot. Az átadást […]

The post Lezárult a VGP Park Budapest Aerozone építésének első üteme appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elkészült a VGP Park Budapest Aerozone első üteme Üllőn, a logisztikai és könnyűipari ingatlanok európai szolgáltatója 10 000 m2 területű raktárépületet adott át a Boxy Logisztikai Zrt. részére.

A robottechnológiához igazított épületben egybefüggő, dilettációmentes ipari padlót alakítottak ki, emellett elkészültek az irodahelyiségek, pihenőszobák is, és egy kerti tó is színesíti az új logisztikai központot.

Az átadást követően 3 további ütemben készül majd el a teljes ipari ingatlankomplexum, ahol további 50 000 m2 épület tervezését és kivitelezését vállalta a VGP magyar csapata. Az Üllő és Vecsés határán, közvetlenül az M0-ás körgyűrű mellett és az M4-es autópálya csomópontjánál található Budapest Aerozone Parkban található raktárépület a cég első reptéri zónában épített projektje Magyarországon.

A park Budapest keleti ipari régiójához tartozik, a reptér és az autópályák közelsége kiemelkedő szerepet kap közlekedési szempontból ugyanis innen könnyen megközelíthetőek mind a hazai nagyvárosok mind a környező országok kiemelt úti céljai. Ideális helyszín a logisztikai szolgáltatóknak és a raktározással foglalkozó kereskedelmi és gyártó cégeknek

– mondta el Pálovics Károly, a VGP magyarországi country managere.

A megrendelő, a Boxy Logisztikai Zrt új fulfillment központjában robotokkal szolgálják ki a webáruházak rendeléseit, ezért a padlók kialakításánál különös figyelmet kaptak az egybefüggő, sima felületek és az új technológiákhoz igazított belső kialakítás is. A projekt a Breeam Very Good minősítése már folyamatban van.

A state-of-the art technológia mellett a fenntarthatóság és az energiahatékonyság a VGP által fejlesztett kereskedelmi ingatlanok központi paraméterei. A vállalat elkötelezte magát amellett, hogy 2025-re szén-dioxid-semlegessé válik, továbbá BREEAM-minősítéssel és zöld energiával dolgozik. Ennek eredményeképpen a teljes portfólió 61,2%-a rendelkezik környezetvédelmi tanúsítvánnyal, párhuzamosan a VGP Megújuló Energia Részlegének zöld energiatermelő kapacitása 120,9 MWp-ra nőtt, további 53,7 MWp pedig előkészítés alatt áll. A 2019-ben létrehozott VGP Alapítvány már 29 olyan projektet karolt fel, amelyek társadalmi kérdésekkel, természetvédelemmel és kulturális értékek védelmével foglalkoznak, és eddig több mint 12 millió euróval támogatta ezeket.

The post Lezárult a VGP Park Budapest Aerozone építésének első üteme appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siemens technológia is lesz a miskolci Chervon Auto gyárában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/14/chervon-siemens-miskolc/ Tue, 14 Jun 2022 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20697 A Chervon Auto hazai üzemének energiaellátása a német vállalat megoldásaival valósul meg. Magyarországon, a miskolci Mechatronikai Ipari Parkban épül a Chervon Auto első Kínán kívüli üzeme, melynek generálkivitelezői munkáit a Market Építő Zrt. végzi. A több mint 120 millió euro értékű zöldmezős beruházás keretében megvalósuló 30.000 m2-es csarnokban főként elektromos autókhoz gyárt majd alkatrészeket a […]

The post Siemens technológia is lesz a miskolci Chervon Auto gyárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Chervon Auto hazai üzemének energiaellátása a német vállalat megoldásaival valósul meg.

Magyarországon, a miskolci Mechatronikai Ipari Parkban épül a Chervon Auto első Kínán kívüli üzeme, melynek generálkivitelezői munkáit a Market Építő Zrt. végzi. A több mint 120 millió euro értékű zöldmezős beruházás keretében megvalósuló 30.000 m2-es csarnokban főként elektromos autókhoz gyárt majd alkatrészeket a vállalat, többek közt akkumulátorházakat, motorházakat, inverterházakat, akkumulátortálcákat, tengelyeket, fogaskerekeket és egyéb termékeket. A miskolci üzem présöntő berendezése hazánkban és a régióban egyaránt egyedülálló méretekkel rendelkezik majd, az alumíniumolvasztó üzem kapacitása pedig évi 50 ezer tonna lesz.

A beruházás magas technológiai színvonalához a Siemens eszközei is hozzájárulnak: a Chervon miskolci gyárépületének középfeszültségű energiaellátását kialakító Centervill Kft. ugyanis a német technológiai vállalat eszközeit választotta. A 8DJH kompakt középfeszültségű kapcsolóberendezéseket, valamint a SIVACON S8 és S4 kisfeszültségű energiaelosztó-rendszereket 2022 nyarán szállítja a Siemens, a termelés pedig a tervek szerint 2023 első negyedévében indul az üzemben.

The post Siemens technológia is lesz a miskolci Chervon Auto gyárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tudományos és Innovációs Parkot valósít meg a Széchenyi István Egyetem Győrben https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/23/innovacios-gyor-szie/ Sun, 23 Jan 2022 16:06:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18581 A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban elnyert 6 milliárd 766 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósítja meg a Széchenyi István Egyetem győri Tudományos és Innovációs Parkjának első ütemét az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár volt telephelyén. Az ikonikus „kockaépület” átalakítva, felújítva a város új szimbóluma, ékköve lesz. Az egyetem fő kutatási területeire […]

The post Tudományos és Innovációs Parkot valósít meg a Széchenyi István Egyetem Győrben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban elnyert 6 milliárd 766 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósítja meg a Széchenyi István Egyetem győri Tudományos és Innovációs Parkjának első ütemét az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár volt telephelyén. Az ikonikus „kockaépület” átalakítva, felújítva a város új szimbóluma, ékköve lesz. Az egyetem fő kutatási területeire építve kívánja ösztönözni a park révén a régió fejlődését, és arra törekszik, hogy tudományos potenciáljával hozzájáruljon a vállalati szféra sikeres szerepléséhez a nemzetközi versenypiaci világban.

A Győri Keksz- és Ostyagyár egy évszázadon át a város meghatározó vállalata volt, egykori, Sziget városrészben található telephelye azonban már több mint egy évtizede kihasználatlanul áll. A Széchenyi István Egyetem ezen, a központi campustól mindössze 500 méterre, a Mosoni-Duna túlpartján lévő az ingatlanon építi fel győri Tudományos és Innovációs parkját. Az első ütemben a Győr meghatározó ipartörténeti emlékének számító „kockaépület” felújítása, átalakítása történik meg idén.

Szorosabb kapcsolódás a gazdasághoz

A hétfői alapkőletételi és ünnepélyes munkaterület-átadási ünnepségen dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter elmondta: a kormány a hazai egyetemek számára a korábbiaknál lényegesen nagyobb támogatást biztosít, valamint a modellváltásnak köszönhetően több mint 3000 milliárd forintnyi ingatlanvagyont adott át. Emellett a következő években 2700 milliárd forintból megvalósítják a felsőoktatási intézmények fejlesztési programját, amelynek egyik eleme a tudományos és innovációs parkok létrehozása.

A miniszter hangsúlyozta: e parkok hozzásegítik az egyetemeket ahhoz, hogy oktatási-kutatási tevékenységükön túl a gazdasághoz is szorosabban kapcsolódjanak. Dr. Palkovics László felhívta a figyelmet arra, hogy a ma már négy helyszínen – Győrben, Mosonmagyaróváron, Zalaegerszegen és Budapesten – központtal rendelkező Széchenyi István Egyetem egyszerre két ilyen parkot is létrehoz, Győrben, valamint a ZalaZONE mellett.

Az egyetem jövőképességének záloga

Dr. Knáb Erzsébet, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke beszédében úgy fogalmazott: ebben az esetben különösen igaz, hogy az egyetem a múltra alapozva építi a jövőt, egyszerre szolgálva polgárait, partnereit, Győrt és hazánkat.

„A város és a térség fejlődésének a Széchenyi István Egyetem is jelentős alakítója. Nemzetközi színvonalú oktatási és kutatási tevékenységével járul hozzá a gazdaság versenyképességének erősödéséhez. Újabb mérföldkőnek számít ezen az úton a győri, valamint a zalaegerszegi Tudományos és Innovációs Park létrehozása, amelyek támogatásáért köszönet illeti a kormányzatot. Ezek a parkok jövőképességünk zálogát jelentik. Innovatív, kreatív platformként új alapokra helyezik vállalati kapcsolatainkat, tovább erősítve intézményünk nyitottságát”

– hangoztatta.

Kiemelte, hogy a győri tudományos és innovációs parkban a régió fejlődését az intézmény fő kutatási területeire építve kívánja ösztönözni, amelyek spektruma a műszaki, informatikai és kreatívipari területektől a mosonmagyaróvári karhoz kapcsolódó élelmiszertudományig terjed.

„Arra törekszünk, hogy egyetemünk tudományos potenciáljával hozzájáruljunk, támogassuk a vállalati szféra sikeres szereplését a nemzetközi versenypiaci világban. Az így kialakuló együttműködések segítik az innovációs ökoszisztéma megteremtését, további startup és spinoff cégek létrehozását, megerősödését, újabb és újabb innovációk generálását. A múlt tradícióira alapozva a tudásgazdaság egy olyan új helyszínét valósítjuk meg, amelyet a korszerű technológiák és az innovatív szemléletmód töltenek meg élettel”

– tette hozzá dr. Knáb Erzsébet, megjegyezve: a fejlesztés révén partnerekkel együtt hozzájárulhatnak Magyarország jövőbeni fejlődéséhez.

Simon Róbert Balázs győri országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: a Széchenyi István Egyetem az ország egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye, amely tudástőkéjével a Győrben és a térségben működő vállalkozásokat is támogatja. Hozzáfűzte: ezt a tevékenységet segíti a jövőben a Tudományos és Innovációs Park első üteme, a hatszintes, több mint négyezer négyzetméter alapterületű „kocka”.

Kreatív, inspiráló közeg

Az ünnepségen bemutatkoztak az egyetem azon fókuszterületei, amelyek helyet kapnak majd a megújuló épületben. Közéjük tartozik a Művészeti Kar Design Tanszékét és a Design Campus Kompetenciaközpontot magában foglaló Design Campus, amelynek kapcsán U. Nagy Gábor tanszékvezető, a Művészeti Kar tudományos és kutatási dékánhelyettese kifejtette: a design híd a művészet, a művészettudományok, a humán gondolkodás és a technológiai tudományok között. A Design Campus kreatív, inspiráló közeget hoz létre, amely támogatja a startup és spinoff vállalkozásokat is.

A park az innovációs ökoszisztéma kiteljesedésének is helyszíne lesz. Ezzel kapcsolatban dr. Rámháp Szabolcs, a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campus Kompetenciaközpont startup inkubációs menedzsere részletezte: az intézmény az elmúlt években nagy erőfeszítést tett az innovációs ökoszisztéma építésére, aminek a modellváltás újabb lendületet adott. Az innovációk erősödését jelzi, hogy már mintegy 20 hallgatói startup vállalkozás működik összesen 380 millió forint kockázatitőke-befektetést elnyerve, az oktatók-kutatók kutatási eredményeinek hasznosítására pedig 13 spinoff kezdeményezés indult el.

A „kockaépületben” kap helyet a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), valamint a Széchenyi István Egyetem által közösen létrehozott Ipar 4.0 Kutatási és Innovációs Kiválósági Központ, amely szorosan együttműködik többek között az egyetem Járműipari Kutatóközpontjához is. Ugyancsak ez lesz az új otthona az intézmény Digitális Fejlesztési Központjának, amelynek tevékenységéről Drotár István központvezető kifejtette: céljuk, hogy kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységükkel segítsék az egyetemi technológiai tudás ipari hasznosítását az 5G, a drónvezérelt technológiák, a járműkommunikáció, a precíziós mezőgazdaság, az infokummunikációval támogatott egészségügy és a digitalizáció területén.

The post Tudományos és Innovációs Parkot valósít meg a Széchenyi István Egyetem Győrben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CTPark Vecsés logisztikai parkban alakítja ki új központját a Ghibli https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/12/ctpark-vecses-ghibli/ Sun, 12 Dec 2021 15:11:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18063 A CTPark Vecsés logisztikai parkban került átadásra a hazai Ghibli cégcsoport új, 19 000 négyzetméteres logisztikai raktára. A CTP az idei évben kezdte fejleszteni új logisztikai parkját Vecsésen, amelynek részeként a Ghibli által bérelt épület még az idén elkészül. Az 1996-ban alapított, komplex logisztikai szolgáltatásokat nyújtó Ghibli cégcsoport a CTPark Vecsés logisztikai parkot választotta új, […]

The post A CTPark Vecsés logisztikai parkban alakítja ki új központját a Ghibli appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CTPark Vecsés logisztikai parkban került átadásra a hazai Ghibli cégcsoport új, 19 000 négyzetméteres logisztikai raktára. A CTP az idei évben kezdte fejleszteni új logisztikai parkját Vecsésen, amelynek részeként a Ghibli által bérelt épület még az idén elkészül.

Az 1996-ban alapított, komplex logisztikai szolgáltatásokat nyújtó Ghibli cégcsoport a CTPark Vecsés logisztikai parkot választotta új, 19 000 négyzetméteres raktárának bázisául. A beruházás révén, amelynek megvalósítása idén kezdődött, a CTPark Vecsés újonnan kialakított logisztikai parkja közel 90 000 négyzetméter bérelhető területet nyújt. Az új raktárépület átadása decemberben történt meg, így az év végén már meg is kezdődhetett a működés az új központban.

A park Vecsés Budapest déli felén, közvetlenül az M0-s autópálya mentén fekszik, közel a repülőtérhez, a belvároshoz, valamint az M4 és M5 autópályákhoz. A három épületet magában foglaló logisztikai park első fázisának kivitelezése 2021 elején kezdődött. Az épületek mindegyike BREEAM szabványok szerint épül, és átadáskor „Excellent” minősítéssel rendelkezik majd.

The post A CTPark Vecsés logisztikai parkban alakítja ki új központját a Ghibli appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch Rexroth megnyitja ügyfél- és innovációs központját Ulmban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/21/bosch-rexroth-ulm-kozpont/ Tue, 21 Sep 2021 07:17:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16844 Az innováció központja és bemutatóterme 20 000 négyzetméteren. A Bosch Rexroth megnyitja ügyfél- és innovációs központját az Ulmi Tudományos Parkban. A 2019-ben bejelentett bővítés befejeződött. Az új központtal a vezérlés- és hajtástechnológia szakértője fokozza a technológiákon átívelő fejlesztési tevékenységét, és vonzó környezetet teremt ügyfelei és munkatársai számára. Főképp a gyártásautomatizálásra és a mobil munkagépek villamosítására […]

The post A Bosch Rexroth megnyitja ügyfél- és innovációs központját Ulmban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az innováció központja és bemutatóterme 20 000 négyzetméteren.

A Bosch Rexroth megnyitja ügyfél- és innovációs központját az Ulmi Tudományos Parkban. A 2019-ben bejelentett bővítés befejeződött. Az új központtal a vezérlés- és hajtástechnológia szakértője fokozza a technológiákon átívelő fejlesztési tevékenységét, és vonzó környezetet teremt ügyfelei és munkatársai számára. Főképp a gyártásautomatizálásra és a mobil munkagépek villamosítására összpontosítanak.

A Bosch Rexroth innovációit az ügyfelekkel és a felhasználókkal történő szoros együttműködésben fejleszti, melyeket egy modellgyárban és egy nagy szabadtéri területen alkalmazhatnak, tesztelhetnek és fejleszthetnek tovább.

„Ulmban összehozzuk azt, ami összetartozik, nevezetesen az ügyfeleket és az innovációkat. Az innovációk csak akkor sikeresek, ha megoldják az ügyfelek kihívásait, mind gazdaságilag, mind pedig az erőforrások fenntartható felhasználása szempontjából”

– mondta Rolf Najork, a Robert Bosch GmbH ipari technológia üzletágért felelős ügyvezető igazgatója és a Bosch Rexroth AG igazgatótanácsának elnöke.

Itt elsősorban olyan szoftveralapú termékeket fejlesztünk, amelyek rugalmas ipari termelést tesznek lehetővé és csökkentik a mobil munkagépek kibocsátását. A fejlesztőcsapatok először virtuálisan tesztelik az új termékeket és megoldásokat, majd minimálisan működőképes terméket (MVP = Minimum Viable Product) hoznak létre, azaz olyan alapterméket, amely elvégzi a fő működési funkciót, azonban teljesen kifejlesztett részletes funkciókkal nem rendelkezik. Ennek alapján a Bosch Rexroth megbeszéli az ügyfelekkel a termékötlet valós alkalmazását, majd az ügyfelek visszajelzéseiből kiindulva a terméket (MVP) továbbfejlesztik, és létrehoznak egy prototípust. Az ügyfélélmény tehát folyamatosan beépül a fejlesztésbe.

„Ha folyamatosan beszélünk ügyfeleinkkel, megbízhatóan és gyorsan azonosíthatjuk az innováció iránti igényüket. Célunk, hogy legalább megduplázzuk a sikeres termékbevezetések számát, és gyorsabban forgalomba hozzuk a termékeket”

– mondta Najork.

Fókuszban a digitalizáció és a villamosítás

A modellgyár az ügyfél- és innovációs központ szerves része. A Bosch Rexroth körülbelül 500 négyzetméteren mutatja be a moduláris és a magasan digitalizált gyártás lehetőségeit. Például intelligens padlón közlekednek az autonóm intralogisztikai szállítórendszerek, önképző robotokat használnak a komissiózásnál vagy épp automatikus gyártási asszisztenseket állítanak be, amelyek érzékelőalapú, virtuális védelmi funkcióval rendelkeznek. Az összes alkatrész és rendszer digitalizálása új távlatokat nyit a gépgyártók és a gyárak üzemeltetői előtt. Az átfogó szoftverfunkciók és az értékelhető adatok széles skálája az alapja annak, hogy a gépeket hatékonyabban használjuk a jövő gyárában.

Ennek érdekében egyre több funkció kerül át a hardverről a szoftverre, amit egy digitális iker is kiegészít. A modellgyárban a Bosch Rexroth megmutathatja, hogyan lehet a gépeket, rendszereket és a manuális munkahelyeket szimulációk segítségével optimalizálni és átalakítani. Az úttörő ötleteket valós körülmények között tesztelik. A Bosch számára a modellgyár fontos Ipar 4.0 központ lesz. Az ipari üzletág más területei, mint például a Bosch Building Technology, a Bosch.IO, Bosch Connected Industry vagy a Bosch Engineering and Production Services integrálhatják szoftver- és hardvermegoldásaikat és szolgáltatásaikat, valamint az ügyfelek visszajelzéseit a további fejlesztésekhez is felhasználhatják.

A gyártásautomatizálás mellett a Bosch Rexroth Ulmban olyan mobil gépekre, mint a kerekes rakodók és kotrógépek villamosítására összpontosít. Ezeket például a mezőgazdaságban és az erdészetben, az építkezéseken vagy a kikötői áruk kezelésénél használják. A teljesen villamosított gépek lokálisan kibocsátásmentesek. Ily módon a Bosch

Rexroth jelentősen hozzájárul a klímavédelemhez és a városok életminőségének javításához is. Annak érdekében, hogy az újonnan kifejlesztett villanymotorokat és frekvenciaváltókat az ügyfelek igényei szerint továbbfejlesszék, az ulmi telephely a mobilgépek elektromos hajtásainak tesztelésére nagy teljesítményű próbapaddal is rendelkezik, melynek maximális teljesítménye 830 kW.

Szabadtéri területek és oktatótermek teszteléshez és oktatáshoz

A több mint 8 500 négyzetméteres építési területtel rendelkező ügyfél- és innovációs központ magában foglalja a TechParkot, továbbá egy körülbelül 10 000 négyzetméteres műhelyekkel ellátott, az elektromos hajtású mobil munkagépek tesztelésre alkalmas szabadtéri területet is. Itt kültéri ügyfélrendezvényekre is sor kerülhet.

A digitalizáció, a hálózatba kapcsoltság és az IoT hosszú távon meghatározza a gyárak munkáját. A szakemberek know-how-jának lépést kell ezzel tartania. A Bosch Rexroth saját akadémiáján képezi munkatársait és ügyfeleit, valamint felkészíti őket az Ipar 4.0-ra. E célból az innovációs központban oktatótermeket és rendszereket alakítottak ki. Itt a szakemberek megtanulják, hogyan kell a gépeket és munkaállomásokat hálózatba kapcsolni, és hogyan tudnak hozzáadott értéket teremteni az adatok, például az üzemek energiahatékonyságának optimalizálása érdekében.

Az együttműködés modern formái

Jelenleg 18 ország mintegy 200 munkatársa dolgozik az ügyfél- és innovációs központban, ami 2022-re várhatóan 250-re nő. Szinte minden munkahely a villamosításhoz, a digitalizációhoz és a szoftverekhez kapcsolódik. Az ügyfél- és innovációs központot együttműködésre tervezték: a különböző üzleti területek szakértői, mint például a mobil hidraulika vagy az elektromos hajtástechnika, együttműködnek az ügyfelekkel a különböző technológiai területekről érkező munkatársakból álló csapatokban. A Bosch csoporton belül és Ulm nagyobb térségében is megkezdik az együttműködést a start-upokkal. A cél az, hogy az ügyfelek számára rövidebb idő alatt még több innovációt fejlesszenek ki.

Ulmban, a tudomány városában található telephely előnyei

„Tudatosan döntöttünk Ulm mellett, amikor az ügyfél- és innovációs központunk helyszínét kerestük, hiszen kiváló kapcsolatokat kínál az ügyfeleink, partnereink és munkatársaink számára. A tudomány városa szoros partneri együttműködést tesz lehetővé az ipar és az egyetemek, valamint más felsőoktatási intézmények és a start-upok között. Ez az egyik oka annak, hogy az ulmi telephelyünk további lendületet ad gyártásautomatizálási tevékenységünknek”

– hangsúlyozza dr. Marc Wucherer, a Bosch Rexroth AG igazgatótanácsának értékesítésért felelős tagja.

„Az építési szakaszban is rendkívül jó és szoros volt az együttműködés Ulm városával és az ulmi projektfejlesztő céggel. Most itt, a Tudományos Parkban jó társaságban vagyunk más innovatív cégekkel. Ennek eredményeként olyan innovációs klaszterek jönnek létre, amelyek hasznot hoznak nekünk, mint vállalatnak, ügyfeleinknek és a régió egészének.”

Gunter Czisch, Ulm polgármestere szerint:

„A Bosch Rexroth ügyfél- és innovációs központja a Tudományos Parkban kiemelkedő jelentőséggel bír. Ulm a megfelelő környezetet kínálja, amelyben a Bosch Rexroth hozzájárul a gyártásautomatizálás, a mobil alkalmazások és az ipari hidraulika jövőjéhez és képes azt innovációival formálni. Ulm ideális hely a hálózatépítéshez is: globális ügyfelekkel és a város tudományos közösségével. “

Miután a Projektentwicklungsgesellschaft Ulm (PEG – projektfejlesztő cég neve) a vállalat megbízásából átépítette a Bosch Rexroth első épületét, a most megnyitott második épület fejlesztője lett. Christian Bried, a PEG ügyvezető igazgatója megerősíti:

„A Bosch Rexroth-tal kéz a kézben dolgoztunk a projekten. A koronavírus-járvány és az anyaghiány ellenére a költségvetésben és az ütemtervben is meg tudtunk felelni a Bosch Rexroth magas követelményeinek az épület sokoldalú használhatóságával és fenntarthatóságával kapcsolatban.”

Fenntarthatóan felépített és klímasemleges működés

A Bosch Rexroth kezdettől fogva nagy hangsúlyt fektetett a fenntarthatóságra, így a regionális beszállítókra és az építőanyagok kiválasztására. Az épület homlokzatánál használt fa a Fekete-erdőből származik. A tetőn lévő napelem-rendszer megújuló energiával látja el a telephelyet. Az új épület szén-dioxid-semleges annak köszönhetően, hogy a távfűtési és hűtési rendszert összekapcsolták, melyek 70 százalékban biomasszát használnak. Ennek eredményeként az új telephely egyike azon több mint 400 Bosch telephelynek, amelyek 2020 óta klímasemlegessé váltak. Az elektromos autók és kerékpárok számára 12 töltőállomást alakítottak ki, így a munkatársak és ügyfelek környezetbarát érkezése és távozása is megoldott.

Különleges címke kerül a fenntartható termékekre

Ulmban a Bosch Rexroth további lépéseket tesz annak érdekében, hogy ügyfeleinek még inkább hangsúlyozza termékei és megoldásai fenntarthatóságát. Ez azt jelenti, hogy sok termék áthidalhatja a feltételezett ellentmondást a gazdasági célok és a fenntarthatósági követelmények között, azáltal például, hogy a termelékenységet növelik, és egyúttal kevesebb energiát vagy erőforrást használnak fel.

www.boschrexroth.hu

The post A Bosch Rexroth megnyitja ügyfél- és innovációs központját Ulmban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fejlesztette áramhálózatát az E.ON Pécsen https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/06/pecs-eon-fejlesztes-aramhalozat/ Mon, 06 Sep 2021 07:06:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16547 A 720 millió forintos beruházás az Ipari Park vállalatait látja el plusz energiával, de a környéken élő 40 ezer lakos is érezni fogja az előnyeit. A Pécs déli részén kialakított ipari parkba az elmúlt években új vállalkozások érkeztek, amelyeknek jelentős mennyiségű energiára van szükségük működésükhöz. Elsősorban ezekre az új igényekre válaszul valósított meg jelentős bővítést […]

The post Fejlesztette áramhálózatát az E.ON Pécsen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 720 millió forintos beruházás az Ipari Park vállalatait látja el plusz energiával, de a környéken élő 40 ezer lakos is érezni fogja az előnyeit.

A Pécs déli részén kialakított ipari parkba az elmúlt években új vállalkozások érkeztek, amelyeknek jelentős mennyiségű energiára van szükségük működésükhöz. Elsősorban ezekre az új igényekre válaszul valósított meg jelentős bővítést az E.ON Hungária Csoport a Pécs déli részének áramellátását biztosító kertvárosi transzformátorállomásában, 30 százalékkal növelve az állomásból induló 22 kV-os vezeték számát, 8 új leágazást és egy új gyűjtősínt hozva létre. A bővítéssel nem csak az ipari parkba érkezhet több áram, a fejlesztés növeli az ellátásbiztonságot is, egy esetleges üzemzavar hatásait kevésbé fogják érzékelni a térség lakói a jövőben.

Pécset és a környező településeket négy transzformátorállomás látja el árammal, 150 ezer pécsi és a környező települések lakói számára biztosítva az energiát. A város déli részén kialakított ipari parkba települő vállalatoknak azonban egyre több energiára van szükségük, így az E.ON a terület áramellátását biztosító kertvárosi létesítmény bővítése mellett döntött.  A szükséges felmérések és előkészületek 2020-ban kezdődtek, a több, mint 720 millió forintból megvalósuló fejlesztés idén augusztusra készült el.

A bővítés során a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy a transzformátorállomás mindvégig változatlanul működött, 40.000 lakos és több tucat cég napi energiaigényét biztosította, így minden lépést úgy kellett megtervezni, hogy az sem a lakosság ellátásában, sem pedig az ipari park vállalatai számára ne legyen érzékelhető.

Az állomás és az ipari park között újonnan épített középfeszültségű kábel az M6-os autópályát keresztezi. Hogy a forgalmat ne akadályozzák, 71 méteres szakaszon irányított fúrással húzták be a földkábelt a szakemberek.

Ügyfeleink nem csak a hatékony és megbízható energetikai megoldásokat várják el tőlünk, hanem rugalmas reagálást is a változó igényekre. Ezzel a fejlesztéssel újabb vállalatoknak nagy üzembiztonsággal tudjuk biztosítani a szükséges villamosenergiát. A fejlődést jelző hasonló igények esetén mindig örömmel működünk együtt

– mondta Németh Imre, az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatója.

Az energiavállalat a fejlesztés végrehajtása során a lehető legkisebb környezetterhelésre törekedett, a keletkező hulladékot lehetőleg minimalizálva. Erre példa, hogy az új földkábeleket pontosan a szükséges méretben kérte leszállítani a gyártótól, hogy ne legyen szükség a leeső, megmaradó részek eldobására.

Minden fejlesztést üdvözlünk Pécsett, a gazdaság erősítését, a vállalkozások működését segítő beruházásokat pedig különösen nagy örömmel fogadjuk. A Déli Ipari Parkba az elmúlt másfél évben több vállalkozás is betelepült. A Lemeztechnika Kft., a Hanon Systems Kft. és a Matro Kft. mellett logisztikai és szolgáltatócégek is érkeztek a területre, ahol már megkezdődött az autóipari textíliákat gyártó, japán SEIREN-csoport üzemcsarnokának építése is. A park dinamikus és a jövőben szándékaink szerint folytatódó bővülése, az ennek nyomán fellépő energiaigény indokolttá és szükségszerűvé tette az alállomás fejlesztését. Ez a beruházás ugyanakkor nemcsak a már itt működő, vagy ide települő gyárak stabil energiaellátása miatt, hanem a pécsiek szempontjából is fontos, hiszen a környéken, a kertvárosi lakótelepen élők ellátásbiztonságát is növeli

– mondta el a fejlesztés kapcsán Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere.

Az E.ON szakemberei jelenleg is dolgoznak további pécsi fejlesztésekhez kapcsolódó beruházásokon a városban. Szeptember végéig egy új transzformátorállomást telepítenek az új vásárcsarnok energiaellátásra, illetve ősszel még két nagyobb bővítést valósítanak meg a baranyai megyeszékhely egy-egy utcájában. Az E.ON hosszabb távú tervei között pedig szerepel a Déli Ipari Park transzformátorállomásainak cseréje, amennyiben ezt a helyi vállalatok energiaigénye idővel további bővítésként szükségessé teszi.

A Pécs-Kertváros alállomás bővítése számokban:

  • a beruházás értéke 724 millió forint
  • 6,5 km nyomvonalon 22 kV-os földkábel létesítése (a beépített kábel teljes hossza 19,5 km)
  • egy új, negyedik 22 kV-os gyűjtősínszakasz, amely 8 középfeszültségű leágazást táplál egy új 22kV-os kapcsolóépületben
  • 3 kapcsolóállomás az ügyfelek csatlakozási pontjainak biztosítására
  • 1 új 22/0,4 kV-os transzformátor állomás (autótöltő, közvilágítás)

The post Fejlesztette áramhálózatát az E.ON Pécsen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
TRUMPF: saját székhely alapkőletétele Gödöllőn https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/25/trumpf-godollo-alapkoletetel/ Sun, 25 Jul 2021 18:50:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16087 Július 1-én tartották a TRUMPF Hungary Kft. új székhelyének alapkőletételét a Gödöllői Üzleti Parkban. A német gépgyártó és lézerspecialista TRUMPF vállalat erősíti magyar leányvállalatát. Az autóipar növekvő üzleti lehetőségei által a TRUMPF csoport összesen 4 milliárd forintot fektet be az új épületbe, valamint a gépekkel felszerelt bemutatóterembe a Gödöllői Üzleti Parkban. A rendezvényen elsőként Marcella […]

The post TRUMPF: saját székhely alapkőletétele Gödöllőn appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Július 1-én tartották a TRUMPF Hungary Kft. új székhelyének alapkőletételét a Gödöllői Üzleti Parkban.

A német gépgyártó és lézerspecialista TRUMPF vállalat erősíti magyar leányvállalatát. Az autóipar növekvő üzleti lehetőségei által a TRUMPF csoport összesen 4 milliárd forintot fektet be az új épületbe, valamint a gépekkel felszerelt bemutatóterembe a Gödöllői Üzleti Parkban.

A rendezvényen elsőként Marcella Montelatici, a TRUMPF Werkzeugmaschinen GmbH + Co. KG értékesítésért és szolgáltatásokért felelős ügyvezetője köszöntötte a TRUMPF nevében a vendégeket, többek között: Dr. Gémesi György urat, Gödöllő város polgármesterét, dr. Nagy Ádám urat, az ITM iparági stratégiákért és szabályozásért  felelős helyettes államtitkárát, valamint Lantai Csaba urat, a Gödöllői Üzleti Park vezérigazgatóját. Montelatici asszony elmondta, hogy:

„Örömmel tölt el, hogy Önökkel közösen vehetek részt ezen a kiemelkedően fontos alapkőletételen. A TRUMPF-nál értékeljük az ügyfeleinkkel való szoros együttműködést, hiszen ügyfeleink a legfontosabbak számunkra. Családi vállalkozásként a hosszútávú kapcsolatokra törekszünk, ezért a magyar piac, illetve ügyfelek kiemelkedően fontosak számunkra. Ezen felül nagy növekedési potenciált látunk Magyarországon. Miután 1973-ban a cég aláírta az első képviseleti megállapodást, a korábbi szerszámgépforalmazó ügynökség felvásárlására 2013-ban került sor, amelynek folyamán létrejött a TRUMPF Hungary Kft. Mára a TRUMPF Hungary Kft. nem csak a Magyarországon a  legnagyobb szerszámgép és lézerforgalmazó, de Délkelet-Európában is.

Magyarországról elmondható általánosságban, hogy erős pozícióval rendelkezik az alkatrész- és gépgyártás területén, valamint a magyar piac nagyon erősen képviselteti magát mind a fémlemez megmunkálás területén, és közismert vállalatok által a mezőgazdasági gépgyártásban is. Emellett számos lézertechnológiát alkalmazó vállalat tevékenykedik Nyugat- és Közép-Magyarországon is. Ezen felül több neves német gépjárműgyártó cég is jelen van gyártóüzemekkel az országban – ez a lefedettség másutt csak Kínában fellelhető. Így Magyarország erős és megbízható partner Németország és a vállalat számára. Több érv is amellett szólt, hogy az új központunkat itt, a Gödöllői Üzleti Park területén építsük fel. Jó infrastruktúrájával, két autópályáról való megközelíthetőségével, valamint a budapesti HÉV  csatlakozásával a Gödöllői Üzleti Park tökéletes hely az új magyarországi székhelyünk számára. Itt a Gödöllői Üzleti Park területén egy 4150 négyzetméter alapterületű épületet hozunk létre, 88 irodai munkahellyel, valamint egy 1000 négyzetméteres Okos Gyár bemutatóteremmel, ahol a teljes fémlemez megmunkálási folyamat áttekinthető lesz, az ipar 4.0 lehetőségeit is demonstrálva.

Az új épület regionális szerviz, illetve bemutató központként is fog funkcionálni a kelet-európai régió számára, mivel innen autóval könnyen elérhetőek a környező országok, mint például: Románia, Szlovénia, Horvátország és Szerbia.  

Továbbá új épületünk környezetbarát épület lesz, geotermikus fűtéssel és hűtéssel, valamint napelemekkel. A várható befejezés 2022 májusa. A tervek szerint 2022 nyarán költözhetünk be.

Így még időben elkészül a központ egy különleges évfordulóra, ugyanis 2023-ban egy tripla évfordulót ünnepelhetünk majd:

a TRUMPF fennállásának 100., a TRUMPF magyarországi jelenlétének 50. és a TRUMPF Hungary Kft. fennállásának 10. évfordulóját. Ezt a tripla évfordulót ebben az új épületben ünnepelhetjük majd, melynek építésébe ma kezdünk bele”.

dr. Nagy Ádám, helyettes államtitkár úr beszédében kiemelte az ipar 4.0 fontosságát a hazai gyártók fejlődése szempontjából, valamint az ipari fejlesztések jelentős mértékét az autóipari szektor területen.

Dr. Gémesi György, Gödöllő város polgármesetere elmondta, hogy a város kiváló elhelyezkedésének köszönhetően eddig is ipari centrumnak számított, ugyanakkor a környezeti értékei megóvására is nagy hangsúlyt fektet, amiben a TRUMPF is partnerük, hiszen új központjuk a megújuló energiák felhasználására koncentrál. A polgármester hangsúlyozta, hogy Gödöllőn ezzel a beruházással a hagyomány (Királyi Kastély), a tudomány (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) és a gazdaság (TRUMPF) talál szerencsésen egymásra.

Az ünnepélyes alapkőletétel után a megjelent vendégek kötetlen beszélgetésen vehettek részt.

www.trumpf.com

The post TRUMPF: saját székhely alapkőletétele Gödöllőn appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Siemens építi Németország egyik legnagyobb hidrogéntermelő üzemét https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/21/siemens-hidrogentermelo-uzem/ Wed, 21 Jul 2021 05:16:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16046 Elstartolt az egyik legnagyobb zöldhidrogén-projekt Németországban – ünnepélyes alapkőletétellel megkezdték Wunsiedel 8,75 megawatt kapacitású hidrogéntermelő üzemének építését. A létesítmény éves termelése eléri majd az 1350 tonna hidrogént, amelynek előállításához kizárólag megújuló forrásból származó, például nap- és szélenergiát fog használni. A szállítmányozás és az ipar ezzel a hidrogénnel évente akár 13500 tonnával csökkentheti széndioxid-kibocsátását. A teljes […]

The post A Siemens építi Németország egyik legnagyobb hidrogéntermelő üzemét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elstartolt az egyik legnagyobb zöldhidrogén-projekt Németországban – ünnepélyes alapkőletétellel megkezdték Wunsiedel 8,75 megawatt kapacitású hidrogéntermelő üzemének építését.

A létesítmény éves termelése eléri majd az 1350 tonna hidrogént, amelynek előállításához kizárólag megújuló forrásból származó, például nap- és szélenergiát fog használni. A szállítmányozás és az ipar ezzel a hidrogénnel évente akár 13500 tonnával csökkentheti széndioxid-kibocsátását. A teljes üzemépítés fővállalkozója a Siemens Smart Infrastructure.

A klímasemleges jövőbe vezető út egyik kulcstechnológiája a hidrogénmeghajtás. Az OECD legutóbbi elemzése szerint a világ energiaigénye 2050-re mintegy 80 százalékkal továbbnő. Masszív beruházásokra lesz szükség a tiszta energia előállítása és elosztása, valamint a digitalizáció terén ahhoz, hogy ezt az igényt kiszolgáljuk, és közben a klímaváltozás kihívásait is megválaszoljuk. Az energiafogyasztó szektoroknak – közöttük a szállítmányozásnak és az iparnak – ezért fokozniuk kell szénmentesítésre irányuló erőfeszítéseiket.

Wunsiedel Energia Parkjában épül az új hidrogéntermelő üzem, a Siemens meglévő akkumulátorgyára és más iparvállalatok szomszédságában. Ezek a létesítmények a hulladékhőt vagy az elektrolízis során felszabaduló oxigént is fel tudják használni, összekapcsolt infrastruktúrájuk ezért egész Németország számára modellként fog szolgálni.

Elosztott energiaellátó rendszerével és a digitális technológia használatával a projekt világítótoronyként mutatja a fenntartható jövőbe vezető utat. A Siemensnél a digitalizáció és a fenntarthatóság mindinkább az üzleti tevékenység középpontjába kerül. A vállalat nemrég tőzsdepiaci napján, befektetők előtt ismertette DEGREE keretrendszerét, amellyel a fenntarthatóság környezeti, társadalmi és irányítási dimenziójában is továbberősíti elkötelezettségét.

Zöldnek, azaz szénmentesnek minősül a hidrogén, ha előállításában a víz elektrolíziséhez kizárólag megújuló forrásból származó energiát használnak. Ezt a hidrogént a wunsiedeli üzemből teherautók szállítják majd a helyi és a régiós ügyfelekhez, főleg Felső-Frankföld, Felső-Pfalz, Thüringia és Szászország térségében, a Cseh Köztársaság területén. A létesítmény az üzemanyag-elosztó hálózat rugalmasságát is növeli, amivel elkerülhető a szűk keresztmetszetek kialakulása. Minthogy a teherautók és az autóbuszok számára közös nyilvános töltőállomások alakíthatók ki, a közúti teherszállítás és a regionális tömegközlekedés egyszerre juthat szénmentes megoldáshoz.

Az új hidrogéntermelő üzem a tervek szerint 2022 nyarán kezdi működését.

The post A Siemens építi Németország egyik legnagyobb hidrogéntermelő üzemét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lépéselőnyben az egyetemi innovációs műhelyek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/fiek-egyetemi-innovacios-muhelyek/ Sun, 07 Feb 2021 15:43:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13679 Az egyetemi inkubátorok, akcelerátorok és innovációs központok adnak lendületet a feltörekvő technológiáknak. Számos egyetemista már tanulmányai alatt részt vesz nagyvállalati projektekben vagy belevág saját ötletének megvalósításába. Ma már az sem ritka, hogy a végzősök saját innovációval és egy vállalkozással a “zsebükben” szereznek diplomát. A felsőoktatás szerepe az utóbbi évtizedekben látványosan megváltozott. Az oktatás és kutatás […]

The post Lépéselőnyben az egyetemi innovációs műhelyek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az egyetemi inkubátorok, akcelerátorok és innovációs központok adnak lendületet a feltörekvő technológiáknak.

Számos egyetemista már tanulmányai alatt részt vesz nagyvállalati projektekben vagy belevág saját ötletének megvalósításába. Ma már az sem ritka, hogy a végzősök saját innovációval és egy vállalkozással a “zsebükben” szereznek diplomát.

A felsőoktatás szerepe az utóbbi évtizedekben látványosan megváltozott. Az oktatás és kutatás mellé egy harmadik misszió, a külvilággal való szorosabb kapcsolatok kiépítése is felzárkózott. A harmadik misszió ernyőfogalom, többek között ide sorolható a kutatási eredmények piaci hasznosítása, azaz a technológia és tudástranszfer, a társadalmi és   vállalati együttműködések kiszélesítése, és nem utolsósorban a startup vállalkozások támogatása. A hazai intézmények is követik ezt a trendet, egyetemi inkubátorok és vállalkozásfejlesztési programok ösztönzik a hallgatók innovatív ötleteinek megvalósítását. Ez ma az egyik legígéretesebb perspektíva a hallgatók számára, ezért azok az egyetemek vonzzák igazán a tehetségeket, amelyek kiépítik startup infrastruktúrájukat és ehhez illeszkedő szolgáltatásokat is kínálnak.

Egy több mint 150 egyetemi inkubátor és csaknem 900 vállalat részvételével készült tanulmány szerint a felsőoktatási intézményekben létrehozott és gondozott vállalkozások több munkahelyet és több eladást produkálnak, mint az egyetemeken kívül fejlesztett új üzleti kezdeményezések. A globális trendnek köszönhetően számos egyetem igyekszik fokozni vállalkozói és innovációs képességeit, figyelemre méltó programok léteznek például az MIT-n (delta v), a Stanford-on (Y Combinator), az UC Berkeley-n (SkyDeck), a Harvardon (Innovation Lab) és a Georgia Tech-ben (CREATE-X). A UBI Global, az egyetemi üzleti inkubátorok nemzetközi szervezete is rangsorolja a felsőoktatási vállalkozásfejlesztési központokat. A 2019-2020-as rangsorban a világ 20 vezető egyetemi inkubátorából kilenc európai. A diplomás vállalkozók üzleti ötleteinek inkubálásával az egyetemek nem csupán a gazdasági növekedést ösztönzik, hanem egyre több fiatalnak segítenek kezdeményezéseik megvalósításában és hozzájárulnak mindannyiunkat érintő globális problémák megoldásához.

 Az egyetemeken minden adott, ami az ötletek megvalósításához kell

A technológiai innováció a gazdasági növekedés mozgatórugója. A hazai egyetemek növekvő gazdasági szerepvállalása jól illeszthető az innovációt megelőző technológia inkubációhoz, amely során védett környezetben tudják a hallgatók kipróbálni, fejleszteni, tesztelni a technológiájukat. Az egyetemi inkubáció és az innováció közötti kapcsolat erősítését az Európai Unió vállalkozásfejlesztési politikája erőteljesen támogatta és ez a jövőben is így marad. Magyarországon az Innovációs és Technológiai Minisztérium kilenc Science Park (tudományos innovációs park) létrehozását tervezi, melyek egyike a BME részvételével jön létre.

A Műegyetemen mintegy 30 ezer négyzetméter (6 futballpályányi) korszerű laboratóriumi háttér áll rendelkezésre, összesen 67 olyan labort működtet az intézmény, amely piaci kutatás-fejlesztési megrendeléseket tud fogadni. Az infrastruktúra nem sokat ér emberek nélkül, a BME tudásbázis magját a több mint 21 ezer fős oktatói-hallgatói szakmai közösség és az egyetem szerteágazó (állami, vállalati, nonprofit) kapcsolatrendszere jelenti.

Az innovációs ökoszisztéma kialakításában a szakterület-specifikus kutatás-fejlesztési projektek is jelentős szerepet játszanak, például a Nokia és a Vodafone Magyarország, valamint a BME tavaly októberben kötött együttműködése, amely keretében az egyetemen kísérleti 5G hálózat és 5G laboratórium épül. Az ilyen típusú projekteknek köszönhetően az egyetemistáknak már az alapképzéstől kezdve lehetőségük van együttműködni olyan nagyvállalati partnerekkel, mint a Siemens, a Nokia, az MVM, a Richter Gedeon és a Rolls-Royce. Ez azt jelenti, hogy a valós életből vett gyakorlati problémákat megismerve új termékeket, technológiákat és szolgáltatásokat hozhatnak létre úgy, hogy közben jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező ipari szakemberektől tanulhatnak, fontos készségeket sajátíthatnak el.

“A BME-n működő Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) célja, hogy katalizálja az egyetem és a nagyvállalatok közötti együttműködéseket, összekösse a különböző szereplőket. Korábban az volt jellemző, hogy a startupok pitcheltek a nagyobb cégeknél az ötleteikkel, de ma már mindkét irányban működik a folyamat. Szoros az együttműködés az ipari partnerekkel, akik ennek során megfogalmazzák a kutatás-fejlesztési és képzési igényeiket. A BME FIEK-ben dolgozva a feladatunk csupán az, hogy ezeket az igényeket Magyarország legjobb kutatóival, legmagasabban képzett szakembereivel kapcsoljuk össze”

– fogalmazott Lengyel László a FIEK igazgatója.

 

 Összehozzák az ambiciózus, tehetséges fiatalokat

Az egyetem egy olyan olvasztótégely, amely kapcsolatot épít a különböző hátterű és készségekkel rendelkező fiatalok között. Az egyetemi inkubátor védett környezetet biztosít, ahol kipróbálhatják ötleteiket, hasonló társakkal együtt képezhetik magukat és építhetnek csapatot. Ezekből a találkozásokból születnek a leginnovatívabb ötletek, ezekkel van dolga a BME Z10-nek a Műegyetem startup inkubátorának. A BME Z10 Magyarország egyik első egyetemi startup inkubátora, ahol képzést, figyelmet, szakmai és üzletfejlesztési segítséget kapnak az egyetemi startup alapítók, piacralépésüket az egyetem értékes kapcsolati tőkéje is katalizálja. Az éppen egy éve indult Z10 inkubátorba több mint 150 vállalkozási ötlettel jelentkeztek a hallgatók, 15 startup került be az inkubációs programba és a csapatok eddig mintegy 175 millió forint befektetéshez jutottak. A Z10-ben jelenleg 10, egyetemistákból álló, tőkebefektetést szerzett csapat dolgozik és új akcelerátor programjába február 28-ig várják a jelentkezőket a mentorok. A Z10 közössége nagyon sokszínű, az Aeriu például olyan drónokra optimalizált szoftvert fejleszt, amely megkönnyíti a leltározást a nagy, ipari raktárakban, a Fastrrr mesterséges intelligencián alapuló megoldással segíti a vitorlázókat, a Pharma Monitoring Technologies Kft. csapata pedig innovatív okos szenzorokat fejleszt a gyógyszer- és az élelmiszeripar számára.

The post Lépéselőnyben az egyetemi innovációs műhelyek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megépült a világ legnagyobb sivatagi napelemparkja https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/13/sivatagi-napelem-park/ Tue, 13 Oct 2020 13:47:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11952 Az elsivatagosodás hatalmas problémát jelent Kínában, ezért inkább befedik napelemekkel a sivatagot. A Góbi-sivatag minden évben egyre nagyobb és nagyobb gazdaságilag hasznosítható területeket hódít meg az ország területén, ezért a kínai állam azonnali beavatkozásra kényszerült. Az egyik legideálisabb megoldásnak a napelemparkokat találták, amik nem csak megakadályozzák a homokviharokat és segítik az alattuk elhelyezkedő talaj megkötését, […]

The post Megépült a világ legnagyobb sivatagi napelemparkja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elsivatagosodás hatalmas problémát jelent Kínában, ezért inkább befedik napelemekkel a sivatagot.

A Góbi-sivatag minden évben egyre nagyobb és nagyobb gazdaságilag hasznosítható területeket hódít meg az ország területén, ezért a kínai állam azonnali beavatkozásra kényszerült. Az egyik legideálisabb megoldásnak a napelemparkokat találták, amik nem csak megakadályozzák a homokviharokat és segítik az alattuk elhelyezkedő talaj megkötését, hanem még zöld energiát is termelnek.

MI OKOZZA AZ ELSIVATAGOSODÁST ÉS MI LEHET A MEGOLDÁS A MEGFÉKEZÉSÉRE?

A régióban elsősorban a túllegeltetés miatt kezdődött meg a talajerózió, és már 1988 óta dolgoznak azon, hogy miként is lehetne megállítható, vagy visszafordítható a folyamat. Az elmúlt 30 évben a sivatag által elhódított területek egyharmadán helyreállították a növényzetet, de a talajpusztulás továbbra is fennáll. Mindezért újabb tervet kellett kitalálni az elsivatagosodás megfékezésére. A megoldást pedig a napelem parkokban látták.

2017 novemberében hagyta jóvá a kínai energiaügyi hivatal a sivatagban tervezett beruházásokat. A fejlesztést 3 részre osztották, az első, 500 MW-os fázis már 2018 megkezdte működését. A napelempark előnye, hogy egyrészt csökkentik Kína széndioxid-kibocsátását, másrészt mérsékli az északi területeken tapasztalható elsivatagosodást. Ez utóbbi eredményt a fejlesztés úgy éri el, hogy a napelemek gyengítik a szél erejét, és a panelek alatt elhelyezkedő homok nem áramlik tovább, megállítva ezzel a sivatag terjeszkedését.

A terület különben rendkívül alkalmas a napenergia termelésére is, hisz magas a napsugárzás intenzitása és hosszú a napsütés órák száma ezen a vidéken.

A NAPELEMPARK PROJEKT RÉSZLETEI

A projekt otthonaként szolgáló Kubuqi-sivatag Kína 7. legnagyobb sivataga a maga 18 600 km2-es területével. Itt épült fel az eddigi legnagyobb sivatagi napelemes rendszer a világon, ami az elsivatagosodás hivatott megfékezni.  A fentebb említett 500 MW-os rendszer mellett a projekt most elkészült második szakasza 21 000 ha területet foglal el. A teljes beruházása 2,57 milliárd jüan (RMB) értéket képvisel majd, ha elkészül. Az eddigi rendszer 196 000 db napelempanelből áll, ami bekerült ezzel a Guinness-rekordok könyvébe is.

A napelem panelek elhelyezésénél a kínaiak egy kis cselt is bevetettek és a magasból nézve egy ló körvonalai rajzolódnak ki, ami utal a területre igen csak jellemző állattartási tevékenységre. Gai Zhiyi, belső-mongóliai közgazdász szerint a klímavédelem elleni küzdelem és a csúcstechnológia tökéletes kombinációja valósul meg ezzel a projekttel. Kis túlzással, de a fejlesztés révén, de a sivatagot alkotó sárga homok az új energiatermelési funkció által arannyá változtatott.

The post Megépült a világ legnagyobb sivatagi napelemparkja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens ipari park https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/02/abb-intelligens-ipari-park/ Tue, 02 Jun 2020 16:24:25 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10297 Az ABB befejezte azt a 6 hónapos projektet, amely keretében a sanghaji Waigaoqiao szabadkereskedelmi zónában (Free Trade Zone = FTZ) kiépítették a villamosenergia-elosztás vezérlését biztosító ABB Ability Electrical Distribution Control Systemet (EDCS). A projektnek köszönhetően a több mint 1400 futballpálya nagyságú fejlesztési terület ma intelligens ipari parknak tekinthető. Az ABB rendszerével javították a villamosenergia-ellátás stabilitását […]

The post Intelligens ipari park appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB befejezte azt a 6 hónapos projektet, amely keretében a sanghaji Waigaoqiao szabadkereskedelmi zónában (Free Trade Zone = FTZ) kiépítették a villamosenergia-elosztás vezérlését biztosító ABB Ability Electrical Distribution Control Systemet (EDCS).

A projektnek köszönhetően a több mint 1400 futballpálya nagyságú fejlesztési terület ma intelligens ipari parknak tekinthető. Az ABB rendszerével javították a villamosenergia-ellátás stabilitását és digitalizálták az ipari park energiagazdálkodását.

A sanghaji Waigaoqiao FTZ a maga nemében az első ilyen létesítmény Kínában. A 30 éve alapított zóna Sanghaj Pudong New Area nevű részén található, amely Sanghaj nemzetközi hajózási és kereskedelemi központja. Itt található az országos import kereskedelmi promóciós és innovációs kiállítási terület is.

Az ipari park decentralizált projekthelyszínei olyan nagy területen oszlanak el, hogy az a villamosenergiaelosztó berendezések egységes irányítása szempontjából jelentős gondot jelentett. A fejlesztés azért is fontos volt, mert az ipari parkban üzemelő cégek számára biztosítani kellett a villamosenergiaelosztás biztonságát és megbízhatóságát is.

Az ABB segítségével a park teljes területén az ABB AbilityTM EDCS rendszert telepítettek, és kiépítettek egy távvezérelt villamosenergia-irányítási platformot is, amely az alábbiakat biztosítja:

  • több helyszínre kiterjedő, szinkron, valós idejű felügyelet a berendezések teljesítményének, valamint a projektterületeken lévő villamos rendszerek átfogó irányítására;
  • részletes áramköltségek és a veszélyek gyors azonosítása;
  • a villamosenergia-elosztó főberendezések állapotfüggő (prediktív) karbantartása az áramellátás garantált megbízhatósága és folyamatossága érdekében;
  • valós idejű riasztások az üzemeltető és karbantartó személyzet számára a vizsgálatok hatékonyságának növelésére, valamint a hibaelhárítási válaszidők lerövidítésére.

James Zhao, az ABB China Energetika üzletágának Lead Business Manager-e így nyilatkozott:

„Az ABB AbilityTM EDCS alkalmazásával javítható az elektromos rendszerek teljesítménye, és biztosítható az áramellátás magas fokú biztonsága és megbízhatósága is.”     

„Az intelligens ipari parkok iránti kereslet növekedésével együtt erősödik az igény az energia optimalizálása, a villamos energia minőségének javítása, valamint az intelligens üzemeltetési és karbantartási módok iránt is. Az ABB támogatásával a sanghaji Waigaoqiao FTZ-hez hasonló ipari parkok előtt megnyílik a lehetőség az intelligens áramhasználatot és tudatos rendszerirányítást biztosító digitális fejlesztések bevezetésére.”

Növekedési lehetőségek

Az e havi jelentések szerint Sanghaj a következő három évben várhatóan mintegy 270 milliárd jüant (közel 38,1 milliárd USD) kíván beruházni a 48, “új infrastruktúrát” fejlesztő projektből álló programja első ütemében. A sanghaji önkormányzat 2020-tól 2022-ig érvényes, hároméves cselekvési terve szerint a világváros a következő három évben 34 000 új 5G bázisállomást, illetve a villamos hajtású járművek számára 100 000 intelligens töltőoszlopot fog telepíteni.

Ebben az időszakban több mint 100 teljesen automatizált, személyzet nélküli gyárat, gyártósort és üzemet terveznek létrehozni Sanghajban, 15 000 vállalkozásnál pedig bevezetik a felhőplatformot. A terv szerint Sanghaj felgyorsítja a fotontechnológiai kutatási létesítmények építését is.

A sanghaji Waigaoqiao FTZ projekt keretében telepített Emax 2 megszakító 

A sanghaji Waigaoqiao FTZ speciális igényeinek kielégítése érdekében az ABB AbilityTM EDCS rendszerbe integrálták az iVD4® középfeszültségű, vákuumos megszakítókat és az Emax 2 kisfeszültségű, légszigetelésű megszakítókat is, amivel biztosítják az intelligens hőmérsékletméréseket a kritikus területeken, valamint az intelligens villamosenergia-elosztó rendszerek csatlakozását.

A betáplálás megszakítási feladatainak ellátására a 6-pontos érintkezőkaros hőmérsékletmérést biztosító ABB iVD4®-t választották, amely képes pontosan mérni a főáramkör hőmérsékletét, meghatározni a lehetséges biztonsági problémákat, időben figyelmeztetni az esetleges eseményekre, jelentősen csökkenteni a váratlan áramszüneteket és hatékonyan mérsékelni az üzemeltetési költségeket.

A digitális kommunikációs módszerrel csatlakoztatott Emax 2 légszigetelésű megszakítók jelentős szerepet játszanak a valós idejű berendezés-felügyelet megvalósításában, a korai figyelmeztetések generálásában, a mobil üzemeltetés és karbantartás biztosításában, az elektromos rendszerek megbízhatóságának garantálásban, valamint a villamos energia költségek rugalmas szabályozásában.

ABB weboldal: http://new.abb.com/hu

The post Intelligens ipari park appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új naperőműpark kezdte meg működését https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/02/ket-uj-naperomupark-kezdte-meg-mukodeset/ Fri, 02 Aug 2019 07:25:09 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7849 Két újabb saját kivitelezésű naperőműpark kezdte meg működését az Alteónál Nagykőrösön és Balatonberényben, ezzel – a monori és a domaszéki mellett – már négy működő naperőműparkkal rendelkezik a társaság. A termelt villamos energiát a Kötelező Átvételi Rendszerben értékesítik 25 éven keresztül, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal engedélye alapján. Az erőműparkok a 2017-2019-es stratégia keretében, […]

The post Két új naperőműpark kezdte meg működését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két újabb saját kivitelezésű naperőműpark kezdte meg működését az Alteónál Nagykőrösön és Balatonberényben, ezzel – a monori és a domaszéki mellett – már négy működő naperőműparkkal rendelkezik a társaság.

A termelt villamos energiát a Kötelező Átvételi Rendszerben értékesítik 25 éven keresztül, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal engedélye alapján. Az erőműparkok a 2017-2019-es stratégia keretében, 10-15 milliárd forintos beruházási program részeként valósultak meg.

Az összkapacitás 14 megawatt

A balatonberényi naperőműpark 13,4 hektáros ipari területen épült fel, kapacitása elérte a 6,9 megawattot. A nagykőrösi naperőműpark összesen 14, egyenként 495 kilowatt névleges villamos teljesítményű naperőmű-egységből áll.

A két erőműpark összkapacitása 14 megawatt, ezzel – a domaszéki, valamint a monori létesítményekkel együtt – az Alteo Csoport fotovoltaikus portfóliójának összteljesítménye eléri a 20 megawattot. Az Alteo teljes villamosenergia-termelő kapacitása a megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművi portfóliójának teljesítményével, valamint a földgáz erőművi kapacitással együtt meghaladja a 105 megawattot.

Hazai tulajdonban van

Az Alteo vezérigazgatója, ifj. Chikán Attila a közleményben kiemelte, hogy terveik szerint az új erőműparkok működéséből fakadó bevételek a harmadik negyedéves eredményekben már látszódni fognak.

Az Alteo Nyrt. hazai tulajdonban lévő energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat. Üzleti tevékenysége kiterjed a megújuló és a földgáz-energiahordozókon alapuló energiatermelésre, az energiakereskedelemre, valamint a vállalatok számára történő, személyre szabott energetikai szolgáltatásokra, fejlesztésekre.

Az Alteo részvényeit 2010 októberében vezették be a Budapesti Értéktőzsdére, azóta a társaság több sikeres kötvény- és részvénykibocsátást bonyolított le. A vállalat 2018-as árbevétele 18,7 milliárd forint volt, nettó eredménye pedig meghaladta az 500 millió forintot.

Kép: napelem.blog.hu

Forrás: autopro.hu

The post Két új naperőműpark kezdte meg működését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>