Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés

Automatizálás

Csillapítástechnika a robotikában

Ha biztonságban akarja tudni robotját

A BIBUS Kft. több mint 20 éves tapasztalatával az ipari csillapítástechnika terén jól tudja, hogy a költséges robottechnológiák megjelenésével – ahol a megnövekedett mozgási sebességek miatt lényegesen nagyobb energiák lépnek fel – kiemelkedően fontos a hatékony ütközéscsillapítás a robot és mechanika védelme érdekében.

Az 1963-ban alapított ACE fejlesztette ki az első állítható hidraulikus lökéscsillapítót az ipar számára, 60 év elteltével, mint az ipari csillapítástechnika piacvezető szereplője számos innovatív megoldást kínál ipari robotokat használó alkalmazásokhoz.

Hogyan működnek az ACE gyártmányú lökéscsillapítók? Alapvetően a mozgási energiát alakítják át hővé. A hidraulikus lökéscsillapítók esetében olaj a csillapító közeg, így ezek az egységek közel konstans fékezőerőt biztosítanak a teljes lökethosszon amíg meg nem állítják a mozgó tömeget. Ezen kívül megtalálható a termékpalettában a tubus, viszkoelasztikus és egyszerhasználatos deformálódó lökéscsillapítók. A csillapítási úthossz 4mm-406mm között választható, az energiaelnyelési kapacitás 0,68Nm-5400Nm közötti tartományban mozog, míg a felütköztethető effektív tömegtartomány szempontjából 500 gramm és 204 tonna között használhatóak.

Az ACE Magnum lökéscsillapítók biztonságos és megbízható fékezést biztosítanak a tollaslabda robot számára

Egy független kutatóközpont Belgiumban, amely nonprofit intézmények számára segít új technológiák bemutatásában, a közelmúltban egy különleges rendszert készített: egy tollaslabdázó robotot, amely képes prototípus tollasütők tesztelésére. A robot emberi ellenfelekkel mérkőzik meg, és különböző ACE lökéscsillapító egységeket használ az ütközési energia elnyelésére. Nemcsak a felhasználói biztonság szempontjából, hanem a tollaslabdázó robot élettartamának biztosítása érdekében is kulcsfontosságú a megfelelő löketvégfékezés. A mozgó tömeg 50 kg és egy labdamenet során akár 3 m/s sebességre is felgyorsulhat. Ilyen tömeg és sebesség mellett egy ütközés teljesen tönkre teheti a rendszert. A fellépő ütközési energia energiaelnyeléséről a MAGNUM sorozat MC4575EUM-0 lökéscsillapítója gondoskodik.

Tubus csillapítók védik a Z-tengelyt a Trumpf díjnyertes innovatív hajlítócelláiban

Amikor kis alkatrészek automatizált hajlításáról van szó, a TruBend Cell 7000 a világ leggyorsabb rendszere. A gép magas ciklusideje miatt az ACE tubus csillapítóit használják a TRUMPF teljesen automatizált hajlító berendezés Z-tengelyének védelmére. Ahhoz, hogy a 150 kg súlyú robotkar, amely maximális sebessége 4 m/s, sérülés nélkül megállítható legyen, anélkül, hogy a teljes szerkezet károsodna a mérnökök a TC74-76-S tubus csillapítót választották. A pneumatikus fékezéssel vagy más csillapító megoldásokkal összehasonlítva a tubus csillapító üzemeltetése során nem merülnek fel további költségek, mivel sem levegő, sem elektromosság nem szükséges a működtetéséhez. A hidraulikus lökéscsillapítóknál lényegesen gazdaságosabb megoldást biztosít és kisebb a helyigénye, míg az egyszerű gumi ütközőkhöz képest jóval nagyobb energiaelnyelésre képes és hosszabb élettartammal rendelkezik. Ez is az egyik oka annak, hogy a TRUMPF fejlesztő csapata ezt a csillapító megoldást választotta.

Biztonsági megoldás a hetedik tengelynek: Egyszer használatos vészhelyzeti lökéscsillapítók

A modern gyárakban egyre gyakrabban egészítik ki a robotokat hetedik tengellyel, ezáltal megnövelve a robot elérési távolságát és mobilitását. A maximális produktivitás érdekében ezen tengelyeken akár 2m/s sebességgel is mozoghatnak a robotok, így a robot és a tengely védelmének érdekében mindenképp szükséges csillapító elemeket használni a hetedik tengely végpontjain.

A német EXPERT-TÜNKERS GmbH évek óta szoros együttműködésben dolgozik az ACE Stoßdämpfer GmbH céggel, a megfelelő löketvég csillapítók alkalmazása kapcsán. A hetedik tengelyen kiviteltől függően használnak hidraulikus lökéscsillapítót, tubus csillapítót vagy egyszer használható tubus, illetve Crash Damper csillapítókat.

A normál tubus csillapítókkal szemben az egyszer használható, azaz véglegesen deformálódó kivitelek nagy előnye a kedvezőbb költségszint mellett a lényegesen nagyobb energiaelnyelés, amely akár 98% is lehet, továbbá a közel konstans reakcióerő a löket teljes hosszán. A TUBUS TI csillapítók specális co-polyester elastomer anyagból készülnek, míg a CD Crash Damper csillapítók alumíniumból CNC-vel megmunkált egységek. Közös jellemzőjük, hogy előre megtervezett módon gyűrődnek össze ütközéskor ezáltal biztosítva optimális lassulást és védelmet.

Az EXPERT-TÜNKERS GmbH legújabb generációs hetedik tengelye esetében a löketvég csillapító kiválasztásánál fontos szempont volt a költségcsökkentés, így az új CD Crash Damper termékre esett a választása a tervezőmérnököknek, ugyanis ez a kivitel minden eddigi terméktípusnál jobb ár/teljesítmény aránnyal rendelkezik. Az alkalmazásban kihívást jelentett, hogy a tengely egyik végén 2500kg tömeggel és 2m/sec felütközési sebességgel kell számolni, míg a másik végén 4000kg tömeggel és 1m/sec felütközési sebességgel. A Crash Damper esetében a löket teljes hosszán közel konstans a reakcióerő, így nem jelent gondot, hogy a felütközési energia az egyik oldalon 5400Nm, míg a másik oldalon pedig csak 2400Nm ugyanis a Crash Damper esetében ilyenkor csak annyi történik, hogy nem használja ki a teljes lökettartományt.

Szerző: Turi Norbert BIBUS Kft. 2024.08.01.

További információ: www.bibus.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Hirdetés

További cikkek a témában