Az InnoElectro kiállítás és konferencián a Budapesti Olimpiai Központban április 8-10. között 83 kiállító, 3500 négyzetméteren mutatta be az elektronikai ipar és gyártás újdonságait.
A színpadon pedig szakemberek osztották meg gondolataikat olyan területeken, mint: a röntgenvizsgálat, a forrasztás, a kiberbiztonság, az oktatás vagy a félvezető ipar.
Újra kell értelmezni a felsőoktatás és az ipar viszonyát
A konferencia egyik hangsúlyos témája a magyarországi mérnökképzés helyzete volt.
„Nem beszéljük az ipar nyelvét, ezért egy új szellemiségre van szükség. A felsőoktatásnak ugyanis kínálnia kell az értékeket az ipar felé, nem pedig megvárnia, míg támogatást kap. A cégek is érdekeltek abban, hogy saját laborjaik legyenek az iskolák falai között. Nem adományokra, hanem kölcsönös érdekekre kell alapítani ezt a viszonyt”
– mondta Charaf Hassan, a Budapest Műszaki Egyetem rektora.
A mesterséges intelligencia elektronikai gyártás szegmenseiben játszott szerepe szintén részletesen terítékre került. Ennek egyik alkalmazási esete az AI nyomtatott áramkör-tervezés során való használata.
„A mérnököket nem váltja ki teljesen a technológia, de meg kell tanulniuk professzionálisan promptolni, és kihasználni az AI erejét”
– emelte ki Nadj István, a CAD-TERV Kft. ügyvezetője.
A végtelenbe és tovább
A tavalyi alkalomhoz hasonlóan egy teljes nap szólt az űr- és védelmi iparról, hiszen az európai űrtechnológia virágzik, nem utolsósorban az Európai Űrügynökség (ESA) aktivitásának köszönhetően. Egy ESA-ba befektetett euró ugyanis akár 2,8 euró többletbefektetést vonzhat harmadik felektől.
„Mindegy, hogy mit fejlesztenek itt lent, a földön, annak hatalmas potenciálja van, hogy technológiai transzferré váljon”
– emelte ki Ines Castelao, az ESA országfelelőse, miközben arra bátorította a magyar cégeket, hogy használják ki a szervezettel való közös munkában rejlő lehetőségeket.
„Való igaz, hogy szigorúbbak a szabványok a nagyobb sugárzás és hőmérséklet kitettség miatt. De ha sikerül nekik megfelelni, az egyben egy minőségi igazolás, ami megnyitja az utat a védelmi és a repülőipar irányába is.”
Magyarország az utóbbi időben jelentősen növelte hozzájárulását az ESA költségvetéséhez, és egy közös, kormányzati és ESA támogatással zajló startup program keretében is be lehet kapcsolódni a szervezettel folytatott munkába.
InnoElectro Díjak
Az InnoElectro Nagydíjat is átadtak a hazai elektronikai gyártás ökoszisztémájának leginnovatívabb megoldásainak elismeréseként. Az első helyet a Grif-Tools Kft. szerezte meg, amely idén harmadik alkalommal vett részt az eseményen. Az MPG (Multi Parallel Gripper) eszközük, amely a robot és kooperatív robot megfogók piacán rukkolt elő újdonsággal, a felhasználók számára korlátlan megfogási variációkat nyújt, valamint segítségével sokkal szélesebb körűvé válik alkalmazhatóvá az automatizált technológia.
„Egy szabadalmaztatott magyar termékről van szó, amely megkoronázza alkotómunkánkat. Talán egy kicsit megelőztük vele a piaci igényeket, de más vásárokra is elvisszük. Ez a mostani pedig egy remek helyszín, hogy elkezdjük ezt a folyamatot a kelet-közép-európai régióban”
– mondta Forgách István, a Grif Tools Kft. értékesítési igazgatója. A díjazottak között a második helyet az Elas Kft. terméke kapta, a Danutek Kft. lett a harmadik.
A forrasztás bajnokait ünnepelték a helyszínen
Az InnoElectro továbbra is az a hely, ahol az ipar legkiemelkedőbb forrasztó tehetségei bizonyíthatnak. Az IPC nemzetközi non-profit iparági szövetség helyi fordulóján 42 szakember indult, és immár negyedszerre Zsombok Péter, a BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. munkatársa nyert, így Magyarországot ismét ő képviselheti a forrasztási világbajnokságon.
A legfiatalabbak ugyancsak megmutathatták forrasztó képességeiket a Magyarországi Elektronikai Társaság (MELT) versenyén. Mintegy 134-en jelentkeztek 29 iskolából, azonban csak 105-en szállhattak versenybe a kapacitáskorlát miatt. Egyéniben Sisa László, a nyíregyházi Bánki Donát Kollégium tanulója diadalmaskodott, míg a legjobb csapat a budapesti Trefort Ágoston Kéttanítási Nyelvű Technikum lett.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!