tárolás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 26 Apr 2024 11:55:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Talán még soha nem volt egyszerű az energiatárolás, mint ezzel a rendszerrel https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/09/energiatarolas-egyszeru-sessy/ Mon, 09 Jan 2023 06:00:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23510 Egy holland cég hozhatja el a forradalmat az energiatárolás területén. A napelemek segítségével a lakosság rengeteg energiát, ezáltal pedig pénzt spórolhat meg. A rendszerek hátulütője ugyanakkor, hogy az adott háztartás szempontjából energia veszhet el, amikor a fel nem használt áramot a hálózatba táplálják. Ezen a problémán segíthetnek a különböző otthoni akkumulátorok, amelyek képesek elraktározni az […]

The post Talán még soha nem volt egyszerű az energiatárolás, mint ezzel a rendszerrel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy holland cég hozhatja el a forradalmat az energiatárolás területén.

A napelemek segítségével a lakosság rengeteg energiát, ezáltal pedig pénzt spórolhat meg. A rendszerek hátulütője ugyanakkor, hogy az adott háztartás szempontjából energia veszhet el, amikor a fel nem használt áramot a hálózatba táplálják. Ezen a problémán segíthetnek a különböző otthoni akkumulátorok, amelyek képesek elraktározni az energiát későbbi felhasználásra. A kapcsolódó technológia folyamatosan fejlődik, és egyre több lehetőség érhető el. A Charged holland startup a közelmúltban egy 5 kilowattórás tárolási kapacitású, 2 kilowatt névleges teljesítményű lítium-vas-foszfát akkumulátort fejlesztett ki – írja a PV Magazine. A Sessy (Smart Energy Storage System) nevű berendezést egy közösségi finanszírozási kampány révén tudják piacra dobni.

„A váltóáramú akkumulátor egy hat egységből álló elrendezésbe helyezhető, így 30 kilowattórás tárolókapacitás és 12 kilowattos teljesítmény érhető el”

– mondta Roeland Nagel, a vállalat társalapítója. Mint hozzátette, az eszköz a lakossági napelemes rendszerekhez tartozó inverter és a fő biztosítékdoboz közé telepíthető.

Maga az akkumulátor 40-szer 50-szer 20 centiméteres, és 45 kilogrammot nyom. Névleges feszültsége 48 volt, és kétirányú, közvetlenül a hálózatra köthető inverterrel van felszerelve.

„Az akkumulátor csatlakoztatható a wifihez, hogy hozzáférjen a felhő algoritmusához, amely optimális merítési stratégiát biztosít a dinamikus energiaszerződésekből származó megtakarítások és bevételek maximalizálása érdekében”

– emelte ki Nagel. Mint hozzátette, a rendszer figyelembe veszi a napsugárzásra és fogyasztásra vonatkozó előrejelzéseket, valamint az áramárakat, hogy kiszámítsa a töltés és merítés optimális időpontját.

Az akkumulátor és az inverter oda-vissza hatékonysága teljes terhelés mellett 88 százalék körül mozog. A termék tízéves garanciával kapható, és állítólag 6 ezer cikluson keresztül képes a stabil működésre. A Sessy a Charged aldelsti létesítményében fogják gyártani. A cég azt tervezi, hogy finanszírozási projektek segítségével növeli majd a tőkét.

Forrás: Tisztajovo


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Talán még soha nem volt egyszerű az energiatárolás, mint ezzel a rendszerrel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Eldobható papír akkumulátor https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/16/papir-akkumulator-innovacio/ Tue, 16 Aug 2022 05:30:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21430 A papírból készített akkumulátorral az eldobható elemeket helyettesítenék a svájci kutatók. Az új rendszer egy környezetbarát alternatíva lehet, noha a csekély teljesítménye miatt ez csak egy bizonyos fokig tűnhet működőképesnek. Egyes kutatók hosszú ideje kísérleteznek olyan energiatárolási megoldásokkal, amik kímélik a környezetet. Svájci szakemberek egy csoportja is ezen mesterkedik, ők azonban kicsit előrébb járnak. Az Euronews írta […]

The post Eldobható papír akkumulátor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A papírból készített akkumulátorral az eldobható elemeket helyettesítenék a svájci kutatók.

Az új rendszer egy környezetbarát alternatíva lehet, noha a csekély teljesítménye miatt ez csak egy bizonyos fokig tűnhet működőképesnek.

Egyes kutatók hosszú ideje kísérleteznek olyan energiatárolási megoldásokkal, amik kímélik a környezetet. Svájci szakemberek egy csoportja is ezen mesterkedik, ők azonban kicsit előrébb járnak. Az Euronews írta meg, hogy a csapat előállt egy olyan akkumulátorfajtával, aminek az alapját nyomtatott papír jelenti – igen, jól olvasta, papír.

A munkát elsősorban az a kérdés indította útjára, hogy lehetséges-e az eldobható elemek hatékony helyettesítése, és ha igen, van-e rá esély, hogy ezt környezetkímélő módszerrel érje el valaki. A Svájci Szövetségi Anyagtudományi és Technológiai Laboratóriumok (EMPA) kutatói úgy vélik, bizonyos értelemben, de megoldották a problémát.

A kutatás úgy kezdődött, hogy egy papírcsíkot sós vízbe mártottak, majd pedig megszárították azt. A pozitív pólushoz grafitot tartalmazó nyomdafestéket használtak, a negatívhoz cinkporral kevert tintát. A papírra ezután ismét került még grafit, továbbá szén is. Ezt követően újból vízbe mártották, aminek hatására a só feloldódott, és töltött ionok szabadultak fel.

A lap végeredményben pedig 1,2 volt stabil feszültséget volt képes leadni.

A kutatók hangsúlyozták: az energiaforrás nem rendelkezik óriási teljesítménnyel, így csakis olyan helyen tűnhet használhatónak, ahol kevés áramot fogyasztanak.

Forrás: hvg.hu

The post Eldobható papír akkumulátor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akkumulátoros tárolással lesz megbízható a zöld energiaellátás https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/12/zold-energiaellatas-tarolas-huawei/ Fri, 12 Nov 2021 16:12:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17649 Napelemekkel előállított energiatöbbletüket a fogyasztók ma még a legtöbb országban nem termelhetik vissza az áramellátó hálózatba, helyben telepített akkumulátoros tárolókkal azonban már most is csökkenthetik szénlábnyomukat. Létrejöttek az első zöld energiaközösségek is, amelyekben a fogyasztók egymást segítik a megújuló forrásból származó villamos áram kiterjedtebb használatában. A Huawei újonnan bemutatott FusionSolar All-scenario PV & Storage termékcsaládja […]

The post Akkumulátoros tárolással lesz megbízható a zöld energiaellátás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napelemekkel előállított energiatöbbletüket a fogyasztók ma még a legtöbb országban nem termelhetik vissza az áramellátó hálózatba, helyben telepített akkumulátoros tárolókkal azonban már most is csökkenthetik szénlábnyomukat.

Létrejöttek az első zöld energiaközösségek is, amelyekben a fogyasztók egymást segítik a megújuló forrásból származó villamos áram kiterjedtebb használatában. A Huawei újonnan bemutatott FusionSolar All-scenario PV & Storage termékcsaládja a teljes spektrumot lefedve, napelemes és energiatároló megoldásokat kínál a piac valamennyi szegmensében.

A Nemzetközi Energia Ügynökség jelentése (IEA World Energy Investment 2021) szerint az akkumulátoros energiatárolásba áramló beruházások összege tavaly világszinten 40 százalékkal, az elosztó hálózatra csatlakoztatott, grid-méretű akkumulátorokra fordított beruházási összeg pedig 60 százalékkal nőtt. Az IHS Markit előrejelzése alapján idén a telepített új tárolókapacitás meghaladja majd a 10 gigawattórát (GWh), ami a tavalyi 4,5 GWh több mint kétszerese.

Fogyasztói oldalon a napelemek és a tárolóeszközök telepítéséhez számos országban, így hazánkban is elérhető kormányzati támogatás, a helyi, kisméretű naperőművek elterjedése és az akkumulátorok teljesítményegységre vetített árának csökkenése fűti az energiatárolók piacát, míg a szolgáltatók az ellátás stabilitásának növeléséhez találnak villámgyorsan bevethető megoldást a grid-méretű akkumulátorokban, fűzött magyarázatot a piaci adatokhoz Szabó Róbert, a Huawei Magyarország megoldásokért felelős értékesítési vezetője.

– A mérőóra mögött mind több lakossági és vállalati-ipari fogyasztó termel energiát napelemekkel – mondta Szabó Róbert –, Ausztráliában és az Egyesült Államokban, valamint Olaszországban és Németországban például igen elterjedtek az ilyen helyi erőművek. Törvényi szabályozást tekintve azonban piaconként eltérő, hogy mennyi energiát termelhetnek a fogyasztók, és a többletet visszatáplálhatják-e az elosztó hálózatba. Nagyvállalati és ipari fogyasztók ezt Magyarországon sem tehetik még meg, 50 kilowattnál kisebb kapacitású, háztartási méretű kiserőműveknek viszont a törvény jelenleg lehetőséget ad a visszatáplálásra. A sok kis erőmű biztonságos és megbízható kezeléséhez a szolgáltatóknak ugyanis nagyon komoly beruházásokat kellene megvalósítaniuk grid szintjén, és ez várat még magára. Helyi szinten viszont a fogyasztók akkumulátoros megoldásokkal már ma is tárolhatják a nap közben megtermelt energiatöbbletet, így este is zöld energiát használhatnak, ezáltal még jobban csökkenthetik szénlábnyomukat.

Elosztó hálózatukban a szolgáltatók folyamatosan figyelik és elemzik az energiafogyasztás és -termelés mutatóit, hogy a kettőt egyensúlyban tartva biztosítsák az ellátás stabilitását. Az ingadozások ellensúlyozására, például a hirtelen felívelő fogyasztás kiszolgálására az akkumulátoros energiatárolás minden más alternatívánál gyorsabban bevethető megoldást ad, mivel másodpercek alatt nagy, akár gigawattos teljesítmény hozzáadását teszi lehetővé több órán keresztül. A kevésbé jól huzalozott gridekben – például az Egyesült Államokban és Írországban – ilyen energiatárolók növelik az ellátás megbízhatóságát, de a szolgáltatók nagy naperőműveik termelését is hasonló akkumulátorokkal stabilizálják, ahogyan azt Magyarországon az E.On és az MVM beruházásai is mutatják.

Algoritmusok és energiaközösségek

Akkumulátoros energiatárolással a lakossági és vállalati-ipari fogyasztók, a szolgáltatók és az erőművek is jelentős előnyöket érhetnek el, ezért nő ilyen dinamikusan a beruházások összértéke és a telepített új kapacitás mérete. Európában október elején, a müncheni Intersolar 2021 kiállításon bemutatott FusionSolar All-scenario PV & Storage termékcsaládjával a Huawei a teljes spektrumot lefedi, napelemes és energiatároló megoldásokat kínál a piac valamennyi szegmensében.

–  A FusionSolar termékcsalád technológiai alapját a számítógépes adatközpontok igényeire szabott szünetmentes áramforrások adják, amelyek fejlesztésében a Huawei nagy tudással és tapasztalattal bír – mondta Szabó Róbert. – Képességeiket immár az energiapiac minden szegmensében elérhetővé tesszük. Nevükhöz híven FusionSolar termékeink minden helyzetben megoldást adnak fogyasztói és szolgáltatói oldalon egyaránt. A lakossági rendszerekbe telepíthető FusionSolar energiatárolók kapacitása például 5 kilowattóránként 90 KWh-ig skálázható, és felhasználóbarát felépítésüknél fogva rendkívül egyszerűen üzemeltethetők.

Az energiatároló eszközökre újonnan kiterjesztett támogatás és a csökkenő akkumulátorárak mellett a vállalati-ipari és a lakossági fogyasztóknak már Magyarországon is érdemes napelemeik mellé akkumulátoros energiatárolókat telepíteniük, mivel így több, megújuló forrásból származó, helyben termelt energiát használhatnak. Szénlábnyomukat ezzel már most csökkenthetik, a beruházás megtérülési ideje azonban akkor rövidül majd számottevően, ha a hálózatba vagy dedikált fogyasztók felé történő visszatáplálás is lehetővé válik.

– Bár még most van kialakulóban, az energiaközösségek modellje ebbe az irányba mutat – mondta Szabó Róbert. – A fogyasztók ezekben a közösségekben még mindig helyi szinten, de már egymás között osztják meg az energiatöbbletet, amelyet napelemekkel termeltek.

A termelés-fogyasztás üzleti modelljeivel és törvényi szabályozásukkal együtt az energiatárolás technológiái is fejlődnek, beleértve a digitális technológiákat, amelyek területéről a Huawei Digital Power üzletágával az energiatárolás piacára érkezett.

– Szenzorokat, processzorokat és mesterséges intelligenciát telepítünk akkumulátorainkba, amelyek felismerik a rendes működéstől eltérő mintákat, és azokra válaszolnak, például kikapcsolják a túlmelegedő cellákat, így automatikusan megelőzik a meghibásodást, a tűzeseteket – mondta Szabó Róbert. – Algoritmusainkat kutató-fejlesztő laboratóriumainkban tanítjuk, és frissítéssel töltjük az akkumulátorokra. Az energiaközösségekben viszont már kulcsfontosságú, hogy minden eszköz a dolgok internetén kommunikáljon egymással, és a tagok közötti elszámolást is a megmásíthatatlan, átlátható és következetes nyilvántartást biztosító blokklánc alapú megoldással támogatjuk.

Zöld energia virtuális erőművekből 

Várható, hogy az energiatároló eszközök beszerzéséhez és legújabban már az energiaközösségek létrehozásához is igényelhető támogatás a lakossági fogyasztói szegmensben már idén decembertől, az első pályázatok megjelenésétől gyorsíthatja a piacbővülést Magyarországon.

– Hosszabb távon az ellátó hálózat stabilitásának erősítésére akkumulátorokat telepítő szolgáltatók és a naperőműves beruházók részéről jelentkező kereslet teremt majd nagyobb potenciált – mondta Szabó Róbert. – Mi több, itthon is látunk már példát arra, hogy az energiacégek hagyományos erőműveik mellé is akkumulátoros tárolókat telepítenek. A jövőben a virtuális erőművek megjelenése szintén újabb lehetőségnek ígérkezik. Energia aggregátorként ezek a cégek a kisebb, fogyasztói naperőműveket fogják össze, hogy jobb feltételekkel értékesítsék az általuk termelt energiát, versenyezve a nagy erőművekkel. Az alaptechnológiák fejlődésén túl ezek a digitalizáció által életre hívott, új üzleti modellek adnak mind nagyobb lendületet az akkumulátoros energiatárolás piacának, a támogatásokkal és a fenntartható, zöld megoldásokat kereső fogyasztói szemléletváltással együtt.

The post Akkumulátoros tárolással lesz megbízható a zöld energiaellátás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/13/horgany-kontener-raklapok/ Wed, 13 Oct 2021 06:35:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17188 Az anyagmozgatás, a szállítás és raktározás olyan szakterületek, ahol a termékek tárolására használt eszközök erős fizikai, de sokszor korróziós hatásoknak is ki vannak téve. Természetesen minden esetben az egyik legfontosabb szempont az áruféleségek épségének megóvása. Akár nagydarabos, szálanyag, vagy ömlesztett darabokról van szó, nagy tömegben használják a sokszor használatos, elnyűhetetlen fémkonténereket, raklapokat, ládákat, kalodákat és […]

The post Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az anyagmozgatás, a szállítás és raktározás olyan szakterületek, ahol a termékek tárolására használt eszközök erős fizikai, de sokszor korróziós hatásoknak is ki vannak téve.

Természetesen minden esetben az egyik legfontosabb szempont az áruféleségek épségének megóvása. Akár nagydarabos, szálanyag, vagy ömlesztett darabokról van szó, nagy tömegben használják a sokszor használatos, elnyűhetetlen fémkonténereket, raklapokat, ládákat, kalodákat és egyéb speciális tároló-szállító eszközöket. Korrózióálló acélból, vagy például alumíniumból készült tárolóeszközök magas áruk miatt csak speciális esetekben kerülnek felhasználásra, egyre inkább teret nyernek a tűzihorganyzott kivitelű acélkonténerek, kalodák és ládák, melyeknél kihasználhatjuk egyrészt az acélok kitűnő mechanikai tulajdonságait, másrészt a darabáru tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) előállított horganyréteg keménységét és korróziós ellenállását. Ezeket az értékes tulajdonságokat úgy érjük el, hogy egy kétrétegű, jóminőségű festés áráért kapjuk a horganybevonatot, mely több évtizedes, karbantartásmentes védelmet biztosít.

A cink fontos gyógyszeralapanyag is

A horgany (cink) az élővilág számára létfontosságú nyomelem

A horganyt nemcsak ipari célokra használjuk, hanem az ember, az állat-és növényvilág számára nélkülözhetetlen elem is. A cinkhiányos talajokban termett növények minősége, tápértéke leromlik, illetve az ilyen növényt fogyasztó állatok és az ember hiánybetegségeihez vezet. Így az emberi szervezetben való állandó, szükséges mennyiségű jelenléte létfontosságú, sok embernél fontos lehet a folyamatos cinkpótlás (1. kép). A gyógyszer és kozmetikai, vagy vegyipar mellett fontos szerepe van a fémkohászatban is. A világon felhasznált cink mintegy felét korrózió elleni védelem területei teszik ki. Kedvező tulajdonságai miatt a horganyzott termékek, eszközök használata világszerte elterjedt, ebben kiemelkedő szerep jut az építőiparnak, ahol a zsalurendszerektől az épület acélszerkezetekig nagyon széles az alkalmazási spektruma.

Kiemelkedő a bevonat kopásállósága

A tűzihorganyzással kialakított fémréteg nem fizikai tapadással kötődik a vasfelületre, hanem azon, a magas hőmérsékletű fémolvadékban kialakuló metallurgiai kötéssel jön létre, ötvözeti rétegek kötik az alapfémhez. Erre kiemeléskor egy tiszta horganyból álló réteg rakódik. Szokásos esetben a horganyréteg – a bevonást követően – csillogóan fényes (2. kép), de lehet mattszürke is, amely elsősorban az acél összetételtől és az acélszerkezet geometriai kialakításától függ. Vastagsága általában 50-150 µm közötti, de lehetnek ennél vastagabb rétegek is. A réteg vastagságát és tulajdonságait az acél kémiai összetételének célszerű megválasztásával lehet befolyásolni. A darabáru tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) kialakított horganybevonatnak szokásos festékrétegekkel történő összehasonlítást 1. táblázatunk mutatja. Külön említést érdemel, hogy a tűzi úton kialakított horganybevonatok, termodiffúziósak, részben, vagy egészben horgany-vas ötvözet alkotja. Az ötvözetek keménysége jóval meghaladja a szerkezeti acél keménységét is. A szállítás és raktározás acélszerkezeteinél különösen fontos tulajdonság a védőbevonat kopás-, és ütésállósága.

A horganybevonat (MSZ EN ISO 1461) és szokványos festékréteg összehasonlítása

Egy acélszerkezet tűzihorganyzása

A technológia egyik nagy előnye a festési eljárások legtöbbjével szemben, hogy a zárt szelvényekből gyártott acélelemek kívül-belül bevonatot kapnak, ezzel teljes körű felületvédelmet nyújt. A bevonatképzés szigorúan ellenőrzött, ipari körülmények között történik, a frissen elkészült termékek az üzemből történő elszállításukat követően azonnal elszállíthatók, beépíthetők.

A horgany katódos védelmet nyújt a vasnak

Agresszív fizikai hatásoknál, a bevonat alapfémig történő károsodásánál (pl.: ütés, karcolás) – a cink katódos védőhatásának köszönhetően nincs réteg alá történő rozsdásodás, és kb. 3-4 mm sérülés szélességig védi a vasat is a korróziótól. Ugyanis a horgany a megsérült vas-felületet mindaddig „passzív” állapotban tartja, amíg a horgany a sérülést körbefogja. Ennek lényege, hogy a horgany, mint a vasnál kevésbé nemes fém korrodálódik, és korróziótermékei eltömítik a sérülés helyét, ezzel megakadályozva a vas korrózióját.

A horganyzott acél teljes egészében újrahasznosítható

Napjaink egyik legnagyobb problémája az intenzív fogyasztás miatt felhalmozódó, többnyire feldolgozhatatlan hulladéktömeg. A tűzihorganyzott acél – elhasználódása után, mint egy értékes ipari alapanyag – teljességgel újrahasznosítható. Az hulladékot az acélművekben beolvasztják, új acél lesz belőle, míg a cinket (horganyt) az acélgyártók szűrőiben visszanyerik és újrahasznosítják, utána az is újra értékes termékké válik.

Karbantartási költségek nélkül, katódos védelemmel több évtizedre szóló megoldás

A fémeknél várható rövidtávú korróziós rátákat az ISO 9223:2012 szabvány tartalmazza, míg az ISO 9224:2012 szabvány a hosszútávú veszteségeket mutatja be. A horgany (cink) élettartama a védőbevonat vastagságától függ, azzal hosszú idő alatt lényegében egyenesen arányos. Szokásos vastagságú horganyrétegek – átlagos korróziós igénybevételeknél – legalább 4-5 évtizedes védelmet nyújtanak anélkül, hogy a bevonatot fel kellene újítani. A legtöbb festési eljárásnál legjobb esetben 10-15 év után felújítás (újrafestés) szükséges, míg tűzihorganyzásnál 40-50 év elmúltával kell csak felújítást végezni.

Amennyiben a korróziós hatásokhoz még koptató hatás is járul, akkor az ebben érintett kisebb felületeken valamivel rövidebb is lehet a bevonat élettartama, azonban a katódos védelem miatt ez nem releváns.

Konténerek, ládák, raklapok, konténerelemek bérhorganyzása

A magyarországi tűzihorganyzó vállalatok fel vannak készülve a különféle alakú és méretű termékek bevonására (3.-4. kép). A bérhorganyzás néven ismert tevékenység lebonyolítása egyszerű és gyors folyamat.

Tűzihorganyzott rácsos tároló ládák

A termék a bevonás után azonnal felhasználható. A friss fémrétegek színe legtöbbször fényes, ezüstös, de az acélminőség és konstrukció függvényében lehet szürke is. A munkadíj a megrendelők felé legtöbb esetben horganyzott kilogrammonként kerül kiszámlázásra. Az árat erősen befolyásolja a mindenkori horganytőzsdei ár, a terméken kialakult rétegvastagság, az acélanyag anyagvastagsága és a sorozatnagyság. A Magyar Tűzihorganyzók Szövetsége (MTSZ) tagvállalatai a kis-és nagyméretű termékféleségek bevonását rövid határidőre el tudják végezni, a bérhorganyzáshoz írásbeli megállapodás szükséges. További információk a MTSZ honlapján találhatók.

Fontos a horganyzástechnológiai irányelvek betartása (tervezés, gyártás)

Mivel a bevonat kialakítása folyadékokban történik, ezért a teljes és védőréteg és balesetek elkerülése érdekében általános tervezési és gyártási irányelveket kell betartani. Helyes kialakítással a legbonyolultabb szerkezeti csomópontok is bevonhatók, csupán néhány egyszerű elvet kell követni a tervezés és gyártás során. Ezzel kapcsolatos információk elérhetők a Magyar Tűzihorganyzók Szövetsége honlapján (www.hhga.hu). Külön kiemeljük a tervezés gyakorlata szempontjából egy új és hasznos, ingyenesen használható Tervezői Navigátor munkafelületet, mely konkrét, főleg képekkel illusztrált gyakorlati megoldásokkal, például anyagválasztás és csomóponti kialakítások példáival segíti a tervezők és kivitelezők munkáját.

The post Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Termelési- és gyártási adatok gyűjtése – FANUC https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/24/gyartasi-adatok-fanuc/ Wed, 24 Mar 2021 08:51:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14347 A termelési- és gyártási adatok gyűjtésének és azok megjelenítésének és tárolásnak igénye már régóta jelen van az iparban. Többnyire a régebbi, akár a 90-es években készült berendezések, gyártósorok is kínálhatnak az akkori elvárásoknak megfelelő megoldást. – kezdi Fekete Csaba, a FANUC Hungary Kft. Technical Managerre. Sok ilyen rendszerben tehát az adatok valójában már régóta rendelkezésre állnak, […]

The post Termelési- és gyártási adatok gyűjtése – FANUC appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termelési- és gyártási adatok gyűjtésének és azok megjelenítésének és tárolásnak igénye már régóta jelen van az iparban.

Többnyire a régebbi, akár a 90-es években készült berendezések, gyártósorok is kínálhatnak az akkori elvárásoknak megfelelő megoldást. – kezdi Fekete Csaba, a FANUC Hungary Kft. Technical Managerre.

Sok ilyen rendszerben tehát az adatok valójában már régóta rendelkezésre állnak, probléma és a lehetőség ebben az esetben egy és ugyanaz. Meg kell oldani valamilyen módon, hogy a régi rendszereket egy mai elvárásoknak megfelelő közös platformba integráljuk. A feladat könnyűnek hangzik, de elég sok buktatót rejt, elég, ha arra gondolunk, hogy milyen nehézségekkel kell szembenéznünk, ha például egy 20 éve írt szoftvert egy mai számítógépen akarunk lefuttatni.

Ha sikeresen tudjuk a régi és új termelő eszközeinket egy közös platformba integrálni az számos előnnyel kecsegtet. A percre kész információk birtokában az aktuális termelési igényeknek megfelelően tudjuk alakítani gyártási folyamatokat. A tárolt adatok segítségével ki tudjuk elemezni a meghibásodások és termeléskiesések okait, majd egy adott pillanatban meg tudjuk határozni a várható meghibásodások valószínűségét és a karbantartási igényeket. Meg tudjuk valósítani például a termékek nyomon követését a teljes gyártási folyamaton keresztül, így garantálva a végtermék minőségét.

Hogyan érdemes belekezdeni a digitális átalakításba a gyártási folyamatoknál?

Először azt kell tisztáznunk mit várunk az átalakítástól. Nagyon fontos, hogy jól mérjük fel mik az igények és a lehetőségek. Könnyen eshetünk abba a hibába, hogy túl sok mindent akarunk egyszerre megvalósítani. Érdemes az igényekhez prioritásokat rendelni és ezek alapján lépésről lépésre haladva elindulni. Célszerű a rendszerünket széles körben elfogadott, szabványosított megoldások felhasználásával kialakítani. Egy ilyen rendszer kialakításához komoly IT ismeretekre és háttérre van szükség, ami “házon belül” csak ritkán áll rendelkezésre. Hosszú távú együttműködésre számítsunk és olyan partnert válasszunk aki rendelkezik a megfelelő erőforrásokkal és referenciákkal.

Milyen lehetőségeket ajánl ehhez a FANUC?

A FANUC 1956-os alapítása óta meghatározó szereplője a világ iparának, az általunk gyártott CNC vezérlések, ipari robotok és szerszámgépek szinte minden ágazatban jelen vannak. A piaci igényeket felismerve számos olyan megoldást kínálunk, amivel meg tudunk felelni a különböző szintű igényeknek, legyen szó akár egyszerű adatcseréről vagy komplex, felhő alapú rendszerről. Vezérléseinkhez olyan szabványos kommunikációs lehetőségeket is kínálunk, mint az OPC-UA vagy az MT Connect.

Melyek az idei év aktualitásai ipar 4.0 szempontjából a FANUC-nál?

Az idei évben megkezdjük a ZDT (Zero Down Time) megoldásunk értékesítését. Ez egy szofvercsomag amely lehetővé teszi, hogy Ethernet hálózaton keresztül gyűjtsünk adatokat a FANUC robotjainkról, online telefonon vagy tableten tudjuk követni az aktuális állapotokat. A rendszer ezen kívül képes elemezni a mechanikus elemek – például csuklók, hajtóművek – állapotát, és előre jelezni a várható meghibásodásokat, jóval azok bekövetkezése előtt.

Másik újdonságunk a FIELD rendszer, ami egy felhő alapú, mesterséges intelligenciával támogatott nyílt rendszer, amibe nem csak FANUC termékei csatlakoztathatóak, hanem megfelelő illesztőszoftverek segítségével bármilyen eszköz vagy berendezés.

Mi várható a gyárak automatizálása területén a jövőben?

A FANUC központja Japánban, a Fuji hegy lábánál található, ahol magas szinten az automatizált és a robotizált gyárakban folyik a termelés. A termékek jelentős részét robotok szerelik össze emberi beavatkozás nélkül, legyen szó akár CNC vezérlőről, szervó motorról vagy robotkarról. Az ilyen szintű automatizáció hosszú időn keresztül egyedülálló volt a világon, de azt gondolom már nem sokáig.

 

Kampányt indít a japán gyártásautomatizálási óriás, hogy megtalálja Magyarország leghosszabb ideje szolgáló FANUC berendezését!

Vajon melyik üzemben dolgozik hazánk legmegbízhatóbb FANUC eszköze? Idejét se tudni már, mikor állt munkába, de az eszköz még mindig hasznot hajt? A sokat megélt burkolat mögött még ma is hasznos technológia áll? Pályázzon gépével a nyereményjátékára és rendkívül értékes ajándékokban részesülhet!

A gyártásautomatizálási gyártó büszke arra, hogy közel 70 éves fennállása során olyan megbízható CNC vezérléseket, szervo motorokat, szerszámgépeket, fröccsöntőgépeket, szikraforgácsolókat, robotokat, nanomegmunkálógépeket, és egyéb gyártásautomatizálási és termelési eszközöket gyárt, amelyek kiállják az idők próbáját, és hosszú évtizedeken át szolgálják használójukat, az iparág legalacsonyabb teljes birtoklási összköltségét garantálva. A gyártósorokat mindemellett nem csak a FANUC saját géptípusai, hanem partner gépgyártók berendezései is benépesítik, melyek a FANUC megbízható vezérlésével és szervo technológiájával működnek, így számtalan eszterga, présgép, lézervágógép és megannyi célgép hasznosítja technológiáját!

A most induló kampány keretében pályázni lehet minden teljes géppel és részegységgel, amely FANUC gyártmány, vagy FANUC részegységek vannak beszerelve, illetve ha közös márka alatt szerepel más gyártóval (pl. GE FANUC, Matra FANUC, Seiki FANUC, stb) és működőképes. A FANUC abszolút helyezéseket, illetve kategória győzteseket is jutalmaz, valamint meghirdet két különdíj kategóriát, a már nem működő gépek és részegységek számára, valamint az olyan különlegességnek számító FANUC megoldásoknak, amelyek ma már kuriózumnak számítanak az iparágban.

A pályázat keretében mind a beküldő munkavállalókat, mind a gépet használó cégeket díjazzák, és minden pályázó munkavállaló garantált ajándékban részesül, melyen felül még sorsoláson is részt vesz. A fődíjak közt olyan exkluzív díjak szerepelnek, mint a FANUC Európai Javítóközpontjának meglátogatása, szabadon választott FANUC Akadémia képzések, professzionális gépállapot felmérések, robotizálhatósági konzultációk, műszaki támogatási kedvezmény csomagok gépkiszolgáló kobot kedvezmények, és FANUC referencia film készítési lehetőség.

A pályázás menete, további információ és a nyeremények a következő linken érhetőek el:

one.fanuc.eu/alegidosebbfanucom-muszakimagazin

További információ: marketing@fanuc.hu

The post Termelési- és gyártási adatok gyűjtése – FANUC appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Adatok egyidejű írása és olvasása két telephelyen https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/21/metro-node-dell-emc/ Sun, 21 Feb 2021 18:04:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13891 A Metro Node lehetővé teszi az adatok egyidejű írását és olvasását akár két telephelyen is. A nulla RPO (Recovery Point Objective), illetve a nulla RTO (Recovery Time Objective), valamint a közel nulla DTO (Decision Time Objective) paramétereivel a legszigorúbb előírásoknak is képes megfelelni a nagyvállalati környezetekben, ha az adatok rendelkezésreállásáról és hozzáférhetőségéről van szó. Az […]

The post Adatok egyidejű írása és olvasása két telephelyen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Metro Node lehetővé teszi az adatok egyidejű írását és olvasását akár két telephelyen is.

A nulla RPO (Recovery Point Objective), illetve a nulla RTO (Recovery Time Objective), valamint a közel nulla DTO (Decision Time Objective) paramétereivel a legszigorúbb előírásoknak is képes megfelelni a nagyvállalati környezetekben, ha az adatok rendelkezésreállásáról és hozzáférhetőségéről van szó.

Az adatok korában kiemelkedő fontossággal bír a szervezetek számára, hogy folyamatosan biztosítani tudják a dolgozók számára az információáramlást. Ezért születtek világszerte olyan szabályozások, amelyek megkövetelik a folyamatos adattükrözést a szolgáltatáskimaradások és az adatveszteség megakadályozása érdekében. Manapság a legtöbb cégnek és intézménynek az informatikai vészhelyreállítási terv mellett üzletfolytonossági tervet is össze kell állítania, amely biztosítja a „folyamatos rendelkezésre állást”. Vagyis gondoskodni kell arról, hogy az üzleti alkalmazások adatai akkor se vesszenek el és akkor is naprakészek maradjanak, ha egy telephely vagy adatközpont kiesik. Csak kevés cég képes megoldani az adatközpontok 24 órás, folyamatos üzemeltetését, ezért sok informatikai üzletfolytonossági terv követeli meg az automatikus helyreállást szolgáltatáskimaradás esetén, hogy még tovább csökkentsék a kritikus adatveszteség kockázatát.

Miért a Dell EMC PowerStore Metro Node?

Az aktív-aktív „metro” konfigurációnál a nullértékű adatvesztési tűrés (Recovery Point Objective, RPO) azt jelenti, hogy semmilyen adatvesztés nem megengedett, a nullértékű RTO (Recovery Time Objective) pedig azt, hogy a helyreállításhoz szükséges idő nulla, azaz a helyreállítás azonnali.

A Metro Node legfontosabb előnyei: 

  • Volume/LUN szintű granularitás – Lehetővé teszi a LUN szintű replikációt, ami jelentősen csökkenti a TCO-t.
  • Konzisztencia-csoportok használata – Lehetőséget biztosít úgynevezett konzisztencia groupok létrehozására, azaz több Volume vagy LUN egy logikai csoporttá fogható össze és a csoporton belüli LUN-okon vagy Volume-okon az adatokat minden esetben konzisztens állapotban tartja. Ezen felül a rugalmas üzemeltetés érdekében lehetővé teszi, hogy leállás nélkül további tárterülettel bővíthessük a konzisztencia groupot.
  • Heterogén tároló támogatás – Lehetővé teszi a metro replikációt különböző Dell EMC típusú berendezések között.
  • Nincs storage oldali teljesítménycsökkenés – Mivel a Metro Node egy különálló berendezés, replikációjának nulla a teljesítménye, ezért nincs befolyása a tárolódobozra, nem eredményez teljesítményromlást.
  • Nincs szükség host oldali alkalmazásra – A Metro Node a tároló rendszertől teljesen független, önállóan működik és nem igényli semmilyen egyéb szoftver telepítését a host oldalon.
  • Többféle kialakítást támogat – A PowerStore Metro Node a szinkronreplikáció mellett a lokális replikációt is támogatja az alkalmazások folyamatos rendelkezésre állása, valamint az adatok mobilitása érdekében. Lehetővé teszi a teljes tárolóinfrastruktúra frissítését is, az alkalmazások leállítása nélkül.
  • Kompakt forma, nagy teljesítmény – A PowerStore Metro Node két 1U magas berendezésből áll, támogatja a 32Gb/s Fibre Channelt, és mindössze harminc perc alatt telepíthető.

The post Adatok egyidejű írása és olvasása két telephelyen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új típusú tárolásért kiált az IoT https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/29/iot-suse-tarolas/ Sat, 29 Feb 2020 09:50:12 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9412 Az internethez csatlakoztatott, intelligens eszközök mindenhol ott vannak körülöttünk. Életünket számos téren megkönnyítik, és a vállalatok számára is rengeteg lehetőséget tartogatnak, hiszen az általuk gyűjtött adatok elemzésével a cégek jobb termékeket és szolgáltatásokat kínálhatnak. Ezt a rengeteg információt azonban tárolni is kell, és az adatmennyiség elképesztő iramban nő. Ezért új megközelítésre van szükség, amit a […]

The post Új típusú tárolásért kiált az IoT appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az internethez csatlakoztatott, intelligens eszközök mindenhol ott vannak körülöttünk.

Életünket számos téren megkönnyítik, és a vállalatok számára is rengeteg lehetőséget tartogatnak, hiszen az általuk gyűjtött adatok elemzésével a cégek jobb termékeket és szolgáltatásokat kínálhatnak. Ezt a rengeteg információt azonban tárolni is kell, és az adatmennyiség elképesztő iramban nő. Ezért új megközelítésre van szükség, amit a SUSE szakértői szerint a szoftveresen vezérelt tárolás hoz el.

A különféle, internethez kapcsolódó IoT-eszközök átszövik életünket. Otthonunkban egyre több intelligens berendezés szolgálja kényelmünket az okos háztartási eszközöktől és még okosabb tévéktől kezdve az időjárási viszonyokat és a szokásainkat figyelő termosztátokig és világítóegységekig. A kütyük szabadidőnkben is elkísérnek bennünket, és a csuklónkon vagy a zsebünkben mérik a megtett kilométereket és lépéseket.

A munkába ugyan még nem önvezető autók visznek bennünket, de az internetkapcsolatnak köszönhetően a járművek egyre több hasznos funkciót tudnak ellátni, egyszerűbbé téve például a vezetést és a parkolást, illetve a jármű állapotának megfigyelését és ellenőrzését. Ha pedig a közösségi közlekedést választjuk, teljesen természetes, hogy a mobilunkon nézzük, mikor jön a busz, hiszen a tömegközlekedési eszközökben lévő berendezés kommunikál az útvonalról. A munkahelyeinken pedig szintén egyre több intelligens eszköz segíti a munkánkat, legyen szó robotokról a gyárakban vagy éppen az irodai kamerákról, amelyek a beléptető rendszereket helyettesítik, illetve egészítik ki.

Hova, de hova, de hova, de hova mentsek?

Az IoT-szenzorok mindenféle adatot megfigyelnek és rögzítenek, amit csak mérni lehet: sebesség, gyorsulás, távolság, hőmérséklet, nyomás, fény, páratartalom stb. Ezek felhasználásával pedig a különféle területeken tevékenykedő szervezetek jobban megalapozott döntéseket hozhatnak, ami komoly üzleti előnyt jelenthet számukra.

Az így keletkező adattömeg azonban óriási, és hihetetlen ütemben növekszik. Ezért a vállalatoknak modernizálniuk kell tárolási rendszereiket, mivel a korábban alkalmazott megközelítés nem fenntartható a napjainkban tapasztalható adatrobbanás mellett. Nem lehet egyszerűen csak új tárolóegységekkel bővíteni az infrastruktúrát a végtelenségig, ha elfogy a tárhely. Az információmennyiség ugyanis sokkal gyorsabban nő, mint a rendelkezésre álló költségvetés. Ezért optimalizálni kell a tárolást, és ehhez a SUSE szakértői szerint az olyan szoftveresen vezérelt tárolási rendszerek nyújtják a megfelelő hátteret, mint például a SUSE Enterprise Storage.

Maximum fájlelérés, no leállás

Ezek a megoldások elkülönítik a tároláskezelést és tárolásvirtualizációt a fizikai hardvertől, így lehetővé teszik a szervezetek számára, hogy általánosan elérhető és megfizethető szerverek és lemezmeghajtók használatával építsenek ki tárolási rendszert.

Ezt a későbbiekben is egyszerűen bővíthetik új tárolókkal, ahogy szükség lesz további tárhelyre, és ehhez nem kell leállítaniuk a teljes rendszert. Ez azért fontos, mert az érzékelők nem alszanak. Vagyis az IoT-eszközöket használó szervezetek nem engedhetik meg maguknak, hogy minden egyes új eszköz üzembe helyezésénél leálljanak a rendszereik. Idő- és pénznyereséget jelent tehát számukra egy olyan megoldás, amely kiesés nélkül teszi lehetővé a kapacitás bővítését az aktuális igényeknek megfelelően.

A vállalatok számára az is egyre nagyobb jelentőséggel bír, hogy az adatokkal dolgozó rendszerek minél egyszerűbben képesek legyenek elérni és feldolgozni az információkat. A szervezetek azonban egyre több különféle, mesterséges intelligenciát és gépi tanulást alkalmazó rendszert használnak az adatok feldolgozására, amelyek eltérő technológiákkal működnek együtt. Ezért hasznos egy olyan megoldás, mint a SUSE Enterprise Storage, amely objektum, blokk- és fájlalapú elérést is lehetővé tesz, így minden szükséges igénynek megfelel.

A SUSE szakértői szerint továbbá azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb IoT-eszközön, edge berendezésen és átjárón Linux ketyeg, ahogyan az adatközpontokban is, ahol az információk elemzése folyik. Célszerű tehát a szoftveralapú tárolási rendszer bevezetését fontolgató szervezeteknek olyan megoldást választaniuk, amely jól együttműködik a nyílt forráskódú operációs rendszerrel, és hasonló open source gyökerekkel rendelkezik.

The post Új típusú tárolásért kiált az IoT appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Adatközpont bővítés a nulláról 7 hónap alatt https://www.muszaki-magazin.hu/2019/07/22/adatkozpont-bovites-nullarol-schneider/ Mon, 22 Jul 2019 16:37:08 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7726 Mostantól még többen élvezhetik a fjordok vizét hasznosító, környezetbarát adattárolás előnyeit Az IoT-eszközök növekvő száma és a felhőszolgáltatások népszerűsége miatt egyre több adatot termelünk világszinten. Az IDC előrejelzése szerint 2025-re az adatmennyiség várhatóan 175 zettabájtra nő majd (1 zettabájt 1021-en bájtnak felel meg). Ezeket az adatokat azonban tárolni és elemezni kell, hogy a gyakorlatban alkalmazható […]

The post Adatközpont bővítés a nulláról 7 hónap alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mostantól még többen élvezhetik a fjordok vizét hasznosító, környezetbarát adattárolás előnyeit

Az IoT-eszközök növekvő száma és a felhőszolgáltatások népszerűsége miatt egyre több adatot termelünk világszinten. Az IDC előrejelzése szerint 2025-re az adatmennyiség várhatóan 175 zettabájtra nő majd (1 zettabájt 1021-en bájtnak felel meg). Ezeket az adatokat azonban tárolni és elemezni kell, hogy a gyakorlatban alkalmazható információkat kapjunk, ami tetemesen megnöveli az adatközpontok energiafelhasználását. A szerverek a globális szén-dioxid-kibocsátás két százalékáért felelősek, amivel nagyjából ugyanannyira járulnak hozzá a globális klímaváltozáshoz, mint a köztudatban jóval szennyezőbbnek tartott légi közlekedés. Ezért egyre több céget foglalkoztat a szerverparkok környezetbarát működésre való átállása. Ez a célja a Green Mountain AS-nek is, amely adatközpont-üzemeltetőként 100 százalékban megújuló energiaforrásokat, elsősorban a norvég fjordok vizét használja moduláris adatközpontjaiban. Az ügyféligényekhez igazodva a cég nemrég a DC2-Telemark nevű egységének kapacitását bővítette ki az átlaghoz képest feleannyi idő alatt, amihez az energiatakarékos működés nagyköveteként a Schneider Electric nyújtott szakértői segítséget.

A norvég hegyekben kialakított DC1-Stavanger és DC2-Telemark nevű létesítmények a világ legzöldebb adatközpontjai közé tartoznak. A Green Mountain AS és a Schneider Electric számára is kiemelten fontos az energiahatékonyság és a fenntarthatóság, ezért az üzemeltető a Schneider EcoStruxture megoldására alapozva építette ki az egységeket néhány évvel ezelőtt. A szerverparkok 100 százalékban megújuló vízenergiával működnek, és a hűtéshez is a közeli fjord vizét használják, így CO2-kibocsátásuk közel nulla. A Telemark ráadásul úgy van kialakítva, hogy keveset süt rá a nap és a levegő is természetes módon hűti, így a berendezések hűtése 330 napon át gyakorlatilag ingyenes.

Közel 10 százalékos kapacitásbővítés 28 hét alatt

Egyre nagyobb az igény az adatközponti szolgáltatások iránt, ami szükségessé teszi a teljesítmény növelését. A Green Mountain ezért 35 millió euró értékben bővítette két egységét 4 MW, illetve 3 MW kapacitással. A barnamezős beruházás részeként a Schneider Electric partnerként 10 millió euró értékben szállított átfogó megoldást a Telemark adatközpontba. Az előregyártott, gyorsan üzembe állítható EcoStruxure Modular Data Center megoldásnak köszönhetően a két vállalat mindössze 7 hónap alatt valósította meg a 8,5 százalékos bővítési projektet a tervezéstől a júniusi átadásig, ami az átlagoshoz képest 50 százalékos időmegtakarítást jelent.

„Norvégia egyre fontosabb helyszín az adatközponti szolgáltatásaik fenntarthatósága miatt aggódó ügyfelek számára, akik szívesen használnának nagyobb arányban megújuló energiaforrásokat és élvezni szeretnék a bőséges ingyenes hűtőkapacitás előnyeit. A Schneider Electric integrált megoldása az IoT-alapú EcoStruxure felügyeleti szoftvert ötvözi a legmodernebb fizikai infrastruktúrával, így folyamatosan megbízható és hatékony működést biztosít számunkra”

– mondta Tor Kristian Gyland, a Green Mountain AS vezérigazgatója.

„Globális piacvezetőként és innovátorként a Schneider Electric élen jár az adatközpontok tervezésének, kiépítésének és üzemeltetésének folyamatos fejlesztésében. Örömmel működtünk együtt ismét a Green Mountainnel a kapacitásbővítésben, melynek során a gyári tervezés, az előtesztelés és az előregyártás hatékonyságának köszönhetően rendkívül gyorsan tudtuk telepíteni az új részleget”

– tette hozzá Dave Johnson, a Schneider Electric biztonságos tápellátási megoldásokért felelős divíziójának alelnöke.

A Schneider Electric a piacon egyedülálló módon a tápellátási és a hűtési infrastruktúrához kapcsolódó eszközöket is tudja biztosítani, az áramvédelemtől kezdve a kis- és középfeszültségű kapcsolóberendezéseken át a hűtési rendszerig. Az új kapacitást támogató, kulcsrakész megoldást 15 korszerű EcoStruxure Modular Data Center táp- és hűtőmodul, kis- és középfeszültségű kapcsolóberendezések és az EcoStruxure felügyeleti szoftver alkotja, amelyek teljes mértékben kielégítik az ügyfelek kritikus rendelkezésre állási igényeit. A modulok a Schneider Electric legújabb gazdaságos léghűtési megoldásaival, valamint lítiumion akkumulátorokkal támogatott, magas hatásfokú szünetmentes áramforrásokkal (UPS) dolgoznak. Az integrált architektúra előnye a gyors telepíthetőségen túl, hogy csökkenti a tervezés és a rendszerépítés kockázatait.

További információért olvassa el a Schneider Electric esettanulmányát vagy keresse fel a Green Mountain weboldalát.

The post Adatközpont bővítés a nulláról 7 hónap alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>