Gépipar – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 26 Apr 2024 11:55:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/24/gepeszeti-gyakorlat-szechenyi-konferencia/ Wed, 24 Apr 2024 05:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29314 Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalatok által adott feladatokra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a győri Széchenyi István Egyetemen. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a […]

The post Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalatok által adott feladatokra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a győri Széchenyi István Egyetemen.

A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a hallgatókkal, betekintést enged tényleges projektekbe és mindeközben valódi közösséget kovácsol.

Dr. Horváth Zoltán aláhúzta: várják a hallgatókat a jövő évi konferenciára is. (Fotó: Dudás Máté)

A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat, akik örömmel csatlakoznak, ha valós ipari feladatokból szerezhetnek tapasztalatokat – ebből a felismerésből jött létre évekkel ezelőtt a Széchenyi István Egyetemen a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája, melynek keretében a résztvevőknek véletlenszerűen válogatott csapatokban kell megoldaniuk egy komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt.

A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében egy gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.

Idén nyolc, nyugat-dunántúli régióban működő cég csatlakozott feladatadó szponzorként a rendezvényhez: a Dana Hungary Kft., az Eaton Manufacturing Hungary Kft., a KNISS Kft., a Motherson Hungary, a Rába Járműipari Holding Nyrt., a Schaeffler Savaria Kft. és a Velux Magyarország Kft. Mellettük a Jankovits Engineering Kft. is támogatta a rendezvényt. A vállalatok közül néhányan két feladattal is érkeztek, így összesen 13 csapat alakult a részt vevő 77 hallgatóból, akik a házigazda Széchenyi-egyetem mellett a Debreceni Egyetemről, a Miskolci Egyetemről, a kecskeméti Neumann János Egyetemről, a Nyíregyházi Egyetemről, a veszprémi Pannon Egyetemről, a Pécsi Tudományegyetemről és az Óbudai Egyetemről érkeztek, kiegészítve a határon túli Kolozsvári Műszaki Egyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, valamint a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola fiataljaival. Szakmai segítséget nyújtott a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja, valamint az intézményben működő PRACTING Alapítvány is.

A feladatokat úgy határozták meg a cégek, hogy kellő kihívást nyújtsanak a hallgatóknak, mégis teljesíthetők maradjanak. Előfordult olyan, amelyben teljesen új terméket kellett tervezniük a hallgatóknak és olyan is, amiben egy jelenlegi folyamat automatizálása vagy optimalizálása volt a cél.

Utóbbira példa az Eaton Manufacturing Hungary Kft., ahol a vállalat egy olvadóbiztosékokat automatikusan összeszerelő gép megtervezését tűzte ki feladatként. A gépesítés nem küszöböli ki teljesen az emberi közreműködést, de megvalósítása nyomán jelentősen rövidül a szerelési idő és az operátor tévedési lehetősége is radikálisan csökken, ami garantálja a termék minőségét. Szintén egyedi célgép megalkotására kérte a hallgatókat a KNISS Kft.: egy saját fejlesztésű festékrobot fejegységét kellett megtervezniük a hallgatóknak úgy, hogy maszkolás nélkül is működjön (azaz ne kelljen leragasztani a sarkait).

Kovács Richárd (középen) a KNISS Kft. csapataival. (Fotó: Tian Yubo /Helix Rendezvényszervezői Iroda/)

 „2022-ben vásároltuk meg a céget az üzlettársammal, azóta egyedi karosszériatervezéssel foglalkozunk. Három kollégával indultunk, jelenleg tizenhét fős a csapatunk. Tavaly csatlakoztunk először a konferenciához, idén már feladatot is hoztunk” – felelte érdeklődésünkre Kovács Richárd, a KNISS Kft. üzletvezetője, aki a Széchenyi-egyetemen szerezte alap- és mesterdiplomáját, és jelenleg is az intézmény doktori iskolájának hallgatója. Mint mondta, egykori konferenciaszervezőként szívügye a rendezvény.

„Jó volt látni, mennyire felkészültek és kreatívak voltak a hallgatók. A festékszóró fejegység koncepcióját szinte egy az egyben fel tudjuk használni. A másik feladatban a gép burkolatát tervezték meg, az is remek alapot szolgáltat nekünk a későbbiekre. Nagyon elégedettek voltunk a prezentált megoldásokkal, egy hallgatónak gyakornoki lehetőséget is ajánlottunk” – fogalmazott Kovács Richárd.

Az eltérő képzésekben részt vevő, különböző évfolyamú hallgatókból álló csapatok sikerrel vették az akadályokat és háromnapnyi intenzív munkával magas színvonalú produktumot hoztak létre. Ezt támasztották alá a résztvevők beszámolói is, akik pozitívan nyilatkoztak élményeikről.

Krivosik Alpár, Kelemen Nándor és Bulzán István, a konferencia erdélyi résztvevői. (Fotó: Dudás Máté)

„Olyan érzésem volt, mintha egy négynapos fesztiválon lettem volna, miközben okosodtam is” – sommázta véleményét Kelemen Nándor gépészmérnökhallgató, aki két társával együtt Erdélyből, a Kolozsvári Műszaki Egyetemről érkezett a konferenciára. Úgy vélte, pont annyira volt kötött a feladatkiírás, hogy kihívás legyen, ugyanakkor sok teret kaptak arra, hogy a kreativitásuk kibontakozzon. Kérdésünkre válaszolva kifejtette, gyakorlatiasnak látja a győri diákokat, amit részben a duális képzéseknek, részben a hallgatói versenycsapatok meglétének tud be. „A kollégium alatt ott vannak a műhelyek, ahova lemehetnek dolgozni. Élvezném, ha Kolozsváron is lenne ilyen lehetőség” – mondta.

Csatlakozott hozzá Bulzán István is, aki szerint irigylésre méltó a győri campus kompaktsága, amely rendelkezik saját kávézóval, kocsmával, klubbal. „A diákélet csúcson van Győrben hozzánk képest, a hallgatók szerveződése jóval szorosabb, ez gondolom a fizikai együttélésnek is köszönhető” – tette hozzá Krivosik Alpár, aki zsinórban harmadik éve vesz részt a konferencián. Szállítmányozást és logisztikát tanul, így a csapat menedzselését és a prezentáció előadását vállalta magára. „Van, aki a rajzolásban erős, mások a dokumentációban, megint mások a menedzsmentben. A konferencia azért is hasznos, mert a valódi projekteket szimulálja. Ez egy kiváló lehetőség a leendő mérnököknek, amit hiba lenne kihagyni” – fogalmazott.

A sikeres konferencia zárásaként prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese szólt a résztvevőkhöz. „Az egyetemen az a feladatunk, hogy sikeres pályára készítsük fel a hallgatókat. A sikerhez azonban nem elég elsajátítani a tananyagot: motiváltnak, kreatívnak és csapatjátékosnak is kell lenni, sőt, mindezt igazolni is kell. A konferencián valamennyien bizonyították, hogy milyen képességekkel rendelkeznek, ami a legjobb előkészítés egy mérnöki karrierhez” – jelentette ki.

Dr. Horváth Zoltán, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja kifejtette, a 16. konferencián vannak túl, a rendezvény léte mégsem magától értetődő. „Ha a különböző egyetemek hallgatói nem döntenek úgy, hogy tavasszal el kell jönni Győrbe erre a rendezvényre, akkor nem lennénk most itt. A cégeknek is köszönöm a támogatást, akik nemcsak feladatokat hoztak, nemcsak idejükkel és szakmai mentorálásukkal segítettek minket, hanem anyagi szponzorációt is nyújtottak. Köszönöm a szervezőknek is, hogy az alapítók szellemiségét megőrizve újra és újra tető alá hozzák a konferenciát” – zárta szavait.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gépészet a gyakorlatban: közösséget is épít a Széchenyi István Egyetem konferenciája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Creo modell-alapú definíció funkció használata a Boschnál https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/17/creo-bosch-modell-alapu-definicio/ Wed, 17 Apr 2024 05:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29241 A Bosch a Creo modell-alapú definíció funkcióját használta a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatának létrehozásához. A termékfejlesztésben minden egy ötlettel kezdődik. A Bosch Power Tools a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatát a Creo modell-alapú definíció (Model Based Definition, MBD) segítségével fejlesztette ki. Ismerje meg hogyan teszi elérhetővé a Bosch a Creo és az MBD segítségével […]

The post Creo modell-alapú definíció funkció használata a Boschnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch a Creo modell-alapú definíció funkcióját használta a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatának létrehozásához.

A termékfejlesztésben minden egy ötlettel kezdődik. A Bosch Power Tools a Bosch Go Professional csavarhúzó burkolatát a Creo modell-alapú definíció (Model Based Definition, MBD) segítségével fejlesztette ki. Ismerje meg hogyan teszi elérhetővé a Bosch a Creo és az MBD segítségével a tervezéssel kapcsolatos részletes információkat a folyamat minden résztvevője számára.

Tekintse meg a videót!

Mi az a modell-alapú definíció (MBD)?

A modell-alapú definíció a 3D-s modellek létrehozásának olyan megközelítése, ahol a 3D-s modell a gyártáshoz szükséges összes információt tartalmazza, feleslegessé téve ezzel a hagyományos 2D-s rajzokat. A tervező a modellben egyértelműen meghatározza a termék összes méretét, alak- és helyzettűréseit, az illesztéseket. A szimulációs és a gyártómérnök egyaránt a 3D-s modellt használja a vizsgálatokhoz és a gyártástechnológia kialakításához, így a 2D-s rajzok valóban elhagyhatók a folyamatból. Ezzel a lépéssel a fejlesztési idő akár 20%-a is megtakarítható, anélkül, hogy a teljes termékfejlesztési és gyártási folyamat bármelyik mozzanata is kárt szenvedne. Ennek az az előfeltétele, hogy az adott cég a teljes értékláncolatában alkalmazza az MBD elveket és eszközöket. A mérnökök számára nem könnyű megemészteni, hogy a 2D-s rajz már nem szükséges kelléke a termékfejlesztésnek, de a verseny kikényszeríti ezt. Az MBD-t alkalmazó cégek egyértelmű versenyelőnyre tesznek szert azokkal szemben, akik ezt nem lépik meg.

Tudjon meg többet a modell-alapú definícióról itt!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Creo modell-alapú definíció funkció használata a Boschnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közel hatmilliárd forintos fejlesztési programmal növeli gyártási kapacitásait az Alstom vasúti forgóvázkereteket előállító gyára Mátranovákon https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/16/vasuti-gyartas-kapacitas-novekedes/ Tue, 16 Apr 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29228 Az intelligens és fenntartható mobilitás globális piacvezető vállalata, az Alstom 6 milliárd forint értékű fejlesztési program eredményeként 40 százalékkal tervezi növelni gyártási kapacitásait a mátranováki forgóvázkeret-gyártó telephelyén. A Mátranovák 2030 program keretében az Alstom Csoporthoz 2021-ben csatlakozott gyárat a legkorszerűbb gépekkel szerelik fel, új, az Alstom szabványoknak megfelelő gyártási módszereket vezetnek be és közel 150 […]

The post Közel hatmilliárd forintos fejlesztési programmal növeli gyártási kapacitásait az Alstom vasúti forgóvázkereteket előállító gyára Mátranovákon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az intelligens és fenntartható mobilitás globális piacvezető vállalata, az Alstom 6 milliárd forint értékű fejlesztési program eredményeként 40 százalékkal tervezi növelni gyártási kapacitásait a mátranováki forgóvázkeret-gyártó telephelyén.

A Mátranovák 2030 program keretében az Alstom Csoporthoz 2021-ben csatlakozott gyárat a legkorszerűbb gépekkel szerelik fel, új, az Alstom szabványoknak megfelelő gyártási módszereket vezetnek be és közel 150 új munkatárssal bővítik létszámát.

A vállalat a modernizációs programot Magyarország Kormányának támogatásával valósítja meg.

Ennek eredményeként a gyár, Nógrád vármegye legnagyobb foglalkoztatója 2025-ig jelentősen növeli gyártókapacitásait, így ez lehet az Alstom legjelentősebb forgóvázkereteket gyártó telephelye Európán belül. Ez azt jelenti, hogy a Mátranovákon készült forgóvázak Európa-szerte megtalálhatóak lesznek az Alstom vasúti járműveiben, ezzel erősítve a magyar vasúti alkatrészgyártó szektor jó hírnevét.

„A fejlesztési programnak köszönhetően a mátranováki telephely válhat az Alstom európai szervezetének egyik, ha nem a legfontosabb vasúti forgóvázkereteket gyártó telephelyévé. A jelenleg zajló termelési kapacitás növelésének elengedhetetlen feltétele a szakember állomány bővítése is. Az elmúlt évben közel 150 új dolgozó – magasan képzett hegesztők és lakatosok, CNC gépkezelők, mérnökök és projekt menedzserek – csatlakoztak a mátranováki Alstom gyár csapatához, amely így eléri a 720 főt. Mindamellett, hogy a cég Nógrád vármegye legnagyobb foglalkoztatója, Magyarország Kormányának stratégiai partnereként évi 42 millió euróval járulunk hozzá az export teljesítményhez. Fontosnak tartom hangsúlyozni azt is, hogy a MÁV, a MÁV-HÉV, és a BKV számára kínált valamennyi vasúti jármű forgóvázkeretei ebben a gyárban készülhetnek majd.”

– emelte ki Balázs Gáspár, az Alstom Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

A 2022-ben indított Mátranovák 2030 fejlesztési terv részeként a vállalat modernizálja a gépparkját: új élhajlító gépeket szerez be, növeli a három dimenziós mérésekre használt cellájának kapacitásait, modernizálja plazmavágó gépét, közel 60 új emelő és forgató berendezést szerez be és telepít, valamint egy új hegesztő robotot is üzembe állít. Szintén a beruházás keretében számos modern konténerirodát és tárgyalót is telepítettek a szakemberek.

Az elmúlt időszakban nem csak az infrastruktúra és a géppark modernizációja történt meg, de elindult egy új, cellaalapú gyártási rendszerre történő átállás is, amelynek köszönhetően hatékonyabban, kisebb helyigény mellett lesznek képesek a szakemberek előállítani a forgóvázkereteket.

Az itt dolgozók között számos olyan szakember van, aki a gyár saját, akkreditált hegesztő iskolájában tanulta ki a szakmát, amelyet kifejezetten ezen hiányszakma oktatására és a szakembergárda utánpótlásának biztosítására hozott létre a vállalat.

A fejlesztési program várhatóan 2025 év végén záródik le egy új logisztikai csarnok kialakításával és átadásával.

A mátranováki gyárban négy évtizede kezdték meg a forgóvázkeretek gyártását metró- és vasúti szerelvényekhez. Ezekre szerelik fel a tengelyeket, rugókat és fékeket, ezért minőségük meghatározó a vasúti biztonság szempontjából. A mátranováki forgóvázkeretek gyártásakor az általánosan elvártnál bonyolultabb, magasabb szintű, kombinált hegesztési technikákat alkalmaznak.

Ma már a Mátranovákon előállított termékek számos szerelvénytípusban megtalálhatóak Európa-szerte: a hagyományos és a nagysebességű vonatokban, elővárosi vonatokban, mozdonyokban és emeletes vasúti kocsikban.

Az Alstom a magyar vasúti közlekedés meghatározó szereplője, több mint 20 éve van jelen Magyarországon. Az ország egyik legnagyobb metrószerelvény-beszállítója, amely a budapesti metrószerelvények 50 százalékát gyártotta, a 2-es valamint a 4-es metróvonalra, és az utóbbin közlekednek az első vezető nélküli metrók Közép- és Kelet-Európában. Emellett 27 Traxx mozdony fut Magyarországon. A vállalat ezen túlmenően sikeresen modernizálta a MÁV-Start 59 elektromos motorvonatát is a legmodernebb ETCS L2 vonatbefolyásoló rendszerrel, amelynek köszönhetően ezek a szerelvények a korábbinál biztonságosabban és jóval hatékonyabban közlekedhetnek a magyar vasúti vonalakon.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Közel hatmilliárd forintos fejlesztési programmal növeli gyártási kapacitásait az Alstom vasúti forgóvázkereteket előállító gyára Mátranovákon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Moduláris palettakezelés akár 500 kg szállítási súlyig https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/14/modularis-cmg-mori-ph-500/ Sun, 14 Apr 2024 07:23:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29202 Nagy merevségű, acél paletták, beleértve a bevált szorítókúp-technológiát – a legfeljebb 500 x 500 mm-es paletták kezelésére optimalizált PH Cell 500 ugyanazokat az előnyöket kínálja, mint a nagyobb PH Cell 800, ugyanakkor kompaktabb kivitelben. A PH Cell 500 révén a DMG MORI egy kompakt modellel bővíti a moduláris palettakezelő rendszerek sorozatát 500 kg-os szállítási súlyig. […]

The post Moduláris palettakezelés akár 500 kg szállítási súlyig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy merevségű, acél paletták, beleértve a bevált szorítókúp-technológiát – a legfeljebb 500 x 500 mm-es paletták kezelésére optimalizált PH Cell 500 ugyanazokat az előnyöket kínálja, mint a nagyobb PH Cell 800, ugyanakkor kompaktabb kivitelben.

A PH Cell 500 révén a DMG MORI egy kompakt modellel bővíti a moduláris palettakezelő rendszerek sorozatát 500 kg-os szállítási súlyig. Kompatibilis második generációs DMU 65 és DMU 75 monoBLOCK-kal, valamint a DMU 65 H monoBLOCK-kal. A fogasléc modulok konfigurációjától függően a PH Cell 500 akár 32 palettának is képes helyet biztosítani. A maximális munkadarabméretek 500 x 500 x 750 mm. Az szállítási súly 500 kg. A sorozat többi modelljéhez hasonlóan a PH Cell 500 is ergonomikus és a Pallet Master szoftvernek köszönhetően egyszerűen kezelhető.

A moduláris PH Cell 500 akár 32 palettának is képes helyet biztosítani, amelyek mindegyike 400 x 400 mm méretű. A forgatható beállítóállomás és az érintőképernyős vezérlés magas szintű ergonómiát és egyszerű kezelhetőséget biztosít.

„A DMG MORI a palettakezelő rendszereinek következetes továbbfejlesztésével hangsúlyozza az automatizálásnak, mint a Machining Transformation egyik biztos pillérének nagy jelentőségét”

– magyarázza Cornelius Nöß, a DECKEL MAHO Pfronten ügyvezető igazgatója, nagy hansúlyt fektetve az olyan termékekre, mint a PH Cell 500. Az új paletta-automatizálás lehetővé teszi a kis szériák és egyedi alkatrészek rendkívül rugalmas, automatizált gyártását. Ennek oka a rendszer modularitása, amely egyedi konfigurációt biztosít. A gyakorlatban a PH Cell 500 akár 300 százalékkal növelheti az orsóórák számát és 50 százalékkal csökkentheti az egységnyi költségeket.

A PH Cell 500 alapfelszereltségként egy tárolómodullal kerül forgalomba. Három polccal felszerelve 12 darab 400 x 400 mm-es vagy 9 darab 500 x 500 mm-es paletta számára kínál helyet. A négy polccal felszerelt változnál ugyanez a szám 16 a kisebb, illetve 12 a nagyobb méretű paletták esetében, de a különböző palettaméretek kombinálhatóak. A PH Cell utólag is felszerelhető, ha a gép elő van készítve az automatizáláshoz. Ugyanez érvényes a palettakezelő rendszer második fogasléc modullal történő bővítésére is. A DMG MORI ezzel bármikor – akár utólagosan is – garantálja a gyártási kritériumoknak eleget tevő, igény szerinti konfigurációt.

Megbízhatóság és ergonomikus kezelés

A PH Cell 800-hoz hasonlóan a DMG MORI a PH Cell 500-at is úgy tervezte, hogy stabil munkavégzést tegyen lehetővé. Mivel ennél a modellnél is acél palettákat alkalmaznak, ezért a gépasztalba integrált szorítókúp-rendszer került beszerelésre. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség nullponti rögzítőállomásra a gépasztalon, és ezzel egyidejűleg a forgácsesés is jobb. Az ergonomikus kezelést az alapfelszereltséghez tartozó forgatható beállítóállomás és a Pallet Master szoftver érintőképernyőn keresztüli különálló kezelése biztosítja.

További információ:

A PH Cell 500 gépről a DMG MORI hivatalos honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Moduláris palettakezelés akár 500 kg szállítási súlyig appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teljesítményű sokoldalú eszköz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/11/vario-x-murrelektronik-controller/ Thu, 11 Apr 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29170 A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik robusztus és megbízható ipari PC-t kínál a termelés és gyártás területén való nagyigényű alkalmazásokhoz. A Murrelektronik Vario-X készüléke egy modulárisan kifejlesztett automatizálási rendszer, amely az érzékelőket és aktuátorokat periférikusan hozza a közvetlen gépi környezetbe, és rugalmas, méretezhető megoldást kínál minden alkalmazáshoz. A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik egy nagy teljesítményű és […]

The post Nagy teljesítményű sokoldalú eszköz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik robusztus és megbízható ipari PC-t kínál a termelés és gyártás területén való nagyigényű alkalmazásokhoz.

A Murrelektronik Vario-X készüléke egy modulárisan kifejlesztett automatizálási rendszer, amely az érzékelőket és aktuátorokat periférikusan hozza a közvetlen gépi környezetbe, és rugalmas, méretezhető megoldást kínál minden alkalmazáshoz. A Vario-X Controllerrel a Murrelektronik egy nagy teljesítményű és sokoldalú ipari PC-t fejlesztett ki, amely decentralizált vezérlőként – akár egy gép központi elemeként – alkalmazható, vagy akár egy magasabb szintű vezérlőhálózatba integrálható. A különféle fizikai interfészek mellett a kommunikációs protokollok széles skáláját is kínálja. Az IP67-es védelmi osztálynak köszönhetően közvetlenül a gépre telepíthető, ami viszont lehetővé teszi a modern decentralizált és kapcsolószekrény nélküli telepítési koncepciókat.

Sokoldalúan használható

A Vario-X vezérlő nagy teljesítményű négymagos CPU-jával eredményes, amely rövid ciklusidőket és nagy mennyiségű adatkezelést tesz lehetővé. A CODESYS V3 PLC funkcionalitásának köszönhetően a Vario-X Controller önállóan veheti át a gépek és rendszerek irányítását. Az EtherCAT Master funkció lehetővé teszi a terepi eszközök, például meghajtók vagy I/O modulok nagy teljesítményű csatlakoztatását. A Vario-X Controller a PROFINET vagy az EtherNet/IP interfész eszközökön keresztül integrálható magasabb szintű vezérlőrendszerekbe. Ez azt jelenti, hogy a gépmodulok egymástól függetlenül automatizálhatók a Vario-X vezérlővel, amelyek aztán a magasabb szintű vezérlésen keresztül kommunikálnak egymással.

A vizualizációk létrehozhatók a CODESYS V3-ban, és WebVisu-ként jeleníthetők meg bármely helyi vagy távoli kijelzőn és operációs eszközön, például HMI-n (ember-gép kezelői felületen), okostelefonon, táblagépen vagy PC-n. A független Gigabit Ethernet interfészek lehetővé teszik a biztonságos felhőkapcsolatot is. A Vario-X vezérlő nem csak EDGE átjáróként használható, hanem EDGE vezérlőként is átveheti az adatok előzetes feldolgozását és a kommunikációt az érzékelőtől a felhő felé. Eközben beépített prediktív karbantartási érzékelők figyelik a Vario-X rendszer állapotát.

www.murrelektronik.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy teljesítményű sokoldalú eszköz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új esztergálási minőségek HRSA megmunkálásához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/09/hrsa-megmunkalas-minoseg-sandvik/ Tue, 09 Apr 2024 06:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29143 GC1205 és 1210 minőségek öregített nikkelalapú HRSA nagy pontosságú esztergálásához A világszinten vezető fémforgácsolási specialista Sandvik Coromant két új PVD minőséget vezet be, a GC1205-öt és a GC1210-et. Mindkét minőség lehetővé teszi az öregített nikkelalapú HRSA biztonságos, nagy pontosságú esztergálását. A repülőgép-hajtóművek alkatrészeinek esztergálásakor a felületi követelmények magasak, de az új GC1205 és GC1210 minőségeknek […]

The post Új esztergálási minőségek HRSA megmunkálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GC1205 és 1210 minőségek öregített nikkelalapú HRSA nagy pontosságú esztergálásához

A világszinten vezető fémforgácsolási specialista Sandvik Coromant két új PVD minőséget vezet be, a GC1205-öt és a GC1210-et. Mindkét minőség lehetővé teszi az öregített nikkelalapú HRSA biztonságos, nagy pontosságú esztergálását.

A repülőgép-hajtóművek alkatrészeinek esztergálásakor a felületi követelmények magasak, de az új GC1205 és GC1210 minőségeknek köszönhetően már nem elérhetetlenek. Együttesen nagy alkalmazási területet fednek le a simító és az elősimító műveleten belül.

Számos olyan kulcsfontosságú jellemző van, amelyek hozzájárulnak a HRSA anyagokban elért magas szintű teljesítményéhez. A kemény, finomszemcsés új hordozótechnológia, a legújabb PVD bevonattechnológia és az optimalizált élvonal-integritás nagyobb hátkopással és csorbulásos kopással szembeni ellenállóságot, kiváló élvonal-biztonságot és csökkentett lepattogzást biztosít.

„Ügyfeleink számára ez azt jelenti, hogy a lapkák nagyobb forgácsolási sebességgel működtethetők a GC1205 minőséggel, a GC1210 minőséggel pedig nő az éltartam. Ezenkívül biztosítja a következetes és kiszámítható szerszáméltartamot, miközben teljesíti a kritikus repülőgépipari alkatrészekhez szükséges felületi integritás követelményeit”

– magyarázza Martin Saunders, a Sandvik Coromant esztergálásért felelős globális termékalkalmazási szakértője.

A repülőgép-hajtóművek jellemző alkatrészei a gázturbina tárcsák, burkolatok, forgórészek, orsók, tengelyek és lapátok. De ezek a minőségek nagyszerű választásnak bizonyulnak olyan nagy igénybevételt jelentő alkalmazásoknál, mint például az energiatermelő turbinák és a kobalt-króm ötvözetből készült orvosi implantátumok. Martin Saunders így folytatja:

„Tudjuk, hogy az S05 és S15 alkalmazási területek nagy kihívást jelentenek és rendkívül versenyképesek. Ennek a két új minőségnek a kiadása lehetőséget kínál a forgácsolási adatok növelésére, megnövelt szerszáméltartam mellett, elsősorban a repülőgépipari és orvosi alkatrészek simító és elősimító műveleteinél.”

A minőségek egymást kiegészítve a választék nagy részét lefedik. A GC1205 a megmunkált felületek simító és elősimító műveleteihez használható minőség. A GC1210 kiegészíti a GC1205 minőséget, ha nagyobb szívósságra van szükség, és főként megmunkálatlan felületek elősimító műveleteihez alkalmazzák.

Ha többet szeretnek megtudni a Sandvik Coromant esztergálási minőségeiről, látogasson el a weboldalra.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új esztergálási minőségek HRSA megmunkálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Különleges megmunkálási feladatokhoz itt a Horn SG66 szerszámbevonata! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/05/sg66-horn-megmunkalas-feladat-kulonleges/ Fri, 05 Apr 2024 05:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29112 A kemény külső lágy belsőt takar a Horn SG66 bevonat esetében. A vállalat az új SG66 szerszámbevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálásához fejlesztette ki. Kemény külső, lágy belső – a Horn az új SG66 bevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálására fejlesztette ki. Edzett vagy megszakított felületű esztergált darabok megmunkálása során a CBN váltólapkák […]

The post Különleges megmunkálási feladatokhoz itt a Horn SG66 szerszámbevonata! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kemény külső lágy belsőt takar a Horn SG66 bevonat esetében. A vállalat az új SG66 szerszámbevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálásához fejlesztette ki.

Kemény külső, lágy belső – a Horn az új SG66 bevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálására fejlesztette ki. Edzett vagy megszakított felületű esztergált darabok megmunkálása során a CBN váltólapkák hamar akadályba ütköznek, itt jelent megoldást az új bevonat.

Finom szemcséjű keményfémmel kombinálva az alumínium-titán-szilícium-króm-nitrid réteg magas teljesítményt garantál akár 58 HRC keménységű acélok megmunkálása esetén is. A maximális megengedett hőmérséklet a megmunkálás során 1200 Celsius-fok. A keményfém alapanyag magas hajlítószilárdságának köszönhetően edzett anyagok megszakított vágására is van lehetőség. A kemény anyagok megmunkálásán túl az új keményfém bevonat a magasan hőálló anyagok és a nehezen megmunkálható acélötvözetek megbízható feldolgozására is alkalmas.

Az SG66 keményfém bevonat szinte minden Horn lapkarendszerhez elérhető. A házon belül előállított bevonat rövid szállítási idővel rendelhető még a speciális szerszámok esetében is. Az SG66 nem váltja ki a CBN bevonatot, hanem kitölti a rést a különösen nehéz beszúró esztergálási műveletekhez kínált szerszámok palettáján. Összehasonlítva a két anyagot, a CBN bevonattal akár több mint kétszeres vágósebesség érhető el az edzett anyagok megmunkálása során.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Különleges megmunkálási feladatokhoz itt a Horn SG66 szerszámbevonata! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Silent Tools™ eszterga-csatlakozóelemek: a következő generációs rezgéscsökkentés https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/04/silent-tool-sandvik-eszterga-csatlakozoelem/ Thu, 04 Apr 2024 06:00:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29108 Fokozott teljesítmény és precizitás a belső esztergálási műveletekhez A Sandvik Coromant, a forgácsolószerszámok specialistája továbbfejlesztette a Silent Tools™ eszterga-csatlakozóelemek csillapítási mechanizmusát az egyenletesebb teljesítmény és a jobb felületi minőség érdekében a nagy kinyúlással végzett belső esztergálási műveleteknél. A Sandvik Coromant Silent Tools™ befogórendszere közel 50 éves tapasztalattal rendelkezik a rezgések megelőzésében, és hatékonyan csillapítja a […]

The post Silent Tools™ eszterga-csatlakozóelemek: a következő generációs rezgéscsökkentés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fokozott teljesítmény és precizitás a belső esztergálási műveletekhez

A Sandvik Coromant, a forgácsolószerszámok specialistája továbbfejlesztette a Silent Tools™ eszterga-csatlakozóelemek csillapítási mechanizmusát az egyenletesebb teljesítmény és a jobb felületi minőség érdekében a nagy kinyúlással végzett belső esztergálási műveleteknél.

A Sandvik Coromant Silent Tools™ befogórendszere közel 50 éves tapasztalattal rendelkezik a rezgések megelőzésében, és hatékonyan csillapítja a rezgéseket a nagy kinyúlással végzett megmunkálásnál.

Az eszterga-csatlakozók választékának (32–100 mm és 1¼–4 col átmérő) 37 tételét továbbfejlesztettük felújított és finomított csillapítómechanizmussal láttuk el.

„A csillapítási mechanizmust jelentősen továbbfejlesztettük a Silent Tools™ eszterga-csatlakozók korábbi generációjához képest”

– ismerteti Åke Axner, a Sandvik Coromant gépintegrációs területének termékmenedzsere.

„A csillapítótestet korábban kézzel kellett finomhangolni, de most már egy gép automatikusan kalibrálja és szereli össze őket. Ez az automatizálás rendkívül pontos és kiszámítható frekvenciatartományt eredményez, amely tökéletesen illeszkedik minden csatlakozóelem alkalmazásához és tervezett kinyúlásához. Ez azt jelenti, hogy a Silent Tools™ esztergacsatlakozók minden eddiginél hatékonyabban ellensúlyozzák a hosszú kinyúlásoknál fellépő rezgési erőket.”

A fejlesztésnek köszönhetően a Silent Tools™ esztergacsatlakozók jobb konzisztenciát és megmunkálási ismételhetőséget biztosítanak az összes jelenlegi hossz/átmérő aránynál, így a termék megbízhatóbb és nagyobb teljesítményt nyújt.

A beállítások pontosságának és a szerszám optimális állapotának biztosítása érdekében a továbbfejlesztett esztergacsatlakozókat mostantól a digitális szerszámállapot-ellenőrző alkalmazás (Tool Status Checker) is támogatja.

„A Tool Status Checker alkalmazást a Silent Tools™ esztergacsatlakozók zökkenőmentes felügyeletére fejlesztették ki Windows táblagépre vagy számítógépre optimalizálva”

– magyarázza Axner.

„Az esztergacsatlakozók minden változatával kompatibilis. Egyszerűen csatlakoztassa a csatlakozó fogazott rögzítésű felületére a beépített mágnes segítségével, töltse le a szoftvert és már készen is van.”

A Tool Status Checker középmagasság-beállító funkciójával minden alkalommal garantált a pontos beállítás, a hőmérséklet-ellenőrző funkció pedig biztosítja, hogy a csatlakozó a megadott hőmérséklet-tartományon belül működjön.

Axner kiemel egy további értékes tulajdonságot:

„Mostantól már a megmunkálás megkezdése előtt meggyőződhet arról, hogy a csatlakozó működőképes. A Tool Status Checker alkalmazás koppintásos próba funkciójának és a beépített kalapácsnak köszönhetően az aktuális beállítást könnyen összehasonlíthatja egy korábbi beállítással, és a szoftvertől megkaphatja a „működőképes” vagy „nem működőképes” értékelést. Ügyfeleink már régóta várták ezt a funkciót, és most örömmel rendelkezésükre bocsátjuk.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Silent Tools™ eszterga-csatlakozóelemek: a következő generációs rezgéscsökkentés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Porfestés nagyban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/04/porfestes-nagyban-mls-magyarorszag/ Thu, 04 Apr 2024 05:30:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29100 Az M.L.S. Magyarország Kft. által kínált automatizált porfestő berendezés használatára kiváló példa a Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. két új porfestő alkalmazása, ami a szinte focipálya léptékű (120 méter hosszú és 18 méter széles), két emeleten elhelyezkedő, jelentős mértékben felújított porfestő üzemben található. A Güntnernél hőcserélők, ipari hűtők gyártása zajlik, gyáraink találhatóak: Németországban, Magyarországon, Romániában, Brazíliában, Mexikóban […]

The post Porfestés nagyban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az M.L.S. Magyarország Kft. által kínált automatizált porfestő berendezés használatára kiváló példa a Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. két új porfestő alkalmazása, ami a szinte focipálya léptékű (120 méter hosszú és 18 méter széles), két emeleten elhelyezkedő, jelentős mértékben felújított porfestő üzemben található.

A Güntnernél hőcserélők, ipari hűtők gyártása zajlik, gyáraink találhatóak: Németországban, Magyarországon, Romániában, Brazíliában, Mexikóban és Indonéziában. A cég irányelve a fenntarthatóságon alapul, melyet a hazai gyártó bázisnál is rendkívül komolyan veszünk, beruházásainkat ezen szemlélet alapján valósítjuk meg. – árulja el Pikács Rudolf, Change manager.

Jakab Róbert, az M.L.S. Kft. porfestés üzletág vezetője (b) és Józsa Márton az M.L.S. Magyarország Kft. tulajdonos-ügyvezetője

Gyors színváltás

Józsa Márton az M.L.S. Magyarország Kft. tulajdonos-ügyvezetőjének tapasztalatai a Güntner beruházással kapcsolatban: az első ütemnél a meglévő konkurens berendezés helyett egy kétszer hat pisztolyos, szinkronszóró automata berendezést ajánlottunk, amely sokkal homogénebb rétegvastagságot eredményez a porszórás során. A 2022 végén telepített porfestő festőberendezésben automata festőpisztolyok találhatóak, melyek a folyamatosan előttük áthaladó lemezt szórják alternáló mozgással. A porfestő kabinnak van elő-, és utószóró állása is, ahol kézi festékszóróval, a dolgozók – szükség esetén – még be tudnak avatkozni.

Ráadásul a speciális elszívó rendszerrel további energiaköltséget lehet megtakarítani, mert az  alkalmazott, szabadalmaztatott csővezetékekben nem keletkezik turbulencia, így jelentősen csökken az ellenállás. Ennek eredményeképpen a korábbi 37Kw teljesítményű ventilátormotor helyett 22KW-os motor elegendő volt.

Cél a kézi javítófestés minimalizálása

Józsa Márton: Fontos megjegyezni, hogy az automata festésnél az esetek többségében szükség van kiegészítő festésre, ami elő, vagy utószórás lehet. A festőkabin elején, illetve a végén, ahol kijönnek a munkadarabok, található egy-egy kézi szórópisztoly, amivel a dolgozó azokat a sarkokat, nehezen elérhető területeket szórja meg, amit az automata nem tud megfelelő rétegvastagsággal ellátni. Korábban a Güntner-nél a problémát az jelentette, hogy több tonna festékpor „veszett el” éves szinten. A rendszerben nem tűnik el festék, mert a porfestésnél újrahasznosítás van, tehát a valós hulladék viszonylag kicsi. Ami lehullik a kabinban, annak is a nagy részét, átlagosan 95-97 százalékát újra fel lehet használni. A probléma ott volt, hogy a Güntner lelkes dolgozói a kézi szórás során megszórták azokat a részeket is, ami nem volt indokolt, amit már a festőkabinban az automatának kellett volna. Gyakorlatilag nem tudtak homogén felületet készíteni. A Güntner igénye az volt velünk szemben, hogy a minimálisan meghatározott rétegvastagságot kell felhordani a lehető legegyenletesebben, és nyilván mindenhol, tehát a sarkokban is.

A robotos javítófestés problémái

Józsa Márton: A Güntner-rel közösen kezdtük el az első ütem után keresni a lehetőségeket, hogyan lehetne még jobbá tenni a rendszert, és a lehető legnagyobb mértékben kiiktatni a kézimunkát. Az első elképzelés az volt, hogy a kézi javítószórást robotokkal végezzék el. Cégünk ezzel is foglalkozik, így körüljártuk mind a két partnerünk lehetőségeit, így az öntanuló Lesta, valamint a Fanuc programozható robotos megoldásait.
Abba a problémába ütköztünk, hogy mivel itt nincsenek nagy szériák, tehát rengeteg féle munkadarab van (több mint tízezer féle), és teljesen random jönnek a festőállásba ezek a munkadarabok; előfordul, hogy egyesével, de a jellemző, hogy öt-tíz darabokat küldenek egy-egy munkadarabból festésre. Az is gyakran előfordul, hogy különböző munkadarabokat akasztanak egymás alá. Gyakorlatilag ez lehetetlenné tette a programozható robot használatát, egy ilyen festőprogramot megírni a programozható robottal órák, napok kérdése, és ha ezt fölszorozzuk 10 ezer féle munkadarabbal, akkor belátható, hogy ez megvalósíthatatlan megoldás. A feladatot tovább nehezíti, hogy különböző munkadarabokat akasztanak egymás alá. Ezeket külön-külön föl kellene ismernie a programnak és mivel folyamatos üzemű festésről  beszélünk, ezt egy fel-le alternáló mozgássorral kellene a robotkarnak elvégezni, azért, hogy a munkadarabok ne kerüljenek ki a mozgástartományból. Ezt nem tudta egyik robotos rendszer sem kezelni.

Ekkor merült fel a Wagner 3D-s rendszerének a lehetősége.

Megoldás a 3D rendszerben

Pikács Rudolf: 2023-ban mertünk egy nagyot álmodni és egy 3D szkennerrel ellátott 3D-s festékszórót valósítottunk meg az M.L.S Kft.-vel közösen. Termékeink jelentős része egyedi, ez azt jelenti, hogy különböző méretűek, alakúak, tehát nincsenek nagy lemezalkatrész sorozatok. Ezt egy úgynevezett 3D-s rendszer tudja leghatékonyabban kezelni. Mielőtt bemegy a munkadarab, a 3D-s szkenner beolvassa a formáját. Miközben mozog a munkadarab, a szkenner mélység irányba követi az alakját. A 3D-s festékszórás a beszkennelt adatok alapján, a munkadarab formáját lekövetve történik 2×6 darab oldalsó szórófejjel és két alsó illetve két felső fejjel, így a legbonyolultabb formák is hatékonyan porfesthetők folyamatos mozgásban: 6,5 m hosszúságig, 1,5 m mélységig, és 1,2 m szélességig. A modern berendezés Ipar 4.0-ás fejlesztéseinek köszönhetően pontosan követhető a porfogyás.

Józsa Márton: A Wagner Dynamic 3D Coating rendszerében oldalanként két szkennerről beszélünk, amelyek az előttük áthaladó munkadarabokat három dimenzióban szkennelik. A rendszer azt is látja, ha különböző munkadarabok vannak egymás mellé, vagy alá akasztva, azok is ugyanúgy elhaladnak a szkennerek előtt. Gyakorlatilag képes arra, hogy külön-külön minden munkadarabot azonnal beszkenneljen, és a kétszer hat automata szórópisztoly, amelyek az emelőműveken mozognak, képesek önállóan beállni a megfelelő távolságra az adott felülettől. Ilyen módon le tudják követni a munkadarabok formáját, és mindenhol azt az ideális távolságot tudja tartani a munkadarabtól, ami az egyenletes szóráshoz szükséges.
A Wagner Dynamic 3D Coating rendszer lényege, hogy a pisztolyok nem csak ki-be mozognak egyenként, hanem gyakorlatilag folyamatosan le-föl mozgást is végeznek. A berendezés ki van egészítve két fix magasságú felső élszóró pisztollyal, valamint oldalanként egy-egy változtatható magasságú alsó élfestő pisztollyal. A kezdeti cél, miszerint a porfogyás csökkentése érdekében a kézi szórást a lehető legkisebb mértékűre kell szorítani teljes sikerrel járt a Güntnernél, ráadásul a dolgozók is hálásak, hiszen az összetett festési feladatokat már az automata berendezés végzi, ők pedig csak a folyamatot felügyelik.

M.L.S. Magyarország Kft fő tevékenységei:

  • MILESI faipari felületkezelő anyagok forgalmazása,
  • BARIL, CMP, POLISTUC, ZINGA fémkorróziós felületkezelő anyagok forgalmazása,
  • WAGNER nedves és porfestő berendezések forgalmazása, telepítése, szervizelése
  • TITAN és WAGNER építőipari festőberendezések forgalmazása, szervizelése
  • SIA és MLS saját brandes csiszolóanyagok gyártása, forgalmazása, konfekcionálása
  • BONA padlóbevonati rendszerek és gépek forgalmazása,
  • FANUC és LESTA festőrobotok értékesítése, telepítése
  • HANGON függesztés és maszkolástechnika
  • COATMASTER érintésmentes rétegvastagságmérő berendezések forgalmazása.

Amennyiben érdekli Önt a WAGNER legújabb porfestő technológiái, a munkadarabok hatékony függesztésben és maszkolásában rejlő lehetőségek, a másodpercek alatt betanítható robotos javítófestés, vagy az érintésmentes rétegvastagság mérés, látogasson el az április 24-25-én megrendezésre kerülő szakmai rendezvényünkre: Energiahatékonyság és automatizálás a porfestésben (mls.hu)

www.mls.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Porfestés nagyban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mazak bemutatja az OPTIPLEX Ez sorozatot https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/03/optiplex-mazak-ez-sorozat/ Wed, 03 Apr 2024 06:00:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29087 Precíziós lézervágás – A Mazak, a fémvágó szerszámgépek és a legmodernebb gyártási megoldások piacvezető vállalata, büszkén mutatja be legújabb innovációját a 2D lézervágógépek terén – az OPTIPLEX Ez sorozatot. Az új sorozat két modellt tartalmaz, az OPTIPLEX 3015 Ez-t és az OPTIPLEX 4220 Ez-t, amelyek az egyszerűséget, a megfizethetőséget és a kiváló teljesítményt helyezik előtérbe. […]

The post A Mazak bemutatja az OPTIPLEX Ez sorozatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Precíziós lézervágás – A Mazak, a fémvágó szerszámgépek és a legmodernebb gyártási megoldások piacvezető vállalata, büszkén mutatja be legújabb innovációját a 2D lézervágógépek terén – az OPTIPLEX Ez sorozatot.

Az új sorozat két modellt tartalmaz, az OPTIPLEX 3015 Ez-t és az OPTIPLEX 4220 Ez-t, amelyek az egyszerűséget, a megfizethetőséget és a kiváló teljesítményt helyezik előtérbe. Az OPTIPLEX Ez sorozat újra definiálja a fiber lézervágást azáltal, hogy zökkenőmentesen integrálja a nagyszerű vágási teljesítményt az egyszerűsített karbantartással. A vékony és közepes anyagvastagságra kialakított gépek nagy mechanikai merevséggel, precíziós vágással és megingathatatlan megbízhatósággal büszkélkedhetnek. Az intelligens funkciók hatékony korrekciós és megelőző intézkedésekkel teszik lehetővé a felhasználást, minimálisra csökkentve a beállítási időt az optimalizált termelékenység érdekében.

Az OPTIPLEX Ez ideális azoknak az ügyfeleknek, akik egyszerűen szeretnének belépni a lézervágás technológia világába. Az Ez sorozat olyan egyszerűsített funkciókat kínál, amelyek még azok számára is könnyűvé teszik a gép használatát, akik először vágnak bele ebbe a technológiába, költséghatékony megoldást nyújtva.

Az egyik kiemelkedő tulajdonság az új Auto-Focus Torch és az új fiber rezonátor, amelyet úgy terveztek, hogy javítsa a vágási folyamat során a különféle anyagokhoz való alkalmazkodást. A Torch jellegzetes kialakítása megkönnyíti a gyors, egyszerű és gazdaságos karbantartást, mivel a védőablak és a lencse a helyszínen gyorsan cserélhető, így nincs szükség tiszta környezetre. Ezt egy speciális burkolat teszi lehetővé, amely megakadályozza a szennyeződés kockázatát a csere során.

Az Ez sorozat olyan fiber lézeroszcillátort használ, amely nem igényel lézergázt, ami alacsony energiafogyasztást és egyszerűbb karbantartást eredményez. A 3 kW, 4 kW és 6 kW teljesítmény választékkal elérhető konfigurációkkal az OPTIPLEX Ez gépek alkalmazkodnak a különféle vágási követelményekhez, és zökkenőmentesen integrálódnak az automatizált rendszerekbe a fokozott működési hatékonyság érdekében.

Helytakarékos tervezés és fejlett vezérlés

A nagy elülső és oldalsó tolóajtók optimalizálják az alapterületet, biztosítva a problémamentes be- és kirakodást. A dönthető és forgatható CNC vezérlőpanel lehetővé teszi a kezelő számára, hogy rugalmasan dolgozzon a gép elején vagy oldalán. A gép robusztus öntöttvas szerkezete garantálja a stabilitást, minimálisra csökkentve a termikus deformációkkal szembeni érzékenységet.

Az új MAZATROL SmoothLx vezérlő, mely egy 21,5 hüvelykes kijelzőt és felhasználóbarát interfészt, és intuitív kezelőfelületet kínál, így a kevésbé tapasztalt dolgozók számára is egyszerű működtetést biztosít.

Bővülő lehetőségek

Az OPTIPLEX 4220 Ez jelentős, 2050×4220 mm-es munkaterületével a 4 méternél hosszabb anyagokkal foglalkozó felhasználók igényeit elégíti ki. Ez a modell megnövelt rugalmasságot biztosít számos alkalmazáshoz, növelve a sorozat sokoldalúságát.

Mind az OPTIPLEX 3015 Ez, mind az OPTIPLEX 4220 Ez tükrözi a Mazak elkötelezettségét, hogy megbízható, hatékony és hozzáférhető megoldásokat kínáljon a lézervágási technológia területén. A gépek továbbra is rendelhetők a Mazak gépekben népszerű lemez kiemelő rendszerrel, ami megkönnyíti a gépkezelők számára a lemeztáblák mozgatását a palettaváltón. A Nozzle Camera segítségével, a gépkezelőnek nem kell hosszú perceken keresztül állítani a fúvókaközepet, gyorsan és pontosan beállíthatja azt az integrált fúvókamera képen keresztül. Az Oil Shot pedig, egy olyan egyedülálló funkció, amely az átszúrások során megakadályozza egy olaj permet segítségével, hogy az ömledék felrakódjon a fúvókára, vagy beszennyezze a védő lencsét.

A 3015-ös modell a Mazak milánói Európai Lézertechnológiai Központjában látható, ahol lehetőséget kínál a Mazak ügyfelei számára, hogy élő vágási bemutatók szemtanúi legyenek, és megtapasztalják a gép minőségét és előnyeit.

További részletekért keresse értékesítő kollégáinkat a sales@mazak.hu e-mail címen.

FEDEZZE FEL A MAZAK ÚJDONSÁGAIT A MACH-TECH-EN! 2024. MÁJUS 7-10. HUNGEXPO A PAVILON STAND 207A


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Mazak bemutatja az OPTIPLEX Ez sorozatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kompozit alkatrészek tervezése, szimulációja és validálása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/03/kompozit-alkatresz-tervezes-gyartas-creo/ Wed, 03 Apr 2024 05:00:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29079 Creo kompozit alkatrészek tervezése és gyártása A Creo egyszerűsíti a kompozit (például szénszál, üvegszál és kevlár) alkatrészek tervezését és gyártását, ezzel megkönnyíti a gyártócsapat munkáját, optimalizálja a teljesítményt, csökkenti a költségeket. Akár már tervez olyan termékeket, amelyekben kompozit anyagokat használ, akár csak érdekli, hogyan működnek, tudjon meg többet arról, miként segíthet a Creo a megvalósításban: […]

The post Kompozit alkatrészek tervezése, szimulációja és validálása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Creo kompozit alkatrészek tervezése és gyártása

A Creo egyszerűsíti a kompozit (például szénszál, üvegszál és kevlár) alkatrészek tervezését és gyártását, ezzel megkönnyíti a gyártócsapat munkáját, optimalizálja a teljesítményt, csökkenti a költségeket.

Akár már tervez olyan termékeket, amelyekben kompozit anyagokat használ, akár csak érdekli, hogyan működnek, tudjon meg többet arról, miként segíthet a Creo a megvalósításban:

  • Gyorsabb piacra kerülés a Creo-ba integrált, end-to-end, racionalizált kompozit munkafolyamat segítségével
  • Magasabb termékminőség és innováció az erősebb, könnyebb, szigetelő, korrózióálló anyagoknak köszönhetően

A videó megtekintése és az ismertető letöltése 

Mit jelent a kompozit anyag? Miért fontosak?

A kompozitok olyan anyagok, amelyek két vagy több különböző anyag kombinálásával jönnek létre. Az anyagok vékony rétegeit egymásra helyezik és gyantával összekötik, hogy elérjék a kívánt, speciális alkalmazásokhoz szabott anyagtulajdonságokat. A szénszál, az üvegszál és a kevlár mind kompozit anyagnak minősülnek. A kompozitok lehetővé teszik a mérnökök számára, hogy kiváló szilárdság/tömeg arányú, jobb tartósságú és kisebb össztömegű alkatrészeket hozzanak létre.

Kompozit alkatrész tervezés

A kompozit alkatrészek tervezése kulcsfontosságú a modern mérnöki tevékenységben. A kompozit alkatrésztervezéssel az anyagrétegek keverhetők és egymáshoz illeszthetők, így testre szabható a szilárdság, a rugalmasság, az ütéselnyelés és a költség. A Creo Composite Design and Manufacturing Extension (CDM) és a Creo Composite Design and Manufacturing Advanced Extension (CDMA) a Creo programcsomag legújabb kiegészítői. Mindkét bővítmény kompozit tervezési támogatást nyújt, azonban a CDMA jobban összpontosít a gyártási előnyökre és a fejlettebb munkafolyamatokra a kompozitok tervezésekor.

Kompozit gyártás

A kompozit gyártás a kompozit alkatrészek előállítására vonatkozó részletes utasítások meghatározásának folyamata. Ez magában foglalja a magok, az egyes sík rétegek, az átmenetek, a redőződés és az toldási építőelemek létrehozását. A CDMA mindezt, valamint a Creo tervezési környezetbe zökkenőmentesen integrált automatikus rétegkönyv-generálás támogatását is biztosítja.

A Creo Composite Design and Manufacturing kiegészítés előnyei

A Creo Composite Design and Manufacturing (CDM) kiterjesztésekkel a mérnökök a Creo környezet elhagyása nélkül tervezhetnek, szimulálhatnak és validálhatnak kompozit termékeket. A Creo segít a kompozit alkatrészek gyártástervezésében, segíti a rétegmeghatározás kezelését, és automatizálja a rétegkönyvek generálását.

  • Teljes Creo integráltság

A mérnökök a Creo elhagyása nélkül tervezhetnek, szimulálhatnak és validálhatnak kompozit termékeket. A Creo segítségével a gyártók a tervezési folyamat során a minőség és a termelékenység javításával egy folyamatos digitális szálon tarthatják a tervezési folyamatot.

  • Támogatja a szimulációs elemzést

A Creo Simulation segítségével a mérnökök hozzáférhetnek a tervezési szakaszban létrehozott kompozit alkatrészek tömegtulajdonságaihoz, és elvégezhetik ezen összetett alkatrészek szerkezeti elemzését.

  • Megkönnyíti a gyártástervezést

A Creo Composite Design and Manufacturing (CDM) egyszerűsíti a rétegek meghatározását és a részletes utasításokat. A Creo megkönnyíti a magok, az egyes sík rétegek, az átmenetek, a redőződés és a toldási építőelemek generálását.

  • Erőteljes rétegkezelés

Hatékonyan kezelheti a rétegek kezelését egy dedikált laminálási fa segítségével, beleértve a test laminált és az IML paplanfelület lehetőségeket, miközben átfogó laminált tömegtulajdonságokat is kiszámíthat.

  • Egyszerűsíti a dokumentációt

A Creo Composite Design and Manufacturing (CDM) bővítmény automatizálja a folyamat dokumentációjának létrehozását az egyes sík rétegek kontúrjainak meghatározása és egymásra helyezése alapján.

Kompozit tervezési és gyártási folyamat

A kompozit tervezési és gyártási folyamat jellemzően magában foglalja a rétegkönyvrajzok elkészítését, amelyek részletezik a kompozit rétegek konkrét elrendezését és tájolását az alkatrészben. Ezek a rajzok vagy síkminták döntő fontosságúak a helyes egymásra helyezési sorrend, a szálak szöge és az anyagválasztás biztosítása érdekében, hogy megfeleljenek a tervezési követelményeknek. A folyamat magában foglalja a tervezést, a mérnöki elemzést, a rétegezést, a minőségellenőrzést és a gyártást, amelyek mindegyike a rétegkönyvrajzokon megadott információk alapján történik a kívánt kompozit alkatrész elérése érdekében.

Látogasson el honlapunkra és tudjon meg többet a Creo Composite Design and Manufacturing Extension és a Creo Composite Design and Manufacturing Advanced Extension műszaki lehetőségeit bemutató összefoglalóból és oktatóvideóból.

Forrás: Kontron Hungary Kft.

Ipari digitalizációs megoldások a Kontrontól


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kompozit alkatrészek tervezése, szimulációja és validálása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
LiCON technológia az e-mobilitási iparban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/02/licon-technologia-e-mobilitasi-ipar/ Tue, 02 Apr 2024 05:30:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29069 Esettanulmány – A LiCON több mint 60 éve jól ismert a németországi mérnöki fejlesztésről és gyártásról a világ számára. A kínai Tuopu hisz a LiCON „Made in Germany” filozófiájában, gépein a megmunkálási minőség és a folyamatstabilitás a kezdetektől fogva kiváló volt. Az 1983-ban alapított Tuopu az e-mobilitás iparág erős növekedésének köszönhetően hatékonyan együttműködik a főbb […]

The post LiCON technológia az e-mobilitási iparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Esettanulmány – A LiCON több mint 60 éve jól ismert a németországi mérnöki fejlesztésről és gyártásról a világ számára. A kínai Tuopu hisz a LiCON „Made in Germany” filozófiájában, gépein a megmunkálási minőség és a folyamatstabilitás a kezdetektől fogva kiváló volt.

Az 1983-ban alapított Tuopu az e-mobilitás iparág erős növekedésének köszönhetően hatékonyan együttműködik a főbb OEM-ekkel Kínában, az Egyesült Államokban és Európában, mint például a Geely, BYD,NIO, Rivian, Volvo stb. Annak érdekében, hogy ügyfeleinkkel rendkívül rövid időn belül kifejleszthessük az olyan termékeket, mint a futómű elemei és az alváz, úgy döntöttünk, hogy előzetesen beruházunk a megbízható CNC megmunkálóközpontokba és a legújabb technológiákba. Ebben a stratégiai irányban a LiCON az első választásunk. – magyarázza a Tuopu vezetősége, akik hozzá teszik, hogy a Tuopu 2018-ban rendelte meg első 10 gépét a LiCON-tól. A nagy sanghaji ipari övezetben a futóműgyártás sikeres felfutását követően az elmúlt három évben további 19 LiCON gépet vásároltak különböző segédváz-sorokhoz. A LiCON gépek előnyei olyan jelentősek, hogy széles körben elterjedtek a kínai e-mobilitási iparban.

Teljes megmunkálás egyetlen befogással

A LiCON a kínai vásárlók körében az egyik vezető német 5-tengelyes megmunkálóközpont-építőként ismert. Az összetett alvázszerkezeti részek teljes megmunkálásához nemcsak a gépekre van szükség, hanem a szerelvényekre és a folyamatok know-how-jára is, amelyek pontosan a LiCON alapvető kompetenciái. 2018-tól, a könnyű alvázszerkezeti alkatrészek új szereplőjeként a Tuopu a LiCON szakértelmére támaszkodik. Az alumíniumötvözetből készült alkatrészekhez a LiCON kétorsós megoldást biztosított raklapváltóval, amely lehetővé teszi a párhuzamos be-/kirakodást megmunkálás közben, valamint az LH/RH alkatrészek teljes megmunkálását minden egyes gépen. Minden rögzítőelem és szerszám kiválóan megtervezett, hogy illeszkedjen egy rögzítési koncepcióhoz.

A nagynyomású présöntvény segédkeretekhez a LiCON egyorsós megoldást kínál közvetlen terheléssel, amely 1600 mm-es interferenciaátmérőt kínál az A és B tengelyen. Ez a kialakítás lehetővé teszi az alkatrészek függőleges rögzítését, amely testre szabottan keskeny változatban készült. Ez a figyelemre méltó kombináció lehetővé teszzi a komplex segédkeret hat oldalának megmunkálását egyetlen befogáson belül. A digitálisan fejlesztett gépek a LiCON Németországi gyárában tervezték és gyártották. Tökéletesen működnek a könnyű súly, a merevség, a dinamikus kiegyensúlyozás, az egyszerű hozzáférés tekintetében.

„A LiCON egyetlen interfészéből származó teljes csomagja ennek a projektnek a legfontosabb döntése, amely elvezette a Tuoput az elektromos járművek segédkereteinek sikeres gyártásához. A LiCON-tól tanultak alapján most kifejleszthetünk egy rögzítési koncepciót a többi szerkezeti elemhez is.”

– erősíti meg Jun Zhao kutatás-fejlesztési igazgató.

Környezetbarát technológiák

„Küldetésünk, hogy biztonságosabb, kényelmesebb és környezetbarátabb technológiákat és termékeket kínáljunk az autókhoz. Ezért mindig a zöld gyártási technológiákat keressük. A LiCON a tökéletes stratégiai partner számunkra.”

– mondja XinXin Li üzleti koordinátor.

Mind a 29 gép minimális mennyiségű kenési rendszerrel és LiCON ECO móddal van felszerelve, amelyek segítségével a Tuopu kb. 40% megtakarítást ér el. A hagyományos emulziós kenéssel ellentétben az MQL száraz fémforgácsai könnyen újrahasznosíthatók további tisztítási és szárítási folyamat nélkül. Az emulziómaradványok szűrése és ártalmatlanítása is megtakarítható. Ezenkívül a műhelyeket a 3 műszak és 7 nap/hét gyártás ellenére nagyon tisztán és szárazon tartják.

„Az EHS vezetői csapatunk különösen elégedett a LiCON technológiákkal.”

– erősíti meg XinXin Li.

A sanghaji ipari körzetben egyre változatosabb CNC gépek és automatizálási sorok működnek az alvázalkatrészek gyártására. A Tuopu úgy találja, hogy a LiCON gépek kiemelkedőek a megmunkálási minőség, a teljes berendezés-hatékonyság és az átlagos munkaidő tekintetében.

A legmagasabb megmunkálási minőség

A Tuopu Group autóalkatrész gyártó, elkötelezett az innovatív gyártási képességek mellett az elektromos futóműrendszerek, valamint az intelligens vezetésirányítás terén. Folyamataikban a LiCON gépek könnyen kezelhetők mind kézi üzemmódban, mind automatizált gyártási körülmények között. Ez nagyon fontos a Tuopu számára, mert a Tier 0.5 beszállító nem csak sorozatgyártással rendelkezik, hanem kis tételben próbamegmunkálást is végez, amihez a kezelőknek manuálisan kell dolgozniuk a gépen. A LiCON Machine teljesítménye alapján a Tuopu jelentősen képes növelni a termelési kapacitását.

„A LiCON gépek nagyobb pontossággal működhetnek, és csökkentik a gyártási folyamat során keletkező hulladék mennyiségét. Ez jobb termékeket, gyorsabb átfutási időt és végső soron magasabb profitot eredményez.”

LiCON szervezet Kínában

A LiCON megérti annak fontosságát, hogy kivételes szolgáltatást nyújtson kínai partnerei számára. Ezért hoztak létre helyi szervezeteket Sanghajban, Pekingben és Changchunban, hogy gyors és hatékony támogatást nyújtsanak ügyfeleiknek.

A Tuopu számára a LiCON helyi szervezetet hozott létre Sanghajban, hogy kielégítse igényeiket. Mérnökeiből álló csapatuk készen áll a LiCON gépek műszaki támogatására, karbantartására és javítására. A LiCON képzési programokat is kínál a Tuopu alkalmazottai számára, ez lehetővé teszi a Tuopu számára, hogy maximalizálja termelékenységét, és a legtöbbet hozza ki a LiCON CNC gépekbe való befektetéséből.

„Ezen szolgáltatások mellett a LiCON a tőlünk érkező visszajelzéseket is komolyan veszi. Gyakran kommunikálnak velünk, hogy megértsék igényeinket és visszajelzéseinket a CNC gépekkel kapcsolatban.”

– mondja Kent Ke, a LiCON üzletág igazgatója. Ez a munkaetika segít a LiCON-nak abban, hogy folytassa az innovációt és termékeinek fejlesztését, hogy világszerte jobban kiszolgálja ügyfeleit. Összességében a LiCON elkötelezett amellett, hogy kivételes szolgáltatást nyújtson ügyfelei számára, és a Tuopu kiváló példa arra, hogy a LiCON miként tesz meg mindent az ügyfelek elégedettségének biztosítása érdekében.

www.licon.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post LiCON technológia az e-mobilitási iparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Száműzik az SF6 gázt a villamossági berendezésekből is az Európai Unióban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/02/sf6-gaz-kivonas-schneider-electric/ Tue, 02 Apr 2024 05:00:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29066 Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és hamarosan hatályba is lépett a fluortartalmú üvegházhatású gázok használatára vonatkozó jogszabály. A rendelkezés szerint több lépcsőben betiltják a kén-hexafluorid (SF6) alkalmazását a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben. A Schneider Electric jelentős erőfeszítéseket tett, hogy alternatív megoldással álljon elő, a társaság új, innovatív berendezéseiben a tiszta levegőt és a vákuumtechnológiát ötvözi. Megjelent […]

The post Száműzik az SF6 gázt a villamossági berendezésekből is az Európai Unióban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és hamarosan hatályba is lépett a fluortartalmú üvegházhatású gázok használatára vonatkozó jogszabály.

A rendelkezés szerint több lépcsőben betiltják a kén-hexafluorid (SF6) alkalmazását a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben. A Schneider Electric jelentős erőfeszítéseket tett, hogy alternatív megoldással álljon elő, a társaság új, innovatív berendezéseiben a tiszta levegőt és a vákuumtechnológiát ötvözi.

Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és márciusban hatályba is lépett az a rendelet, amely szabályozza a fluortartalmú üvegházhatású gázok felhasználását az Európai Unióban.

A rendelet kitér a kén-hexafluorid (SF6) alkalmazására is, több fázisban tiltva be a használatát. A jogszabály alapján 2026. január 1-jétől az elsődleges és másodlagos elosztásra szolgáló, legfeljebb 24 kV-os középfeszültségű elektromos kapcsolóberendezések, majd 2030. január 1-jétől az elsődleges és másodlagos elosztásra szolgáló, 24 kV-nál nagyobb és legfeljebb 52 kV-os középfeszültségű elektromos kapcsolóberendezések esetében lesz tilos SF6-gázt használni. A rendelet szerint 2035. január 1-jétől tilos a kén-hexafluorid elektromos kapcsolóberendezések karbantartásához vagy szervizeléséhez való felhasználása, hacsak azt nem regenerálják vagy hasznosítják újra.

A fluortartalmú gázok jelenleg az EU üvegházhatású-gázkibocsátásának mintegy 2,5 százalékáért felelősek. A legnagyobb tételt a hidrofluorkarbon jelenti, ami ennek a kibocsátásnak a 90 százalékát adja. Ezt az anyagot többek között hűtőszekrényekben, fagyasztókban, illetve légkondicionálókban alkalmazzák. Bár a felhasznált mennyiség szempontjából kisebb tételt jelent, a legnagyobb üvegházhatást okozó gázok közé tartozik az SF6, vagyis a kén-hexafluorid. Az SF6 gázt az energiaszolgáltatók és ipari felhasználók által használt középfeszültségű kapcsolóberendezésekben alkalmazzák, amelyekből napjainkban is mintegy harmincmillió működik világszerte.

Ez az anyag ugyanis számos kedvező tulajdonsággal bír, jó hővezető, nem korrodál, nem tűzveszélyes, és tiszta formájában egyáltalán nem mérgező, továbbá kitűnő áramszigetelő képességgel bír. A problémát az jelenti, hogy az SF6 az egyik legerősebb üvegházhatású gáz. A GWP (global warming potential) értéke 24.300-szor haladja meg a szén-dioxidét, vagyis egy kilogramm SF6 ugyanannyi kárt tesz a környezetben, mint 24,3 tonna szén-dioxid. Ez nagyjából akkora mennyiség, amekkorát egy átlagos személyautó 200 ezer kilométer megtétele során juttat a környezetbe.

„Az új jogszabályban szereplő első fontos mérföldkő 2026 eleje, ami figyelembe véve, hogy mennyi feladatot kell elvégezniük az érintett cégeknek, meglehetősen szoros határidőnek számít. Éppen ezért célszerű mielőbb elkezdeni a felkészülést az SF6-gáz kivezetésére, elsősorban az áramszolgáltatóknak. A Schneider Electric, az energiagazdálkodás és az automatizálás digitális átalakításában élenjáró vállalatként határozottan támogatja az SF6 gáz lecserélésére vonatkozó szabályozást, és a cég jelentős erőfeszítéseket tett, hogy alternatív megoldással álljon elő. A társaság új, jövőformáló berendezéseiben a tiszta levegőt és a vákuumtechnológiát ötvözi. Mérnökeink elérték, hogy az új termékek mérete lényegében nem változott, és kezelésük, működtetésük sem okoz gondot a karbantartó szakembereknek. A 21. század igényeinek megfelelően a kapcsolóberendezések beépített okosszenzorokkal rendelkeznek, amelyek révén távolról is megoldható az állapotfelügyelet, és lehetővé válik az okoshálózatok kiépítése”

– mondta el az új szabályozás kapcsán Géczy Áron, a Schneider Electric termékmenedzsere.

A Schneider Electric két új, az SF6 gáz használatát kiváltó, egyaránt 24 kV-os feszültségszintig használható középfeszültségű kapcsolóberendezés termékcsaládja az SM AirSeT (az ipari létesítményekbe) és az RM AirSeT (elosztóhálózatokba). A vállalat új, 40 millió eurós beruházással megvalósuló dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS) lesz az RM AirSeT termék európai gyártóközpontja, amely már idén, a második negyedévtől készen áll a megrendelések fogadására. Az SM AirSeT-nek szintén van hazai gyártókapacitása, a társaság zalaegerszegi gyárában készülnek ezek a berendezések, innen szolgálják ki már most is a hazai és regionális megrendeléseket.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Száműzik az SF6 gázt a villamossági berendezésekből is az Európai Unióban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>