FESTO – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 26 Apr 2024 11:55:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 80%-kal nagyobb termelékenység a 3D nyomtatásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/01/3d-nyomtatas-termeles-dmg-mori-ipar/ Mon, 01 Apr 2024 05:00:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29055 A DMG MORI Additive automatizálási technológiával erősíti a szelektív lézerolvasztást. „Célunk, hogy additív gyártási gépeinkkel elérjük a CNC-gépek magas szintű érettségét” – magyarázza Dr. Vino Suntharakumaran, a DMG MORI Additive GmbH ügyvezető igazgatója. A vállalat nem áll messze ennek a célnak az elérésétől a LASERTEC 30 DUAL SLM készülékkel, amely 80%-kal növeli a termelékenységet. A […]

The post 80%-kal nagyobb termelékenység a 3D nyomtatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DMG MORI Additive automatizálási technológiával erősíti a szelektív lézerolvasztást.

„Célunk, hogy additív gyártási gépeinkkel elérjük a CNC-gépek magas szintű érettségét”

– magyarázza Dr. Vino Suntharakumaran, a DMG MORI Additive GmbH ügyvezető igazgatója.

A vállalat nem áll messze ennek a célnak az elérésétől a LASERTEC 30 DUAL SLM készülékkel, amely 80%-kal növeli a termelékenységet. A Festo céget fejlesztési partnerként vonták be a feladatba. A beépítésre kész automatizálási megoldásnak köszönhetően az inertgáz atmoszféra precízen kezelhető. 

A DMG MORI Additive LASERTEC 30 DUAL SLM a porágyban történő szelektív lézerolvasztással (SLM) történő additív gyártás zászlóshajója. Rendkívül összetett alkatrészeket állít elő funkcióintegrációval, belső, szorosan kontúrozott hűtőcsatornákkal, és az azonnal rendelkezésre álló, sorozatgyártású anyagokból készült prototípusoknak köszönhetően csökkenti a termékfejlesztési időt. A két nagy teljesítményű, 600 W-os lézer, amelyek mindegyike a teljes munkaterületet lefedő letapogatási mezővel rendelkezik, akár 90 cm³/óra gyártási sebességet tesz lehetővé.

Gyorsabb és biztonságosabb pormodulcsere

További előnyök: a kettős lézerrendszer 80%-kal növeli a termelékenységet az egylézeres rendszerhez képest. A gyors anyagcserét biztosító, rePLUG nevű pormodul automatizálja a porkezelést. A por inertgáz-atmoszférában történő újrafeldolgozása biztosítja a nagyobb hatékonyságot és a zárt anyagkörforgásnak köszönhetően a munkahelyi biztonságot. A pormodullal kevesebb mint két óra alatt, szennyeződés nélkül lehet váltani a különböző anyagok között.

Egy másik újítás az állandó szűrőrendszer, amely az anyagtól függetlenül működik, és a fémporok automatikus passziválásának köszönhetően új szintű tartósságot és munkahelyi biztonságot kínál. Mivel a beépítési hely aktívan hűtött, a felhasználók korábban eltávolíthatják a kész alkatrészeket, és így gyorsabban előkészíthetik az új munkákat. Az eredmény a termelékenység további növekedése.

A szelektív lézerolvasztással (SLM) történő additív gyártás zászlóshajója a porágyban: a DMG MORI Additive LASERTEC 30 DUAL SLM. Az előtérben Dr. Vino Suntharakumaran, a DMG MORI Additive ügyvezető igazgatója (jobbra) beszélget.

Technológiai gáz teljes ellenőrzés alatt

A technológiai gáz atmoszférája döntő szerepet játszik. Fontos, hogy a nyomás és az oxigéntartalom szűk határok között maradjon, hogy az alkatrészek magas minősége biztosítva legyen.

„A Festo automatizálási megoldása segített itt áttörést elérni” – mondja Suntharakumaran. A megoldás egy olyan egységből áll, amely a munkakamrát inert gázzal tölti fel. Az additív gyártás során csak a biztonságos inertgáz-légkör biztosítja a stabil folyamatokat. „Ezt teszik lehetővé az áramlás- és nyomásszabályozás innovatív termékei, amelyeket a Festótól kapunk”

– teszi hozzá a 3D szakértő Suntharakumaran.

A Festo telepítésre kész komplett megoldása egy szerelőlemezből áll, amelyre EtherCAT buszcsatlakozású VTUG szelepszigetet, VZQA tömlőszelepet, MS4 levegőelőkészítő egységet és VEAB arányos nyomásszabályozót építenek. A VTUG szelepsziget mind pneumatikus, mind szabályozástechnikai szempontból megfelel a követelményeknek. A VZQA tömlőszelep pontosan szabályozza az argon inertgázt és a gázkeverék kiürítését a tisztítási folyamat során.

Innovatív automatizálási megoldás

A VEAB arányos nyomásszabályozó kompakt kivitele mellett pontos és dinamikus szabályozási jellemzőkkel bír. Ezek a szelepek nagy pontosságú, akár 20 l/perc áramlásszabályozást biztosítanak alacsony hiszterézissel, nagy ismétlési pontossággal és alacsony energiafogyasztással. A közvetlen működtetésű piezoelemek arányos jellemzői stabil és megbízható szabályozást és fokozatmentes nyomásfelfutást biztosítanak. Az MS4 levegőelőkészítő egység moduláris felépítésű és alkatrészei szabadon kombinálhatók. Ezek közé tartoznak a nyomásszabályozók, a biztonsági funkcióval ellátott be/kikapcsoló és lassú feltöltő szelepek, szűrők, nyomás- és áramlásérzékelők, légszárítók, érzékelők és olajozó egységek. Ez azt jelenti, hogy minden feladatra van megoldás.

Minden alkalmazott automatizálási termék alkalmas inert gázokhoz.

„Ez a megoldás szűk határok között tartja a nyomást és az oxigéntartalmat”

– teszi hozzá a 3D nyomtatási szakértő. A munkaterület feltöltéséhez szükséges idő lerövidítésével a ciklusidőt is felére csökkenti.

A szimulációs szoftverek is keresettek

A Festo szolgáltatásai nem korlátozódnak az automatizálási megoldások szállítására. A cég szakemberei a gép fejlesztésében is részt vettek. A Festo megfelelő szimulációs szoftverével és mérnöki eszközeivel az automatizálási komponenseket már a korai szakaszban be lehetett ágyazni a gépbe és a fejlesztési folyamatokba, és így már korán a megoldás részévé váltak.

A DMG MORI a világ egyik vezető szerszámgépgyártó vállalataként tovább bővíti technológiai vezető szerepét.

„Ezért fontos nekünk, hogy innovatív partnerekkel fogjunk össze. A Festo ilyen partner számunkra, mert a pneumatikus és elektromos automatizálási technológia gyártójaként a jövő témáira összpontosítva dolgozik, ahogyan az a bionikus megfogókban vagy a Festo AX digitalizációs megoldásában is látható”

– magyarázza Suntharakumaran. Így mindketten közösen keresnek további megoldásokat a munkaigényes tevékenységek automatizálására.

www.festo.hu/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 80%-kal nagyobb termelékenység a 3D nyomtatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/14/festorobot-magyar-ifi-kupa/ Thu, 14 Mar 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28850 Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le. Budapest, 2024. március 12. […]

The post MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán.

A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

Budapest, 2024. március 12. Március 9-én a Nyíregyházi Egyetemen rendezték meg a Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) fordulóját: idén már a tizenhetedik alkalommal kerül megrendezésre itthon a diákok részvételével zajló robotikai verseny, amely egyben a nemzetközi szintű RoboCup Junior hivatalos minősítőversenye is. A versenyt, ahogyan az elmúlt években is, két helyszínen tartják: márciusban Nyíregyházán, majd áprilisban Budapesten, eltérő kategóriákban.

A nyíregyházi rendezvényen főleg általános- és középiskolás diákok alkotta csapatok mérhették össze tudásukat a robotszínház, robotfoci és menekítési szimuláció versenyszámokban. A Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján Nyíregyházáról, Budapestről, Kisvárdáról, Szegedről és Esztárról érkező diákcsapatok vettek részt, közülük öt csapat szerzett minősítést az európai/nemzetközi RoboCup Junior versenyen való részvételre is.

Robotfestő, robotdinók és cirkuszi robotok

Az évről évre egyre több diákot vonzó OnStage, vagyis robotszínház versenykategóriát idén is megrendezték, a First Steps kategóriában egészen kis, óvodás – kisiskolás gyerekek is részt vesznek. A robotszínház célja, hogy a fiatalok által elkészített robotok egy előadást adjanak elő, ami történhet akár tánc, történetmesélés vagy művészeti installáció formájában is, melyben nagy szerepet kap a koreográfia, a robotok és gyerekek közötti, sokszintű kooperáció. Idén kiemelkedően sokféle robottal találkozhatott a közönség: robotdinók, cirkuszi robotok, robot DJ és diszkórobotok szórakoztatták a nézőket. Advanced kategóriában pedig egy „robotfestő” lépett színre: Rick, a festőrobot élőben kommunikált, a mesterséges intelligencia alkalmazásával készült „festményeit” pedig a hasán elhelyezett képernyőn mutatta be.

A versenyszámok közül a robotfoci is hagyományosan népszerű, ennek különlegessége, hogy a csapatok a saját maguk által megtervezett, megépített és programozott robotokkal egy másik csapat ellen mérkőznek meg a focipályán. Kezdetben a robotfutball eltérő színű térfeleken zajlott, a robotok csak elektronikus, infravörös fényt kibocsátó labdát tudtak felismerni és terelgetni, és csak egy nagyon kicsi pályán tudtak játszani. Azonban a technológia fejlődésének köszönhetően mára már egy emberi focipályát imitáló, zöld színű terepen is megfelelően szerepelnek, felismerik a felfestéseket és a sárga labdát, betalálnak a kijelölt kapuba.

A Rapidly Manufactured Robot Challenge (DEMO) kategóriában négy magyar csapat mérte össze felkészültségét a MIRK2024 Nyíregyháza versenyen. A szimulált menekítési környezetben a robot feladata egy különböző, egyre nehezedő akadályokat tartalmazó pálya bejárása, tárgyak manipulálása, QR kódok olvasása és egyéb vizuális objektumok érzékelése. Ebben a kategóriában nem minősítés, hanem pályázati úton, meghívás alapján vehetnek részt a csapatok a nemzetközi versenyeken.

A jövő mérnökeit formálják

„A jelent és a várható jövő világképét is elemezve, kiemelkedő jelentőségű, hogy a felnövekvő generáció általánosan is képes legyen az automatizált technológiák működését értelmező szemléletre, valamint azok alkalmazásra. A magas technológiai szinten működő junior kutatóprojektek, illetve azok kiemelkedő társadalmi jelentőségű területei, mint a RCJ Rescue, a kapcsolódó ismeretek elsajátítása mellett fontos személyiségformáló hatást is gyakorolhatnak a jövő mérnökeire.”

– mondta el Abán Csaba, az NJSZT Robotika Szakosztályának elnöke, a Baptista Szeretetszolgálat robotika oktatója.

Simon Béláné tanárnő, a MIRK verseny alapítója – az UNESCO múlt évi Bolyai-emlékév kezdeményezését folytatva – egy Bolyai János matematikus életművét bemutató kamarakiállítást nyitott meg a robotverseny kísérőrendezvényeként. A kiállítás egyben a versenyalapító és a Szepessy Béla Vizuális Kultúra Intézet által kiírt Bolyai művészeti pályázat díjátadója is volt, melyen a nyíregyházi Abigél Művészeti Gimnázium három diákcsapata vehetett át értékes jutalmakat. „Álmaidat ne add fel!” – a versenyalapító Bolyai szellemiségében hangsúlyozta, hogy igazi eredmény csak kitartással, szorgalommal és a „hagyományos gondolkodás határainak feszegetésével” érhető el, jó tanítómesterek nyomában.

A Magyar Ifjúsági Robot Kupa 2024. április 13-án Budapesten folytatódik a VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti Baptista Technikumban. A versenyen részt vevő csapatok által készített robotok autonóm módon, a junior (U19) korosztály tekintetében jellemző legmagasabb technológiai szinten, emberi beavatkozás nélkül, katasztrófa szimulációs környezetben mentenek áldozatokat. Az idei évben huszonhat csapat közel hetven versenyzője méri majd össze tudását. 2024-ben is négy kategóriában lehet minősítést szerezni a Németországban megrendezett EURCJ-re, illetve két kategóriában a hollandiai RCJ világversenyre is.

A magyar minősítő verseny szakmai színvonalát jelzi, hogy 2023-ban négy hazai Rescue csapat végzett az Európa-bajnokság dobogóján, és egy csapat az RCJ világverseny legeredményesebb európai résztvevőjeként ért el második helyezést. A Baptista Szeretetszolgálat robotika csapatai több, mint egy évtizede képviselik Magyarországot a Rescue kategóriák világversenyeinek élmezőnyében.

MIRK2024 Nyíregyháza első helyezettek

  • Rapidly Manufactured Robot Challenge: Kókány Corporations (Nyíregyházi SzC Széchenyi István Technikum és Kollégium)
  • Rescue Simulation CoSpace: Axolotls (Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda)
  • Rescue Simulation RCJ: SERVERHU.EU (Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda)
  • OnStage First Steps: RoboTeam Explore (BISB)
  • OnStage Preliminary: BYTE (SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola)
  • OnStage Advanced RCJ: HU-MORE-BOT (HU-MORE-BOT TEAM)
  • Soccer Lightweight Entry: Y (Irinyi Károly Általános Iskola)
  • Soccer Entry: D-G (Irinyi Károly Általános Iskola)

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/07/festo-automatizalas-elektromos-mondelez/ Thu, 07 Mar 2024 05:00:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28761 Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál […]

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél

A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál a sebességek és pozíciók szabályozásában.

A Mondelez az élelmiszeripar nagy nemzetközi szereplője, portfóliójában számos ismert márkával, mint például a Côte d’Or, a Milka és az Oreo. Az Ergomix projekt a húsvéti tojások gyártásának támogatására indult, azzal a céllal, hogy javítsa a kezelőszemélyzet ergonómiáját. A tojások gyártása gyakorlatilag egész évben folyik, hogy húsvétkor elegendő készlet álljon rendelkezésre a szezonális kereslet kielégítésére. Korábban a különböző ízekből álló tálcákból származó tojásokat kézzel keverték össze, ami munkaigényes volt. Az új létesítményben ez a folyamat teljesen automatizált.

A kettős Festo ELGA fogasszíjas tengelyek és az ESBF elektromos hengerek a megfelelő irányba mozgatják a töltőszalagot, hogy az egyenletesen töltse meg a raklaptartókat.

A tökéletes keverék elérése

Miután a tojások lekerülnek a formázósorról, egyenként csomagolva, szállítószalagon keresztül az új üzembe kerülnek, ahol először ízesítés szerint nagy palettás tárolókba válogatják őket. Ezeket a tálcákat ezután egy robot segítségével előkészítik a keveréshez, vagy pedig egy mobil robot  ideiglenes raktári tárolásra továbbítja őket. Miután minden, a keverék összeállításához szükséges íz elkészült, a tojásokat surrantókon keresztül egy széles szállítószalaggal pontos pozíciókba szállítják, hogy az összes íz egymás mellé kerüljön. A végén a tojások ismét egy palettás tárolóba kerülnek, ahol a különböző ízek tökéletesen összekeverednek.

A hajtástechnológia szempontjából az első kihívást az jelentette, hogy a paletták megtöltésekor a tojások egyetlen rétegben legyenek elosztva. Ellenkező esetben a felszínük nem lenne vízszintes, ami lehetetlenné tenné a tárolók egymásra helyezését. A második kihívás a tartályok elhelyezése volt a szállítószalag fölött, amelyen a keveréket összeállítják. Ehhez rugalmas rendszerre volt szükség, mivel nem minden keverék tartalmaz ugyanannyi különböző ízesítést. Végül megfelelő meghajtást kellett találni a robot megfogójához is, amely a 150 kg-os palettás tárolókat mozgatja.

„A projekt kiindulópontja az volt, hogy nem használunk pneumatikát”

– mondja Bob Aerts, a Mondelez mérnöki osztályának munkatársa.

„Az indoklás az volt, hogy az elektromos hajtások az energiafogyasztás szempontjából kedvezőbbek, és a gépbiztonság minden szempontját is könnyebb megvalósítani. Ezt bemutattuk a Festónak, és ők nemcsak megértették a kiindulási szempontunkat és az általunk megépíteni kívánt alkalmazásokat, de képesek voltak felajánlani az összes szükséges alkatrészt is, hogy mindez megvalósulhasson.”

Az új üzem tervezését a Betecem végezte, Koen Roobaert, a Festo alkalmazásmérnöke pedig tanácsot adott az alkatrészek kiválasztásában. A programozásért az Alax Automation volt felelős.

A Festo elektromos meghajtásoknak köszönhetően a különböző ízkeverékek nehézség nélkül megvalósíthatók.

Pontos pozicionálás

Az új Ergomix-berendezés egy légkondicionált helyiségben található, és teljesen automatikusan működik. A paletták egyenletes feltöltése érdekében a rendszert úgy alakították ki, hogy a tojásokat adagoló szállítószalagot két, szervomotorral és torziós tengellyel felszerelt, időzített fogasszíjas tengelyen keresztül jobbra és balra lehet mozgatni. A szállítószalag meghosszabbításában lévő, golyósorsós elektromos henger lehetővé teszi, hogy a szalag előre és hátra is meghosszabbítható legyen. Ez a kombináció azt jelenti, hogy a rendszer képes úgy pozícionálni magát, hogy a tojásokat a raklapos tárolóban bármelyik pozícióban le tudja dobni. A vezérlő visszajelzést kap a tároló alatti mérőcellákból és a termékek áramlási sebességéről, így pontosan meg tudja határozni, hogy a tárolóban hol van még hely.

A keveréshez a széles szalag feletti tartályok pozícionálását szintén elektromos tengelyekkel valósították meg. Ezek lehetővé teszik a pozíciók automatikus beállítását az adott keverékben összeadandó ízek számához. A tálcatartó kereteket mozgató robot megfogója is egy Festo ESBF elektromos hengerrel és szervomotorral lett felszerelve. Az összes CMMT szervomotor-vezérlő a légkondicionált helyiségen kívül található elektromos szekrényben kapott helyet. Ezek Profineten keresztül kommunikálnak a berendezést vezérlő PLC-vel. A különböző tojásízek kombinálása így már nem igényel kézi munkát.

„A Festo másik előnye az volt, hogy az alkatrészek teljes választékát kínálják”

– mondja Bob Aerts.

„Ez nem csak a mechanikus meghajtásokat, sebességváltókat, motorokat és hajtásokat foglalja magában, hanem az összes szükséges mechanikus szerelvényt és tartozékot is. Ez óriási segítséget jelentett a szabványosításban, és azt is biztosítja, hogy minden alkatrész tökéletesen illeszkedjen egymáshoz. Azt a rugalmasságot, amit most ezzel a berendezéssel elérhetünk, pneumatikus meghajtásokkal nem tudtuk volna megvalósítani.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/06/schuko-automatizals-osszeszereles-festo/ Wed, 06 Dec 2023 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27739 A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten. Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a […]

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten.

Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a rendkívül rugalmas Multi-Carrier-System MCS®, valamint a Festo számos más elektromos és pneumatikus automatizálási terméke is lehetővé teszi.

Az ABL dugók és csatlakozók az olyan megbízható anyagoknak köszönhetően, mint a nagy teljesítményű Elamid polimer vagy a 2K technológia, hihetetlenül erősek. A tesztek során még azt is épségben kibírták, hogy egy négytonnás teherautó átgördüljön rajtuk. Ezért az ipari, a kereskedelmi és az építőipari szektor első számú választásnak tekinti őket. A Nürnberg közelében található vállalat az energiafordulat úttörőjeként is nevet szerzett magának az elektromobilitáshoz szükséges fali dobozok és töltőállomások kifejlesztésével.

Sokoldalú és rugalmas

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

„Ahhoz, hogy ezt a minőségi szintet elérjük, megfelelően rugalmas összeszerelő rendszerekre van szükségünk. A bambergi AS Automation speciális gépgyártó pontosan ezt tudta biztosítani”

– magyarázza Dr. Loos, az ABL operatív igazgatója. Az új rendszer most 21 különböző egyedi alkatrészből a SCHUKO csatlakozók több mint száz különböző változatát szereli össze.

„Az AS Automation önálló forgó és lineáris  berendezéseinek moduláris felépítése lehetővé teszi a különböző folyamatlépések és technológiák gyors integrálását és a végfelhasználó igényeinek pontos kielégítését”

– teszi hozzá Ingo Brendl, a speciális gépgyártó ügyvezető partnere.

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Az AS Automation pontosan a megfelelő partner volt az ABL csatlakoztatási specialista számára, mivel képes teljesen automatizált összeszerelő- és csomagolórendszereket tervezni és építeni, a kezdeti ötlettől a telepítésre kész, testre szabott gépig. Az AS Automation szerelőrendszerei minden iparágban előnyösek azon ügyfelek számára, akik gyorsan és megbízhatóan szeretnének összetett, több részből álló termékeket összeszerelni és feldolgozni. A vállalat nagy szakértelemre tett szert például a kozmetikai ipar, az elektromos ipar, az orvostechnika és a gyógyszeripar számára készült rendszerek terén.

Adagolás és szerelés kompakt rendszerben

„A SCHUKO-dugók előállításakor a kihívást a nagyszámú egyedi alkatrész kis helyen történő adagolása és összeszerelése jelenti. Az összes folyamat, az alaptestek összeszerelésétől és a házak előszerelésétől kezdve az összes alkatrész összerakásáig, egy kompakt rendszerben történik”

– folytatja Brendl.

Moduláris felépítésének köszönhetően a rendszer különböző összeszerelési eljárásokhoz és technológiákhoz igazítható. „A Festo integrált Multi-Carrier-System-jének köszönhetően a pályavezérelt munkadarab-hordozók mozgása új szintre emeli összeszerelési és munkadarab-feldolgozási képességeinket” – mondja Brendl. A Multi-Carrier-System ovális konfigurációja nagyon kompakt rendszerkialakítást tesz lehetővé, miközben egyidejűleg nagy működési dinamikát és pontosságot biztosít. Ráadásul a munkadarabtartók optimális ciklusidővel mozognak a megmunkálási területen, és egy alul futó szalagon keresztül juttatják őket vissza.

Szabadon pozícionálható munkadarabtartók

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

„Az MCS® a Festo elektromos tengelyeivel kombinálva egy kartéziánus 3D portált alkot, amely nagy szabadságot biztosít számunkra a termékek alkatrészeinek egymáshoz viszonyított elhelyezésében, és lehetőséget ad új összeszerelési és megmunkálási folyamatok megvalósítására. A munkadarab-hordozók szabad, független pozícionálása a lineáris szakasz mentén új lehetőségeket biztosít számunkra rendszereink kialakításához”

– írja le a Multi-Carrier-System használatának előnyeit Julius Albrecht, az AS Automation speciális gépgyártásért felelős projektvezetője. A hordozók Siemens technológiai objektumként való leképezése azt is jelenti, hogy a vezérlés ugyanolyan intuitív és egyszerű, mint a Festo bármely más elektromos tengelye esetében, amit a felhasználók nagyra értékelnek.

A rendszer központi eleme, az MCS® csak egy része a rendszerben használt Festo automatizálási megoldásoknak. A széleskörű moduláris rendszer számos más elektromos és pneumatikus terméke is hozzájárul az összeszerelési folyamatok megvalósításához. Különösen az elektromechanikus megoldások alkalmasak a rendkívül dinamikus összeszerelési folyamatok végrehajtására. Az MCS® mellett a vállalat a Festo elektromos tengelyek, vezérlők és motorok széles választékát használja. A rendszerben például 34, EGC és EGSC tengelyekkel felszerelt lineáris portál, valamint sok különálló elektromos hajtás működik. A Festo új generációs EMMT motorjait a Festo új CMMT szervohajtásaival együtt szintén használják az alkalmazásban, amik könnyen és intuitív módon integrálhatók a Siemens vezérlőrendszerébe.

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerség

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerségen alapuló együttműködés biztosította az új rendszer maximális hatékonyságát a fejlesztés során (balról jobbra: Ingo Brendl, Dr. Manuel Loos, Torsten Liesaus)

Digitális mérnöki eszközök

A Festo szolgáltatása már jóval a tényleges rendszer megépítése előtt megkezdődik.

„A digitális mérnöki eszközök segítenek a megfelelő alkatrészek gyors kiválasztásában. Emellett nagyra értékeljük a személyes kapcsolatot a Festo értékesítési mérnökeivel, akik mindig támogatnak minket a projekt kezdetétől fogva, és gondoskodnak arról, hogy a legmegfelelőbb alkatrészeket válasszuk ki és konfiguráljuk”

– magyarázza Albrecht.

„Számunkra a Festo nélkülözhetetlen partner az automatizálási technológiában. A pneumatikus hajtóművek és az elektromos tengelyek folyamatos továbbfejlesztésével, valamint az olyan innovatív szállítási rendszerek bevezetésével, mint a Multi-Carrier-System MCS®, a Festo folyamatosan új lehetőségeket kínál számunkra, hogy gyorsabbá, pontosabbá és hatékonyabbá tegyük rendszereinket”

– mondja Albrecht, aki már nagyon várja a következő közös rendszerprojekteket.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szabványosítás minden csomagolósor számára előnyös https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/06/festo-csomagolosor-elony-szabvanyositas/ Mon, 06 Nov 2023 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27404 A Syntegon Technology a Festo automatizálási platformját használja. A szabványosítás a siker receptje a csomagológépgyártók és az automatizálási szakemberek közötti gyümölcsöző együttműködéshez. Remek példa erre a Syntegon és a Festo közötti stratégiai partnerség. Ennek az együttműködésnek köszönhetően a Syntegon képes volt egyszerűsíteni folyamatait és hatékonyabban kezelni a világjárvány és az ellátási lánc válsága által támasztott […]

The post A szabványosítás minden csomagolósor számára előnyös appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Syntegon Technology a Festo automatizálási platformját használja.

A szabványosítás a siker receptje a csomagológépgyártók és az automatizálási szakemberek közötti gyümölcsöző együttműködéshez. Remek példa erre a Syntegon és a Festo közötti stratégiai partnerség. Ennek az együttműködésnek köszönhetően a Syntegon képes volt egyszerűsíteni folyamatait és hatékonyabban kezelni a világjárvány és az ellátási lánc válsága által támasztott kihívásokat.

A Festo sikeresen megbirkózott az elektronikai alkatrészhiány által kiváltott globális ellátási válsággal.

“Amikor a hiányzó alkatrészek szűk keresztmetszeteket okoztak, a Festo proaktívan keresett alternatív megoldásokat, és általában gyorsan meg is találta azokat a mérnökeinkkel “

– magyarázza Andreas Bäuerle, a Syntegon stratégiai beszerzési vezetője.

Csatlakozás számos gazdavezérlőhöz

A Festo a Syntegon rendelkezésére bocsátott egy helyszíni csapatot, amely támogatja és tanácsokkal látja el a Syntegon összes gép- és rendszerépítő üzemét Európában, Amerikában és Ázsiában. A Syntegon igényeinek megfelelő eszközökkel a Festo jelentősen hozzájárul a szabványosításhoz és ezáltal a Syntegon jövedelmezőségéhez is. A Festo automatizálási platformja segít a gépgyártónak abban, hogy a gépek a mechanikai egységek változtatása nélkül csatlakozhassanak különböző host-vezérlőkhöz.

Nyitott interfészek

A gépek vezérlése a Festo automatizálási platformjának elektromos és pneumatikus alkatrészein és moduljain alapul, így biztosítva az egységességet a beszállítói oldalon, mivel a Festo termékek világszerte elérhetők, és nyílt interfészeket kínálnak a magasabb szintű vezérlőrendszerekhez. A Festo automatizálási platform nyitott a PROFINET, az EtherCAT® és – különösen az észak-amerikai piac számára – az EtherNet/IP felé is. Ezen túlmenően az alkatrészek szabványosítása felgyorsítja a piacra jutási időt, ami döntő versenyelőnyt jelent. Nyitott interfészek és gyorsabb piacra jutási idő – ezek egyre fontosabb érvek a Syntegon számára minden nemzetközi piacon.

Erre példa az RMA kézi összeszerelő gép, amely a Syntegon injekcióskészlet-összeszerelő és -címkéző gépének szíve. A moduláris RMA (Range Manual Assembly) egy olyan kísérleti rendszer, amely inzulintollakhoz, tűvédő rendszerekhez és más orvostechnikai eszközökhöz készült, klinikai kísérletekhez és kis tételszámokhoz. Az alkatrészek kézi be- és kirakodását egy munkaállomáson végzik, minden további folyamatlépés automatikusan történik. A kézi munkaállomás így percenként egy-három darabos teljesítményt ér el.

Moduláris szervoprés-rendszer biztosítja a minőséget

Itt a Festo automatizálási platformjába tartozó YJKP moduláris szervoprés-rendszert használják. Ez egy előre konfigurált moduláris rendszer, amely szoftverből, vezérlőből és szabványos elektromos hajtásból áll. Az előre telepített szoftvereknek köszönhetően könnyen integrálható bármilyen rendszerbe. Ez azt jelenti, hogy a szervohajtással ellátott, préseléshez és illesztéshez 17 kN-ig használható moduláris sajtolórendszer azonnal használatra kész. A piacon kapható hasonló megoldásokkal összehasonlítva intuitív módon paraméterezhető és költséghatékony, ezért betanítás nem szükséges. A pontosan beállítható sajtoló- és illesztési erők egyenletes minőséget és alacsony selejtarányt biztosítanak.

Az öninjekciózáshoz használt inzulintollaknak biztonságosnak és felhasználóbarátnak kell lenniük, nem veszélyeztethetik a beteget, például nem törhetnek el, amikor a beteg használja őket. A Festo Servo Press Kit elkerüli az ilyen termékhibákat, mivel állandó előfeszítő és sajtoló erőt tart fenn a gyártási folyamat során.

Az arányos szelepek biztosítják a megbízhatóságot

A Sepion 175 dobos bevonógépet tabletták filmmmel és cukorral történő bevonására használják. Ez a legkisebb méret a 175 és 1000 liter közötti dobméreteket kínáló Sepion termékcsaládban. A Sepion Coater maximális rugalmassággal (10-100%) alkalmazkodik a tételnagysághoz, valamint nagy szórási hatékonyságot és ezáltal rövid folyamatidőt tesz lehetővé. A fúvókák és a tablettafészek közötti távolság automatikusan beállítható a receptúrán keresztül.

A Festo arányos szelepekkel bővített MPA szelepterminálja létfontosságú funkciókat lát el: biztosítja a szóráskép megfelelő alakját és a bevonóanyag optimális porlasztását. Emellett vezérli az elülső és az oldalsó ajtók felfújható tömítéseit is, így garantálva a zárt folyamatot, amely a nagy hatású hatóanyagok elkülönítési követelményeinek is megfelel. A receptúra-vezérelt tisztítás során a Festo szelepterminál kapcsolja a különböző tisztítási zónák szelepeit, ami hatékony tisztítást és reprodukálható eredményeket eredményez.

“A Sepion 175-tel kifejezetten a gyógyszergyártókat célozzuk meg, akiknek kis gyártási tételek esetén is rugalmas és hatékony bevonatolási megoldásra van szükségük”

– mondja Fritz-Martin Scholz, a Syntegon termékmenedzsere.

“A Sepion Coater a modern vezérlőknek, valamint az innovatív dobkialakításnak köszönhetően mindkettőt kínálja.”

Rugalmasság megfogókkal

Az Elematic 3001 WAH csomagoló gép egy rugalmas csomagolósor utolsó elemeként az álló tasakokba csomagolt szemes kávét helyezi kartonokba. A handling rendszer két behordó vonalról hozza össze a termékeket, ellenőrzi a minőséget, és a csomagolóhoz szállítja őket a végcsomagoláshoz. Az Elematic 3001 WAH berendezés két méretben, tíz vagy nyolc, kávéval töltött álló tasakot helyez egy kartondobozba.

A számos termékmérethez illeszkedő nagyfokú rugalmassága mellett az is fontos, hogy a csomagoló hozzájárul a fenntarthatósághoz: újrahasznosított és alternatív csomagolóanyagokból, például fűből, kókuszból vagy csészekóróból (silphium) készült hullámkartont használ. A Festo elektromos párhuzamos megfogója, az EHPS is hozzájárul ehhez a rugalmassághoz, mivel megbízhatóan igazítja a megfogóerőt az érzékeny munkadarabokhoz. A megfogó vezérlése is rugalmas –történhet akár digitális I/O-n vagy IO-Linken keresztül –, és nincs szükség külső vezérlőre.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A szabványosítás minden csomagolósor számára előnyös appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A digitális ikrek fellendítik a gépfejlesztést https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/12/ikrek-digitalis-festo-gepfejlesztes/ Thu, 12 Oct 2023 05:30:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27149 Már rendelkezésre állnak az első digitálisan is megjeleníthető Festo automatizálási elemek Gyorsabb piacra jutási idő, hatékonyabb tervezés, nagyobb funkcionalitás és jobb minőség – ezek a digitális ikrek előnyei a gép- és rendszergyártók számára. A Festo keményen dolgozik azon, hogy automatizálási komponenseit digitális ikerrel – adminisztrációs héjakkal történő digitális ábrázolással – lássa el. A vállalat összefogott […]

The post A digitális ikrek fellendítik a gépfejlesztést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már rendelkezésre állnak az első digitálisan is megjeleníthető Festo automatizálási elemek

Gyorsabb piacra jutási idő, hatékonyabb tervezés, nagyobb funkcionalitás és jobb minőség – ezek a digitális ikrek előnyei a gép- és rendszergyártók számára. A Festo keményen dolgozik azon, hogy automatizálási komponenseit digitális ikerrel – adminisztrációs héjakkal történő digitális ábrázolással – lássa el. A vállalat összefogott más német automatizálási partnerekkel és az Industrial Digital Twin Association (Ipari Digitális Ikrek Szövetség) szervezetével, mivel a gép- és rendszerépítők egyik legfontosabb elvárása a szabványosítás. A digitális ikrek által kínált előnyöket a Siemenssel közösen épített gép mutatja be egy címkézési alkalmazásban.

A digitális ikreket a mérnöki munkában az alkalmazástól függően számos helyen lehet használni. „A gép- és rendszerépítők igényt tartanak majd a digitális ikrekre, hogy gyorsabban fejleszthessék gépeiket és rendszereiket, illetve kevesebb hibát kövessenek el a folyamat során” – magyarázza Gerhard Borho, a Festo igazgatótanácsának digitalizálásért felelős tagja. Lépésről lépésre halad tovább a „digital first” elve. Az alkatrészeket és gépeket a hardver gyártása előtt a lehető legnagyobb mértékben virtuálisan fejlesztik; ez a tesztelésre és a rendszerintegrációra is vonatkozik. Hasonló fejlődés tapasztalható a gyári tervezésben is.

Gyorsabb piacra jutási idő, hatékonyabb tervezés, nagyobb funkcionalitás és jobb minőség – ezek a digitális iker előnyei a gép- és rendszergyártók számára.

A projekt időkeretének lerövidítése

A rövidebb fejlesztési idők további egyidejű mérnöki munkát igényelnek a gépgyártóktól. A digitális ikreknek ezért pontosan kell reprodukálniuk az alkatrészek képességeit – ha szükséges, egészen a fizikai viselkedésig. Ez jelentősen lerövidíti a projektek átfutási idejét és növeli a termelékenységet. Még mielőtt a gépfejlesztő összeszerelné a gép hardverét, már szimulálhatja, tesztelheti és módosíthatja azt. A virtuális modell segítségével például optimális, hatékony handling rendszereket tervezhetnek és programozhatnak. Így a hibák már korai szakaszban felismerhetők és kijavíthatók, ami jelentősen hozzájárul a későbbi hatékony és stabil működéshez.

Az automatizálási egységek digitális ikrei sokkal többek, mint virtuálisan mozgó 3D modellek. Ezek olyan digitális megjelenítések, amelyek mindenféle információt megadnak az alkatrészekről, beleértve a képességeik egyértelmű leírását, a dokumentációt, a viselkedésüket – pl. a kinematikájuk és kinetikájuk szimulációját – és a velük való kommunikációt, beleértve a gépben betöltött szerepüket.

Összpontosítás a teljes életciklusra

Az Ipar 4.0 géparchitektúra teljes egészében a digitális ikrekre épül. A szabványosított kommunikációs interfészeknek köszönhetően megkönnyítik ügyfeleink életét gyakorlatilag a gép teljes életciklusa során: a gép virtuális üzembe helyezésétől és vezérlésétől az adatgyűjtésig és az ebből eredő értéknövelt szolgáltatásokig, mint például a karbantartás vagy a diagnosztika. A pneumatikus funkciók viselkedési modelljeit a korábban említett címkézőgép virtuális üzembe helyezéséhez használták. A katalógusokban vagy a támogatási portálokon való keresés elkerülése, illetve a kevesebb elkészítendő gépdokumentáció további időmegtakarítást jelent.

Eddig az egyes automatizálási komponensekhez számos adat különböző formátumokban állt rendelkezésre, például CAD, PDF vagy akár papíralapú kézikönyvek formájában. Az adatkezelés ezért nehézkes és nehezen hozzáférhető volt ai termék teljes életciklusa során. A digitális folytonosság hiánya az összes objektum teljes körű hálózatba kapcsolását is megnehezítette. A Festo ezért olyan zökkenőmentes és következetes kommunikációs technológián dolgozik, mint az OPC-UA. Végső soron az adminisztrációs héj központi információforrásként szolgál a digitális ikrek hasznosítására az alkatrész teljes élettartama során.

A digitális ikrek megkönnyítik a munkát már a tervezési szakaszban és a konkrét javaslatok elkészítésében. „Intelligens algoritmusok segítségével optimális és egyúttal energiatakarékos alkatrészek tervezhetők és konfigurálhatók” – teszi hozzá a Festo Digitalizáció igazgatótanácsának tagja.

Hatékony handling rendszerek tervezése és programozása a virtuális modell segítségével: a hibák már korai szakaszban felismerhetők és kijavíthatók, ami jelentősen hozzájárul a későbbi hatékony és stabil működéshez.

Előnyök az üzembe helyezés során

A virtuális modell lehetővé teszi a fejlesztő számára, hogy tesztelje például, hogy a szánegység mozgatható-e, és megtekinthesse az elmozdulásjeladóból származó folyamatadatokat vagy a véghelyzet-érzékelők jelét. Ha a fejlesztő vezérlési szekvenciákat szeretne készíteni a géphez, akkor azok könnyen létrehozhatók az alkatrészek funkcióinak, például a lineáris mozgatás, a forgatás vagy a megfogás segítségével.

A digitális ikrek alapján egyéb értéknövelt szolgáltatások is megvalósíthatók. Az állapotfigyelő funkció üzenetet generál, ha például a működő alkatrészek élettartamuk végéhez közelednek. A gép digitális ikre ilyenkor automatikusan megrendelheti a pótalkatrészeket. Ha ekkor a kicserélendő alkatrészekhez újabb modellek állnak rendelkezésre, az ügyfél a virtuális környezet segítségével először tesztelheti az új alkatrészek működését, mielőtt megrendelné azokat.

Az állapotfigyelés a digitális ikrek szimulációs modelljeivel együttesen is felhasználható a prediktív karbantartási tervek elkészítéséhez. Ezen túlmenően az ügyfelek a digitális ikreket a későbbi változtatások, optimalizálások vagy újkonfigurációk fejlesztésére és tesztelésére is használhatják a virtuális modellen, mielőtt azokat a gépen megvalósítanák, ami felgyorsítja a folyamatot.

A Festo más alkatrészszállítókkal együtt az elektromos és pneumatikus automatizálási termékeinek digitális ikertestvéreit egy olyan felhasználási esetbe illesztette, amely lehetőséget ad a gép- és rendszerépítőknek, hogy a Siemens mérnöki eszközeiben élőben fedezzék fel a digitális ikrek előnyeit.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A digitális ikrek fellendítik a gépfejlesztést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biztonságos akkumulátorok az elektromos járművekhez https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/27/biztonsagos-akkumulatorok-elektromos-jarmuvekhez/ Wed, 27 Sep 2023 08:50:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26952 Akkumulátor modulok automatizált tesztelése Az elektromos járművek gyártóinak sikere és hírneve az akkumulátorok biztonságos és hibátlan működésétől is függ. A HAHN Automation Group ezért kifejlesztett egy akkumulátortesztelőt, amely teljesen automatikusan elvégzi a mobil energiatároló egységek teljes körű vizsgálatát. Az optikai és szivárgásvizsgálatok központi egysége egy 3 tengelyes portál, amely a Festo elektromos hajtásaiból áll. A […]

The post Biztonságos akkumulátorok az elektromos járművekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akkumulátor modulok automatizált tesztelése

Az elektromos járművek gyártóinak sikere és hírneve az akkumulátorok biztonságos és hibátlan működésétől is függ. A HAHN Automation Group ezért kifejlesztett egy akkumulátortesztelőt, amely teljesen automatikusan elvégzi a mobil energiatároló egységek teljes körű vizsgálatát. Az optikai és szivárgásvizsgálatok központi egysége egy 3 tengelyes portál, amely a Festo elektromos hajtásaiból áll.

A HAHN Battery EOLT teljes körű megoldást kínál az akkumulátorok tesztelésére. A piacon kapható akkumulátorcsomagok 90%-ának minden releváns vizsgálati forgatókönyve megvalósítható a végtesztelő rendszerrel, mivel a megoldás egyszerűen illeszthető számos mérethez. A HAHN Automation Group mindent egy kézből kínál a teljesítményelektronikától és a tesztberendezésektől a tesztelési szoftverekig és az automatizálásig. „A vállalat a teszttechnológiában szerzett hatalmas szakértelmével segít meghatározni a legjobb tesztelési stratégiákat a ciklusidő optimalizálása és a termékminőség biztosítása érdekében” – mondja Christian Bubat, a HAHN Automation Group globális üzletfejlesztési vezetője. A vállalat az RWTH Aachen Egyetem „E-Mobilitási részegységek gyártástechnológiája” (PEM) tanszékével dolgozott együtt a fejlesztésen.

HAHN Automation Group – 3 tengelyes portál a Festo-tól A középpontban: a Festo elektromos hajtásaiból álló 3 tengelyes portál az optikai és szivárgásvizsgálatokhoz.

Biztosra megyünk

„Az EOLT akkumulátortesztelő újonnan kifejlesztett tűzvédelmi és biztonsági koncepciója biztosítja, hogy a keletkező tüzet megbízhatóan észleljük” – teszi hozzá Martin Sulzbacher, a HAHN Automation Group kutatás-fejlesztési vezetője. Ilyen esetben – hogy a tüzet megfékezze –, a rendszer az akkumulátort automatikusan lezárja, majd szintén teljesen automatikusan biztonságos helyre szállítja, a füstszűrők pedig megakadályozzák a környezet szennyeződését. „Az akkumulátorgyárakban bekövetkezett tűzesetek néha kéthetes termelésleálláshoz vezettek, mert a mérgező füstgázok miatt a csarnokokat alaposan meg kellett tisztítani és fertőtleníteni kellett” – folytatja Sulzbacher.

Ennyit a biztonsági koncepcióról. De hogyan működik az akkumulátortesztelő egység? „Nem mi lennénk a HAHN Automation Group, ha nem mozgatnánk meg minden követ a folyamat minden egyes lépésének automatizálása érdekében” – mondja Bubat. Az első lépésben az akkumulátorcsomagot egy önjáró szállítójárművel az akkumulátortesztelőbe juttatják, majd egy házon belül kifejlesztett szabványosított csatlakozón keresztül csatlakoztatják, miközben feltöltik és újra kisütik. A nagyfeszültségű vizsgálat zárja le az elektromos vizsgálati rutint. Az akkumulátorcsomagot a szivárgásmentesség vizsgálatához héliummal töltik meg.

A Festo három EGC típusú elektromos hajtása mozgatja a héliumérzékelős lándzsát a szivárgásvizsgálathoz és a kamerát az optikai vizsgálathoz. A tengelyeket EMMT-AS motorok hajtják, és CMMT-AS vezérlők vezérlik. Ez azt jelenti, hogy a hajtás és a vezérlőcsomag tökéletesen illeszkedik egymáshoz.

HAHN Automation Group – Végellenőrző tesztrendszer A piacon kapható összes akkumulátorcsomag 90%-ának minden releváns vizsgálati forgatókönyve megvalósítható a sor végi tesztrendszerrel.

Pontos tesztelés

A portálrendszer az akkumulátorcsomag szélei mentén mozgatja és pozícionálja a két érzékelőt, amelyek észlelik az akkumulátorházból és a hűtőegységből származó szivárgásokat. A kamera ellenőrzi, hogy minden lemez és matrica helyesen van-e felszerelve, és hogy az akkumulátorcsomag kialakítása megfelelően történt-e, valamint észleli az esetleges mechanikai sérüléseket. Az akkumulátormenedzsment-rendszer tesztje ellenőrzi a kommunikációt és kiértékeli az érzékelőket.

“Ahogy az egyes folyamatlépések is mutatják, az automatizálás szemszögéből vizsgáljuk az akkumulátorok tesztelésének témáját. Az akkumulátortesztelő több vizsgálatot kombinál, és három műszakban 24 órán keresztül működhet” – magyarázza Bubat. Ezért fontos, hogy olyan, megbízható automatizálási partnerekkel és beszállítókkal tudjanak együttműködni, akik megértik a HAHN Automation Group feladatait és céljait.

Gyors tervezés és szimuláció

„Számos korábbi automatizálási projekthez hasonlóan bebizonyosodott, hogy a Festo a megfelelő, globálisan megbízható partner az elektromos és pneumatikus automatizálási technológia területén” – teszi hozzá Sulzbacher fejlesztési vezető. A Festoval való partnerség már a tervezésnél és a termékválasztásnál elkezdődik: „Az egyszerűen használható tervezési és szimulációs eszközök megkönnyítik a munkánkat” – folytatja.

A régóta fennálló partnerségnek köszönhetően már régóta ismerik a Festo automatizálási termékeit, így pontosan és specifikusan tudják azokat használni. Az online termékkeresők, az intelligens mérnöki szoftverek és a mérnöki eszközök segítségével a HAHN Automation Group tervezői megbízhatóan, gyorsan és időigényes számítások nélkül találják meg a megfelelő termékeket az új gépek és rendszerek fejlesztéséhez.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Biztonságos akkumulátorok az elektromos járművekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntartható elektromobilitás: a kör bezárul https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/30/fenntarthato-elektromobilitas-festo/ Wed, 30 Aug 2023 08:26:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26562 Az akkumulátorok újrahasznosításának automatizált megoldásai egyre népszerűbbek. Becslések szerint 2025-ig az elektromos személygépkocsikból származó mintegy 600 000 tonna használt akkumulátort kell újrahasznosítani. Mivel az akkumulátorok értékes nyersanyagokból készült energiatároló eszközök, ez óhatatlanul felveti a fenntarthatóság kérdését. A Festo ezért nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátormodulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem […]

The post Fenntartható elektromobilitás: a kör bezárul appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az akkumulátorok újrahasznosításának automatizált megoldásai egyre népszerűbbek.

Becslések szerint 2025-ig az elektromos személygépkocsikból származó mintegy 600 000 tonna használt akkumulátort kell újrahasznosítani. Mivel az akkumulátorok értékes nyersanyagokból készült energiatároló eszközök, ez óhatatlanul felveti a fenntarthatóság kérdését. A Festo ezért nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátormodulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem a szétszereléshez és az anyagok újrahasznosításához vagy szétválasztásához is.

Körülbelül 1500 töltési és kisütési ciklus után, ami 8-10 év alatt körülbelül 160 000 kilométert jelent, az elektromos autók akkumulátorai már nagy valószínűséggel nem lesznek költséghatékonyak. Ennek oka az, hogy az akkumulátorok egyre kisebb töltési kapacitása jelentősen csökkenti a hatótávolságot egy új rendszerhez képest. A körülbelül 80%-os maradék kapacitás azonban egy akkumulátor-farm részeként egy második életet biztosíthat az akkumulátoroknak. Mivel a szétszerelési folyamat egyre inkább automatizálódik, az akkumulátorok újrahasznosítása egyre rugalmasabbá és dinamikusabbá válik; ez pedig gyorsabban elérhetővé teszi az újrahasznosított anyagot. A Festo egyik fő mozgatórugója ennek a fejlesztésnek, mivel az illeszkedik a fenntartható körforgásos gazdaságról alkotott elképzelésébe.

Körforgásos gazdaság az elektromobilitásban Körkörös gazdaság az elektromobilitásban: a Festo nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátor-modulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem a szétszereléshez és az újrahasznosításhoz vagy a szétválasztáshoz is.

Automatizált újrahasznosítás

Miután azonban az akkumulátorokat eltávolították a járműből, újrahasznosításuk előtt úgynevezett “akkumulátor-farmokban” vagy helyhez kötött tárolórendszerekben használhatók fel. Az akkumulátorok életének utolsó szakasza a megfelelő újrahasznosítás. Először a csomagokat mechanikusan szét kell szedni modulokra, akkumulátorcellákra és egyéb alkatrészekre. Jelenleg ez egy kézi, nehéz és fáradságos tevékenység. A Festo már kínál moduláris automatizálási koncepciókat, amelyek felgyorsítják és egyszerűsítik ezt a folyamatot.

A következő lépés az anyagok, például a fémek, műanyagok és egyéb anyagok szétválasztása. A hangsúly itt azonban nem kizárólag az automatizálási megoldásra helyeződik. A Festo megfelelő folyamatautomatizálási termékeket kínál ehhez a lépéshez, különösen a hidrometallurgiai újrahasznosítási módszerekhez. A folyamatszelepek széles választéka használható gáznemű, szilárd vagy folyékony anyagokhoz.

Szétszerelő rendszerek modulokhoz és csomagokhoz

Ezekre a feladatokra már tervben vannak speciális gyári rendszerek. A Festo már kifejlesztette és bemutatta az akkumulátor-modulok és -csomagok mechanikus moduláris szétszerelő rendszerének első változatát. Ez egyaránt használ handling- és megfogórendszereket, valamint a Festo pneumatikus és elektromos automatizálási portfóliójának bevált komponenseit.

A Festo az elektromobilitás jövőjét is szem előtt tartja, és részt vesz az új típusú szilárdtest-akkumulátorok gyártási koncepcióinak kutatásában. Szakértők szerint ezek a még nagyobb teljesítményű tárolóeszközök az elkövetkező években felváltják a jelenleg használatos lítium-ion akkumulátorokat.

Az új gigagyárak termelési helyszínekre vonatkozó követelményei

A nagy területek, a kedvező közlekedési kapcsolatok, az alacsony fejlesztési költségek, valamint a biztonságos és fenntartható energiaellátás fontos előfeltételek, amelyek általában a városi központoktól távol találhatók. Egy másik fontos szempont az elegendő szakképzett munkaerő megléte. Az elektromobilitásra való átállás nemcsak új gyárakat hoz létre, hanem új feladatokat, tevékenységeket és munkaköri profilokat is, amelyekhez a munkavállalókat ki kell képezni és tovább kell tanítani.

A képzés prioritás

A Festo Didactic speciális képzési programokat biztosít, amelyek lehetővé teszik a munkavállalók számára, hogy megszerezzék a magasan automatizált gyártóüzemekben szükséges szakértelmet. A kínálat magában foglalja az üzemekben történő gyakorlati képzést, a házon belüli oktatógyárak felállítását, valamint a digitális tanulási tartalmakat, amelyek a Festo Learning Experience (Festo LX) segítségével időtől és helytől függetlenül elérhetők. A képzés során természetesen a fenntarthatóság kérdésével is foglalkoznak.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fenntartható elektromobilitás: a kör bezárul appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy vállalat értékét dolgozóinak tudása adja https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/27/festo-vallalat-ertek-tudas/ Tue, 27 Jun 2023 05:30:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25851 Napjaink szinte valamennyi vezető technológiai nagyvállalatának története, ha nem is egy garázsban vette kezdetét, többségük olyan iparágakból nőtt ki, melyekre nem is gondolnánk. Van, aki a gumiiparban kezdte a tevékenységét, majd az elektronikai és telekompiac meghatározó birodalmát építette fel, vagy a korabeli fényforrásokhoz acetiléngázt gyártó üzemet alapított, s lett napjaink intelligens automatizálási megoldásainak vezető robotgyártója. […]

The post Egy vállalat értékét dolgozóinak tudása adja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjaink szinte valamennyi vezető technológiai nagyvállalatának története, ha nem is egy garázsban vette kezdetét, többségük olyan iparágakból nőtt ki, melyekre nem is gondolnánk.

Van, aki a gumiiparban kezdte a tevékenységét, majd az elektronikai és telekompiac meghatározó birodalmát építette fel, vagy a korabeli fényforrásokhoz acetiléngázt gyártó üzemet alapított, s lett napjaink intelligens automatizálási megoldásainak vezető robotgyártója. Láthatunk példát arra is, hogy egy faipari gépeket gyártó, közel 100 éve alapított családi vállalkozás miként vált napjaink meghatározó ipari digitálismegoldás-szállítójává a mechatronika területén. A folyamatos technológiai megújulásról és a szaktudás megszerzésének fontosságáról beszélt lapunknak Szövényi-Lux Márton, a Festo Kft. ügyvezető igazgatója, és Dulichár Péter, a Festo Didactic magyarországi vezetője.

Melyek voltak azok a fontos lépések a Festo életében, amelyek elősegítették napjaink globális technológiai nagyvállalatának létrejöttét?

Szövényi-Lux Márton: A Festo alapítójának jelenleg is élő két fiának üzleti érzékét mutatja, hogy – 1955-ben az Egyesült Államokban járva – felismerték az Európában addig ismeretlen pneumatika ipari alkalmazásának lehetőségeit, az ő nevükhöz fűződik a technológia európai meghonosítása. Ennek köszönhető, hogy a Festo neve és a pneumatika az évek során szinte egyet jelentett. A cég hosszú távú sikerének egyik záloga az a felismerés, hogy az üzleti sikerhez nem elég mindig a következő technológiai szintet keresni, szükség van a működtetéséhez elengedhetetlen szaktudásra is.

Az iparban nem szokatlan jelenség, hogy egy vállalat saját maga gondoskodjon a szakember-utánpótlásáról.

Dulichár Péter: Ez igaz, de a Festo a szakemberek képzését olyan stratégiai kérdésnek tekintette, hogy 1965-ben Festo Didactic elnevezéssel önálló oktatási üzletágat alapított. A döntés megalapozottságát mutatja, hogy az üzletág napjainkban a nemzetközi piacon vezető szerepet tölt be a műszaki képzésben, és a Festo egyik legsikeresebb szegmense lett. A Festo Didactic a világ közel 180 országában van jelen. Elsősorban ipari szakemberek, illetve szakoktatók képzésében, továbbképzésében vesz részt, emellett tananyagokat, oktatási eszközöket kínál a közép- és felsőfokú szakképzést folytató intézményeknek. Valamennyi képzésünk arra irányul, hogy a digitalizáció, az ipari informatika és az Ipar 4.0 korában az üzemeltetőket, karbantartókat, technikusokat, mérnököket megtanítsuk az összetett automatizált gyártórendszerek működtetésére. Tanfolyamaink résztvevőit felkészítjük például arra, hogy milyen meghibásodási lehetőségek fordulnak elő, és ezeket a hibákat hogyan kell módszeresen megkeresni és elhárítani. Az új technológiai tudás megjelenése jelentős szemléletváltozást hozott az iparban. Ezért a vállalati menedzsmentek részére is indítunk tanfolyamokat, és próbáljuk a technológiai tréningeket haladó szintre fejleszteni.

Milyen képzési programokat kínálnak az érdeklődő szakembereknek?

Dulichár Péter: A Festo Didactic feladata kettős. Tevékenységünk egyik ága a felnőttképzés: elsősorban karbantartók, technikusok, mérnökök képzése. Ezek a programok háromnapos modulokból álló, úgynevezett „tűszerű képzések”, melyek képesítést ugyan nem adnak, de nemzetközileg elfogadott tanúsítvánnyal ismerjük el a megszerzett tudást. A cégek részére azért előnyös ez a képzési forma, mert számos esetben olyan szakképzetlen munkaerőt kell foglalkoztatni, akiknek az eredeti szakmája eltér a munkakörüktől, és nincs idő vagy lehetőség a hagyományos iskolarendszerben elsajátítaniuk a szükséges ismereteket. Erre nyújtanak megoldást az említett tűszerű képzések, amelyek rövid idő alatt gyakorlati tudást adnak a tanfolyam résztvevőinek. Azt is pontosan látjuk, hogy a munkaerő kiválasztásánál egyre fontosabb szempont, hogy a jelentkező alkalmas-e a munkakör betöltéséhez szükséges szaktudás megszerzésére. Ebben tudunk segíteni, mert ismerjük azokat a munkaerőpiaci folyamatokat, melyek bizonyítják, hogy szükség van ezekre a képzésekre. Tanfolyamainkat 8–12 fős csoportokba szervezve tartjuk, de nyitott képzéseinken cégenként akár 1-2 fő is részt vehet, így a kisebb cégek részére is elérhetők ezek a képzési formák.

A Festo Didactic másik nagy területe azoknak az oktatási eszközöknek az értékesítése, melyekkel a gyakorlatorientált képzéseink, felnőttképzéseink zajlanak. Ezeket az eszközöket használják a szakképző iskolákban, a felsőfokú képzésben és az egyetemi oktatólaborokban is. A technológia ugyanaz, de más-más szinten sajátítják el az ismeretanyagot a szakképzésben, illetve az egyetemi képzésben részt vevő hallgatók. Viszont a pedagógushiány jól ismert probléma, amely a szakképzést sem kerüli el. Kevés a szakoktató, többségük nyugdíjaskorú, és hiányzik az utánpótlás. A tehetséges szakembereket elviszi az ipar, és a bérezési problémák is nehezítik a helyzetet. Ezért különösen felértékelődnek azok a vállalati partnerek, akik hajlandók részt venni a duális képzésben.

A duális képzéseket segítik azok a nemzetközi szakmai versenyek, melyeknek a Festo évtizedek óta elkötelezett támogatója.

Dulichár Péter: A Festo 30 éve támogatja a nemzetközi WorldSkills versenyeket. Magyarországon 16 éve csatlakoztunk a programhoz, ami számunkra nemcsak egy versenyt jelent, hanem egy átfogó, éveken át tartó felkészülési folyamatot is. A mechatronika versenyszámban az évek során jelentős tapasztalatot gyűjtöttünk, és komoly sikereket értünk el. Emellett a technológiai fejlődésre reagálva szeretnénk új területeket is bevonzani a hazai versenyprogramba: ilyen pl. az Ipar 4.0.

Szövényi-Lux Márton: A nemzetközi Skills versenyek sokban hasonlítanak a magyar olimpiai sportolók szerepléséhez. Mi ugyan kis nemzet vagyunk, de az éremtáblázaton mindig valahol a csúcs közelében végzünk. Számunkra az a siker, amikor látjuk, hogy a verseny résztvevői milyen karriert futnak be. Nem csak azokról kell beszélni, akik valamilyen érmet nyertek, azokról is, akik részt vesznek az egész felkészülési folyamatban. Valamennyi jelentkezőnek egy átfogó válogatás során kell bizonyítania felkészültségét, tudását, míg eljuthatnak a valódi versenybe. Ezért akik bekerülnek a válogatóba, de végül nem lesznek aranyérmes versenyzők, tehetségük révén hamar megtalálják a tudásukhoz méltó helyet. Arra törekszünk, hogy ez elsősorban a Festo „családon” belül történjen meg.

vom Kunde: Szilvia Schorbach-Tanos und Pia Gillmeister

Ma már szinte sorban állás van a tehetséges szakemberekért, és azok a versenyzők is igen magas színvonalat képviselnek, akik nem feltétlenül az első három díj valamelyikét nyerték el. Minden korábbinál fontosabb hangsúlyozni, hogy nagyon nagy köszönettel tartozunk a szakképzési centrumok tagiskoláiban szívvel-lélekkel dolgozó pedagógusoknak, szakembereknek, akik valamennyien a versenyzők sikeréért munkálkodnak. Azt is tudjuk, hogy sokszor nehéz körülmények között – töretlen lelkesedéssel – tesznek meg mindent a fiatalok sikeres felkészítéséért.

Dulichár Péter: A versenyek egyben jól hasznosítható munkaerőpiaci visszajelzést is adnak a gazdasági szereplőknek arról, hogy mennyire vonzó egy szakma, és hol vannak azok a jó képességű gyerekek, akik az általános iskola után a szakképzésben látják a jövőjüket. A saját szakmánkkal kapcsolatban azt tapasztaljuk, hogy a mechatronika mérnöki szinten még mindig keresi a helyét, pedig ez a szakma már 10-15 éves múltra tekint vissza. Egyetemi partnereinktől sokszor halljuk, hogy a hagyományos mérnöki szakmák rendszerében a mechatronika elfogadottsága a mai napig nem érte el mindenhol a megfelelő szintet. Pedig az iparban kapkodnak a mechatronikai szakemberekért. A Festo is azért folytat duális képzést, mert a digitális korban olyan speciális szaktudásra van szüksége az iparvállalatoknak, amit az iskolarendszertől nem kapnak meg.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egy vállalat értékét dolgozóinak tudása adja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismeretlen munkadarabok megfogása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/01/festo-gripperai-megfogas/ Thu, 01 Jun 2023 05:30:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25481 Festo GripperAI az ibk robotikai megoldásaihoz A Festo GripperAI nevű szoftvere lehetővé teszi a „vakon“ történő megfogást és így az autonóm handling megoldásokat szinte bármilyen robot, cobot vagy kartéziánus portál segítségével. Az ibk Ingenieur Consult GmbH cég egy online konfigurálható robotcellát kínál belépő szintű modellként. Ez számos megfogási feladat szabadalmaztatott megoldása lehet, beleértve a testre […]

The post Ismeretlen munkadarabok megfogása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Festo GripperAI az ibk robotikai megoldásaihoz

A Festo GripperAI nevű szoftvere lehetővé teszi a „vakon“ történő megfogást és így az autonóm handling megoldásokat szinte bármilyen robot, cobot vagy kartéziánus portál segítségével. Az ibk Ingenieur Consult GmbH cég egy online konfigurálható robotcellát kínál belépő szintű modellként. Ez számos megfogási feladat szabadalmaztatott megoldása lehet, beleértve a testre szabott tervezést és az integrációs szolgáltatásokat is.

Melyik robot-, cobot- vagy kartéziánusportál-felhasználó ne álmodna arról, hogy ismeretlen vagy nem betanított tárgyakat ismerjen fel és fogjon meg, beleértve a megfogók automatikus váltását is? A Festo GripperAI-jával ez az álom a nem túl távoli jövőben valóra válhat. A hagyományos megoldásoknál vagy CAD segítségével, vagy kézzel kell betanítani a robot mozgását.

A Festo GripperAI teszi ezt a cobot-cellát különlegessé: minden alkatrészt felismer és automatikusan megfog. Az ibk gondoskodik arról, hogy minden összehangoltan és zökkenőmentesen működjön.

A partnerség elősegíti a termelékenységet

A Festo és az ibk most kibővítik partneri kapcsolatukat, és közös robotikai megoldással lépnek a piacra a gép- és rendszerépítők, valamint a rendszer- és gyárüzemeltetők számára. A partnerség célja, hogy a különböző termékváltozatok gyártása automatizált, rugalmas és költséghatékonyabb módon történjen. Emellett átfogó megoldásokat kínál majd a logisztika tipikus komissiózási feladataihoz is.

A rövidebb termék-életciklusok rugalmas gép- és rendszerkoncepciókat igényelnek. A munkaerőhiány miatt a gyártás és a logisztika területén automatizált, de ugyanakkor rugalmas, lehetőleg öntanuló automatizálási megoldásokra van szükség. Csak így csökkenthetők az üzleti és működési kockázatok a beruházás és az üzemeltetés során. A Festo és az ibk támogatja a rugalmas és adaptív gyártási folyamatok fejlesztését, amelyet egy innovatív AI algoritmus segítségével valósítanak meg, szinte bármilyen alkatrész megfogására.

„A GripperAI-val megvalósítjuk az első robotikai készséget vagy képességet az autonóm rendszerek számára. De már dolgozunk más kihívásokon is, például a dinamikus mozgástervezésen és a dobozok optimális csomagolásán. Ezek az elkövetkező években bővíteni fogják a portfóliónkat”

– mondja Dr. Jan Seyler, a Festo Advanced Analytics vezetője.

A Festo GripperAI saját neurális hálózatát használja a megfogási pontok kiszámításához. Még a különböző megfogó technikákat is képes megkülönböztetni, és maga is képes az eszközök cseréjére.

Teljesen autonóm tanulási folyamat

A Festo GripperAI bármilyen pályainterpolációval rendelkező robot-, cobot- vagy handlingrendszerrel együttműködik. Sok meglévő alkalmazással ellentétben a Festo GripperAI valójában egy autonóm megoldás. Sok gyártó vizuális rendszerei vagy robotjai képek, illetve CAD alapján tanulnak, vagy a robotokat kézzel tanítják be egy mozgás, képfelismerés és megfogásipont-számítás folyamatos „gyakorlásával”. A Festo GripperAI ezzel szemben egy teljesen autonóm tanulási folyamatot követ, és lehetővé teszi a valódi „vakon“ történő megfogást bármilyen alkatrész esetében. Ez még egyszerű és olcsó 3D kamerákkal is működik.

A párhuzamos vagy vákuumos megfogók kiválasztásához előre betanított készségek (képességek) állnak rendelkezésre, amelyeket az ügyfél igényeihez igazítanak vagy továbbfejlesztenek. Ezeket a készségeket a GripperAI csomagon belül készletként, valamint külön-külön vagy modulárisan kínálják. A felhasználók így csak azért fizetnek, amire valóban szükségük van.

„A Festo Grasping Dataset esetében már a kezdetektől fogva arra összpontosítottunk, hogy ki tudjuk szélesíteni képességeinket a mesterséges intelligencia terén. Ez a moduláris és rendkívül innovatív termék a bizonyíték arra, hogy ez sikerült”

– hangsúlyozza a Festo Research GripperAI képzéseinek fő felelőse, Michael Sinsbeck.

Minden tekintetben rugalmas

Ha az alkalmazás több szerszám cseréje miatt nagy rugalmasságot igényel, a szerszámcsere a Festo GripperAI-n keresztül is történhet. A jövőben több új funkció, mint például a pozicionálás és az adagolás is megvalósítható a modul segítségével. Az alkalmazás rugalmas, és futtatható magán az erre alkalmas megfogón vagy szerszámon, például RaspberryPI-n keresztül, a roboton lévő PC-n vagy a kamerában, vagy akár felhőkapcsolat is létrehozható.

Az árképzési modell jelentős rugalmasságot is kínál. Bár a teljes GripperAI-csomag egyszeri megvásárlására is lehetőség van, ajánlott a szükséges készségenként egy-egy licencet beszerezni, éves megújítási és frissítési szolgáltatással. Előkészületben van a felhasználásonként történő fizetés is, például a BlockChain technológiákon keresztül. Az olyan rendszerintegrátoroknál, mint az ibk IngenieurConsult GmbH, a robotra vonatkozó integrációs szolgáltatást és az ügyfélspecifikus adaptációt megoldáscsomagként kínálják.

„Az ibk-val való együttműködés előnye számunkra az, hogy az online áruházban komplett robot- és automatizálási cellák választhatók ki és rendelhetők meg, ráadásul fix áron. Ezáltal számos célcsoport számára alacsony belépő árszintű kínálatot hozunk létre, a laboratóriumi automatizálástól kezdve a kkv-kon és a logisztikán át az autóiparig”

– mondja Eberhard Klotz, a Festo ipar 4.0/digitalizáció területének globális értékesítési igazgatója.

Michael Becker, az ibk IngenieurConsult GmbH értékesítési vezetője hozzáteszi: „A Festo innovatív technológiái, mint például ez a GripperAI, mérföldkövet jelentenek számunkra, mivel lehetővé teszik számunkra, hogy a piac élvonalába pozícionáljuk magunkat, és további egyedülálló hozzáadott értéket kínáljunk.”

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ismeretlen munkadarabok megfogása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biomassza ipari méretű termesztése https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/16/biomassza-festo-ipari/ Tue, 16 May 2023 05:30:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25250 A Festo bemutatja a BionicCellFactory-t, mint a körforgásos gazdaság felé vezető biológiai átalakulás eszközét. A Festo a Hannover Messe 2023 kiállításon bemutatta a biológiai átalakítás iparosítása felé vezető út következő lépését, a BionicCellFactory-t. A Festo automatizálási technológiájával a biomassza nagy mennyiségben, rendkívül hatékonyan és erőforrás-kímélő módon termeszthető. Mindaz, amit jelenleg a hatalmas CO2-kibocsátást okozó kőolajból […]

The post Biomassza ipari méretű termesztése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo bemutatja a BionicCellFactory-t, mint a körforgásos gazdaság felé vezető biológiai átalakulás eszközét.

A Festo a Hannover Messe 2023 kiállításon bemutatta a biológiai átalakítás iparosítása felé vezető út következő lépését, a BionicCellFactory-t. A Festo automatizálási technológiájával a biomassza nagy mennyiségben, rendkívül hatékonyan és erőforrás-kímélő módon termeszthető. Mindaz, amit jelenleg a hatalmas CO2-kibocsátást okozó kőolajból gyártunk, fenntartható módon algákból is előállítható. A BionicCellFactory segítségével a Festo egy holisztikus biofolyamatot mutat be – az algák optimalizált termesztésétől a folyamatos megfigyelés és elemzés mellett a betakarításon át a különböző összetevők további feldolgozásáig és finomításáig. Az így nyert biomassza felhasználható a vegyiparban, az élelmiszeriparban vagy a gyógyszeriparban.

A Festo automatizálási technológiájával a biomassza nagy mennyiségben, rendkívül hatékonyan és erőforrás-kímélő módon termeszthető.

Az éghajlat és az erőforrások védelme korunk két nagy kihívása. Hogyan tudjuk kivonni a CO2-t a légkörből, és hogyan tudunk aktívan hozzájárulni az éghajlatvédelemhez? Hogyan csökkenthetjük anyagfogyasztásunkat, hogyan hasznosíthatunk újra több anyagot, és hogyan juthatunk ugyanakkor alternatív nyersanyagokhoz? A Festo-nál már jó ideje foglalkozunk ezekkel a kérdésekkel, és új utakat járunk be:

“Az automatizálási technológiával kapcsolatos szakértelmünket átültetjük a biológiai folyamatokra. Itt is a természet a mi nagy példaképünk. Megtanít minket az erőforrás-hatékonyságra, mert a természetben nincs hulladék vagy pazarlás. A laboratóriumi formátumból származó megoldásokat felgyorsítjuk, és a biológiai és műszaki folyamatok kölcsönhatásán keresztül, megfelelő méretarányban ipari alkalmazásba visszük”

– magyarázza Dr. Elias Knubben, a vállalati kutatás és innováció alelnöke.

A sejt mint gyár

Az élő sejtek a világ legkisebb gyárai. Az algák kloroplasztisz sejtjei fotoszintetizálnak, hogy a napfényt, szén-dioxidot és vizet oxigénné és kémiai energiaforrássá – vagy értékes szerves anyaggá – alakítsák át.

Optimalizált növekedési feltételek az automatizálásnak köszönhetően

Automatizálási technológiánkkal a biomassza zárt ciklusban, rendkívül hatékonyan, erőforrás-kímélő módon és nagy mennyiségben termeszthető. Mindaz, amit jelenleg nyersolajból állítunk elő, ami hatalmas CO2-kibocsátást okoz, fenntartható módon algákból is előállítható. Kis bolygóvédők, mert tízszer több CO2-t nyelnek el, mint a szárazföldi növények. Ez az érték a bioreaktorokban történő automatizált termesztéssel megtízszerezhető. A nyert biomassza felhasználható a vegyiparban, az élelmiszeriparban vagy a gyógyszeriparban.

Holisztikus folyamat egészen a betakarításig és finomításig

A PhotoBionicCell projekttel a Festo 2022-ben mutatta be az első bioreaktort az algák automatizált termesztésére. Idén az interdiszciplináris bionikai csapat még tovább megy. A BionicCellFactory-vel egy holisztikus biofolyamatot mutat be – az algák optimalizált, folyamatos megfigyeléssel és elemzéssel végzett nagyüzemi termesztésétől kezdve a betakarításon át a különböző összetevők további feldolgozásáig és finomításáig. A kémiai eljárásokkal ellentétben mindez magas hőmérséklet, nagy nyomás és toxinok nélkül zajlik.

Vezérlési felépítés: minden egyes modult a Festo CPX-E vezérlője irányít.

A jövő termelési rendszerei

A BionicCellFactory modellgyárként a jövő holisztikus termelési rendszereinek univerzális tervrajza. A Festo automatizálási technológiájának segítségével bármilyen nagyságúra méretezhető. A megújuló nyersanyagok iránti jövőbeli kereslet kielégítéséhez több ezer literes kapacitású bioreaktorokra van szükség. Ahhoz, hogy az üzemek megbízhatóan képesek legyenek a kívánt mennyiségű biomasszát előállítani, folyamatautomatizálási szakértelemre van szükség

Biológiai transzformációs portfólió

A Festo ügyfeleivel együtt intelligens vezérlőszekrény-megoldásokat fejleszt a bioreaktorok számára, és folyamatosan bővíti portfólióját. Mint automatizálási specialista, stabil és pontos folyamatszabályozást biztosít maximális termelékenység mellett. Ez magában foglalja az optimalizált fertőtlenítési és etetési stratégiákat, a vezérlő algoritmusokat, a valós idejű biomassza-meghatározásra szolgáló lágy érzékelőket és a bioalapú termelési folyamatokhoz szükséges rendszerkoncepciókat.

A Festo a felhőn keresztül távoli diagnosztikával, karbantartással és vezérléssel is támogatja a gyár üzemeltetőit. A robusztus értékteremtési folyamatok és a rendszermodulok egyszerű működtetése fontos lesz, ha a jövőben világszerte nagyszámú moduláris termelési egységet kívánnak építeni és üzemeltetni a nyersanyagok kinyerésére és a szén megkötésére.

Az algákat betöltik a BionicCellFactory-ba.

Új munkaköri profilok az új technológiákhoz

A magasan képzett technikai személyzet és biotechnológusok azonban nem mindenhol állnak rendelkezésre. Ezért a Festo Didactic már most elemzi az új tudásigényeket, hogy interdiszciplináris kapcsolatokat határozzon meg, és innovatív tanulmányi szerződéses gyakorlati képzéseket, felsőoktatási, illetve kiegészítő képesítéseket hozzon létre a biomechatronika, a biointelligencia és a fenntarthatóság területén.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Biomassza ipari méretű termesztése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vulkanizáló présgépek optimalizálása mesterséges intelligenciával https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/25/vulkanizalo-presgep-festo/ Tue, 25 Apr 2023 06:00:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24915 Az intelligens karbantartás mint a digitalizálás alapköve A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is nagy megtakarítási lehetőségeket kínálnak. A gépi tanulási algoritmusok decentralizált módon, például a helyszínen, azaz a ténylegesen felügyelendő modulon is megvalósíthatók. Erre példa a Festo AX. Ez az AI szoftver pontosan ezeket az algoritmusokat használja a […]

The post Vulkanizáló présgépek optimalizálása mesterséges intelligenciával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az intelligens karbantartás mint a digitalizálás alapköve

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is nagy megtakarítási lehetőségeket kínálnak. A gépi tanulási algoritmusok decentralizált módon, például a helyszínen, azaz a ténylegesen felügyelendő modulon is megvalósíthatók. Erre példa a Festo AX. Ez az AI szoftver pontosan ezeket az algoritmusokat használja a gumiabroncsgyártó gépeken vagy a vulkanizáló préseken előforduló rendellenességek észlelésére.

A vulkanizáló présben használt pneumatikus hajtómű tulajdonságainak, például a nyomásnak, a mozgási sebességnek és ezek időbeli alakulásának decentralizált felügyelete nemcsak a működtető egység paramétereinek elemzését teszi lehetővé, hanem a teljes folyamat rendellenességeinek felderítését is. Ez az alapja a prediktív karbantartási koncepcióknak és a gyártási folyamat optimalizálását célzó adatelemzéseknek. A vezérlés mesterséges intelligenciája további programozási erőfeszítés nélkül észleli a rendellenességeket.

A Festo VTEM Motion Terminal segítségével mostantól a gumiabroncsok vulkanizálására szolgáló présgépek rakodási műveleteinél is megtakarítások érhetők el.

A problémák időben történő felismerése

A szabályos termelésből származó adatok alapján betanított algoritmusok önállóan képesek felismerni a gyártási folyamatban vagy a hajtóművek teljesítményében mutatkozó eltéréseket. Ez lehetővé teszi a gyár üzemeltetői számára, hogy időben észleljék a problémákat, és elkerüljék a meghibásodások miatti nem tervezett leállásokat.

Egy fűtőprés teljes eszközhatékonyságának (OEE) növelése érdekében végzett elemzések kimutatták, hogy a gőz előállítása teszi ki az energiafogyasztás oroszlánrészét, és hogy a gőz szabályozására szolgáló folyamatszelepek nagymértékben elhasználódnak. Ezekkel a körülményekkel foglalkozni kell, mivel a tömítések anyagának kopása miatt a folyamatszelepeket 18-24 havonta cserélni kell a hőkezelő présekben. Ha egy gumiabroncsgyárban 200 vulkanizáló prést használnak, akkor ezekhez körülbelül 1500 folyamatszelepet építenek be. Az átlagos költség 300 €. Ez 18-24 hónapra kivetítve 450 000 € költséget jelent.

A leállások elkerülése

A mesterséges intelligenciával ellátott digitalizációs megoldások még azelőtt felismerik a hibákat, mielőtt azok egy alkatrész hirtelen meghibásodásához vezetnének. Ez lehetővé teszi a karbantartó személyzet számára, hogy időben beavatkozzon a gép leállásának elkerülése érdekében. Az egyik ilyen szoftveres megoldás a Festo Automation Experience, röviden Festo AX.

“Ez növeli a gépek és rendszerek teljesítményét, így az ügyfelek még sikeresebbek lesznek”

– magyarázza Dr. Oliver Niese, a Festo digitális üzletágának vezetője.

A Festo az automatizálási technológiában való jártassága mellett speciális szakértelemmel is rendelkezik. A Resolto szoftvercég felvásárlásával a vállalat a fejlett analitika és a mesterséges intelligencia területén is biztonsággal mozog. E három rész együttesen eredményezi a Festo AX szoftvermegoldást.

“A Festo AX segít ügyfeleinknek abban, hogy tényeken alapuló döntéseket hozzanak”

– hangsúlyozza Niese digitalizációs szakértő. A Festo Automation Experience (Festo AX) egy könnyen használható megoldás, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével maximális értéket nyerjenek az üzemi adatokból.

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is nagy megtakarítási lehetőségeket rejtenek. Erre példa a Festo AX. Ez az AI szoftver ezeket az algoritmusokat használja fel a gumiabroncsgyártó gépeken vagy a vulkanizáló préseken előforduló rendellenességek észlelésére.

Az adatok elemzése és a termelékenység növelése

A Festo AX segítségével, az adatok egyszerű elemzésével a felhasználók növelhetik a termelékenységet, csökkenthetik az energiaköltségeket, elkerülhetik a minőségromlást, optimalizálhatják az üzemcsarnokot és új üzleti modelleket hozhatnak létre. “A Predictive Maintenance, Predictive Energy és Predictive Quality modulokkal meg tudjuk valósítani ügyfeleink egyedi megoldásait” – magyarázza Niese.

A Festo AX mesterséges intelligenciát kínál valós időben. Rugalmasan integrálható az ügyfél rendszerébe – a telephelyen, a berendezésen vagy a felhőben. A felhasználó marad az összegyűjtött adatok tulajdonosa, és senki más. Az adatelemzés nem korlátozódik a Festo saját alkatrészeire és moduljaira.

“Nagy előny a piacon, hogy szoftverünk lehetővé teszi más gyártók alkatrészeinek megbízható elemzését is”

– hangsúlyozza Niese digitalizációs szakértő.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Vulkanizáló présgépek optimalizálása mesterséges intelligenciával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb teljesítmény, nagyobb sebesség, kevesebb energiával https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/03/festo-vtem-motion-terminal/ Mon, 03 Apr 2023 05:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24648 Idő- és költségmegtakarítás a gumiabroncsgyártásban. A Festo VTEM Motion Terminal, amely egyesíti a digitalizációt és a pneumatikát, az Ipar 4.0 korszak terméke. A gyorsan aktiválható szoftveralkalmazások a rugalmasság és az energiahatékonyság növelésével, valamint a gyártási folyamatok felgyorsításával megváltoztatják a pneumatikát. Ez a gumiabroncsgyártás számára is előnyös, ahogyan azt a VTEM automatizálási platform gumiabroncs-vulkanizáló présekben való […]

The post Nagyobb teljesítmény, nagyobb sebesség, kevesebb energiával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idő- és költségmegtakarítás a gumiabroncsgyártásban.

A Festo VTEM Motion Terminal, amely egyesíti a digitalizációt és a pneumatikát, az Ipar 4.0 korszak terméke. A gyorsan aktiválható szoftveralkalmazások a rugalmasság és az energiahatékonyság növelésével, valamint a gyártási folyamatok felgyorsításával megváltoztatják a pneumatikát. Ez a gumiabroncsgyártás számára is előnyös, ahogyan azt a VTEM automatizálási platform gumiabroncs-vulkanizáló présekben való alkalmazása is mutatja.

A Festo VTEM Motion Terminal vezérlése szoftveralkalmazásokon keresztül történik, amelyek több mint 50 egyedi alkatrészt helyettesíthetnek. Ahogyan az okostelefon két évtizeddel ezelőtt felforgatta a mobilkommunikációs piacot, úgy változtathatja meg a Festo Motion Terminal is az automatizálási technológiát. Az újfajta funkcióintegráció – szoftveralkalmazásokkal kombinálva – egyszerűsíti a teljes értékláncot, mivel már csak egyetlen, univerzális hardverre van szükség.

Teljes rugalmasság

Az új funkciók alkalmazásokon keresztül történő gyors aktiválásának köszönhetően a gépfejlesztők létrehozhatnak egy alapgéptípust, majd a kiválasztott alkalmazásoktól függően az ügyfél igényei szerint különböző funkciókkal és jellemzőkkel szerelhetik fel. A funkciók szoftveres hozzárendelésének további előnye, hogy megakadályozza a manipulációt és védi a know-how-t, mivel kívülről nem lehet tudni, hogy a szelepek milyen funkciókat hajtanak végre. A karbantartás is egyszerűsödik, mivel a pót- és kopóalkatrészek hosszú listái a múlté lesznek.

A gumiabroncsgyártásban ez potenciális megtakarítást eredményez a vulkanizáló prések rakodási műveleteinél, mivel a Festo Motion Terminal-hoz tartozó “választható nyomásszint” alkalmazás biztosítja a nyers, profilozatlan gumiabroncs kíméletes rakodását. Minél kisebbek a handling rendszer ingadozásai a betöltés során, annál nagyobb mértékben növelhető a betáplálási sebesség. A folyamat így minden egyes gumiabroncs esetében több másodperccel felgyorsul. Ez elsőre nem hangzik soknak, de az évente nagyjából 1,8 milliárd legyártott autógumi esetében ez jelentős összegeket eredményezhet egy-egy gumiabroncsgyártó számára.

Vulkanizáló prés: A Festo VTEM Motion Terminal segítségével mostantól a gumiabroncsok vulkanizálására szolgáló présgépek rakodási műveleteinél potenciális megtakarítások érhetők el.

Kevesebb nyomás = kevesebb energia

A gyakorlatban nemcsak felgyorsulnak a rakodási műveletek, hanem kevesebb energiát is igényelnek, mivel a nyomás csökkenthető, és így a sűrítettlevegő-fogyasztás is csökken. A számítások akár 33%-os sűrítettlevegő-megtakarítást is mutatnak, ha a vízszintesen beépített DSBC pneumatikus henger mozgását a hagyományos pneumatikával hasonlítjuk össze, és közel 75%-os megtakarítást, ha ugyanezt a hengert függőlegesen szereljük fel. Csak a függőleges és vízszintes hengerek vezérlésével nagyjából 60%-os energiamegtakarítás érhető el ezeknél a be- és kirakodási műveleteknél.

Előrejelző karbantartás

A “szivárgáskezelés” alkalmazás lehetővé teszi a prediktív karbantartást azáltal, hogy a teljes pneumatikus vezérlési láncban – beleértve a szelepeket, csöveket, csatlakozókat és meghajtásokat – pontosan kimutatja a szivárgásokat. A cél a hibás alkatrészek korai felismerése, mielőtt azok leállítanák a termelést vagy károsítanák a gépet.

További jellemző, hogy a Festo Motion Terminal képes lezárni a hibás légcsatornát, így megakadályozza, hogy szivárgás esetén egyre több sűrített levegő vesszen el. Az innovatív automatizálási platform így megelőzi a felesleges levegőfogyasztást.

Új gépek kontra utólagos felszerelés

A Festo Motion Terminal különösen egyszerűvé teszi az utólagos projekteket, mivel a beágyazott funkciókat szoftveralkalmazásokkal lehet hozzárendelni. A digitalizált pneumatika meghosszabbítja az élettartamot, javítja a gépek teljesítményét és csökkenti az energiafogyasztást. Maximalizálja a technológia elterjedését, és így megsokszorozza az előnyöket a gumiabroncsgyártótól a gépgyártóig.

Az intelligens karbantartás mint az “IoT fal” egyik téglája

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is megnyitják a megtakarítási lehetőségeket. A gépi tanulási algoritmusok decentralizáltan, például egy adott felügyelendő gyártási szakaszban is megvalósíthatók. A pneumatikus hajtómű jellemzőinek, például a kamráiban uralkodó nyomásnak, a haladási sebességnek és ezek időbeli változásának decentralizált felügyelete nemcsak a hajtómű paramétereinek elemzését teszi lehetővé, hanem a műszaki folyamat anomáliáinak felismerését is.

Ez az alapja a prediktív karbantartási koncepcióknak és a gyártási folyamat optimalizálását célzó adatelemzéseknek. A modulvezérlő mesterséges intelligenciája további programozás nélkül észleli a rendellenességeket. Az algoritmusokat a normál termelést reprezentáló adatok alapján tanítják be; ezután önállóan képesek felismerni a termelési folyamatban vagy a hajtóművek teljesítményében mutatkozó eltéréseket. Ez lehetővé teszi a gyár üzemeltetői számára, hogy időben észleljék a problémákat, és elkerüljék a meghibásodások okozta, nem tervezett leállásokat.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagyobb teljesítmény, nagyobb sebesség, kevesebb energiával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az arányos szeleptechnológia ezt is lehetővé teszi https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/14/festo-baumer-dpp/ Tue, 14 Mar 2023 05:00:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24373 Az ikerdugattyús szivattyú rendkívül pontosan ragasztja a hajtogatott dobozokat A kartoncsomagolást – fenntarthatósága miatt – egyre gyakrabban használják a műanyag csomagolás helyett. Az összecsukható dobozok gyártásának egyik legfontosabb lépése a dobozok lapjainak rendkívül precíz ragasztása. A Baumer hhs vállalat a DPP kétdugattyús szivattyúval – amelyben a Festo VPPM arányos szelepe dolgozik – az ilyen típusú […]

The post Az arányos szeleptechnológia ezt is lehetővé teszi appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ikerdugattyús szivattyú rendkívül pontosan ragasztja a hajtogatott dobozokat

A kartoncsomagolást – fenntarthatósága miatt – egyre gyakrabban használják a műanyag csomagolás helyett. Az összecsukható dobozok gyártásának egyik legfontosabb lépése a dobozok lapjainak rendkívül precíz ragasztása. A Baumer hhs vállalat a DPP kétdugattyús szivattyúval – amelyben a Festo VPPM arányos szelepe dolgozik – az ilyen típusú alkalmazások specialistája és globális piacvezetője.

A hajtogató-ragasztógépek a vágógépből származó dobozlapokat hajtogatással és ragasztással kész hajtogatott dobozokká dolgozzák fel. A ragasztó felhordása előtt sok dobozt a gép mozgási irányában és keresztben is kell hajtogatni. Ez biztosítja, hogy a dobozok később könnyedén összeállíthatók legyenek. A hajtogatott dobozokat később automata csomagológépek állítják össze és töltik meg márkás gyártó és gyógyszeripari vállalatok számára.

Hajtogatott dobozok nagy pontosságú ragasztása: a Baumer hhs rendszerei lehetővé teszik a ragasztó milliméteres pontosságú felhordását anélkül, hogy a nyersanyaggal érintkezne, még a legnagyobb gyártási sebesség mellett is.

Lényeg a gyorsaság és a pontosság

A ragasztógépek anyagtovábbítási sebessége percenként több mint 700 méteres sebességet ér, és a csomagolás méretétől függően óránként jóval több mint 40000 hajtogatott doboz ragasztására képesek.

“A megfelelő mennyiségű ragasztó megfelelő helyre történő felvitele tehát nem könnyű feladat”

– magyarázza Marco Ahler, a Baumer hhs műszaki igazgatója.

A Baumer hhs rendszerei biztosítják, hogy a ragasztó felvitele milliméteres pontossággal, a nyersanyaggal való érintkezés nélkül történjék, még nagyon nagy gyártási sebesség mellett is. A zárt rendszer minimalizálja a tisztítási és beállítási időt. Folyamatosan, hulladék nélkül hordja fel a ragasztót a legkisebbtől a legnagyobb sebességig. A folyamat során moduláris rendszert alkalmaznak, amely nagynyomású ragasztóellátásból, gyorsan kapcsolható és kopásmentes elektromágneses felhordószelepekből, valamint egy felhasználóbarát vezérlőegységből áll, amely egy gombnyomással lehetővé teszi a munkadarab- és technológiaváltásokat.

Két henger, nyolchengeres teljesítmény

A ragasztási folyamat központi eleme a DPP kétdugattyús szivattyú. Ennek a szivattyúnak egy megadott nyomást kell biztosítania a ragasztóanyag felhordásához. A ragasztó felhordása légnyomással szabályozható. A szivattyú két egyszeres műkésű dugattyús szivattyúból áll, amelyek mindegyike csak a felfelé irányuló löket során fogyaszt sűrített levegőt, és a lefelé irányuló löket során kiszorítja a folyadékot a ragasztóhengerből.

“Nevezhetjük kéthengeres motornak, amely egy nyolchengeres teljesítményével rendelkezik”

– mondja Ahler, joggal büszkén.

A bemenetre jutó sűrített levegő nyomását a szállítószivattyú áttételi arányának megfelelően szinte ingadozásmentes folyadéknyomássá alakítják át. Ez lehetővé teszi a szállított mennyiség gyors szabályozását és beállítását. A DPP szivattyúban egy nyomásérzékelő méri a kimeneti oldal nyomását. Egy zárt hurkú szivattyúvezérlő áramkör biztosítja a nyomás automatikus korrekcióját, ha a tényleges nyomás eltér a célnyomástól.

A Baumer hhs DPP ikerdugattyús szivattyúja: a ragasztási folyamat központi eleme – a kép alján a Festo VPPM arányos szelepe látható.

Ez különösen akkor előnyös, ha a folyadékot szakaszosan adagolják. A tesztek azt mutatják, hogy nyitott folyadékszelep mellett a DPP-szivattyú spontán képződő cseppje 25-50%-kal kisebb, mint a kimeneti nyomásszabályozással ellátott szivattyú esetében, miközben a cseppet sokkal gyorsabban és megbízhatóbban fogja fel a zárt hurkú vezérlés. Ezenkívül a kritikus folyadékok kisebb igénybevételnek vannak kitéve, és nagyrészt megőrzik eredeti konzisztenciájukat.

A DPP dugattyús szivattyú a folyadék helyett a bemeneti levegő nyomását szabályozza a Festo precíz VPPM arányos szabályozójával, és így állítja be a szükséges folyadéknyomást.

Precizitás arányos szeleppel

A DPP dugattyús szivattyú a folyadék helyett a bemeneti levegő nyomását szabályozza a Festo precíz VPPM arányos szabályozójával, és így állítja be a szükséges folyadéknyomást. Lineáris nyomásszabályozási tartománya 0,06 és 6 bar között van. Egy 8:1 áttételű, 8 és 40 bar között működő szállítószivattyú esetében ez megbízható folyadéknyomás-szabályozási tartományt jelent.

A sűrített levegő fogyasztása arányos a ragasztóanyag nyomásával. A kimeneti oldali folyadéknyomás helyett a bemeneti nyomás szabályozásának előnye, hogy csak annyi sűrített levegőt kell fogyasztani, amennyi a tényleges üzemi körülményekhez szükséges. Ennek eredményeként az üzemeltetési költségek általában jelentősen csökkenthetők, ha a maximális szállítási nyomásra ritkán van szükség. A Baumer hhs esetében ez nem is lehetne egyértelműbb:

“Az ikerdugattyús szivattyú tervezője, Maren Pyttel azt mondta nekem, hogy sok mindent változtathatunk még a konstrukción, de a szivattyúnak a Festo arányos szelepével kell működnie” – magyarázza Ahler.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az arányos szeleptechnológia ezt is lehetővé teszi appeared first on Műszaki Magazin.

]]>