nélküli – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 26 Apr 2024 11:55:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kereskedelmi használatra engedélyezték a Bosch és a Mercedes-Benz vezető nélküli parkolási rendszerét https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/09/vezeto-nelkuli-bosch-mercedes/ Fri, 09 Dec 2022 06:00:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23177 Hamarosan üzembe áll az APCOA parkolóházában a stuttgarti repülőtéren. A Bosch és a Mercedes-Benz fontos mérföldkőhöz érkezett az automatizált vezetés felé vezető úton: a német Szövetségi Közlekedési Hivatal (Kraftfahrt-Bundesamt, KBA) jóváhagyta, hogy a két cég a teljesen automatizált parkolási rendszerét a stuttgarti repülőtéren az APCOA által üzemeltetett P6 parkolóházban használhassa. Ezzel ez a világ első, […]

The post Kereskedelmi használatra engedélyezték a Bosch és a Mercedes-Benz vezető nélküli parkolási rendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan üzembe áll az APCOA parkolóházában a stuttgarti repülőtéren.

A Bosch és a Mercedes-Benz fontos mérföldkőhöz érkezett az automatizált vezetés felé vezető úton: a német Szövetségi Közlekedési Hivatal (Kraftfahrt-Bundesamt, KBA) jóváhagyta, hogy a két cég a teljesen automatizált parkolási rendszerét a stuttgarti repülőtéren az APCOA által üzemeltetett P6 parkolóházban használhassa. Ezzel ez a világ első, SAE 4. szintű, teljesen automatizált, vezető nélküli parkolási funkciója, amelyet hivatalosan is engedélyeztek kereskedelmi használatra. Az automatizált vezetés technikai fejlődése kulcsszerepet játszik a jövő mobilitásában. Azzal, hogy a jármű és az infrastruktúra átveszi tőlünk a vezetés és a manőverezés feladatait, értékes időt takarít meg a járművezetőknek, akiknek nem kell parkolóhely kereséssel és a szűk parkolóházakban való manőverezéssel foglalkozniuk.

„Az, hogy technikai partnerünkkel, a Bosch vállalattal közösen kifejlesztett, teljesen automatizált és vezető nélküli parkolási funkciónk világelsőként kapta meg az ügyfélhasználati engedélyt, azt mutatja, hogy az innovációs vezető szerep és a »Made in Germany« kéz a kézben járnak”

– mondta Markus Schäfer, a Mercedes-Benz Group AG igazgatótanácsának tagja, a fejlesztésért és beszerzésért felelős műszaki igazgatója.

„A DRIVE PILOT Level 3 rendszerünk piaci bevezetését követően hamarosan egy 4. szintű rendszert kínálunk a parkoláshoz az INTELLIGENT PARK PILOT fejlesztésünkkel – mindezt még ebben az évben. Ezzel is megmutatjuk ügyfeleinknek, hogy a technika megkönnyíti az életet, és értékes időt takarít meg.”

„A vezető nélküli parkolás az automatizált mobilitás egyik kulcsfontosságú építőeleme. A Mercedes-Benz partnerünkkel közösen kifejlesztett, teljesen automatizált parkolási rendszer is azt mutatja, milyen messzire jutottunk már ezen a fejlesztési úton. A vezető nélküli parkolással kezdődik majd a mindennapi automatizált vezetés”

– mondta dr. Markus Heyn, a Bosch igazgatótanácsának tagja és a mobilitási megoldások üzleti szektor elnöke.

„A Bosch a kezdetektől fogva arra törekedett, hogy a parkolóházak infrastruktúráját intelligenssé tegye. Ennek megfelelően szabványokat állítottunk fel ezen a területen. A jövőben az a célunk, hogy egyre több parkolóházat szereljünk fel a szükséges infrastruktúra-technikával – terveink szerint a következő néhány évben világszerte több száz parkolóházban fogjuk ezt megvalósítani.”

„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Bosch, a Mercedes-Benz és a stuttgarti repülőtér partnereinkkel együtt sikeresen kifejlesztettük a vezető nélküli és érintésmentes parkolás hálózatba kapcsolt rendszerét. Az APCOA FLOW digitális platformunk lehetővé teszi a parkolóhelyfoglalást, az érintésmentes belépést és az automatikus számlázást”

– mondta Frank van der Sant, az APCOA PARKING Group igazgatótanácsának tagja és kereskedelmi igazgatója.

„Ügyfeleink kényelmét nagymértékben fokozza a tervezési biztonság, a minimális elvesztegetett idő, a rövid távolságok, valamint az érintés- és készpénzmentes parkolási folyamat.”

„Büszkék vagyunk arra, hogy az együttműködő partnerek az STR repülőteret választották e világpremier helyszínéül”

– mondta Walter Schoefer, a stuttgarti repülőteret üzemeltető Flughafen Stuttgart GmbH vezetőségi szóvivője.

„A projekt megmutatja, mennyire innovatív a régiónk. Az automatizált parkolóinas valóban növeli a repülőjáratok utasainak kényelmét, és időt takarít meg számukra, különösen akkor, ha sietnek, és gyorsan le szeretnék adni autóikat a repülőtéren.”

A vezető nélküli parkolás technikája

Az automatizált parkolóinas szolgáltatásnak nincs szüksége emberi vezetőre: csak be kell hajtani a parkolóházba, kiszállni, és a járművet egy okostelefonos alkalmazással egyetlen érintéssel a parkolóhelyre küldeni. Miután a járművezető elhagyta a parkolóházat – hogy az éppen megtakarított időt mással töltse – a jármű magától a kijelölt helyre hajt és leparkol. Később a jármű pontosan ugyanígy tér vissza a felvételi pontra. A folyamatot a Bosch többszintes parkolóházba telepített intelligens infrastruktúra és a Mercedes-Benz járműtechnológia együttműködése biztosítja. A parkolóházban található Bosch érzékelők figyelik a jármű pályáját, annak környezetét, és szállítják a jármű irányításához szükséges információkat. A járműben lévő technika az infrastruktúrától kapott információkat vezetési manőverekké alakítja. Így a járművek önállóan képesek fel- és lehajtani a rámpákon, hogy a parkolóház emeletei között közlekedjenek. Ha az infrastruktúra érzékelői akadályt észlelnek, a jármű fékez és biztonságosan megáll. Csak akkor folytatja útját, ha az útvonal szabaddá vált.

A Bosch és a Mercedes-Benz a világ első különleges engedélyét 2019-ben kapta meg arra, hogy a stuttgarti Mercedes-Benz Múzeum parkolóház emberi felügyelet nélkül, fejlesztői tesztjárművek segítségével automatizált parkolóinas szolgálatatást működtessenek. A most kiadott engedély ezen túlmutat, és lehetővé teszi a magántulajdonban lévő járművekkel történő kereskedelmi üzemeltetést a stuttgarti repülőtér P6 parkolóházában. A jóváhagyás alapja egy 2021 júliusában Németországban életbe lépett törvény, amely a SAE 4. szintjének¹ megfelelő járművek számára engedélyezi a vezető nélküli vezetést (BMDV – Németország világelső lesz az önvezetésben). E törvény parkolási rendszerre való alkalmazása a német Szövetségi Digitális és Közlekedési Minisztériummal (BMDV) és a KBA-val szoros együttműködésben valósult meg. A német parlament felsőháza által 2022. május 20-án elfogadott AFGBV (automatizált vezetésről szóló irányelv) egyértelműen meghatározza a német közúti közlekedési törvény azon kritériumait, amelyeknek a 4. szintű járműveknek meg kell felelniük.

A vállalatok fokozatosan tervezik bevezetni a vezető nélküli parkolási szolgáltatást a stuttgarti repülőtér APCOA P6 parkolóházában. Az üzembe helyezés első napjától a 2022 júliusa óta gyártott S-osztály és EQS modellekkel rendelkező azon ügyfelek, akiknek járműve a Mercedes me connect részeként az INTELLIGENT PARK PILOT2 szolgáltatással is rendelkezik, és akik ezt a szolgáltatást aktiválták, használhatják majd a funkciót a kijelölt parkolóházban. Miután a járművezetők a Mercedes me alkalmazással előre lefoglaltak egy parkolóhelyet, járművüket egy előre meghatározott parkolóhelyen hagyhatják. Miután minden utas kiszállt a járműből, az alkalmazás elindítja a parkolási manővert. A parkolási rendszer ellenőrzi, hogy a lefoglalt parkolóhelyhez vezető útvonal szabad-e, és hogy minden egyéb műszaki követelmény teljesült-e. Ha ez így van, a járművezetők értesítést kapnak az alkalmazásban, amely megerősíti, hogy az intelligens infrastruktúra átvette a jármű irányítását. Ezt követően elhagyhatják a parkolóházat. A jármű automatikusan elindul, és magától megtalálja az utat a parkolóhelyére. Amikor a járművezető fel szeretné venni az autóját a parkolóházból, okostelefonos paranccsal teheti meg, a jármű ezután magától elindul az előre meghatározott átvételi területre.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kereskedelmi használatra engedélyezték a Bosch és a Mercedes-Benz vezető nélküli parkolási rendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MILWAUKEE® új, vezeték nélküli csiszolói https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/09/milwaukee-m18-fuel-szalagcsiszolo/ Wed, 09 Nov 2022 05:00:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22731 A Milwaukee Tool új akkumulátoros termékeket vezet be a piacra, amelyekkel kiváltható a hagyományos, vezetékes eszközök használata. Az új M18 FUEL ™* 75 mm-es szalagcsiszoló a professzionális ácsok, felújítást végző szakemberek számára jelent megoldást, ha erős, sokoldalú akkumulátoros eszközre van szükségük a munkaterület megtisztításánál. Az M18 FUEL ™ szalagcsiszoló 8 amper vezetékes teljesítményével és 230-410 […]

The post A MILWAUKEE® új, vezeték nélküli csiszolói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Milwaukee Tool új akkumulátoros termékeket vezet be a piacra, amelyekkel kiváltható a hagyományos, vezetékes eszközök használata.

Az új M18 FUEL ™* 75 mm-es szalagcsiszoló a professzionális ácsok, felújítást végző szakemberek számára jelent megoldást, ha erős, sokoldalú akkumulátoros eszközre van szükségük a munkaterület megtisztításánál.

Az M18 FUEL ™ szalagcsiszoló 8 amper vezetékes teljesítményével és 230-410 méter/perces szalagsebesség-tartományával gyorsabb csiszolást biztosít. Szerszám nélkül állítható markolatával és ergonomikus kialakításával a szűk sarkok és helyek megmunkálására is alkalmas. Az M18 FUEL™ 75 mm-es szalagcsiszoló kompatibilis a többrétegű prémium porzsákkal és univerzális porszívótömlő-adapterrel, így kiváló porgyűjtést tesz lehetővé. Az univerzális pornyíláson keresztül és a többrétegű porzsák segítségével képes felfogni a por akár 90 százalékát.

MILWAUKEE M18 FUEL szalagcsiszoló

Az elülső és oldalsó LED-fények 180°-os megvilágítást biztosítanak. Kompakt kialakítása, lapos első és oldalsó pereme lehetővé teszi a sík csiszolást, az első fogantyú pedig szerszám nélkül állítható, így könnyedén megtalálható az optimális csiszolópozíció. Az új M18 FUEL ™ szalagcsiszoló a kategóriájában legjobb porelszívással és ergonomikus kialakítással rendelkezik, így hatékony megoldást jelent a munkahelyi és műhelyben történő munkavégzéshez.

A MILWAUKEE® elkötelezett a hatékonyság javítása iránt, ezért a teljesítményt és a szakma igényeit szem előtt tartó megoldásokat kínál annak érdekében, hogy a felhasználók egy egész napi munkát végezhessenek egyetlen akkumulátor-rendszerrel. Az új M18 FUEL ™ 75 mm-es szalagcsiszoló kompatibilis a teljes M18™ termékcsaláddal, amelynek kínálatából immár több mint 250 elektromos szerszám közül választhatnak a szakemberek.

Az M18 FUEL ™ a legkomolyabb igénybevételnek is ellenáll. A kiemelkedő teljesítményt nyújtó M18 FUEL™ termékek három exkluzív MILWAUKEE® innovációt is képviselnek – POWERSTATE™ szénkefe nélküli motorral, REDLITHIUM™ akkumulátorral és a REDLINK PLUS™ intelligens hardverrel és szoftverrel vannak felszerelve -, amelyek kiemelkedő teljesítményt, üzemidőt és tartósságot biztosítanak. Egyszerűen fogalmazva, az M18 FUEL™ szerszámok a legerősebb 18 V-os akkumulátoros szerszámok a kategóriájukban.

MILWAUKEE M18 FUEL szalagcsiszoló

MILWAUKEE M18 FUEL szalagcsiszoló

Termékjellemzők

M18 FUEL ™

  • Akkumulátor típusa: Lithium-ion
  • Akkumulátor rendszer: M18 FUEL™
  • Csiszolófelület: 90 mm x 135 mm
  • Szalag mérete: 75 x 457mm
  • Szalag sebessége: 230-410 m/min
  • Lock-On gomb
  • Változtatható meghajtás 5 beállítással
  • Pornyílás
  • Kettős LED-es munkalámpa
  • Szerszám nélkül állítható markolat
  • Súly az akkumulátorral: 4.6kg

A készlet tartalma: (1) M18 FUEL ™ 75mm-es szalagcsiszoló, (2) M18 HB5.5 akkumulátor, (1) M12-M18 FC töltő és (1) HD Koffer

Tartozékok

Szalagcsiszoló papír 75 x 457mm

Ha többet szeretne megtudni az M18 FUEL ™ 75 mm-es szalagcsiszolóról, működés közben szeretné látni, vagy a legközelebbi üzletet keresi, ahol kapható, kérjük, látogasson el a www.milwaukeetool.eu weboldalra.

The post A MILWAUKEE® új, vezeték nélküli csiszolói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Itt a küllők nélküli kerékpár https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/03/kerekpar-kullo-nelkul/ Wed, 03 Aug 2022 06:00:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21301 Egy kerékpárnak küllőkkel és kerékaggyal is kell rendelkeznie ahhoz, hogy működjön – gondolnánk naivan. Merthogy ezekre egyáltalán nincs szükség. A The Q nevű YouTube-csatorna mérnök házigazdája mindig ügyeskedik valamin, amivel általában meghökkenést vált ki az emberekből. Most is ez történt: a szakember egy olyan biciklit épített, aminek a kereke „lyukas”, ugyanis hiányoznak belőle a megszokott elemek – […]

The post Itt a küllők nélküli kerékpár appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy kerékpárnak küllőkkel és kerékaggyal is kell rendelkeznie ahhoz, hogy működjön – gondolnánk naivan. Merthogy ezekre egyáltalán nincs szükség.

A The Q nevű YouTube-csatorna mérnök házigazdája mindig ügyeskedik valamin, amivel általában meghökkenést vált ki az emberekből. Most is ez történt: a szakember egy olyan biciklit épített, aminek a kereke „lyukas”, ugyanis hiányoznak belőle a megszokott elemek – vagyis a küllők és a kerékagy.

A videót kiszúró Interesting Engineering szerint a legtöbben furcsán néznének egy ilyen szerkezetre, hiszen a többség ugyanúgy képzel el egy biciklikereket: vannak küllői, és egy váz, amikre ezeket rászerelték. A középső részen pedig megtalálható az úgynevezett kerékagy is, ami a masina egyik igen fontos része.

Ez azonban egy naiv gondolat, és ezt bizonyítja a videós által készített kerékpár is.

A felvétel érdekessége, hogy a csatorna üzemeltetője meg is hajtja a szerkezetet, ami láthatóan tökéletesen működik. Ennél azonban jóval érdekesebb az, ahogyan az egész összeáll, és ebbe szintén bevezeti a nézőket. A videó kb. 7 perc, vagyis nem is túl hosszú. A filmből kiderül, hogy a küllők nélküli keréknek mi is a trükkje.

Forrás: HVG.hu

The post Itt a küllők nélküli kerékpár appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új, vezeték nélküli polírozógépet dob piacra a MILWAUKEE® https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/26/polirozogep-milwaukee-m18-fuel/ Tue, 26 Jul 2022 06:05:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21188 A szakemberek naponta átlagosan hat-nyolc órát töltenek a polírozóval a kezükben, ezért nem mindegy,  milyen eszközt használnak. Könnyebbé válhat a munkájuk, ugyanis a Milwaukee két, a kategóriájában legmagasabb minőséget képviselő polírozógépet dob piacra, amelyek egyaránt alkalmasak polírozás és nehéz javítási feladatok elvégzésére is. A Milwaukee az M18 FUEL™ polírozógépeket 15 mm-es és 21 mm-es lökettel […]

The post Két új, vezeték nélküli polírozógépet dob piacra a MILWAUKEE® appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szakemberek naponta átlagosan hat-nyolc órát töltenek a polírozóval a kezükben, ezért nem mindegy,  milyen eszközt használnak.

Könnyebbé válhat a munkájuk, ugyanis a Milwaukee két, a kategóriájában legmagasabb minőséget képviselő polírozógépet dob piacra, amelyek egyaránt alkalmasak polírozás és nehéz javítási feladatok elvégzésére is.

A Milwaukee az M18 FUEL™ polírozógépeket 15 mm-es és 21 mm-es lökettel úgy tervezte, hogy ideális egyensúlyával és markolatkialakításával egész napos kényelmes munkavégzést és nagyobb irányíthatóságot biztosítson. A polírozók alacsony rezgés- és zajszinttel rendelkeznek,  így hosszabb ideig lehet kényelmesen használni, miközben kevésbé fárasztja a felhasználót, így növelhető a napi termelékenység.

Az M18 FUEL™ polírozógépek 15 mm-es és 21 mm-es lökettel teljesítménye ideális a polírozáshoz és a nehéz javítási feladatok elvégzéséhez is. A REDLINK PLUS™ intelligens elektronika miatt a motor csak annyira rezeg, hogy a polírozók terhelés alatt is fenn tudják tartani a  sebességet és a teljesítményt, miközben erős hátlapi forgást biztosít, amely nem akad el az íves felületeken sem. A hátlapok alkalmazás közben hidegek maradnak, ami lehetővé teszi az egész napos, nagy igénybevételű használatot a felület vagy a festék károsodásának minimális kockázata mellett. A felületi sérülések kockázatának további csökkentése érdekében a szerszámokat úgy tervezték, hogy az akkumulátor és a munkafelület között a kategória legjobbjának minősülő, több mint 50 mm-es távolságot biztosítanak.

Mindkét polírozógép 8 fokozat beállítással, változtatható sebességű tárcsával és lock-on funkcióval rendelkezik, így biztosítva az irányíthatóságot és a zökkenőmentes átmenetet a felhasználók számára használat közben. Az M18 FUEL™ 15 mm-es gép 2.650 – 5.100 fordulat/perc között, az M18 FUEL™ 21 mm-változat pedig 2.400 – 4.500 fordulat/perc közötti fordulatszámra képes, így garantálva a súlyos hibák kijavításához szükséges teljesítményt.

Az M18 FUEL™ technológia erejét kihasználva a polírozógépek a legjobb teljesítményt nyújtják a kategóriájukban, a kábelek kezelésével járó gondok nélkül. Az M18™ REDLITHIUM™ 5,0 Ah akkumulátorral felszerelve a felhasználók akár 48 perc normál vagy 18 perc nehéz javítási polírozási idővel számolhatnak. Ez az akkumulátor-rendszer optimalizált szerszámegyensúlyt biztosít, így garantálva a teljesítmény, az üzemidő és a súly kiváló kombinációja mellett az egész napos kényelmet és nagyobb irányíthatóságot.

A MILWAUKEE® elkötelezett a termelékenység javítása iránt, ezért a teljesítményt és a szakma igényeit szem előtt tartó megoldásokat kínál, így a felhasználók egy egész napi munkát végezhetnek egyetlen akkumulátor-rendszerrel. Az új M18 FUEL™ polírozók 15 mm-es és 21 mm-es lökettel teljes mértékben kompatibilisek az egész M18™ termékcsaláddal.

The post Két új, vezeték nélküli polírozógépet dob piacra a MILWAUKEE® appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Célkeresztben a vezeték nélküli autótöltés https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/17/vezetek-nelkuli-auto-toltes/ Fri, 17 Jun 2022 06:17:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20803 Új partnerrel erősít a Siemens az e-töltők következő generációjához. A Siemens a korábban bemutatott autonóm e-jármű töltési megoldása után továbbra is azon dolgozik, hogy minél innovatívabb e-töltő hálózatokat valósítson meg. Ennek érdekében kisebbségi részesedést szerzett a vezeték nélküli töltési technológiákat fejlesztő amerikai WiTricity vállalatban. A két cég a jövőben együtt dolgozik azon, hogy hatékony, vezeték […]

The post Célkeresztben a vezeték nélküli autótöltés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új partnerrel erősít a Siemens az e-töltők következő generációjához.

A Siemens a korábban bemutatott autonóm e-jármű töltési megoldása után továbbra is azon dolgozik, hogy minél innovatívabb e-töltő hálózatokat valósítson meg. Ennek érdekében kisebbségi részesedést szerzett a vezeték nélküli töltési technológiákat fejlesztő amerikai WiTricity vállalatban. A két cég a jövőben együtt dolgozik azon, hogy hatékony, vezeték nélküli töltési technológiákkal szolgálják ki az elektromos autók növekvő piacát. A munka közös nevezőt képezhet az eltérő töltési protokollok között, ezzel újabb akadályt gördíthetnek el az elektromos töltési infrastruktúra fejlesztése elől.

Egy nemzetközi felmérés szerint a vezeték nélküli elektromos járműtöltési piac értéke 2021-ben 740,4 millió dollár nagyságú volt, és az előrejelzések szerint 2030-ra eléri a 3,75 milliárd dollárt.

Innovatív technológia

A vezeték nélküli töltőállomásokon a megfelelő energiaátvitel indukcióval érhető el a töltőpadok, illetve a járművekben elhelyezett tekercsek között. Az állomásoknak ugyanakkor sokféle járműmagassághoz és kialakításhoz kell alkalmazkodniuk – a személyautók mellett kisteherautókat, terepjárókat és sportkocsikat is el kell látniuk megfelelő töltéssel.

Ultragyors töltés a sivatagban

A Siemens innovatív e-töltő megoldásaira legutóbb az Egyesült Arab Emírségek Energiaügyi és Infrastruktúraügyi Minisztériuma figyelt fel. A német technológia vállalat ott arra kapott megbízást, hogy ultragyors töltést lehetővé tevő villanykutakat biztosítson az autópályákon közlekedők számára. A megállapodás keretében tíz Siemens Sicharge D 160 kW-os ultragyors töltőt telepítenek Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain és Fujairah autópályáin. A töltők teljesítménye 300 kW-ig skálázható, és egységenként akár két további töltőkábellel bővíthetőek. Valamennyi eszköz csatlakoztatható a felhőhöz, lehetővé téve az üzemeltetők számára a töltők távoli felügyeletét és kezelését.

The post Célkeresztben a vezeték nélküli autótöltés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens navigáció és vezeték nélküli töltés mini-holdrobotok számára https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/20/bosch-intelligens-navigacio/ Wed, 20 Jan 2021 08:28:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13433 A Bosch, az Astrobotic, a WiBotic és a Washingtoni Egyetem ultragyors töltést fejleszt űrkutatással kapcsolatos kutatások támogatására. A robotoknak energiára van szükségük, még a Holdon is. Az elektromos áramot általában fedélzeti napelemekből nyerik, ám a kisebb méretű robotoknak kiegészítő áramforrásra is szükségük van. Ehhez két új technológiát – a vezeték nélküli töltést és az intelligens […]

The post Intelligens navigáció és vezeték nélküli töltés mini-holdrobotok számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch, az Astrobotic, a WiBotic és a Washingtoni Egyetem ultragyors töltést fejleszt űrkutatással kapcsolatos kutatások támogatására.

A robotoknak energiára van szükségük, még a Holdon is. Az elektromos áramot általában fedélzeti napelemekből nyerik, ám a kisebb méretű robotoknak kiegészítő áramforrásra is szükségük van. Ehhez két új technológiát – a vezeték nélküli töltést és az intelligens önálló navigációt – kombinálják a kutatók. A kisméretű robotokat úgy szerelik fel és tanítják be, hogy kiszámíthatatlan körülmények között is eljussanak a vezeték nélküli dokkolóállomásukhoz. Mindezt olyan környezetben, ahol a GPS technológia nem alkalmazható.

A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) nemrég jelentette be az „Ultragyors töltés különleges igényű űrkutatással kapcsolatos alkalmazásokra” elnevezésű projektjét, melyben a Holdon üzemelő, kisméretű robotok intelligens navigációjának és vezeték nélküli töltésének technológiái fejlesztésén dolgoznak.

A kutatás vezetője az űrrobotikára szakosodott Astrobotic, a projekthez a Bosch, a Washingtoni Egyetem, a WiBotic és a NASA Glenn Kutatóközpontja is csatlakozott. A Bosch és az Astrobotic – a partnercégekkel együtt – már közel két éve dolgozik a projekten, annak kulcsfontosságú technológiáját is közösen fejlesztették.

A projektet a NASA a Tipping Point programján keresztül 5,8 millió dollárral támogatta. A kutatás célja olyan, a Holdon alkalmazható és a mágneses rezonancia elvén alapuló vezeték nélküli töltési rendszer kifejlesztése, amely a robotoknak a vezeték nélküli töltőállomásig tartó pontos, önálló navigációját is magában foglalja.

A mesterséges intelligencia és a hálózatba kapcsolás a robotok irányítását is segíti

A Bosch a mesterségesintelligencia-alapú intelligens adatelemzés és a vezeték nélküli hálózati megoldások szakterületeken szerzett tapasztalataival segíti a projektet.

A vállalat Pittsburghben és a kaliforniai Sunnyvale-ben dolgozó kutatói az intelligens adatfeldolgozási képességeket használják a projektben, hiszen ezek biztosítják a robotok önálló navigációját a Hold felszínén. A projekt jól mutatja a Bosch szakértelmét az AIoT területén, amely ötvözi a mesterséges intelligenciát és a dolgok internetét.

„Robotot navigálni a Holdon azért nagyon más, mint otthon a robotporszívót vagy az önvezető autót irányítani az úton”

– mondta Dr. Samarjit Das, a pittsburghi Bosch Research Intelligens Dolgok Internete terület vezetője.

„A Holdon nem állnak rendelkezésre rádióalapú földi helymeghatározó megoldások, továbbá a Hold kiszámíthatatlan terepviszonyai és a holdpor megnehezíti a vizuális jelzések segítségével végzett pontos navigációt. Ezért a robot multiszenzoros adatainak intelligens fúziójára és érzékelésére lesz szükségünk, hogy megfelelhessünk ennek a kihívásnak a zord holdfelszíni környezetben.”

A Bosch olyan multiszenzoros kombinált technológiákat fejleszt, amelyek videotechnikával, inerciális mérőegységekkel, valamint rádiófrekvenciás mozgás- és rezgésérzékelőkkel is segítik a kisméretű robotok mozgását, pontos navigációját. Az első specifikus navigációs művelet a dokkolóállomásához vezeti a robotot, hogy az vezeték nélkül feltölthesse magát.

Modulrendszerű és igény szerint méretezhető holdjáró

A projektben résztvevő robot az Astrobotic CubeRover modellje, amelyet ultrakönnyű, újratölthető holdjáróként a NASA Kennedy Űrközponttal együttműködésben fejlesztettek ki. Az eszköz akkora, mint egy cipősdoboz, és körülbelül két kilogramm súlyú. Egyedül is képes rakományt szállítani, de további CubeRoverekkel is össze tud kapcsolódni, hogy nagyobb holdjárók és leszállóegységek számára felderítést végezzen.

A Bosch és az Astrobotic korábban a SoundSee modul fejlesztésén dolgozott együtt, amely mesterséges intelligenciát használ az audio adatok elemzéséhez és jelenleg a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén működik.

Vezeték nélkül – új áramforrás a holdrobotok számára

A CubeRover holdjárók elektromos áramot igényelnek. A vezeték nélküli töltés technológiáját a seattle-i WiBotic cég fejlesztette ki, amely vezeték nélküli töltési és energiaoptimalizálási megoldásokra szakosodott elsősorban légi, mobil és tengeri robotok számára.

A WiBotic a Washington Egyetem támogatásával folytat kutatásokat és az érzékelőrendszerek laboratóriumát vezető Dr. Joshua Smith irányításával már évek óta tanulmányozzák a vezeték nélküli töltési megoldásokat. Dr. Smith évek óta szorosan dolgozik együtt a Szilícium-völgybeli Bosch Research szakembereivel.

A közös munkacsoport könnyű és rendkívül gyors, bázisállomásból és vevőegységből álló vezeték nélküli töltési megoldást fejleszt, amely lehetővé teszi a különleges igényű űrkutatással kapcsolatos kutatásokat.

Rendszertesztelés – a világűr szimulációjával

Az együttműködés eredményeit a clevelandi NASA Glenn Kutatóközpontban tesztelik. Az intelligens navigációval és vezeték nélküli töltéstechnikával rendelkező CubeRover holdjárót a világ legnagyobb – a GRC Space Power Facility intézetében működő – termikus vákuumkamrájában vizsgálják. A tesztek bemutatják, hogy kisméretű robotika a rendszer segítségével hogyan élheti túl az éjszakát a Holdon.

The post Intelligens navigáció és vezeték nélküli töltés mini-holdrobotok számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovatív vezeték nélküli terepibusz rendszer az SMC-től https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/19/terepibusz-vezetek-nelkuli-smc/ Sun, 19 May 2019 16:42:32 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7163 Bemutatkozik az SMC vezeték nélküli terepibusz-egysége, az EX600-W, amely decentralizált megoldásokat kínál az ipari szereplők számára, EtherNet / IP ™ és PROFINET kompatibilitással, melyek ellenállnak az elektromos zavaroknak, és megbízhatóak maradnak még a barátságtalan, ipari környezetben is. Az EX600-W az SMC legújabb innovációja, egy exkluzív vezeték nélküli és decentralizált terepibusz-rendszer, amely a digitális és analóg […]

The post Innovatív vezeték nélküli terepibusz rendszer az SMC-től appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bemutatkozik az SMC vezeték nélküli terepibusz-egysége, az EX600-W, amely decentralizált megoldásokat kínál az ipari szereplők számára, EtherNet / IP ™ és PROFINET kompatibilitással, melyek ellenállnak az elektromos zavaroknak, és megbízhatóak maradnak még a barátságtalan, ipari környezetben is.

EX600-W-B_cat

Az EX600-W az SMC legújabb innovációja, egy exkluzív vezeték nélküli és decentralizált terepibusz-rendszer, amely a digitális és analóg jeleket, valamint a pneumatikus szelepszigeteket is képes kezelni.

A vezetékes kommunikáció elhagyása többek között a következő előnyöket jelenti:

  • a kevesebb kábel és csatlakozó egyszerűsíti a folyamatot és csökkenti a költségeket a tervezéstől az üzemeltetésig,
  • rövidebbé válik a telepítési és a karbantartási idő
  • kisebb a lehetősége a kapcsolatvesztésnek, megszűnik a kábelek szakadásából, töréséből eredő hiba
  • egyszerűsödik a beépítés
  • gyors csatlakozás
  • könnyű monitorozási lehetőség, webszerverről elérhető, letölthető működési adatok

Az IEEE 802.11 szabvány rögzíti, hogy a vezeték nélküli kommunikációs eszközök milyen sávokon működhetnek. A szabvány kimondja, hogy két rádiófrekvenciás tartományon dolgozhatnak engedély nélkül, nem kereskedelmi célokra az ilyen kommunikációs berendezések. A 902-928 MHz és 2,4-2,483 GHz-es tartományban. Ez az eszköz az ISM (Industrial, Scientific and Medical) Ipari, Tudományos és Orvosi létesítmények magas frekvenciájú, korlátozott 2,4GHz-es ISM-sávján működik. Az EX600-W működését ezáltal nem befolyásolja más gyártásban előforduló zaj, valamint a barátságtalan környezet. Az autóiparban és a hegesztő gépeknél is megbízhatóan működik. Ezt, a frekvenciaugratást alkalmazva biztosítjuk, így a kommunikáció stabil marad, emellett megakadályozza a más vezeték nélküli eszközök interferenciáját, és az adattitkosítási egyedi protokollunk lehetetlenné teszi az illetéktelen hozzáférést.

Hagyományos EX600 SI egységünket egyszerűen tudjuk frissíteni, hiszen az SI egység helyére probléma nélkül be tudjuk építeni a vezetéknélküli egységet. A rendszer egy „master” és egy vagy több „slave” egységből állhat. Fontos, hogy egy master egység tud több slave-et kezelni, viszont egy slave csak egy master-hez képes csatlakozni, ezzel biztosítva a biztonságos működést. A kommunikáció stabilitását elősegíti, hogy az eszköz képes a közvetlen, a továbbított és a visszaverődő hullámokkal is működni.

A nagysebességű kommunikációnak köszönhetően akár 250ms alatt képesek az eszközök kapcsolatot teremteni, miután a kommunikáció válasz ideje alig 5ms. A rendszer képes akár 1280 be- és 1280 kimenetet kezelni, ami fejegységenként maximum 128 be- és 128 kimenetet jelent. A beépíthető bővítő egységek lehetnek analóg bemeneti és kimeneti, digitális bemeneti és kimeneti elemek különböző csatlakozókkal (pl.: M12, M8, D-SUB, szabadvéges sorkapocs). Az eszköz képes az SY, SV, S0700 és VQC sorozatú szelepeinket működtetni. Fontos, hogy a master egységhez is tudunk csatlakoztatni minden korábban említett elemet, ami által nem csak a PLC és a slave egységek közötti kommunikációt oldja meg, hanem teljes értékű egységként is jelen tud lenni a rendszerben.

Vezeték nélkül a kábelek és csatlakozók száma csökken, minimalizálva a telepítési, beüzemelési és a karbantartási időt. A kommunikációs kábel elhagyása megoldást nyújt a sérülékeny kábel szakadásának, megtörésének problémájára, ami által az EX600-W ideális partnerré válik nagy elektromos zajjal terhelt munkakörnyezetben, forgóasztalok,  indexelő táblás megoldások, hegesztő robotok vagy akár szerszámcserés megoldások építéséhez. Akár IP67-es védelmi szintre képes, tehát teljes mértékben védett por ellen, és korlátozott ideig vízbe merülésnek is ellenáll.

Az eszköz üzembehelyezéséhez egy laptopra és egy NFC író/olvasó egységre van szükség, ami biztosítja a teljes vezetéknélküliséget a kommunikációban. A vezeték nélküli paraméterek beállítása az NFC kártya segítségével és az SMC weblapról letölthető I/O konfigurátor alkalmazással pillanatok alatt elvégezhető. A telepítést követően akár egy irodából is monitorozható a gép működése a beépített webszervernek köszönhetően. Itt le tudjuk tölteni adott időszakra a kommunikációt leíró paramétereket, látjuk a hibákat, és tesztelni is tudjuk a rendszerünket. A vezeték nélküli EX600-W rendelkezik CE és RoHS minősítéssel.

Az SMC szóvivője szerint:

„Az EX600-W áttörő kommunikációs termék, amely az elektromos zaj interferenciával küszködő iparágakban hivatott segítséget nyújtani, ahol a felmerülő problémákat az ügyfeleknél kizárólag költséges megoldásokkal kellett megoldaniuk. Az EX600-W nemcsak megbízható és könnyen telepíthető, hanem egyedi vezeték nélküli megoldást kínál ügyfeleinknek, hogy megfeleljenek a mai és holnapi kommunikációs igényeiknek is.”

Bármilyen felmerülő kérdés esetén bátran keresse fel szakértőinket, akik örömmel állnak rendelkezésére.

Kajári Sándor

www.smc.hu

The post Innovatív vezeték nélküli terepibusz rendszer az SMC-től appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vezeték nélküli automatizálással a rugalmasabb működésért https://www.muszaki-magazin.hu/2019/04/16/vezetek-nelkuli-automatizalassal-abb-ericsson/ Tue, 16 Apr 2019 15:01:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6679 Az ABB és az Ericsson, a Hannoveri Ipari Vásáron szándéknyilatkozatot írt alá, amellyel a két fél tovább erősíti a már régóta fennálló kapcsolatát. Az együttműködési megállapodás felvázolja közös jövő képüket, ahol automatizálással és vezeték nélküli kommunikációval a rugalmas gyártás jövőbeni térnyerésére törekszenek. Az ABB és az Ericsson megerősítette az irányú elkötelezettségét, hogy felgyorsítja a rugalmas, […]

The post Vezeték nélküli automatizálással a rugalmasabb működésért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB és az Ericsson, a Hannoveri Ipari Vásáron szándéknyilatkozatot írt alá, amellyel a két fél tovább erősíti a már régóta fennálló kapcsolatát.

Az együttműködési megállapodás felvázolja közös jövő képüket, ahol automatizálással és vezeték nélküli kommunikációval a rugalmas gyártás jövőbeni térnyerésére törekszenek.

Az ABB és az Ericsson megerősítette az irányú elkötelezettségét, hogy felgyorsítja a rugalmas, vezeték nélküli automatizálást támogató ipari ökoszisztéma fejlesztését, amellyel a jövőben teret nyerhetnek a továbbfejlesztett összekapcsolt szolgáltatások, az ipari internet (IoT) és a mesterséges intelligencián alapuló technológiák.

A két fél a 2019. évi Hannoveri Ipari Vásáron szándéknyilatkozatot írt alá, amelyben felvázolják közös jövőképüket az automatizálásra és vezeték nélküli kommunikációra (adatátvitelre) alapozott rugalmas gyártásra vonatkozóan. A két cég együttműködése már az “Ipar 4.0” és az 5. generációs vezeték nélküli hálózatok korát fémjelzi, amelyben az automatizálással és a digitalizálással nagyobb termelékenységet érhetnek el a gyártók.

A szándéknyilatkozat kihangsúlyozza a két fél azon megállapodását, mely szerint folytatni kívánják a már jól megalapozott kutatási együttműködésüket, továbbá fejleszteni kívánják a gyártási folyamatokat és az automatizálást, és új üzleti lehetőségeket kívánnak megnyitni az ipari ökoszisztéma számára.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy az 5G technológia korának beköszöntével megújíthatjuk és kiterjeszthetjük partneri együttműködésünket az Ericssonnal.”

– nyilatkozta Ulrich Spiesshofer, az ABB vezérigazgatója.

„Az ABB vezető szerepe a digitális iparágakban, valamint az Ericsson hálózatok összekapcsolhatósága terén végzett újító munkája együtt új lehetőségeket tár fel az ügyfeleink számára, akik a tevékenységeik digitalizálásával növelhetik termelékenységüket, és javíthatják versenyképességüket.” 

„Az Ericsson és az ABB már eddig is szoros együttműködést folytatott az 5G és az ipari internetre alapozott technológiák kutatásában.”

– mondta Börje Ekholm, az Ericsson Elnök-vezérigazgatója.

„Ezzel a szándéknyilatkozattal tovább erősítjük partneri együttműködésünket, amelynek célja, hogy felgyorsítsuk az ipari ökoszisztéma fejlesztését, kiaknázzuk a rugalmas automatizálás kínálta lehetőségeket, és feltárjuk az 5G és az Ipar 4.0 kombinálásában rejlő üzleti lehetőségeket.”    

A két partner már az intelligens gyártási technológiák gyorsított bevezetésén dolgozik, aminek keretében az Ericsson intelligens automatizálási rendszert telepít az észtországi Tallinnban lévő gyártólétesítményeiben.  Ehhez a projekthez az ABB teljesen automatizált flexibilis robotcella-megoldást szállított, amely 5G rádiórendszereket szerel össze az Ericsson számára.

A 2019. évi Hannover Messén az ABB és az Ericsson a legújabb és a leginnovatívabb technológiákat mutatta be. Azt kívánták szemléltetni, hogy a legújabb flexibilis robotokkal, a vezeték nélküli technológiákkal, az 5G-vel, az ipari internettel és a hajtásvezérlési technológiákkal miként segítik elő a “jövő gyára” kiépítését.

The post Vezeték nélküli automatizálással a rugalmasabb működésért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>