Március elején három napra Magyarország automatizálási fellegvára a Robot Karnevál volt.
A FANUC törökbálinti telephelyén megrendezett eseményen több mint 500 szakmai látogató nézte meg a 20 kiállító cég bemutatóját, mely a robotikához kapcsolódó számos tevékenységet felölelt.
Mezei Tamás, a Fanuc ügyvezetője elmondta, hogy „valóban sikeres az első ízben megrendezett Robot Karnevál, mely hiánypótló is egyben, hiszen számos, egymást kiegészítő robotos alkalmazást tekinthettek meg a látogatók egy helyen”. Érdekességként hozzátette, hogy a Robot Karnevál előtti héten le kellett zárni a regisztrációt, olyan sokan jelezték részvételi szándékukat.
Hiánypótló rendezvény
A Fanuc integrátor partnerei és az automatizálásban megkerülhetetlen társkiállítók bevonásával egy új esemény keretein belül látták vendégül az ipari automatizálás és robotok iránt érdeklődő, innovatív szemléletű cégeket. Ritka az olyan rendezvény, ahol valóban élő bemutatókat láthatnak a látogatók, ezért több rendszerintegrátort is felkértek, hogy mutassák meg egy kiállítás erejéig, hogy mi mindenhez értenek. Olyan izgalmas alkalmazás-bemutatókkal érkeztek, mint például: festés, rakatolás, gépkiszolgálás, palettázás, hegesztés, varratcsiszolás, bin picking vagy ragasztóanyag felvitele. A Fanuc megbízható név, a robot egy automatizált folyamatnak meghatározó alkotóeleme, de van még számos más fontos része is ezeknek a rendszereknek. Ahhoz, hogy a gyártási folyamatok jól működjenek fontos a vezérlés, hajtás, érzékelők, biztonságtechnika, látórendszerek, jelöléstechnika, megfogás, gyártásfelügyelet, hogy csak egy párat említsünk.
A kiállító cégek előadásokon és standjaikon mutatták be robotos alkalmazásaikat. A karneváli hangulatot a foodtruckok is biztosították, ahol a déli órákban természetesen egy automatizált célgép sütötte a lángost a vendégeknek.
Az R-50iA robotvezérlő
A Fanuc, a Robot Karnevál házigazdájaként itt mutatta be új robot vezérlőjét. Az R-50iA 8 év után váltja elődjét, és felkészült az ipar legaktuálisabb kihívásaira, mint például a kiberbiztonsági kérdések vagy a robotintegráció könnyítése. Az R-50iA robotvezérlő egyik újdonsága, hogy kiterjesztett kiberbiztonsági funkciókkal rendelkezik, amelyek megkönnyítik a Magyarországon életbe lépett kiberbiztonsági törvény előírásainak való megfelelést. A vezérlő támogatja a HTTPS és az SFTP protokollokat, illetve a tűzfalak használatát. A gyári funkciók is támogatják a jelszavas felhasználó-azonosítást, ami tovább növeli a biztonságot használat közben. Miközben az adatok és a termelési információk biztonságban vannak, a vezérlők új kialakítása alkalmas a távoli elérésű karbantartásra, és egészen új fejlesztési lehetőségeket nyit meg a felhasználók előtt. Az új vezérlőben lehetőség van PYTHON scriptek futtatására, melyek mind TP, mind KAREL programokból is futtathatók, valamint a Visual Studio Code segítségével a debuggolás is elérhető. Az új R-50iA pontosabb, megfelel az ISO 13849-1 szabvány 4-es kategória elvárásainak már a DCS funkciók használata esetén is. 4 Ethernet-porttal (melyből 2 standard, 2 opcionális) és PROFINET-tel könnyedén hálózatba köthető.
Az új vezérlők már 5 megapixeles felvételek feldolgozására is alkalmasak, ezért az új kamerarendszerrel felszerelt robotalkalmazások nagyobb pontossággal tudják felismerni az alkatrészeket vagy azok részleteit. Ez pedig befolyásolhatja az alkalmazási környezetet és új perspektívákat kínál a tervezésben. Az iRVision könnyen, Ethernet-kábelen illeszthető kamerás alkalmazások előtt nyitja meg a lehetőséget.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!