Gépipar – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 10 May 2024 06:12:49 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/hannover-messe-bosch-fenntarthato/ Mon, 06 May 2024 06:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29527 Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti […]

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat.

A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója a gazdasági kihívások ellenére 2023-ban is megtartotta korábbi pozícióját. A Bosch árbevétele az ipari technika üzleti szektorban 6,8 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 10,2 százalékkal – 7,4 milliárd euróra emelkedett. A növekedés fő mozgatórugóit a HydraForce és az Elmo Motion Control cégek felvásárlásai jelentették.

A Hannover Messe 2024 kiállításon a Bosch az automatizálás, a digitalizáció és a hidrogén területén mutatott be technológiai megoldásokat.

„A mesterséges intelligencia és a digitalizáció korai alkalmazójaként az ipari technika szektor szinte egyetlen más ágazathoz sem hasonlítható”

– mondta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának ipari technika üzletágért, valamint digitalizációért felelős tagja.

„A szoftverek és a hálózatba kapcsoltság segítik, hogy a termelés hatékonyabb, jobb minőségű és fenntarthatóbb legyen. Az életszínvonalunk és jólétünk csak az erős ipari szektornak köszönhetően maradhat fenntartható.”

Generatív mesterséges intelligencia: fejleszti a folyamatokat és a minőséget

A gyártásban a Bosch a generatív mesterséges intelligenciát a termelésirányítás, a felügyelet és az ellenőrzés további fejlesztésére használja. A Bosch két németországi üzemében a vállalat olyan projekteket indított el, amelyek során a generatív MI szintetikus képeket hoz létre az optikai ellenőrzésre vonatkozó MI-megoldások kifejlesztéséhez és skálázásához, valamint a meglévő MI-modellek optimalizálásához. A Bosch arra számít, hogy ez a jelenlegi hat-tizenkét hónapról néhány hétre csökkenti az MI-alkalmazások tervezéséhez, bevezetéséhez és felfuttatásához szükséges időt. A Bosch kutatói által kifejlesztett, szintetikus adatokat előállító szolgáltatást a sikeres kísérleti tesztelést követően a Bosch valamennyi telephelye számára elérhető lesz.

ctrlX AUTOMATION: automatizálási eszköztár

A Bosch Rexroth által a gyártásautomatizáláshoz kifejlesztett ctrlX AUTOMATION rendszer hardverből, szoftverből és alkalmazásokból áll. Ez egy nyílt platform, amely a komplett automatizálási megoldások összes elemét tartalmazza, és 30-50 százalékkal csökkenti a komponens- és tervezési költségeket. A platform partnerközössége, amelyet együttesen ctrlX World néven ismerünk, folyamatosan bővíti a megoldások körét nemcsak hardverekkel, hanem új alkalmazásokkal is, amelyhez eddig 100 partner járult hozzá megoldásaival. A ctrlX AUTOMATION rendszer öt évvel ezelőtti indulása óta az ügyfelek száma mintegy ezerötszázra emelkedett. Az értékesítés ezen a területen 2023-ban 30 százalékkal nőtt.

Akkumulátorgyártás: komponensek az automatizált berendezésekhez

Legyen szó akár elektromobilitásról, fogyasztási cikkekről vagy az épületgépészetről, az energiatárolás iránti igény nagyobb, mint valaha. A Bosch Rexroth átfogó portfóliót kínál az akkumulátorgyártáshoz, amely a teljesen nyitott ctrlX AUTOMATION rendszeren kívül lineáris mozgatástechnikai, illesztési és anyagmozgatási technológiával rendelkező egyedi alkatrészeket, rendszermegoldásokat és alrendszereket is tartalmaz. A gyorsaság és a pontosság az akkumulátorgyártásban is fontos. A Bosch Rexroth olyan lineáris robotokat fejlesztett ki, amelyek gyorsan bevethetők az olyan alkalmazásokat illetően, mint a cellák és a csomagok kezelése, valamint az illesztéstechnika és az adagolás. Ezek a robotok optimalizálják a modulok és csomagok összeszerelésének és szétszerelésének folyamatait.

Akkumulátorok újrahasznosítása: automatizálási megoldás az akkumulátorok mélykisütéséhez

Egyre több elektromos autó közlekedik csendesen és alacsony károsanyag-kibocsátással az utakon. Akkumulátoraik ritka és értékes nyersanyagokat, például lítiumot és nikkelt tartalmaznak, amelyek visszanyerése gazdaságilag és ökológiailag is észszerű. A Bosch Rexroth használt járműakkumulátorok diagnosztizálására, kisütésére és szétszerelésére szolgáló moduláris megoldása lehetővé teszi ezeknek a lépéseknek az automatizálását, amelyekre még a nyersanyagok visszanyerésének tényleges folyamatát megelőzően kerül sor. Ez lehetővé teszi az akkumulátorok ipari méretű újrahasznosítását, és a rugalmas skálázás lehetőségét kínálja.

Hidrogéntöltő állomások: meghajtási megoldások a hidrogén sűrítéséhez

A hidrogéntöltő állomások jelentős szerepet játszanak a mobilitási ágazat szén-dioxid-mentesítésében. A következő hat évben világszerte várhatóan több ezer hidrogéntöltő állomást helyeznek üzembe. A Bosch Rexroth partnereivel együtt skálázható megoldásokat fejlesztett ki a hidrogén sűrítésére szolgáló szervohidraulikus kompresszorhajtásokhoz a 10 és 280 kilowatt közötti teljesítménytartományban. Ahhoz, hogy a járműveket gyorsan és egyszerűen hidrogén üzemanyaggal lehessen feltölteni, a gázt akár 900 bar nyomásra kell sűríteni. A Bosch Rexroth a hidrogéntöltő állomások kereskedelmi célú üzemeltetéséhez egy új, elektrohidraulikusan hajtott kriogén szivattyút fejlesztett ki a FirstElement Fuel céggel, az Amerikai Egyesült Államok egyik vezető vállalatával együttműködésben.

Ez a kriogénszivattyú a folyékony hidrogént közvetlenül 875 barra sűríti. A cél az, hogy a nehéz-teherautókat 100 kilogramm hidrogénnel kevesebb mint tíz perc alatt feltöltsék. A közvetlen feltöltés eredményeként így már nincs szükség a töltőállomásokon köztes tárolótartályokra. Az első ilyen töltőállomások felszerelése 2025-től kezdődően várható. A Bosch Rexroth a Maximator Hydrogen vállalattal együttműködve olyan skálázható, kis karbantartásigényű, jelenleg akár 250 kilowatt teljesítményű meghajtóegységeket fejlesztett ki, amelyek a töltőállomások üzemeltetőinek megfizethető megoldást kínálnak. Az új, konténeralapú kompresszorok potenciálisan a felére csökkenthetik a teljes üzemeltetési költséget a kereskedelmi forgalomban kapható alternatívákhoz képest. A svájci Coop-csoport már használ hidrogénnel üzemelő teherautókat az áruszállításhoz. Ezek öt olyan töltőállomáson tankolnak, amelyeket a Maximator és a Bosch Rexroth technológiájával szerelték fel.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/05/agv-hms-vezetek-nelkuli-evolucio/ Sun, 05 May 2024 06:00:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29509 Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre. Fő a biztonság. 2027 januárjától minden AGV-nek meg kell felelnie az EU a gépekről szóló, a irányelvre alapuló 2023/1230 rendeletének. Amikor a Mercedes-Benz bővíteni akarta AGV-flottáját, a HMS-t […]

The post AGV-k: a vezeték nélküli evolúció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.

Fő a biztonság. 2027 januárjától minden AGV-nek meg kell felelnie az EU a gépekről szóló, a irányelvre alapuló 2023/1230 rendeletének.

Amikor a Mercedes-Benz bővíteni akarta AGV-flottáját, a HMS-t keresték meg, amely biztosította a vezeték nélküli technológiában szerzett szakértelmet, termékeket és gyakorlati támogatást annak érdekében, hogy az AGV-k hatékonyan és biztonságosan mozogjanak a gyárban.

Mercedes-Benz

A világszerte elismert Mercedes-Benz autógyártó innovatív technológiájáról, kidolgozottságáról és luxus dizájnjáról híres. A legmodernebb ludwigsfeldei autógyárukban több mint 70 AGV szállítja az autóalkatrészeket az összeszerelősorra. Ezek az AGV-k a nehéz motoroktól a kisebb elektronikai alkatrészekig mindent szállítanak 300 és 800 méter közötti távolságban. Minden AGV-t Siemens vagy Schneider Electric beépített programozható logikai vezérlővel (PLC) szereltek fel, ami hatékony és biztonságos navigációt biztosít.

A jó kommunikáció kulcsfontosságú

Az AGV-k hatékony irányítása a járművek és a gyár vezérlőrendszere közötti jó kommunikáción alapul. Ez a kommunikáció lehetővé teszi a gyár számára, hogy nyomon kövesse az AGV-k hollétét, rakományát és valós idejű állapotát.

A Mercedes-Benz korábbi AGV-rendszere Bluetooth technológiát, valamint a HMS Anybus Wireless Bolt és Anybus Bridge termékeit használta. Javítani akarták azonban a rendszer hatékonyságát, és meg akartak felelni az EU 2027 januárjában hatályba lépő, a gépekről szóló 2023/1230 rendeletének.

„Bár a Bluetooth jól működött, szeretnénk továbbfejleszteni az AGV rendszerünket – magyarázta Maximilian Lichan. – Nagyobb átviteli sebességre, gyorsabb kommunikációra és alacsonyabb késleltetésre volt szükségünk. A hamarosan kötelező érvényűvé váló uniós biztonsági előírásoknak is meg kell felelnünk. Ugyanilyen fontos, hogy ugyanattól a cégtől szeretnénk kérni a berendezéseket és a szakértőket és azt akarjuk, hogy jöjjenek a helyszínre, telepítsék a berendezést, és ellenőrizzék, hogy minden rendben működik-e”.

Ideje megnézni, hogyan segített a HMS az igényeknek megfelelő vezeték nélküli rendszer bevezetésében.

A HMS a vezeték nélküli technológiában jártas szakértői előkészítik az utat

A Mercedes-Benz kulcsfontosságú információkat, például alaprajzokat adott át a HMS a vezeték nélküli technológiában jártas szakértőinek. Ezen információk felhasználásával a HMS először prediktív felmérést végzett, hogy meghatározza a szükséges hozzáférési pontok optimális elhelyezését és számát. A HMS ezután a gyárat is felkereste, hogy ellenőrizze a felmérés pontosságát és elvégezze a szükséges módosításokat.

A HMS a vezeték nélküli technológiában jártas szakértői a helyszínen voltak annak biztosítására, hogy a telepítés a tervek szerint működjön a későbbiekben.

A Mercedes-Benz a frissített helyszíni felmérés adatait használta a szükséges tápellátási pontok és hálózati kábelek telepítéséhez. Miután a szükséges infrastruktúra létrejött, a HMS visszatért az Anybus Wireless termékek telepítéséhez és 2/4 konfigurálásához, majd ellenőrizte, hogy a telepítés a terveknek megfelelően működik-e.

Anybus vezeték nélküli termékek

A vezeték nélküli infrastruktúra Anybus hozzáférési pontokat használ, amiket Anybus PoE L2 Managed Switch-ek táplálnak, és minden AGV-re Anybus Wireless Bolt II-t szereltek. Az Anybus Wireless Bolt-ok kezelik a kommunikációt az AGV-k és a forgalomirányító rendszer között, és csatlakoznak a gyár plafonján található 12 különböző hozzáférési ponthoz. Amikor egy AGV kilép az egyik hozzáférési pont hatósugarából, azonnal átvált a következőre, megszakítás nélküli kommunikációt biztosítva.

A hozzáférési pontokat stratégiailag a gyár körül helyezték el, hogy zökkenőmentes kapcsolatot biztosítsanak

A projekt sikere szempontjából kritikus szempont volt az 5 GHz-es frekvenciasáv használata, míg a Bolt II az elődjéhez való hasonlósága a telepítést egyszerűsítette le.

„Az 5 GHz-es frekvenciasávot akartuk használni, ahol négy dedikált csatornánk van, amelyek nem zavarják a meglévő rendszereinket – fűzte hozzá Maximilian. – Megkönnyítette a munkát, hogy a Bolt II ugyanabba a lyukba illeszthető, mint az eredeti Bolt.”

Az eredmények

A HMS és Anybus Wireless termékek révén a Mercedes-Benz sikeresen elérte célját hatékony és biztonságos árumozgást hozott létre a gyáron belül. Maximilian boldogan foglalta össze az eredményeket:

„Minden úgy működött, ahogy előzetesen reméltük. A kapcsolat nagyon stabil, ma már képesek vagyunk megfelelni a gépekre vonatkozó biztonsági előírásoknak. A nagyobb sávszélesség az AGV-k távoli kezelését és konfigurálását is támogatása lehetővé tette, ami bár nem kulcsfontosságú cél, de egy kellemes bónusz.”

Végezetül: mit tanácsolunk a vezeték nélküli technológia használatán gondolkodó felhasználóknak?

„Számunkra kulcsfontosságú volt, hogy a HMS készen állt a vezeték nélküli infrastruktúra tervezésére és telepítésére – tette hozzá mosolyogva Maximilian. – Ez fontos volt számunkra. Azt akartuk, hogy a szakértők a helyszínen biztosítsák, hogy minden gördülékenyen menjen. Nem mi vagyunk jártasak a vezeték nélküli technológiában, hanem a HMS. Autókat gyártunk, de ezt valószínűleg mindenki tudja rólunk.”

További információ: www.anybus.com és www.mercedes-benz.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post AGV-k: a vezeték nélküli evolúció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Speciális kenőanyagok: A hatékony megoldás az energiahatékonyság növelésére az iparban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/05/kenoanyagok-kluber-specialis-hatekonysag/ Sun, 05 May 2024 05:30:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29473 Egy olyan időszakban, amikor a fenntarthatóság és az energiahatékonyság kerül előtérbe, az innovatív megoldások keresése egyre fontosabbá válik. Az ipar, amely gyakran energiaigényes gépekre és folyamatokra támaszkodik, valódi kihívással néz szembe. Egy kevéssé ismert, de hatékony módja az energiafogyasztás csökkentésének és az erőforrások megtakarításának: Speciális kenőanyagok. A Klüber Lubrication, a speciális kenőanyagok úttörője, évtizedek óta […]

The post Speciális kenőanyagok: A hatékony megoldás az energiahatékonyság növelésére az iparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy olyan időszakban, amikor a fenntarthatóság és az energiahatékonyság kerül előtérbe, az innovatív megoldások keresése egyre fontosabbá válik.

Az ipar, amely gyakran energiaigényes gépekre és folyamatokra támaszkodik, valódi kihívással néz szembe. Egy kevéssé ismert, de hatékony módja az energiafogyasztás csökkentésének és az erőforrások megtakarításának: Speciális kenőanyagok.

A Klüber Lubrication, a speciális kenőanyagok úttörője, évtizedek óta azon dolgozik, hogy optimalizálja saját környezeti lábnyomát, miközben segít ügyfeleinek fenntarthatóbbá válni. Ez nem csak a fenntarthatóbb termékportfóliót jelenti. A kenőanyag-szakértő átfogó tanácsadással és szolgáltatásokkal mutatja meg, hogy valójában milyen mennyiségű kenőanyagra van szükség, mennyi ideig használhatók a kenőanyagok, és milyen megtakarításokat érhetnek el a felhasználók a speciális kenőanyagok használatával. Olyan megtakarításokat, amelyek nemcsak a költségeket és a munkaerőt csökkentik, hanem az erőforrásokat is kímélik. 2007 óta például az energiahatékonysági projektek (KlüberEnergy) révén lenyűgöző 4%-os energiamegtakarítást értek el az ügyfelekkel.

A KlüberEnergy segítségével a Klüber Lubrication átfogó megoldást kínál az energiahatékonyság növelésére.

A pontosan az alkalmazáshoz igazított, intelligensen kiválasztott kenőanyagokkal a vállalatok nemcsak energiamegtakarítást érhetnek el, hanem a közvetlen és közvetett CO2-lábnyomot is csökkenthetik – viszonylag alacsony költséggel.

A kenőanyagok és azok mérése révén javuló energiahatékonyság bizonyítékait a Klüber Lubrication szakértői kísérik. Fontos, hogy a termelési körülmények előtte/utána ne változzanak. Annak érdekében, hogy megbízható eredményt tudjon nyújtani ügyfeleinek, a Klüber Lubrication a KlüberEnergy eljárást az olyan nemzetközi szabványoknak teljes mértékben megfelelve fejlesztette ki, mint az IPMVP és az ISO 50015, és a TÜV Süd által tanúsított.

A speciális kenőanyagok előnyei azonban messze túlmutatnak az energiamegtakarításon. Lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy meghosszabbítsák az újrakenési időközöket, így nem csak az éves hulladék mennyisége, hanem az évente szükséges kenőanyag mennyisége is csökken. Ezáltal nyersanyagokat és a gyártás során keletkező CO2 mennyiségét is megtakarítják. Ezenkívül a kenőanyagok gyakran lényegesen jobb megtérülési eredményeket érnek el, mint a költséges szerkezeti átalakítások és felújítások.

Miért érdemes a Klüber Lubricationnel dolgozni?

A vállalat nem csak a speciális kenőanyagok évtizedek óta bevált, átfogó termékportfólióját kínálja, hanem egy bevált energiamérési módszert is, amelyet különböző iparágakból származó felhasználási esetek támasztanak alá. A szakemberekből álló csapat szorosan együttműködik az ügyfelekkel a megtakarítások és a megtérülési idő előzetes becslése érdekében, és professzionális projektfolyamatot biztosít, az alkalmazott lépések és módszerek teljes átláthatóságával.

Egy olyan időszakban, amikor a vállalatokra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy javítsák energiahatékonyságukat és járuljanak hozzá az éghajlatvédelemhez, a speciális kenőanyagok gyakran figyelmen kívül hagyott, de rendkívül hatékony eszközt jelentenek e cél eléréséhez. A Klüber Lubrication elkötelezett amellett, hogy segítse a vállalatokat abban, hogy együtt építsenek egy fenntarthatóbb jövőt. Együtt a kenésen túl.

2023 márciusában a Klüber Lubrication már a 3. alkalommal kapta meg az EcoVadis Gold Awardot, ami a fenntarthatóság egyik vezető vállalatává teszi.

https://www.klueber.com/hu/hu/termekek-es-szolgaltatasok/szolgaltatasok/klueberenergy/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Speciális kenőanyagok: A hatékony megoldás az energiahatékonyság növelésére az iparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új név INNOMOTICS! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/05/innomotics-uj-nev-valtozas/ Sun, 05 May 2024 05:30:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29501 Villamos motorok – Új név, mégis 150 éves tapasztalat a kis és középfeszültségű motorok európai gyártói piacán! A Siemens AG 2023-ban úgy döntött, hogy átszervezi a kínálati termék portfólióját és ez mára meg is valósult.  A villamos motorokat ezentúl az INNOMOTICS GmbH fogja kínálni, mely a Siemens tulajdonában álló önálló cég. A Siemens portfóliójának hangsúlyeltolódása […]

The post Új név INNOMOTICS! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Villamos motorok – Új név, mégis 150 éves tapasztalat a kis és középfeszültségű motorok európai gyártói piacán!

A Siemens AG 2023-ban úgy döntött, hogy átszervezi a kínálati termék portfólióját és ez mára meg is valósult.  A villamos motorokat ezentúl az INNOMOTICS GmbH fogja kínálni, mely a Siemens tulajdonában álló önálló cég.

A Siemens portfóliójának hangsúlyeltolódása új lehetőségeket kínál az INNOMOTICS számára a motorok és nagy meghajtások jól megalapozott piacán. A Siemens az automatizálásra, a digitalizációra és a szoftverekre összpontosít, és teljesen integrált automatizálást „Xcelerátor”-t vezet be. A hagyományos a kis és középfeszültségű Siemens motorok és a nagy hajtások területén erős piaci pozíciókkal rendelkezik. Az INNOMOTICS jogi személyként különvált, hogy a motorok és a nagy hajtások üzletágára összpontosíthasson!

Az INNOMOTICS piacvezető szerepet kíván betölteni a villamos motor üzletágban, 3 mrd euró éves árbevétellel, 15 000 alkalmazottal, 150 éves gyártói tapasztalatával és 16 gyárral.

Mire fókuszál az INNOMOTICS?

  • Az INNOMOTICS három üzletágra fókuszál a motorok, hajtások, megoldások, klasszikus és digitális szolgáltatások széles portfólióját kínálja a fenntartható mozgatás érdekében:
  • LV Kisfeszültségű villamos motorok aszinkron, reluktancia és állandó mágneses technológiával. A legmagasabb minőség és hatékonyság kínálata.
  • HV Középfeszültségű motorok ipari alkalmazásokra, melyeket a kulcsfontosságú hajtásokban alkalmazhatják.
  • MV Középfeszültségű hajtások (frekvenciaváltók), fenntarthatóbb jövő érdekében a feldolgozóiparba és minden iparági szegmensbe, beleértve a hálózati alkalmazásokat is.

A termék kínálatot szolgáltatásainkkal is segítjük

Az INNOMOTICS gyár és képviselete a Lammers Trióda Motor Kft kínálatával szeretné támogatni Vevőink korszerű villamosítási, automatizálási és digitalizálási megoldásait, a termelékenység, a hatékonyság és a fenntarthatóság terén.

Ügyfélszolgálatunk áll rendelkezésükre, amelyek iparágvezető szolgáltatásokat és digitalizációt nyújtanak, hogy biztosítsák ügyfeleink eszközeinek termelékenységét, rendelkezésre állását és megbízhatóságát.

Mit nyernek a Vevők az INNOMOTICS új céggel és a Lammers Trióda Motor Kft-vel?

Az ügyfelek a Siemens örökségéből profitálnak, amelyet az INNOMOTICS GmbH és a Lammers Trióda Motor Kft. által vezérelt új ambíciók egészítenek ki. Az INNOMOTICS azonos termékkínálatot, azonos minőséget, azonos gyárakból, azonos alkalmazottakkal, azonos értéket kínál, mint a Siemens.

Mit szeretnénk fejleszteni?

  • élesebben fókuszálni a piac kihívásaira,
  • szorosabb ügyfélkapcsolatokat teremteni,
  • gyorsabb üzleti végrehajtást nyújtani,
  • az ügyfélhez közelebbi megoldásokkal.

Az INNOMOTICS GmbH és a Lammers Trióda Motor Kft. megtesz mindent, hogy az átalakulás zökkenőmentesen történjék és a Vevők ténylegesen csak kedvezőbb feltételeket kapjanak.

triodamotor.hu

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új név INNOMOTICS! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
TaeguTec újdonságok a fúrási teljesítmény maximalizálása érdekében https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/05/taegutec-ujdonsag-furas-teljesitmeny/ Sun, 05 May 2024 05:00:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29491 3 újdonság is elérhető a TaeguTec kínálatában, melyek mindegyike a fúrási hatékonyság növelésével támogatja az ügyfeleket. A SOLID-3-DRILL tömör keményfém fúró főleg acélok és öntvények megmunkálására alkalmas, a DRILL-SFEED a cserélhető fúrófejével maximalizálja a termelékenységet, míg a MODU-R-DRILL modularitásával szélesíti a fúrási lehetőségeket. Új SOLID-3-DRILL a TaeguTec-nél A TaeguTec 3 élű tömör keményfém fúrójával kiváló megmunkálási eredmények […]

The post TaeguTec újdonságok a fúrási teljesítmény maximalizálása érdekében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3 újdonság is elérhető a TaeguTec kínálatában, melyek mindegyike a fúrási hatékonyság növelésével támogatja az ügyfeleket.

A SOLID-3-DRILL tömör keményfém fúró főleg acélok és öntvények megmunkálására alkalmas, a DRILL-SFEED a cserélhető fúrófejével maximalizálja a termelékenységet, míg a MODU-R-DRILL modularitásával szélesíti a fúrási lehetőségeket.

Új SOLID-3-DRILL a TaeguTec-nél

TaeguTec 3 élű tömör keményfém fúrójával kiváló megmunkálási eredmények érhetők el, használatával akár 50%-os növekedés is lehetséges a termelékenységet illetően a forgácsoló üzemekben. A SOLID-3-DRILL szerszámkoncepció egyedi geometriával és kiváló élkialakítással rendelkezik. Minimális hőképződés jellemzi a megmunkálási folyamat során, valamint megerősített forgácsolóélének és a minimális forgácsoló erőknek köszönhetően a terhelés a lehető legoptimálisabb. Egyedi kialakításának köszönhetően a forgácsolási feladatok során nagy megmunkálási stabilitást érhetnek el vele a felhasználók. Elsősorban acél és öntöttvas megmunkálására alkalmas.

A 3 élű fúró forgácsolóél kialakítása

Jellemzők:

  • Szubmikronos PVD bevonatú TT5130 szerszámminőség
  • Újonnan kifejlesztett többrétegű bevonatszerkezet a kopásállóság és szívósság növelése érdekében
  • Kiváló fúrási pontosság
  • Alkalmas acél és öntöttvas megmunkálására
  • Elérhető fúróátmérő tartomány: 4,0-12,0 mm

A DRILLRUSH sorozat új eleme, a DRILL-SFEED

A DRILLRUSH termékcsalád új szerszáma, a DRILL-SFEED is bekerült a TaeguTec portfóliójába. A SOLID-3-DRILL-hez hasonlón ez a fúró is 3 forgácsoló éllel rendelkezik. Különlegessége, hogy a szerszámtestre egy továbbfejlesztett rögzítési megoldással rögzíthetik a felhasználók a különböző cserélhető fúrófejeket. A szerszámcsalád korábbi darabjainál már megszokhatták a felhasználók, hogy a legújabb bevonattal vannak ellátva a szerszámok, itt sincs ez másképp. Továbbá a bevonaton kívül még a megerősített forgácsolóélek is biztosítják a stabil fúrást, akár egészen nagy sebességű megmunkálás mellett is.

A DRILL-SFEED előnyei: 3 élű kialakítás, egyedi geometria, belső folyadékhűtés és cserélhető fúrófej

Jellemzők:

  • A 3 élű geometria több mint 50%-kal javítja a termelékenységet
  • A legmagasabb megmunkálási stabilitás egyedülálló élgeometriájának köszönhetően
  • A legújabb bevonatminőség, amely növeli a szerszámélettartamot
  • Gazdaságos szerszámozás: Egyszerűsített fúrófejcsere a leállások csökkentése érdekében
  • Acél és öntöttvas megmunkálásához alkalmas fúrófej
  • Elérhető fúróátmérő tartomány: 16,0 – 20,5 mm

A TWIN-RUSH család újdonsága, a MODU-R-DRILL

A TWIN-RUSH család következő eleme is megjelent a fúrószerszámok piacán, hiszen az új SFEED-TEC fejlesztésű MODU-R-DRILL segítségével változatos feladatok végezhetők el a furatkészítés során. A moduláris fejjel rendelkező szerszám kiváló választás 26 mm-es vagy annál nagyobb furatok megmunkálásához. Önközpontosító geometriájával és szimmetrikus fúrócsúcs kialakításával csökken a szerszámköltség, ezzel egyidejűleg pedig stabilabb munkavégzésre nyílik lehetőség. A MODU-R-DRILL segítségével változatos fúrási átmérők és mélységek biztos megmunkálása adott, nagy előtolás mellett is képes a minőség megtartására.

A termék exkluzivitása az egyedi tervezésű TCD P-CO+ csúcskialakítás, amely önközpontosítása végett javítja a furat egyenességét is. További különlegessége a koncepciónak, hogy a külső/kerületi lapkák wiper élkialakítású SPGX-DW lapkák, melyek biztosítják a furat kiváló felületi minőségét.

A MODU-R-DRILL különlegessége az önközpontosító geometria.

Jellemzők:

  • Az egyedi forgácsolóél-kialakítás javítja az önközpontosítást és a furatok egyenességét
  • Kiváló felületi érdesség a kerületi wiper élkialakítású lapkáknak köszönhetően
  • Kiváló megmunkálási stabilitás
  • A moduláris fejcsere gazdaságosabbá teszi a furatmegmunkálást

Moduláris fejcsere utasítások

  1. Távolítsa el mindkét kerületi lapkát, majd távolítsa el a központi cserélhető fúrófejet. (A befogást fordított sorrendben végezze).
  2. A moduláris fej eltávolításához forgassa el a csavart az óramutató járásával ellentétes irányba.
  3. Helyezze a távtartót a moduláris fej alá.
  4. A moduláris fej rögzítő csavarját állítsa a távtartóval egy magasságba.
  5. A távtartót vegye le a moduláris fejről, majd a fejet szerelje vissza a fúrószárra.

Moduláris fej szétszerelése a központi cserefej sérülése esetén

Ha a moduláris fej rögzítő csavarjához nem lehet hozzáférni a központi cserefej sérülése miatt, akkor a moduláris fej kioldható a fúrószár hátuljáról is.

www.taegutec.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post TaeguTec újdonságok a fúrási teljesítmény maximalizálása érdekében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MAZAK újdonságok a MACH-TECH-en https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/04/mazak-mach-tech-ujdonsag-megmunkalas/ Sat, 04 May 2024 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29469 Technológia – A Mazak négy új gépet és számos technológiát mutat be a hazai legnagyobb gépipari kiállításon, a MACH-TECH-en. Sipőcz Zoltán, a cég Application Managere segít az áttekintésben. MM: Milyen gépek, technológiák lesznek kint a standjukon, mik lesznek az újdonságok? S.Z.: Mind a négy gépünk tartalmaz újdonságokat, amiket még hazai kiállításon nem mutattunk be. Az […]

The post MAZAK újdonságok a MACH-TECH-en appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Technológia – A Mazak négy új gépet és számos technológiát mutat be a hazai legnagyobb gépipari kiállításon, a MACH-TECH-en. Sipőcz Zoltán, a cég Application Managere segít az áttekintésben.

MM: Milyen gépek, technológiák lesznek kint a standjukon, mik lesznek az újdonságok?

S.Z.: Mind a négy gépünk tartalmaz újdonságokat, amiket még hazai kiállításon nem mutattunk be. Az új generációs lézer gépünk, az OPTIPLEX 3015 NEO először lesz látható Magyarországon 10 kW-os kivitelben. Ez a berendezés a Mazak NEO szériás gépeit képviseli, amit gyárunk a fenntarthatóság jegyében tervezett, ami kiemelkedő termelékenységet jelent energiahatékonyság mellett.

A lézervágó gépünkön a legújabb Smooth Lx, teljesen érintő kijelzős vezérlőnk lesz megtekinthető. Az Integrex INTEGREX i-250 H szintén új generációs megmunkálógép, ami multifunkciós gépcsaládunkat képviseli. Az INTEGREX típus a Mazak zászlóshajója és a kiállításon egy TA-35/270 típusú, gyári automatizálási megoldással fogjuk bemutatni. A gép Smooth Ai vezérlővel szerelt, ami támogatja a programozót a CNC program minél egyszerűbb és gyorsabb elkészítésében.

A H szériás INTEGREX gépeinket az automatizálás jegyében tervezte újra a Mazak, biztosítva a könnyű hozzáférést a munkatérhez. Ezen a gépen szeretnénk demonstrálni, hogy multifunkciós gépeinkkel hogy tehetik ügyfeleink termelékenyebbé a gyártásukat a többféle gyártási technológia egy gépen belül történő ötvözése révén.

A harmadik gépünk a 2023-as EMO kiállításon bemutatott VCE-600 vertikális megmunkálóközpont, ahol a gépünk a piaci igényekhez igazítva elődjéhez képes megnövelt Y tengely mozgással és kiváló ár/érték aránnyal rendelkezik. Ezen a gépen tudják látogatóink megnézni a legújabb Smooth Ez vezérlőnket.

A negyedik gépünkön mutatjuk be a legnagyobb újdonságunkat. A Mazak új megmunkálási megoldása, az FSW-460V alkalmas a gyorsan növekvő iparágak számára, ilyen például az elektromos járművek akkumulátorgyártása. Ez egy hibrid gép, amelyet elsősorban automatizált dörzs hegesztésre terveztek, miközben megőrzi a fémforgácsolási képességeit is.

A kiállításon minden gépünkön élő bemutatókat tervezünk, igyekszünk valamennyi gépnél kiemelni a rá vonatkozó sajátosságokat és természetesen törekszünk a minél látványosabb technológiák alkalmazására. Többféle anyag minőséggel fogunk dolgozni, kiemelve a gépeink sokszínűségét.

Fedezze fel a Mazak újdonságait a MACH-TECH-en!
május 7-10. HUNGEXPO A pavilon, stand 207A
Regisztráció az ingyenes belépőért: https://discover.mazakeu.com/hu/mach_tech/

MM: A kiállított gépeiket kiknek ajánlják (kkv-k vagy multik) illetve milyen iparágak számára?

S.Z.: A Mazak vevői döntő többségben KKV-k azonban a multinacionális cégek is előszeretettel választják a megoldásainkat köszönhetően a gyári automatizálási megoldásainknak és a széles termékpalettának. Iparágak tekintetében a Mazak mindenhol jelen van. Sok gépünk dolgozik: az autóipar, vasút, gépgyártás alkatrészeinek megmunkálásában ugyanúgy, ahogy az orvosi műszerek gyártásában és a repülőgép iparban.

MM: Bővebbet tudna mondani az AI-vezérelt megoldásaikról?

S.Z.: Az új generációs Smooth Ai Mazatrol vezérlőnkben gyárunk integrálta azt a több mint 40 évnyi tapasztalatot, amit az első Mazatrol CNC 1981-es megjelenése óta összegyűjtött. Az Ai funkciók nemcsak a felhasználót segítik a programozásban, a Solid Mazatrol automatikus MAZATROL alkatrész programozást tesz lehetővé, de lehetőséget teremtenek a külső környezeti változásokra történő gyors reakcióra is az Ai Thermal Shield technológia segítségével. A SMOOTH Ai Spindle: Ai technológia felhasználásával optimalizálja a forgácsolási beállításokat, felügyelve az orsó vibrációt és adaptívan hozzáigazítva a vágási technológiát. Ezen kívül az új SMOOTH CAM Ai, a MAZATROL CAM szoftver teljes körű támogatást nyújt a vezérlő mesterséges intelligenciát alkalmazó funkcióinak.

További részletekért keresse értékesítő kollégáinkat a sales@mazak.hu e-mail címen.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post MAZAK újdonságok a MACH-TECH-en appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/04/hilma-uc-ash-roemheld-saturendszerek/ Sat, 04 May 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29462 Az egyedi alkatrészgyártástól az automatizált gyártástechnológiáig. Kifogástalan Befogástechnika Az alkatrészgyártásban tevékenykedő vállalatokat két fő csoportra oszthatjuk, akik egyedi gyártásban kis- és középszériás munkadarabokat gyártanak és a nagyobb multinacionális cégeket, akik több tízezer vagy akár milliós darabszámot állítanak elő éves szinten. A munkadarabmegfogás területén mind két szegmensnek mások az elvárásai a munkadarabmegfogó szorítóelemekkel szemben. A HILMA, […]

The post HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az egyedi alkatrészgyártástól az automatizált gyártástechnológiáig.

Kifogástalan Befogástechnika

Az alkatrészgyártásban tevékenykedő vállalatokat két fő csoportra oszthatjuk, akik egyedi gyártásban kis- és középszériás munkadarabokat gyártanak és a nagyobb multinacionális cégeket, akik több tízezer vagy akár milliós darabszámot állítanak elő éves szinten. A munkadarabmegfogás területén mind két szegmensnek mások az elvárásai a munkadarabmegfogó szorítóelemekkel szemben. A HILMA, mint mára már a gépi satuk és saturendszerek területén neves márka a ROEMHELD cégcsoporthoz tartozik. A HILMA satuk palettáján mindegyik szegmens megtalálja a megfelelő satut, a kézi működtetéstől, a hidraulikus vagy elektromos kivitelen át, fix pofás, központosító vagy úszó szorítási mechanizmussal.

A HILMA satuk további előnye, hogy nem csak, mint egy termékben gondolkodhatunk, hanem komplett megfogási rendszerben. Mindegyik satu típushoz elérhetőek olyan kiegészítő elemek, amelyekkel a munkadarabmegfogás komplexé válik és a gyári szorítópofákkal, alaplapokkal, ütközőkkel, nullpontrendszerekkel összeállíthatjuk a munkadarabhoz illeszthető legjobb szorítási koncepciónkat.

A ROEMHELD cégcsoport a mai kor gyártástechnológiai elvárásaira reagálva fejlesztette ki a HILMA.UC és a HILMA.ASH saturendszereit, amelyek a maguk szegmensében olyan technológiai újdonságokkal rendelkeznek, amelyek szükségesek a produktív alkatrész gyártáshoz.

HILMA.UC gépsatuval maximális rugalmasság az egyedi alkatrészgyártásban

Videó online, print QR kód_Termékbemutató videó:

Az egyedi alkatrészgyártásban egyik legfontosabb szempont a munkadarabmegfogó rendszerekkel szemben, hogy könnyen átszerelhető legyen a következő vagy már egy korábbi munkadarabhoz. A minél kevesebb befogórendszer kevesebb beruházási költséggel jár és a tárolás is egyszerűsödik. A HILMA.UC egy gyorsan átszerelhető univerzális saturendszer, amely néhány lépésben illeszthető a különböző munkadarab geometriához. Dupla orsós kivitele precíz központos befogást és erős, lehúzó jellegű szorítást biztosít. A dupla orsó biztosítja, hogy a satu ne nyíljon szét, a max. 52 kN-os szorítóerő konstans maradhasson. 3, 4 vagy 5-tengelyes megmunkáló központokhoz ideális és a szerszámutakat sem korlátozza a geometriája.

A HILMA.UC 125 mm pofaszélességgel rendelkező univerzális szorítórendszer szinte korlátlan számú rögzítési feladatra alkalmas. Hagyományos satuként alkalmazva 0 – 200 mm között van a befogási tartománya, de kisebb átszereléssel a maximális megfogási tartomány 600 mm-ig növelhető. A kis és nagy munkadarabok egyaránt, nagy szabadságfokkal rögzíthetők és megmunkálhatók. Még ha a gyártási követelmények változnak is, nincs szükség új befogóeszközökbe való beruházásra.

Az egész HILMA.UC saturendszer úgy lett megtervezve, hogy minden eleme mindenhez illeszkedjen, nem kell utólagos átalakítás, minden menet, minden furat és illesztés elő van már készítve. A különböző szorítópofák közül mindig megtaláljuk a munkadarabhoz megfelelőt, legyen szó már megmunkált vagy nyers szorítási felületről, négyzet, kör vagy alaktalan geometriáról, cserélhető keményfémbetétes változatról. Gyári magasító lapok is elérhetőek és a STARK gyári nullpontrendszerébe is integrálhatjuk a HILMA.UC rendszerét, amely villámgyors készülékcserét garantál <0,01 ismétlési pontosság mellett.

Moduláris és rugalmas kialakítás HILMA.UC-vel:

  • központosító kivitel (± 0,01 mm) és 125 mm-es pofaszélességgel,
  • mechanikus működtetés és 52 kN maximális szorítóerő,
  • befogási tartomány: 0 – 600 mm (négyzetes és kör geometria egyaránt),
  • sokoldalú kiegészítők: szorítópofák, ütközők, magasító alaplapok,
  • kombináció STARK nullpontrendszerrel alapfelszereltségként.

HILMA.ASH a „fullautomatizált” saturendszer

Az automatizált gyártás napjainkban egyre inkább központi szerepet játszik a modern ipari folyamatokban. A technológiai forradalom hozzájárul a termelés hatékonyságának, minőségének és monitorozásának növeléséhez. Az automatizált gyártási rendszerek különböző szerszámgépek, robotok, megfogó egységek, satuk és szenzorok kombinációjából állnak, amelyek egységesen működnek együtt a gyártási folyamatok optimalizálása érdekében. Ennek eredményeként csökkentik a humán erőforrásoktól való függést, minimalizálják a hibalehetőségeket és növelik a termelés sebességét. Az automatizált gyártás nem csupán a termelési folyamatok hatékonyságát növeli, hanem lehetővé teszi a gyorsabb válaszreakciót a piaci változásokra és a fogyasztói igényekre. A ROEMHELD cégcsoport HILMA.ASH automatizált satu rendszerei minden műszaki elvárásban eleget tesznek egy teljesen automatizált gyártósor munkadarab megfogó készülékeként.

Videó online, print QR kód_Termékbemutató videó:

A HILMA.ASH 125 hidraulikus kettős működésű, hosszú löketű satu elegendő rugalmasságot biztosít a munkadarabok teljesen automatizált gyártásához. A nagy 80 mm-es lökethossz ideálissá teszi a különféle méretű alkatrészcsaládok egy szorítórendszerben történő rögzítését. A munkadarab specifikus befogóeszközök minimálisra csökkennek, ami további előnyt jelent: a gép működési idejét nem korlátozza a befogóeszközök és paletták száma, ezért megnő. Az opcionális útmérő rendszer lehetővé teszi a beállítási folyamatok automatizálását is. A kézi beavatkozások és ezáltal a működési hibák kiküszöbölhetők. Még kis darabszámok automatizált gyártása is gazdaságosan lehetséges.

Automatizált szorítópofa csere is lehetséges. Ez azt jelenti, hogy a nyers alkatrészek és félkész termékek könnyen befoghatóak és különböző szorítóerőkkel megmunkálhatóak kézi beavatkozás nélkül. Egy kezelőrendszerrel (például robottal) együttműködve a HILMA.ASH számos hagyományos szorítórendszert helyettesít, amelyek gyakran csak néhány milliméteres lökettel rendelkeznek, és ezért csekély rugalmasságot kínálnak.

A HILMA.ASH satu előnyei:

  • gazdaságos: megnövelt gépfutási idő, rövid beállítási idők,
  • kompakt: optimális hozzáférhetőség,
  • rugalmas: nagy lökettartomány 80 mm,
  • programozható: programozható útmérő rendszer.

Az alkatrészcsaládok a HILMA.ASH hidraulikus satuval lényegesen olcsóbban állíthatók elő, mint a szabványos satukkal vagy palettarendszerekkel, köszönhetően a rövidebb beállítási időnek, valamint az alacsonyabb személyi és rendszerköltségeknek.

További információ:

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a HAINBUCH hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy pontosságú RVM satu 5 tengelyes megmunkáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/rvm-satu-tengelyes-megmunkalas-rohm/ Fri, 03 May 2024 12:32:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29446 Marástechnika – Többféleképpen illeszthető a gépasztalra és változatos a munkadarab befogási lehetőségekben, különösen gyors és precíz rögzítést garantál, könnyen kezelhető és minden oldalról ideálisan hozzáférhető: bemutatjuk a Röhm új RVM 5-tengelyes satuját. A kézi, mechanikusan működtetett, szorítóerő fokozó nélküli munkadarab befogó egy fixen rögzített és egy mozgatható pofával rendelkezik, így sokféle munkadarab öttengelyes megmunkálására alkalmas […]

The post Nagy pontosságú RVM satu 5 tengelyes megmunkáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Marástechnika – Többféleképpen illeszthető a gépasztalra és változatos a munkadarab befogási lehetőségekben, különösen gyors és precíz rögzítést garantál, könnyen kezelhető és minden oldalról ideálisan hozzáférhető: bemutatjuk a Röhm új RVM 5-tengelyes satuját.

A kézi, mechanikusan működtetett, szorítóerő fokozó nélküli munkadarab befogó egy fixen rögzített és egy mozgatható pofával rendelkezik, így sokféle munkadarab öttengelyes megmunkálására alkalmas egy befogásban.

“Az RVM-mel igazán megüthetjük a főnyereményt, mert nemcsak felgyorsítja a marógép folyamatait, hanem növeli a megmunkálási pontosságot is”

– mondja Gerhard Glanz, a Röhm GmbH vezérigazgatója.

Szoros kapcsolat a gép és a munkadarab között

Az új munkadarab befogó egyszerűen és könnyedén rögzíthető a gépasztalhoz, például rögzítőcsavarok segítségével közvetlenül a satutesten keresztül. Az illesztés horonykövek segítségével történik, emellett természetesen lehetőség van leszorító körmök használatára is. A csatlakoztatás még egyszerűbb az “EasyLock” nullpont rögzítő rendszerrel (Ø25/M12). A munkadarab befogása különösen gyors az RVM satun. A szorítópofák cseréje az integrált gyorscserélő rendszernek köszönhetően, vagy a pofák 180 fokos elforgatása néhány másodperc alatt végrehajtható.

„Az RVM fejlesztésekor ügyeltünk arra, hogy a teljes magasságot úgy alakítsuk ki, hogy az 5 tengelyes satu a lehető legtöbb különböző méretű gépen használható legyen. Úgy gondolom, nekünk ez sikerült, és ezért az RVM valóban a befogástechnika csúcsa, minden munkadarabbal és minden geometriával megbirkózik”

– mondja Jörg Bauriedl, a Röhm satukért felelős termékmenedzsere.

Csökkentett ütközési zónák a nagyobb pontosságért

Az RVM fejlesztésénél a Röhm következetesen a forgácsolószerszámra optimalizált kialakítást tartotta szem előtt, így rövidebb marószerszámok is használhatók, ezáltal csökkentve a rezgéseket.

“Ez pozitív hatással van a felületminőségre, a megmunkálási pontosságára, valamint a szerszám élettartamára”

– mondja Jörg Bauriedl. A nyitott kialakítás másik előnye, hogy a forgács optimálisan tud lefolyni és a szorítószerkezet könnyen tisztítható.

Egy befogás minden esetre

A megmunkálás során az RVM véget vet a hibaforrásoknak, mert a munkadarab befogást a jó körüljárhatóság miatt az RVM satunál csak egyszer kell végrehajtani. A munkadarab a megmunkálási folyamat elejétől a végéig stabil és nem kell átfogni. Ezt támogatja továbbá a pofánkénti 40 kN szorítóerő, ami kellően magas ahhoz, hogy stabil megfogást biztosítson. “Ez lehetővé teszi számunkra, hogy a gép pontosságát csaknem 1:1 arányban vigyük át a munkadarabra. Ami kicsi és nagy munkadarabokra egyaránt érvényes” – magyarázza Bauriedl úr.

Könnyű kezelhetőség a minimális beállítási időkért

Kezelését tekintve az RVM pont olyan, mint amilyennek lennie kell: egyszerű! A központi szorító egység néhány lépésben eltávolítható, áthelyezhető és visszahelyezhető az alaptestre. Viszlát hosszas beállítási idő! Mindez a rögzített pofán lévő központi szorítócsavarnak és az alaptesten található méretskálának köszönhető.

A Röhm a tartozékok széles választékát kínálja az RVM-hez, mint például: lépcsős pofák, tömbpofák, munkadarabtartók, munkadarab-ütközők, valamint szabványos rögzítőanyagok, például leszorítóelemek, T-horony anyák a gépasztalhoz illetve rögzítőcsavarok a null-pontos rendszerhez.

Számos termék mellett az RVM satut is bemutatja a RÖHM Hungaria a MACH-TECH kiállításon, a G pavilon DUIHK Német-Magyar Kamara Közösségi standján (Hungexpo, május 7-10.)

www.roehm.biz


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy pontosságú RVM satu 5 tengelyes megmunkáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legújabb FANUC ROBODRILL megnövelt Y-tengellyel https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/robodrill-fanuc-megnovelt-tengely/ Fri, 03 May 2024 12:29:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29443 Nagyméretű alkatrészekhez – Az automatizálási specialista FANUC két Advanced Plus modellel bővíti a nagy teljesítményű CNC megmunkálóközpontok ROBODRILL α-DiB sorozatát. Többek között az elektromos járműgyártók is élvezhetik az új FANUC ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 előnyeit. A ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 500 mm-es Y-tengellyel rendelkezik, így az ügyfelek a ROBODRILL híres pontosságát és sebességét immár nagyobb […]

The post A legújabb FANUC ROBODRILL megnövelt Y-tengellyel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyméretű alkatrészekhez – Az automatizálási specialista FANUC két Advanced Plus modellel bővíti a nagy teljesítményű CNC megmunkálóközpontok ROBODRILL α-DiB sorozatát.

Többek között az elektromos járműgyártók is élvezhetik az új FANUC ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 előnyeit.

A ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 500 mm-es Y-tengellyel rendelkezik, így az ügyfelek a ROBODRILL híres pontosságát és sebességét immár nagyobb alkatrészeknél is alkalmazhatják. A FANUC a ROBODRILL α-D28MiB5ADV Plus gépet is piacra dobja, amely bár megtartja a standard 400 mm-es Y-tengelyt, számos, az ADV Plus Y500-zal közös fejlesztést tartalmaz, többek között egy nagyobb, 28 állomásos automatikus szerszámváltót (ATC).

Az új ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 500 mm-es Y-tengelyével számos nagyobb alkatrészt képes megmunkálni, amelyek az olyan iparágakban, mint az autóipar, különösen az elektromos járművek (EV) szegmensében elterjedtek. Az új gép a nagyobb méretű szerelvények befogadására szolgáló, 500 mm-re megnövelt asztalmélységgel kombinálva ideális az olyan alkatrészekhez, mint az EV akkumulátorházak és inverterházak. Fontos, hogy a nagyobb kapacitású ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 megtartja a sorozat többi modelljének meglévő kompakt helyigényét.

A verhetetlen sokoldalúságot kínáló legújabb modell a Z tengelyen gyorsabb gyorsjárati sebességet (akár 60 m/perc) és gyorsulást (2,2 G) is kínál, ami támogatja a fúrási és menetvágási műveletek ciklusidejének csökkentését. További előrelépés a 28 állomásos ATC (a standard 21 helyett), amely akár 46 kg összsúlyú szerszámot is elbír, és 0,7 másodperces gyors szerszámváltási sebességet biztosít (szerszámról szerszámra). A nagyobb szerszámkészlet azt jelenti, hogy a felhasználók a nagyobb munkadarabokat érintő megmunkálási feladatok szélesebb körét tudják lefedni, míg a gyors szerszámcserék elősegítik a termelékenység növekedését, ami létfontosságú mérőszám a nagy volumenű autóiparban. Egy másik figyelemre méltó tényező a nagyobb asztal, amely mostantól akár 400 kg-os terhelést is elbír.

A másik újonnan bemutatott modell, a FANUC ROBODRILL α-D28MiB5ADV Plus nem rendelkezik ugyan a meghosszabbított Y-tengellyel, de rendelkezik a 28 állomásos ATC-vel és a 400 kg-os maximális asztali terheléssel, valamint a FANUC legújabb 31i-B5 Plus vezérlésével a többtengelyes, nagy sebességű, nagy pontosságú megmunkáláshoz. Ami a csatlakoztathatóságot illeti, mindkét gép támogatja az összes főbb ipari kommunikációs protokollt, hogy az ügyfelek hozzáférhessenek a valós idejű termelésfelügyelet és adatelemzés számos előnyéhez.

Mindkét új modellhez rendelkezésre áll a FANUC összes szokásos opciója az orsósebesség (akár 24 000 fordulat/perc) és a tengelyek száma (3, 4 vagy 5) tekintetében; ez utóbbiak a nagy teljesítményű forgóasztalok és a forgótárcsás egységek jóvoltából. A FANUC emellett ipari robotok és kollaboratív robotok (kobotok) széles portfóliójával bármely ROBODRILL-beruházást tovább erősítheti, a robot és a gép közötti egyszerű, egykábeles csatlakozással.

Az idei MACH-TECH kiállításon a neves szakmai zsűri elismerésben részesítette a legújabb FANUC ROBODRILL megmunkálóközpontjának innovációit. A közepes méretű 28 tárhelyes gép egyik első európai példánya élőben is megtekinthető a FANUC 208A standján (Hungexpo, május 7-10.).

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A legújabb FANUC ROBODRILL megnövelt Y-tengellyel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/nagydij-ipar-napjai-palyazat/ Fri, 03 May 2024 12:27:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29440 A hagyományokhoz híven 2024-ben is NAGYDÍJ-jal jutalmazzuk a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat az IPAR NAPJAI, MACH-TECH és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokon. A versenyen eséllyel indult bármely, korszerű hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillett a kiállítás tematikájába. A pályázatokat ebben az évben is neves szakértők bírálták el, akik szaktudása és objektivitása […]

The post IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hagyományokhoz híven 2024-ben is NAGYDÍJ-jal jutalmazzuk a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt, legkiemelkedőbbnek tartott innovációkat az IPAR NAPJAI, MACH-TECH és AUTOMOTIVE HUNGARY kiállításokon.

A versenyen eséllyel indult bármely, korszerű hazai forgalmazású termék, eljárás, műszaki szolgáltatás, amely beleillett a kiállítás tematikájába. A pályázatokat ebben az évben is neves szakértők bírálták el, akik szaktudása és objektivitása biztosítja, hogy valóban a legjobb termékek kapják meg a díjakat.

NAGYDÍJ nyertesek:

  • FANUC Hungary Kft.: FIELD system Basic Package
  • LOSONCZI Innovation Kft.: TOWER PRO mérőgép
  • Yamazaki Mazak Central Europe s.r.o. Magyarországi Fióktelepe: Mazak FSW-460V dörzshegesztő gép
  • Metal Trading & Consulting Kft.: ECKERT DUAL FLEX 3D Plazma és lángvágó egyben
  • Oxyma Systems Kft.: Nagynyomású, ipari, direkt porlasztásos párásítás

KÜLÖNDÍJ nyertes:

Rajapack Kft.: RAJA újrahasznosított légpárnás papírtekercsek (BULP50, BULP100)

ELISMERŐ OKLEVÉL díjban részesül:

  • FANUC Hungary Kft.: FANUC ROBODRILL α-D28MiB5adv Plus
  • Magyar DigiLean Egyesület
  • Taképszolg Zrt.: Gausium Scrubber 50 Pro AI technológiájú takarítórobot
  • Werth Magyarország Kft.: WRT fokozatmentesen forgatható/dönthető szenzortartó fej

www.iparnapjai.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post IPAR NAPJAI – Nagydíj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új ötvözet bevezetése a Magyarmet Finomöntöde Kft.-nél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/magyarmet-otvozet-bevezetes-finomontode/ Fri, 03 May 2024 05:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29411 Vevői igényekre – A Magyarmet Kft. viaszkiolvasztásos precíziós eljárást alkalmazó öntöde Magyarországon. Beépítésre kész nemesacél alkatrészei a feldolgozóipar különböző ágazataiban kerülnek alkalmazásra. A környezettudatos irányelvek következtében a kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező, magas élettartamú termékek kereslete megnövekedett. Ezeknek az igényeknek eleget téve a Magyarmet Kft. az alapanyagok, ötvözetek további fejlesztését és gyártásba történő integrálását indította el. Jellemzően […]

The post Új ötvözet bevezetése a Magyarmet Finomöntöde Kft.-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vevői igényekre – A Magyarmet Kft. viaszkiolvasztásos precíziós eljárást alkalmazó öntöde Magyarországon. Beépítésre kész nemesacél alkatrészei a feldolgozóipar különböző ágazataiban kerülnek alkalmazásra.

A környezettudatos irányelvek következtében a kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező, magas élettartamú termékek kereslete megnövekedett. Ezeknek az igényeknek eleget téve a Magyarmet Kft. az alapanyagok, ötvözetek további fejlesztését és gyártásba történő integrálását indította el. Jellemzően a beépítés környezete, illetve a felhasználás közege indokolhatja a korábban alkalmazott anyagok kiváltását.

Az 1.4652-es anyagminőség egy olyan szuper ausztenites anyag, mely akár extrém környezeti feltételeknek is megfelel, mivel a vasbázishoz képest rendkívül magas a korrózióálló tulajdonsága, kiemelkedő mechanikai értékekkel rendelkezik, nagy szilárdság mellett nagy nyúlási értéket takar.

A szuper ausztenites acélok a korrózióálló acélok csoportjába tartoznak. Vasbázisúak, azonban a szén tartalmának csökkentésével és a hasznos elemek (nitrogén, molibdén) mennyiségének növelésével, a kristályközi korrózió megakadályozásával elérhető egy kedvezőbb mechanikai tulajdonságú anyag. Jellemzője, hogy a nikkeltartalom 18-35%, a króm 20-25% és a molibdén 4-9% között van jelen. Az 1.4652 anyagminőség egy rendkívül jól hegeszthető, jó formakitöltő képességgel rendelkező acél, PREN, lyukkorróziós tényező értéke alsó határra ötvözve is meghaladja az 53-at. Mind a folyáshatár, mind pedig a szakítószilárdság 100-140 MPa-lal magasabb, mint a standard ausztenitesek jellemzői.

Az új anyagminőség bevezetése a gyártási folyamat egyes pontjain jelentős szakmai kihívással járt. A folyamat gyorsítása érdekében 3D nyomtatott mintát alkalmaztunk.

Az 1.4652, új anyagminőség bevezetésénél az első lépés az összetétel vizsgálatának megvalósítása volt. Próbaadagot öntöttünk három lépcsős ötvözéssel, melynek mintáit akkreditált laborok visszamérésével validáltuk. Így készült egy teljes etalonsor, amelyben a bázistartalom megfelel az 1.4652 összetételnek. Az oldó hőkezelés paramétereinek meghatározásánál nehézséget okozott a növekvő szilárdsági jellemzőkhöz társuló 35% feletti nyúlás elérése. Több hőkezelési próbát végeztünk és az eddigiekben még sosem alkalmazott jeges vizes hirtelen hűtést használtuk, amely tovább növelte a minták szívósságát, így 17%-kal javult az ütőszilárdság.

Pontos vegyelemzéssel, a megfelelő ötvözéssel és hőkezeléssel a gyártott termék mintaelfogadásra került, a folyamatainkba sikeresen integráltuk az 1.4652-es anyagminőséget.

Deffend Enikő, technológiafejlesztési vezető

Kovács Tamás, labor csoportvezető

www.magyarmet.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új ötvözet bevezetése a Magyarmet Finomöntöde Kft.-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A lézervágás precizitásának és sokoldalúságának felszabadítása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/26/lezervagas-precizitas-sokoldalusag/ Thu, 25 Apr 2024 23:36:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29386 A forradalmi technológia mögött rejlő művészet és tudomány felfedezése A lézervágás technológiája az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már széles körben alkalmazzák különböző iparágakban. Ennek az eljárásnak számos előnye van, mint például a precizitás, sokoldalúság és hatékonyság. A cikk áttekintést nyújt a lézervágás történetéről, működési elveiről, valamint alkalmazásairól különböző iparágakban. Emellett elemezzük […]

The post A lézervágás precizitásának és sokoldalúságának felszabadítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A forradalmi technológia mögött rejlő művészet és tudomány felfedezése

A lézervágás technológiája az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már széles körben alkalmazzák különböző iparágakban. Ennek az eljárásnak számos előnye van, mint például a precizitás, sokoldalúság és hatékonyság. A cikk áttekintést nyújt a lézervágás történetéről, működési elveiről, valamint alkalmazásairól különböző iparágakban. Emellett elemezzük azokat a tényezőket, amelyek befolyásolhatják a lézervágás árát, és megvizsgáljuk a CNC technológia szerepét ebben a folyamatban. Végül bemutatjuk, hogyan lehet dekoratív és bonyolult mintákat létrehozni lézervágással, és ismertetjük a lézervágás folyamatát fémlemezek és lemezek esetén.

A lézervágás története és fejlődése

Az 1960-as években kezdetét vette a lézervágás technológiájának elterjedése. Az első lézervágó gépeket főként az autógyártásban használták, de azóta számos más iparágban is alkalmazzák. Az elmúlt évtizedekben a lézervágás technológiája jelentősen fejlődött, és ma már széles körben elérhető és alkalmazható. Ez a módszer precíz és hatékony a fémek vágásánál, lehetővé téve bonyolult minták és formák létrehozását is.

A lézervágás működése

A lézervágás lényege egy koncentrált lézersugár használata, amely kiválóan alkalmas vágásra és gravírozásra különböző anyagokban. A folyamat során a lézersugár nagy energiájú fényt bocsát ki, amelyet egy speciális lencse vagy tükörrendszer segítségével fókuszálnak. Ez hőt termel az anyag felületén, aminek következtében az olvad vagy párolog. A munkadarab mozgatásával a kívánt minta kialakítható rajta. A lézervágás széles körben alkalmazható különböző anyagok formázására, beleértve a fémeket, műanyagokat, fát, textíliákat és sok mást. Ezért használják gyakran a gyártásban és más iparágakban.

A lézervágás előnyei a fémfeldolgozásban

A lézervágás kiválóan alkalmazható fémfeldolgozásban, mivel pontos és tiszta vágást biztosít, minimalizálva a további munkát. Képes bonyolult minták és formák vágására is, gyors és hatékony folyamat, amely alkalmas nagy mennyiségű anyag feldolgozására. Emellett automatizálható és számítógép vezérelhető, ami magasabb pontosságot és hatékonyságot eredményez.

A lézervágás alkalmazása különböző iparágakban

A lézervágás elterjedt technológia sok iparágban. Az autóiparban például alkatrészek gyártására, a repülőgépiparban könnyű, de erős anyagok vágására használják. Ezen kívül bútorgyártásban, acéliparban és más fémfeldolgozó területeken is alkalmazzák. A módszer sokoldalúsága és hatékonysága miatt egyre népszerűbb az alkatrészgyártásban.

A lézervágáshoz alkalmas anyagok

A lézervágás számos anyagot képes megmunkálni, beleértve az alumíniumot, rozsdamentes acélt, szénacélt és más fémeket. Az alumínium könnyű és könnyen formázható, így lehetővé teszi akár bonyolult formák kialakítását. A rozsdamentes acél tartós és ellenálló, ideális választás különböző ipari alkalmazásokhoz. A szénacél rendkívül erős és strapabíró, széles körben alkalmazzák különböző ágazatokban.

lézervágásgép

Az árakat befolyásoló tényezők

A lézervágás ára számos tényezőtől függ, mint például az anyag vastagsága és típusa, valamint a vágandó alak. Emellett a szolgáltató is befolyásolja az árat. Fontos megjegyezni, hogy általában az ár arányos az általa nyújtott előnyökkel és minőséggel.

A CNC technológia szerepe

A CNC technológia kulcsfontosságú a lézervágásban, mivel számítógépes irányítással működik, ami nagyobb pontosságot, hatékonyságot és megbízhatóságot eredményez. Ez lehetővé teszi a gépek automatizálását és minimalizálja az emberi hibákat. Emellett növeli a lézervágás precizitását és hatékonyságát.

Dekoratív és bonyolult minták létrehozása

A lézervágás lehetővé teszi dekoratív és bonyolult minták létrehozását a fémek vágásával. A lézerfény nagy pontossága lehetővé teszi részletes minták és formák vágását. Ez lehetővé teszi a dekoratív elemek, díszítések és egyedi tervezésű alkatrészek létrehozását, megkönnyítve a fémek felhasználását az építészetben és más területeken.

fémlemez lézervágás

A fémlemezek lézervágásának folyamata

A lézervágás fémlemezek esetén hasonló folyamatot követ. Először is, a vágandó anyagot a lézervágógép munkatérbe helyezik. A gép beállításait és a vágandó mintát beprogramozzák a számítógépen. Ezután a lézerfény a fémlemez felületére érkezik, és nagyon magas hőmérsékletet generál. Ez a hőmérséklet olvasztja vagy elpárologtatja az anyagot, lehetővé téve a vágást. A lézervágás folyamata gyors és hatékony, és lehetővé teszi a nagy mennyiségű anyag vágását rövid idő alatt.

Lézervágás alkatrészgyártásra

A lézervágás széles körben alkalmazható az alkatrészgyártásban. A lézervágás lehetővé teszi az alkatrészek precíz és tiszta vágását, ami minimalizálja a további feldolgozási munkát. Emellett a lézervágás lehetővé teszi a bonyolult és egyedi alkatrészek létrehozását is. Ez nagy előnyt jelent az alkatrészgyártásban, ahol a pontos méretek és a minőség létfontosságúak. A lézervágás lehetővé teszi az alkatrészgyártás hatékonyabbá és eredményesebbé tételét.

megbízható lézervágás

Megbízható lézervágási szolgáltató kiválasztása

A megbízható lézervágás szolgáltató kiválasztása kulcsfontosságú a sikeres és minőségi vágás érdekében. Fontos olyan szolgáltatót választani, amely tapasztalattal rendelkezik a lézervágás terén, és jó minőségű gépeket és technológiákat használ. Emellett érdemes olyan szolgáltatót választani, amely rugalmas és megbízható szállítási időket kínál. Egy jó lézervágási szolgáltató segít a vágási igények pontos meghatározásában és a legjobb megoldások kiválasztásában.

Következtetés – a lézervágási technológia jövője

A lézervágás technológiája hatalmas előrelépést jelent az alkatrészgyártás területén. A precíz és hatékony vágás lehetővé teszi az összetett minták és formák létrehozását, minimalizálva ezzel a további feldolgozási munkát. A lézervágás alkalmazása számos iparágban, mint például az autóipar és a repülőgépipar, egyre elterjedtebbé válik, és hozzájárul az ipari folyamatok hatékonyságának és minőségének növeléséhez. A jövőben további fejlesztések várhatók a lézervágási technológiában, ami még nagyobb lehetőségeket nyújt az ipari gyártásban és az alkatrészgyártásban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A lézervágás precizitásának és sokoldalúságának felszabadítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/24/gepeszeti-gyakorlat-szechenyi-konferencia/ Wed, 24 Apr 2024 05:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29314 Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalatok által adott feladatokra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a győri Széchenyi István Egyetemen. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a […]

The post Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalatok által adott feladatokra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a győri Széchenyi István Egyetemen.

A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a hallgatókkal, betekintést enged tényleges projektekbe és mindeközben valódi közösséget kovácsol.

Dr. Horváth Zoltán aláhúzta: várják a hallgatókat a jövő évi konferenciára is. (Fotó: Dudás Máté)

A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat, akik örömmel csatlakoznak, ha valós ipari feladatokból szerezhetnek tapasztalatokat – ebből a felismerésből jött létre évekkel ezelőtt a Széchenyi István Egyetemen a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája, melynek keretében a résztvevőknek véletlenszerűen válogatott csapatokban kell megoldaniuk egy komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt.

A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében egy gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.

Idén nyolc, nyugat-dunántúli régióban működő cég csatlakozott feladatadó szponzorként a rendezvényhez: a Dana Hungary Kft., az Eaton Manufacturing Hungary Kft., a KNISS Kft., a Motherson Hungary, a Rába Járműipari Holding Nyrt., a Schaeffler Savaria Kft. és a Velux Magyarország Kft. Mellettük a Jankovits Engineering Kft. is támogatta a rendezvényt. A vállalatok közül néhányan két feladattal is érkeztek, így összesen 13 csapat alakult a részt vevő 77 hallgatóból, akik a házigazda Széchenyi-egyetem mellett a Debreceni Egyetemről, a Miskolci Egyetemről, a kecskeméti Neumann János Egyetemről, a Nyíregyházi Egyetemről, a veszprémi Pannon Egyetemről, a Pécsi Tudományegyetemről és az Óbudai Egyetemről érkeztek, kiegészítve a határon túli Kolozsvári Műszaki Egyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, valamint a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola fiataljaival. Szakmai segítséget nyújtott a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja, valamint az intézményben működő PRACTING Alapítvány is.

A feladatokat úgy határozták meg a cégek, hogy kellő kihívást nyújtsanak a hallgatóknak, mégis teljesíthetők maradjanak. Előfordult olyan, amelyben teljesen új terméket kellett tervezniük a hallgatóknak és olyan is, amiben egy jelenlegi folyamat automatizálása vagy optimalizálása volt a cél.

Utóbbira példa az Eaton Manufacturing Hungary Kft., ahol a vállalat egy olvadóbiztosékokat automatikusan összeszerelő gép megtervezését tűzte ki feladatként. A gépesítés nem küszöböli ki teljesen az emberi közreműködést, de megvalósítása nyomán jelentősen rövidül a szerelési idő és az operátor tévedési lehetősége is radikálisan csökken, ami garantálja a termék minőségét. Szintén egyedi célgép megalkotására kérte a hallgatókat a KNISS Kft.: egy saját fejlesztésű festékrobot fejegységét kellett megtervezniük a hallgatóknak úgy, hogy maszkolás nélkül is működjön (azaz ne kelljen leragasztani a sarkait).

Kovács Richárd (középen) a KNISS Kft. csapataival. (Fotó: Tian Yubo /Helix Rendezvényszervezői Iroda/)

 „2022-ben vásároltuk meg a céget az üzlettársammal, azóta egyedi karosszériatervezéssel foglalkozunk. Három kollégával indultunk, jelenleg tizenhét fős a csapatunk. Tavaly csatlakoztunk először a konferenciához, idén már feladatot is hoztunk” – felelte érdeklődésünkre Kovács Richárd, a KNISS Kft. üzletvezetője, aki a Széchenyi-egyetemen szerezte alap- és mesterdiplomáját, és jelenleg is az intézmény doktori iskolájának hallgatója. Mint mondta, egykori konferenciaszervezőként szívügye a rendezvény.

„Jó volt látni, mennyire felkészültek és kreatívak voltak a hallgatók. A festékszóró fejegység koncepcióját szinte egy az egyben fel tudjuk használni. A másik feladatban a gép burkolatát tervezték meg, az is remek alapot szolgáltat nekünk a későbbiekre. Nagyon elégedettek voltunk a prezentált megoldásokkal, egy hallgatónak gyakornoki lehetőséget is ajánlottunk” – fogalmazott Kovács Richárd.

Az eltérő képzésekben részt vevő, különböző évfolyamú hallgatókból álló csapatok sikerrel vették az akadályokat és háromnapnyi intenzív munkával magas színvonalú produktumot hoztak létre. Ezt támasztották alá a résztvevők beszámolói is, akik pozitívan nyilatkoztak élményeikről.

Krivosik Alpár, Kelemen Nándor és Bulzán István, a konferencia erdélyi résztvevői. (Fotó: Dudás Máté)

„Olyan érzésem volt, mintha egy négynapos fesztiválon lettem volna, miközben okosodtam is” – sommázta véleményét Kelemen Nándor gépészmérnökhallgató, aki két társával együtt Erdélyből, a Kolozsvári Műszaki Egyetemről érkezett a konferenciára. Úgy vélte, pont annyira volt kötött a feladatkiírás, hogy kihívás legyen, ugyanakkor sok teret kaptak arra, hogy a kreativitásuk kibontakozzon. Kérdésünkre válaszolva kifejtette, gyakorlatiasnak látja a győri diákokat, amit részben a duális képzéseknek, részben a hallgatói versenycsapatok meglétének tud be. „A kollégium alatt ott vannak a műhelyek, ahova lemehetnek dolgozni. Élvezném, ha Kolozsváron is lenne ilyen lehetőség” – mondta.

Csatlakozott hozzá Bulzán István is, aki szerint irigylésre méltó a győri campus kompaktsága, amely rendelkezik saját kávézóval, kocsmával, klubbal. „A diákélet csúcson van Győrben hozzánk képest, a hallgatók szerveződése jóval szorosabb, ez gondolom a fizikai együttélésnek is köszönhető” – tette hozzá Krivosik Alpár, aki zsinórban harmadik éve vesz részt a konferencián. Szállítmányozást és logisztikát tanul, így a csapat menedzselését és a prezentáció előadását vállalta magára. „Van, aki a rajzolásban erős, mások a dokumentációban, megint mások a menedzsmentben. A konferencia azért is hasznos, mert a valódi projekteket szimulálja. Ez egy kiváló lehetőség a leendő mérnököknek, amit hiba lenne kihagyni” – fogalmazott.

A sikeres konferencia zárásaként prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese szólt a résztvevőkhöz. „Az egyetemen az a feladatunk, hogy sikeres pályára készítsük fel a hallgatókat. A sikerhez azonban nem elég elsajátítani a tananyagot: motiváltnak, kreatívnak és csapatjátékosnak is kell lenni, sőt, mindezt igazolni is kell. A konferencián valamennyien bizonyították, hogy milyen képességekkel rendelkeznek, ami a legjobb előkészítés egy mérnöki karrierhez” – jelentette ki.

Dr. Horváth Zoltán, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja kifejtette, a 16. konferencián vannak túl, a rendezvény léte mégsem magától értetődő. „Ha a különböző egyetemek hallgatói nem döntenek úgy, hogy tavasszal el kell jönni Győrbe erre a rendezvényre, akkor nem lennénk most itt. A cégeknek is köszönöm a támogatást, akik nemcsak feladatokat hoztak, nemcsak idejükkel és szakmai mentorálásukkal segítettek minket, hanem anyagi szponzorációt is nyújtottak. Köszönöm a szervezőknek is, hogy az alapítók szellemiségét megőrizve újra és újra tető alá hozzák a konferenciát” – zárta szavait.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>