robotika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 10 May 2024 06:12:49 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Idén még nehezebb feladványok várták a RobonAUT versenyzőit https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/01/robonaut-versenyzoi-robotika-verseny/ Fri, 01 Mar 2024 06:00:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28710 Kalózrobottal és árvízzel is megküzdöttek a műegyetemi mérnökhallgatók autonóm, önműködő járművei az idei RobonAUT döntőben. Ismét RobonAUT rajongókkal telt meg a „Q” épület aulája: 2024. február 10-én immáron 15. alkalommal rendezték meg az autonóm robotjárművek versenyének döntőjét. A rendezvényt Tevesz Gábor főszervező, a RobonAUT egyik alapítója, valamint a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) Automatizálási és Alkalmazott Informatikai […]

The post Idén még nehezebb feladványok várták a RobonAUT versenyzőit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kalózrobottal és árvízzel is megküzdöttek a műegyetemi mérnökhallgatók autonóm, önműködő járművei az idei RobonAUT döntőben.

Ismét RobonAUT rajongókkal telt meg a „Q” épület aulája: 2024. február 10-én immáron 15. alkalommal rendezték meg az autonóm robotjárművek versenyének döntőjét.

A rendezvényt Tevesz Gábor főszervező, a RobonAUT egyik alapítója, valamint a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék címzetes egyetemi tanára nyitotta meg. A versenyző csapatokat és a megmérettetés érdeklődőit köszöntve elmondta, hogy másfél évtizeddel ezelőtt fiatal kollégáival egy olyan kihívást hívtak életre, amelyben az akkor indult villamosmérnök mesterképzés hallgatói a gyakorlatban is megmutathatják, mit tanultak az egyetemen. „Az elmúlt 15 évben rengeteg változáson és fejlődésen ment át a RobonAUT, ahogyan a verseny során alkalmazott technológiák is rohamléptékben fejlődtek. Ma már a hallgatóknak sincs olyan ’könnyű’ dolguk, mint az első versenyzőknek, a feladatok jóval komplexebbek, nehezebbek az előző évek feladványainál” – fogalmazott Tevesz Gábor. Megnyitója zárásaként köszöntötte azokat a vállalatokat és képviselőiket is, akik már évek óta vagy akár új szponzorként támogatják a versenyt, nem mellesleg szükségük van arra a szakembertudásra, amellyel a karon végző, illetve a versenyen induló mérnökhallgatók rendelkeznek.

A 2024-es döntőre 9 csapat kvalifikálta magát: 6 junior és 3 senior formáció mérkőzött meg egymással a különböző futamokban, ahol összesen 110 pontot szerezhettek a hallgatók. A versenyzők közel fél évet dolgoztak az autonóm robotjármű megtervezésén és megalkotásán. Megérte a befektetett munka, ugyanis a kvalifikáció során összegyűjtött pontok is számítottak: összesen 10 pontot lehetett szerezni a felkészülés alatt nyújtott teljesítményből. A szurkolók is segíthették kedvenceiket: a közönségdíjasoknak max. 10 pont járt a külcsínért.

A döntőben idén is gyorsasági és ügyességi kategóriában kellett helyt állniuk az önállóan működő (autonóm) járműveknek. A csapatok mindössze egy percet kaptak arra, hogy előkészítsék versenyautóikat a két, egymás után következő futamra.

A „Q” épület aulájában felállított ügyességi pálya úthálózatát (labirintust) előre ismertették a versenyzőkkel. A robotautókat egy rádiós startkapu segítségével indították útjukra. Az autóknak a pálya csomópontjai mentén található kapukat (összesen 17 db) kellett felfedezniük és a lehető leggyorsabban bejárniuk a labirintust. A feladványt több „akadályozó” is nehezítette: ki kellett kerülni a pályán lassú, ám folyamatos mozgásban lévő kalózrobotot. Ha a kalózrobot már áthaladt egy kapu alatt, akkor csökkent az adott kapu érintéséért járó pontszám is (2 pont/kapu). A kalózrobot mindenkori pozícióját a szervezők rádiójelekkel sugározták.

További nehézség volt, hogy a futam egy adott pillanatában „árvíz” öntötte el a pályát, ami blokkolta a kapukat, vagyis azok érintéséért ideiglenesen nem járt pont, ilyenkor a kalózrobot is egyhelyben állt. Az „árvizet” egy képzeletbeli zsilip, vagyis egy libikóka segítségével lehetett semlegesíteni: a robotautóknak fel kellett menniük a rámpán, majd átbillenteni a libikókát. Ezzel megszűnt az „árvíz”, elindult a kalózhajó, és a kapu érintéséért újból járt a megérdemelt jutalompont. A további manővereket is értékelték a szervezők: a libikókán való sikeres egyensúlyozásért 10 pontot, a sávváltásért 6 pontot adtak. Ha a csapattagoknak be kellett avatkozniuk a versenybe, azért viszont alkalmanként 5-5 pont levonása járt. Az ügyességi kört a rendezők akkor tekintették teljesítettnek, ha elfogytak az érintendő kapuk vagy lejárt az 5 perces időkeret.

A gyorsasági pályán a legjobb köridő elérése a volt a cél: maximum 6 kört tehettek meg az autók, amelyek közül a leggyorsabb számított az értékelésnél. A robotautók egy önmagába záródó vezetővonalat önállóan követtek, és itt is számolniuk kellett a gyorsulást hátráltató pályaszereplőkkel. Együtt mozogtak az ún. „safety carral”, amelyet meg kellett előzni, kikerülni a minél gyorsabb köridőre törekvő versenyautóknak. A safety car követéséért 6 pont, kétszeri megelőzéséért összesen 10 pont járt. A pálya nyomvonalát és a gyorsításra kiváló lehetőséget adó egyenes szakaszok helyét a hallgatók a döntő előtti napokban megismerhették. A külső segítséget itt is büntették: alkalmanként 2 pont levonás járt az emberi beavatkozásért.

A megmérettetésre vállalkozó fiataloknak minden évben komplex, több műszaki, mérnöki területet is érintő tudásról kell tanúbizonyságot tenniük. Ismerniük kell a mikrokontrollerek, a szenzorok vagy az áramkörök világát, szükségük van irányítástechnikai, automatizálási és programozási ismeretekre is. A verseny révén (is) szert tehetnek olyan elméleti és gyakorlati tudásra, amelynek forintra váltható hasznát vehetik majd az álláskeresés során olyan vállalatoknál is, amelyek autonóm járművek fejlesztésével vagy robotikával foglalkoznak.

Az elkövetkezendő évek technológiai forradalmának egyik fontos sarokpontja egyebek mellett az önműködő robotjárművekben rejlő lehetőségek kiaknázása. A kutatók prognózisa szerint az egészségügy, a járműipar és a logisztika után a mindennapokban is általánossá válhat az emberi beavatkozást nem igénylő gépezetek megjelenése. E dinamikusan fejlődő tudományterületet a hazai felsőoktatási intézmények közül elsőként helyezi középpontba a BME, amely évek óta tudatosan nyomon követi a robotika újításait, ami a műegyetemi mérnökképzésen gyakorlati ismeretek formájában is megjelenik.

  • A közvetítés teljes terjedelmében visszanézhető a rendezvény honlapján, az esemény érdekes szemelvényeiből a videók menüpont alatt látható válogatás.
  • A RobonAUT 2024 hallgatói mérnökverseny eredményei
  • A junior csapatok kategóriájában a következő csapatok állhattak fel a dobogóra:
  • Junior 1. helyezett: AUTofRange (Kazup Dániel, Kovács Tamás Barnabás, Petrőtei Tamás József – MSc mechatronikai mérnök)
  • Junior 2. helyezett: Safety Third (Csermák Ádám Barna, Horváth Máté, Kis Mihály Bence – MSc villamosmérnök)
  • Junior 3. helyezett: WorkAUT (Fent István, Garad Ágoston, Vepperi Virág – MSc villamosmérnök)
  • Az összesített 1. helyezést szintén a junior kategória győztese, az AUTofRange csapat szerezte meg, díjuk egy Lamborghini élményvezetés lett.
  • A legtöbb közönségszavazatot a Safety Third csapat kapta.
  • Az eseményről készült fotók a SPOT Fotókör honlapján is elérhetők.

BME VIK RobonAUT megrendezésének ötlete eredetileg Tevesz Gábor címzetes egyetemi tanár és doktoranduszokból álló csapatának egyik találkozóján vetődött fel 2009-ben. Az alapgondolatot az Eurobot nemzetközi robotikai verseny adta, de kapcsolódik a karon mesterképzésben tanulók „Robotirányítás rendszertechnikája” című tantárgyához is. A megmérettetéssel az egyetem célja a hallgatók gyakorlati ismereteinek bővítése mellett a vállalati szektor képviselőivel való kapcsolatteremtés is. A kurzus elvégzésére évről évre javarészt villamosmérnök, mérnökinformatikus és mechatronikai mérnök szakos hallgatók vállalkoznak, akik 3 fős csapatokban alkotnak egy fél éven át közösen dolgozó formációt.A kihívás lényege, hogy a versengő csapatoknak úgy kell átalakítaniuk egy modellautót, hogy az képes legyen emberi beavatkozás nélkül, a lehető legrövidebb idő alatt teljesíteni egy ügyességi akadálypályát és egy gyorsasági versenyfutamot. A feladatok részletes leírása megtalálható a verseny honlapján.A kezdetek óta közel 200 hallgatói csapat (3 fős) vett részt a versengésben, többen közülük mára már a szakmai megmérettetést támogató vállalatok munkatársai, fejlesztői lettek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Idén még nehezebb feladványok várták a RobonAUT versenyzőit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hamarosan startol a BME autonóm robotversenye https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/08/bme-autonom-robot-verseny/ Thu, 08 Feb 2024 06:00:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28398 Izgalmas mérnökviadalt ígérnek a RobonAUT szervezői. A döntőre minden korosztályból várják a szurkolókat, a robotika és a programozás iránt érdeklődőket. 2024. február 10-én (szombaton) 10:00 órától a Műegyetem „Q” épületének aulájában rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) autonóm robotversenyét, a sajtónyilvános RobonAUT döntőt. A 15. alkalommal életre hívott mérnökhallgatói viadal a […]

The post Hamarosan startol a BME autonóm robotversenye appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Izgalmas mérnökviadalt ígérnek a RobonAUT szervezői. A döntőre minden korosztályból várják a szurkolókat, a robotika és a programozás iránt érdeklődőket.

2024. február 10-én (szombaton) 10:00 órától a Műegyetem „Q” épületének aulájában rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK) autonóm robotversenyét, a sajtónyilvános RobonAUT döntőt. A 15. alkalommal életre hívott mérnökhallgatói viadal a BME VIK féléves tantárgyának megkoronázása: a diákok féléves munkájának utolsó felvonása, amikor a csapatok által megtervezett és megépített robotautók különböző versenyszámokban mérik össze tudásukat.

A kurzus elvégzésére javarészt villamosmérnök, mérnökinformatikus és mechatronikai mérnök szakos hallgatók vállalkoznak, akiknek a félév során meghatározott szempontok mentén, adott alkatrészek és eszközök felhasználásával kell elkészíteniük egy szenzorokkal ellátott, önállóan működő (autonóm) versenyautó robotját. A fejlesztési folyamatról a félév során már több kvalifikációs körben is beszámoltak a fiatalok, akik ezeken megfeleltek, elnyerték a jogot, hogy február 10-én a rádiós startkapuhoz álljanak.

Az idei fináléban teljesíteni kell az ügyességi pályát: az előre ismert labirintusban az autóknak fel kell fedezniük minél többet a 17 rádiós kapuból, a lehető leggyorsabban bejárni a pályát, miközben elkerülik az ütközést a pályán mozgó kalóz robottal, és elhárítják egy „zsilippel” a pályát elárasztó „árvizet”. A gyorsasági pálya lényege, hogy az autó minél gyorsabb köridőt érjen el egy önmagába záródó vezetővonal mentén. Ebben a futamban plusz pontot érhet a safety car követése, illetve az előzési manőver.

A robotok ügyességén túl a versenyben számít majd a „külcsín” is: az esztétika, az ötletesség és a látvány plusz pontokat hozhat majd a finalista hallgatói csapatoknak.

A február 10-i esemény egy izgalmas tudományos ismeretterjesztő (családi) program lesz, ahová minden érdeklődőt várnak.

A 2024-es döntő teaser videója az alábbi YouTube-linken tekinthető meg.

Aktualitások a RobonAUT honlapján, illetve Facebookon és a közösségi médiában létrehozott esemény oldalán olvashatók.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hamarosan startol a BME autonóm robotversenye appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC kollaboratív robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/16/fanuc-robotika-kollaborativ-robotok/ Thu, 16 Nov 2023 06:00:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27535 Nagyobb terhelésre – A FANUC bemutatott két új, nagyobb terhelési kapacitású kollaboratív robotot, hogy teljesítse azoknak a vállalatoknak az igényeit, akik könnyítést szeretnének nyújtani a munkavállalóknak a nehéz emelőmunkák terén. Legyen szó nehéz dobozok rakodásáról, alkatrészek elhelyezéséről raktárpolcokon, vagy bármely kimerítő és ismétlődő feladatról, a FANUC kollaboratív robotjai mostantól 4 kg-tól 50 kg-ig terjedő terhelési […]

The post FANUC kollaboratív robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb terhelésre – A FANUC bemutatott két új, nagyobb terhelési kapacitású kollaboratív robotot, hogy teljesítse azoknak a vállalatoknak az igényeit, akik könnyítést szeretnének nyújtani a munkavállalóknak a nehéz emelőmunkák terén.

Legyen szó nehéz dobozok rakodásáról, alkatrészek elhelyezéséről raktárpolcokon, vagy bármely kimerítő és ismétlődő feladatról, a FANUC kollaboratív robotjai mostantól 4 kg-tól 50 kg-ig terjedő terhelési kapacitással rendelkeznek. A nagyobb termékek emelése mellett a FANUC kobotok rendkívül könnyen használhatóak és rugalmas megoldásokat nyújtanak azon vállalatok számára, amelyek szeretnék növelni a termelékenységüket és megoldást szeretnének találni a szakemberhiányra.

Az automatizálásban kevésbé jártas vállalatok számára a kollaboratív robotok ideálisak egyszerű és ismétlődő munkák elvégzésére, így kapacitást szabadítanak fel, mely kapacitást olyan feladatokra fordíthatnak a cégek, amelyek nagyobb szaktudást igényelnek, például termelési ütemtervezés, minőségellenőrzés vagy más magasabb szintű, értékteremtő feladatok. Ezenkívül egy kollaboratív robot könnyen rögzíthető bármilyen guruló állványra, amellyel azonnal áthelyezhető egy másik területre, hogy más feladatot végezzen. Jelenleg 11 kollaboratív robot modell variációval rendelkező FANUC CR és CRX kobot sorozat számos ipari alkalmazásban használható, beleértve az összeszerelést, ellenőrzést, anyagmozgatást, csomagolást, raklapozást, csiszolást, hegesztést és sok minden mást. A sorozat legnagyobb modelljeit képviselve, a CRX-25iA kollaboratív robot mostantól teljes csuklómozgás mellett 30 kg teherbírással rendelkezik, míg a CR-35iB kollaboratív robot 50 kg teherbírású.

FANUC kollaboratív robotok: nagyobb terhelési kapacitás nehéz emeléshez és még sok más tevékenységhez.

Egyedi felhasználói felületek

A kollaboratív robotok rendkívül rugalmasak mindenféle alkalmazáshoz, a FANUC Tablet Teach Pendant (TP) Plug-in SDK segítségével pedig már a felhasználói felületek is azok lehetnek. A Plug-in SDK, azaz a Szoftverfejlesztői Készlet (Software Developer’s Kit) egy HTML5/JavaScript alapú platform, amely lehetővé teszi egyedi ikonok létrehozását a Tablet TP idővonal szerkesztőjéhez, valamint dedikált képernyők készítését a HMI-hez, azaz a kezelői felülethez (Human-Machine Interface).

Az egyéni képernyők teljes méretű oldalak, amelyek lehetővé teszik perifériás eszközök beállítását vagy a munkaterülettel való interakciót a kollaboratív robot Tablet TP-jén. Emellett létrehozhatók egyedi ikonok is, amelyek konkrét feladatok elvégzésére szolgálnak az adott alkalmazás számára. A FANUC ennek a funkciónak a szemléletes bemutatásához fejlesztett ki dedikált kezelői képernyőket és ikonokat a kollaboratív robot kerékpár-összeszerelési bemutatójához.

A FANUC CR-35iB kollaboratív robot kerékpár összeszerelési alkalmazásában olyan ikonokat hoztak létre, amelyek a program bizonyos pontjain a felhasználót a kerékpár szerelésére és ellenőrzésére ösztönzik, amihez a robot a felhasználó számára kényelmes pozícióba emeli a kerékpárt. Emellett egyedi munkaterület HMI is létrehozható a Plug-in SDK segítségével, ahogy a kerékpár-összeszerelési bemutatóban is látható, hogy a felhasználó minden lépést ellenőrizhessen a szerelési folyamat során. Egy lépés befejezésekor egy “megerősítés” gombot nyom meg a felhasználó, és a robot a következő összeszerelési pozícióba állítja a kerékpárt, ahol új utasítássor jelenik meg. Ezeket a Tablet TP-n található elemeket mind a Plug-in SDK segítségével hozták létre.

Egyedi ikonok is létrehozhatók, amelyek az alkalmazáshoz igazodnak, és testreszabott hibajelzést adhatnak ki. A kobot Tablet TP-jén ezek az ikonok bármilyen művelet elvégzésére programozhatók.

A Tablet TP SDK-val történő programozás megkönnyítése érdekében a FANUC előre telepített iHMI komponenseket kínál minden vezérlőhöz, amelyben elérhető a Tablet TP opció. Ezek egységes FANUC stílussablonok a vezérlőkhöz, például gombokhoz és legördülő menükhöz. A lehetőségek tárháza végtelen: a felhasználó az iHMI komponenseken kívül használhat bármilyen megszokott HTML kódot is, amit már ismer, vagy amit már korábban használt. A weboldalak létrehozásához JavaScript funkciókat kínál a cég, amelyek segítenek az információcsere kezelésében a képernyő és a vezérlő között, ami értékek vagy változók beállítására és olvasására használható.

Az SDK lehetőséget nyújt emellett strukturált szövegkód létrehozására a Tablet TP teljes testreszabásához. Azok, akik jártasak a JavaScript programozásban, egyedi ikonokat hozhatnak létre az idővonal szerkesztővel, és teljesen intuitív HMI képernyőket tervezhetnek a konkrét igényeikhez. Ez lehetővé teszi a FANUC Tablet TP elsődleges HMI felületként történő használatát egyszerű cellák esetén, anélkül, hogy harmadik féltől származó eszközöket kellene vásárolni. A Tablet TP Plug-in SDK kibővíti a FANUC robot programozási nyelvének funkcionalitását, így a FANUC kobot még rugalmasabbá és testre szabhatóbbá válik.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC kollaboratív robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotok számára 3D energialánc figyelés https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/22/3d-energialanc-robotika/ Fri, 22 Sep 2023 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26881 Mostantól elkerülheti a nem tervezett leállásokat és a magas meghibásodási költségeket még többtengelyes és ipari robotok esetén is a triflex® R energialáncok intelligens műanyagokból származó intelligens állapotfelügyeletével. A robotok régóta az ipari gyártás számos területének szerves részét képezik – hegesztés, festés, forrasztás vagy raklapozás: az ipari robotok dinamikusan működnek. Egy rugalmas 3D energialánc, mint például […]

The post Robotok számára 3D energialánc figyelés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mostantól elkerülheti a nem tervezett leállásokat és a magas meghibásodási költségeket még többtengelyes és ipari robotok esetén is a triflex® R energialáncok intelligens műanyagokból származó intelligens állapotfelügyeletével.

A robotok régóta az ipari gyártás számos területének szerves részét képezik – hegesztés, festés, forrasztás vagy raklapozás: az ipari robotok dinamikusan működnek. Egy rugalmas 3D energialánc, mint például az igus® triflex® R, lehetővé teszi a robotkábelek biztonságos vezetését. Az extrém terhelések okozta lehetséges láncszakadások időben történő észlelésére és a nem tervezett géphibák elkerülésére az igus kifejlesztette az i.Sense TR.B-t, a világ első állapotfigyelő rendszerét 3D-s energialáncokhoz.

Ügyfeleink így mindössze néhány száz eurós befektetéssel növelhetik robotrendszereik biztonságát. Az i.Sense TR.B érzékelő közvetlenül csatlakozik a PLC ügyfélvezérlő rendszeréhez – további szoftverköltségek nélkül. Ha egy láncszem elszakad, a rendszer érzékeli a láncba szerelt kötél hosszának változását, és digitális jelet küldhet a rendszervezérlőnek. Az azonnali törésérzékelés azonnali karbantartási intézkedéseket tesz lehetővé, és így megelőzheti a nem tervezett leállásokat és a teljes meghibásodást, amikor az egyes láncszemek elszakadnak.

Regisztráljon ingyenes tesztre: https://content.communication.igus.net/en/smart-news-2023


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Robotok számára 3D energialánc figyelés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövő a robotika és az automatizálás területén https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/20/robotika-ceg-jovo-fanuc/ Wed, 20 Sep 2023 02:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26830 Ember és robot – Az elmúlt években az automatizálás jelentősen egyszerűsödött. A robotokban és az alkatrészekben található intelligens funkciók, a jelentősen egyszerűsített programozási felületek és a mesterséges intelligencia által támogatott folyamatok megkönnyítik a robotok számára az összetett feladatok megoldását. – kezdi Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Business Division ügyvezető igazgatója. Emellett a robotika integrációja […]

The post A jövő a robotika és az automatizálás területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ember és robot – Az elmúlt években az automatizálás jelentősen egyszerűsödött.

A robotokban és az alkatrészekben található intelligens funkciók, a jelentősen egyszerűsített programozási felületek és a mesterséges intelligencia által támogatott folyamatok megkönnyítik a robotok számára az összetett feladatok megoldását. – kezdi Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Business Division ügyvezető igazgatója.

Emellett a robotika integrációja is egyre könnyebbé válik az egyszerűsített interfészek miatt. Ebben a fejlődésben fontos szerepet játszottak a kollaboratív robotok. Az interfészek szabványosítása révén egyszerűsített programozásukat és telepítésüket fokozatosan kiterjesztették más robottípusokra is.

Hogyan hat az automatizálás a munkahelyekre és a munka világának egészére?

Jelenleg számos olyan társadalmi probléma van, amelyet a robotok legalábbis enyhíthetnek. A szakképzett munkaerő hiánya az egyik ilyen. Itt a robotok átvehetik az ismétlődő vagy megterhelő munkákat, hogy tehermentesítsék a megmaradt szakmunkásokat. Ugyanakkor a munkáltatóknak érdemes befektetniük a munkavállalóik képzésébe, mert az automatizálásnak köszönhetően magasabb kvalitást igénylő feladatokat is el tudnak látni. Egy másik kérdés az ellátási láncok biztosítása. Az automatizálásnak köszönhetően a termelés rugalmasabbá és olcsóbbá válhat még az iparosodott országokban is, ami lerövidíti az ellátási láncokat.

Mennyire fontos az ember és a robotok közötti együttműködés a modern termelésben?

Eddig nem túl gyakoriak azok az alkalmazások, ahol a robotok és az emberek “kéz a kézben” dolgoznak. Többnyire inkább az együttélésről van szó, vagy a munkás egy bizonyos gyártási lépésnél átadja a munkát a robotnak. Ez a mesterséges intelligencia (AI) fokozott alkalmazásával megváltozhat. Amint a szenzortechnológia eléri azt a szintet, hogy például a mesterséges intelligencia segítségével megbízhatóan felismerjen tárgyakat bonyolult mindennapi helyzetekben, több olyan alkalmazás valósulhat meg, ahol valódi együttműködésre kerül sor az ember és a robotok között, különösen a teljesen új piaci területeken.

Hogyan kezelik az adatvédelem és a biztonság kérdését a robotikában és az automatizálásban?

A robotok fokozatosan és egyre inkább integrálódnak a vállalatok meglévő IT-rendszereibe, így többnyire a vállalat saját tűzfala mögött helyezkednek el. Ugyanakkor minden adatot, amelyre a robotnak szüksége van, maga a robot kezel. Ezzel párhuzamosan a robotgyártók is kiemelten foglalkoznak ezekkel a kérdésekkel.

Segíthetnek-e a robotrendszerek a termelés energiafogyasztásának csökkentésében?

Ha megnézünk egy modern gyárat, a robotok jellemzően nem nagy energiafogyasztók. Mindazonáltal természetesen dolgozunk azon, hogy szoftveres és hardveres átalakításokkal tovább csökkentsük az energiaigényt. A szoftveres oldalon például az energiafelhasználást visszafogjuk, amíg a robot a következő gyártási lépésre vár. A hardveres oldalon különös figyelmet fordítunk a robotok súlyának csökkentésére.

Milyen szerepet játszik a robotika és az automatizálás a fenntartható termelési technológiák fejlesztésében?

A legfenntarthatóbb termelés mindig az, amelyik hosszú ideig működik. Ezért minden termékünket korlátlan ideig karbantartjuk és javítjuk. Nem számít, hogy egy FANUC-gép vagy robot mennyire régi – ha az ügyfél továbbra is használni szeretné, mi tovább működtetjük. És valóban, egyre több ügyfél ismeri fel ezt a lehetőséget nem csupán gazdasági, hanem fenntarthatósági szempontból is. A robotok például gyakran “második életet” kapnak. Egy másik fenntarthatósági szempont, hogy a robotok a gyártási minőség növelésével csökkentik a selejt és a hulladék mennyiségét.

Hogyan változtatja meg a robotika és az automatizálás fejlődése a társadalmat az elkövetkező években?

A robotok általánosan hozzáférhetőbbé válnak, olyan iparágak számára is, ahol eddig nem volt jellemző a robotok használata. Emellett lesznek olyan területek is, ahol a végfelhasználó, például egy pékségben, látni fogja a robotot munkavégzés, pl. kiflisütés közben. A mesterséges intelligencia különleges szerepet fog játszani ebben a fejlődésben. A mesterséges intelligenciával támogatott kamerarendszerek például már ma is elég megbízhatóan képesek kategorizálni a hulladékot, és így lehetővé teszik a robotok által támogatott hulladékszétválogatást.

Ahogy a mesterséges intelligenciával támogatott robotmozgások tovább fejlődnek, a robotok számos innovatív felhasználási módja fog megjelenni.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A jövő a robotika és az automatizálás területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezért jó, ha robotok végzik el az emberek munkáját https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/12/ai-robotics-robotok-munka-ember/ Tue, 12 Sep 2023 05:30:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26730 A munkaerőhiányra, a rezsiköltségekre és a szolgáltatás minőségére is hatással van a robotok alkalmazása. A robotok alkalmazása javíthatja a hatékonyságot és a szolgáltatások minőségét, különösen a raktározás és a logisztika területén, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben nem elveszik az emberek munkáját, mindössze átveszik a monoton, fárasztó és fizikailag megterhelő feladatokat, amiket a munkavállalók egyébként sem szívesen […]

The post Ezért jó, ha robotok végzik el az emberek munkáját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A munkaerőhiányra, a rezsiköltségekre és a szolgáltatás minőségére is hatással van a robotok alkalmazása.

A robotok alkalmazása javíthatja a hatékonyságot és a szolgáltatások minőségét, különösen a raktározás és a logisztika területén, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben nem elveszik az emberek munkáját, mindössze átveszik a monoton, fárasztó és fizikailag megterhelő feladatokat, amiket a munkavállalók egyébként sem szívesen végeznek el. Így a cégek és az alkalmazottak egyszerre profitálhatnak a robotizációból, amelyet nem csupán a nagyvállalatok, hanem kkv-k és startupok is egyre nagyobb arányban alkalmaznak hazánkban.

Mely területeken érdemes leginkább robotokat alkalmazni?

A raktározás és logisztika területén egész évben segítséget nyújthatnak, így a cégeknek az olyan kiemelt időszakokban, mint a karácsony vagy a Black Friday, sem kell attól tartaniuk, hogy nem tudják a lépést tartani a megrendelésekkel.

A robotok alkalmazásának köszönhetően kiegyensúlyozott lesz a raktározás és a munkamennyiség, így csúcsidőben sem adódhatnak problémák a cégeknél. Mivel jellemzően vannak kiemelt időszakok, illetve holt időszakok, ezért változó lehet, hogy éppen milyen mennyiségű munkaerőre van szükség. Robotok alkalmazásával ezt a hullámzó görbét ki lehet egyenesíteni, így lehetséges, hogy egész évben ugyanolyan minőségű legyen a szolgáltatás

– mutatott rá Gecse Márton, az AI-Robotics ügyvezető igazgatója. A robotok képesek a precíz munkára, illetve gyorsan reagálni a kihívásokra az AI-alapú szoftverek miatt, így könnyedén elvégeznek olyan feladatokat, mint a termékek mozgatása, csomagolása vagy rendezése. Ez lehetővé teszi a gyorsabb és hatékonyabb raktározást és szállítást, ami időt takaríthat meg és javíthatja a folyamatok sebességét.

A jövőben elvárás lesz az aznapi kiszállítás

Amikor a megrendelők csomagokra várnak, akkor a késés vagy az esetleges kavarodás miatt előszeretettel okolják a futárcégeket, azonban érdemes belegondolni, hogy a szállítás sokkal korábbi szakaszában is adódhatnak problémák. A robotoknak köszönhetően a hibaszázalék minimális lesz, nem lesz olyan, hogy például valaki más terméket kap, mint amit rendelt. Növekszik a hatékonyság, növekszik az eladási potenciál, ami különösen a kiemelt időszakokban lényeges. A gyorsabb kiszállítást a robotrendszert használó cégek fogják tudni biztosítani.

Most még megkülönböztető érték, hogy egy cégnek van másnapi vagy aznapi kiszállítása, azonban a jövőben ez alapkövetelmény lesz. Ez a futárcégeken is múlik ugyan, de ha a logisztika megvan, akkor minden bizonnyal futárcéget is lehet találni a feladatra

– hangsúlyozta Gecse Márton.

A robotok tényleg elveszik az emberek munkáját?

A közhiedelemben még mindig az él, hogy a robotok számos munkát elvehetnek az emberektől, pedig valójában azokban a pozíciókban képesek őket helyettesíteni vagy éppen velük együttműködni, amit az emberek egyébként sem szívesen végeznek el.

„Vegyük például a komissiózást, ami a termékek előre megadott megrendelés szerinti összegyűjtését takarja. Ahhoz, hogy ezt a feladatt egy ember elvégezze, egy műszakban akár 15-20 km-t is sétálnia kell, ami elég megterhelő, ha ezt hetente akár csak 5 napon át kell végeznie. Ezt a feladatot átvehetik a robotok, az operátor pedig már csak áll, és azzal együttműködve kigyűjti a robotrendszerből a termékeket

– hangsúlyozta az AI-Robotics ügyvezetője. A robotok tehát segítséget jelenthetnek a munkaerőhiány problémájának leküzdésében, emellett csökkenthetik az alkalmazó cégek költségeit is.

A robotoknak nincs szükségük fényre, télen nem fáznak, és nyáron nincs melegük, így hozzájárulnak a rezsiköltségek jelentős csökkentéséhez, ami az elmúlt időszakban egy kifejezetten kritikus szemponttá vált

– tette hozzá a szakértő.  A robotok képesek folyamatosan működni anélkül, hogy szükség lenne pihenőidőkre vagy műszakváltásokra. Ez 0-24-es raktározást és szállítást tesz lehetővé a hét minden napján, ami különösen előnyös lehet a nagy forgalmú időszakokban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ezért jó, ha robotok végzik el az emberek munkáját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mesterséges intelligencia és automatizálás https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/22/automatizalas-igus-mesterseges-intelligencia/ Tue, 22 Aug 2023 04:28:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26455 A gyárak többsége még mindig messze van a digitalizálás és automatizálás ma ténylegesen lehetséges szintjétől. Az alacsony költségű automatizálás nagy növekedési potenciállal rendelkező piaci szegmenssé válik. Az alacsony költségű automatizálási szolgáltatók az elmúlt években egyre inkább beléptek a piacra, és a robotokat a klasszikus ipari robotok árának töredékéért kínálják. Webáruházak segítségével teszik lehetővé a megoldások […]

The post Mesterséges intelligencia és automatizálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyárak többsége még mindig messze van a digitalizálás és automatizálás ma ténylegesen lehetséges szintjétől.

Az alacsony költségű automatizálás nagy növekedési potenciállal rendelkező piaci szegmenssé válik.

Az alacsony költségű automatizálási szolgáltatók az elmúlt években egyre inkább beléptek a piacra, és a robotokat a klasszikus ipari robotok árának töredékéért kínálják. Webáruházak segítségével teszik lehetővé a megoldások konfigurálását néhány kattintással – drága integrátorok nélkül. Az úgynevezett kódolás nélküli technológiának köszönhetően a robotok akár olyan könnyen vezérelhetők, mint egy számítógépes játék. Az igus GmbH az alacsony költségű automatizálás egyik szolgáltatója. Annak érdekében, hogy a kkv-k beléphessenek az automatizálás korába, a kölni székhelyű műanyagipari vállalat versenyképes áron gyárt robotokat. A ReBeL például mindössze 4.970 euróba kerül. A “made in Cologne” kobot szinte teljes egészében nagy teljesítményű műanyagból készül. Annak érdekében, hogy az érdeklődők megtalálhassák az alkalmazásuknak és költségvetésüknek megfelelő automatizálási megoldást, az igus megalkotta RBTX.com-ot. Az online piactér összehozza az alacsony költségű robotika gyártóit és felhasználóit, jelenleg több mint 100 partner kínálja termékeit itt Az online eszközök lehetővé teszik robotok, gépvázak, megfogók, szállítószalagok stb. kombinációját, sőt még a mozgás tesztelését is. A megoldások 95%-a kevesebb mint 12 000 eurós beruházással jár.

A robotok globális állománya folyamatosan növekszik. Az olcsó igus ReBeL Cobot még a kkv-k számára is könnyű belépést tesz lehetővé az automatizálás korába.

RBTX.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mesterséges intelligencia és automatizálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A javításhoz való jog eljön végre? https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/26/fanuc-retrofit-felujitas-fenntarthatosag/ Wed, 26 Jul 2023 05:30:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26146 Retrofit – A FANUC példát mutat, hogyan építheti be az ipar a fenntarthatóságot üzleti koncepciójába. Mi történik azokkal a dolgokkal, amelyek elromlanak vagy nem működnek? Nos, a garanciaidő lejárta után az általános válasz az, hogy kidobjuk őket, nem utolsósorban azért, mert a javítás gyakran nem kivitelezhető vagy üzletileg nem életképes. Az idők azonban változnak: az Európai […]

The post A javításhoz való jog eljön végre? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Retrofit – A FANUC példát mutat, hogyan építheti be az ipar a fenntarthatóságot üzleti koncepciójába.

Mi történik azokkal a dolgokkal, amelyek elromlanak vagy nem működnek? Nos, a garanciaidő lejárta után az általános válasz az, hogy kidobjuk őket, nem utolsósorban azért, mert a javítás gyakran nem kivitelezhető vagy üzletileg nem életképes. Az idők azonban változnak: az Európai Bizottság a mobiltelefonok és táblagépek javításához való “jogot” akar érvényesíteni, amely védi a fogyasztókat és megakadályozza a pazarlást. Ugyanakkor egyre több vállalat törekszik a körforgásos gazdaságra, amelyben a termékek és nyersanyagok a lehető leghosszabb ideig használatban maradnak.

Míg Európában sok vállalat a változási folyamat közepén jár, addig a japán automatizálási specialista FANUC már a kezdetektől fogva integrálta az élethosszig tartó szervizelést, javítást és újrahasznosítást az üzleti modelljébe. A vállalat úgy tervezi termékeit, hogy azok hosszú élettartamúak és könnyen karbantarthatók legyenek. A FANUC emellett világméretű szervizhálózatot működtet, amely javítóközpontokat és alkatrészraktárakat foglal magában.

Amit a felhasználók sok éven át jó ügyfélélményként természetesnek vettek, mostanra a FANUC számára váratlan versenyelőnnyé alakul, főként azért, mert a különféle ágazatokban termelő ipari vállalatok maguk is felfedezték a fenntarthatóság témáját. Ez a stratégia a CO2-semlegességgel kezdődik, kiterjed a hulladékkeletkezés elkerülésére és az újrahasznosításra, és a termelőeszközök hosszú távú használatával ér véget.

Retrofit, azaz felújítás az újak építése helyett

Azt tapasztaljuk, hogy ügyfeleink egyre gyakrabban újítják fel utólagosan gyártósorukat, ahelyett, hogy újonnan építenék azokat” – jelenti ki Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője, aki szerint a megelőző karbantartás és a régi termékek utólagos felszerelése egyre gyakoribb. “Nem ritka, hogy szerviztechnikusaink olyan FANUC-termékeken dolgoznak, amelyek öregebbek, mint ők” – teszi hozzá.

Az ilyen megközelítés gyakran kifizetődő az ügyfelek számára, nemcsak fenntarthatósági szempontból, hanem pénzügyileg is, ahogy Nagy Zsolt elmagyarázza: “Ha egy 20 éves gép, amely egy bevált gyártósoron eddig zökkenőmentesen működött, hirtelen megáll, egy javítás általában megéri, még az ilyen nagyon régi termékek esetében is.” Megjegyzendő, hogy vannak olyan ügyfelek, akiknél a FANUC huzalos szikraforgácsoló gépei már több mint 35 éve üzemelnek.

De nem minden vállalat képes rövid időn belül ilyen javítási szolgáltatást nyújtani. Nagy Zsolt szerint alacsony hibaérzékenységre, könnyen javítható termékekre, magas pótalkatrész-ellátottságra és hatékony szervizhálózatra van szükség. A régi modellsorozatok tervrajzait, a lehetséges hibaforrásokra vonatkozó információkat és javítási utasításokat tartalmazó adatbázisok létrehozása szintén kulcsfontosságú, hogy a szervizszemélyzet a leghatékonyabban tudjon eljárni.

A minőség csökkenti a hibaarányt

Annak érdekében, hogy a termék esetleges gyenge pontjait már a kezdetektől fogva ki lehessen zárni, fontos a szigorú minőségellenőrzés, amely akár a vállalat saját tesztközpontjának felállítását is jelentheti. A FANUC japán székhelyén található tesztközpont például kemény gyári környezetet szimulál. A termékeknek túl kell élniük a port, a gőzt vagy a vízfürdőt, míg a vállalat a kábeleket és tömlőket extrém stresszteszteknek is aláveti. A FANUC fejlesztési részlege az eredményeket a Kaizen-alapú megközelítés részeként folyamatos fejlesztésekhez használja fel.

Egy másik fontos tényező – a könnyen javítható termékek – jól átgondolt tervezéssel érhető el, ahogy Mitsuyuki Taniguchi, a FANUC Europe ügyvezető alelnöke megerősíti: “Termékeinket a kezdetektől fogva úgy fejlesztjük, hogy lehetővé tegyük a könnyű javítást”.

Az, hogy a vállalat számos robotot használ a gyártás és az összeszerelés során, azt jelenti, hogy a termékek összeszerelése egyszerű, robotokkal kompatibilis lépésekben történik, ugyanakkor a szerviztechnikusok számára is egyszerű szétszerelést biztosít, ha erre igény merülne fel.

A pótalkatrészek magas szintű rendelkezésre állása még egy új modellsorozat gyártása során is aprólékos tervezést igényel. Elengedhetetlen annak meghatározása, hogy a jövőben hány és melyik pótalkatrészre lesz szükség a vevői igények kielégítéséhez vagy akár a “javítási joghoz”. Ezután szükségessé válik ezeknek az alkatrészeknek a beszerzése és raktározása évekre, ha nem évtizedekre. Végül pedig az alkatrészeknek a megfelelő helyen kell lenniük a megfelelő időben, hogy támogassák a gyors ügyfél kiszolgálást.

Kiterjedt készletezés

E stratégiák végrehajtása szervezeti és pénzügyi kihívást jelenthet. A FANUC például csak az európai alkatrészraktárában mintegy 600 000 darab, több millió euró értékű alkatrészt tárol. Annak érdekében, hogy ezeket az alkatrészeket hatékonyan és a lehető leghosszabb ideig lehessen felhasználni, a FANUC rendszeresen végez újrahasznosítási tevékenységet.

Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője

Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője

“Amikor szervizmérnökeink az ügyfélszolgálat során lecserélik az elhasználódott vagy meghibásodott alkatrészeket, a szokásos eljárás részeként elküldik azokat a luxemburgi javítóközpontunkba. Ügyfeleink az átadott hibás alkatrészekért cserébe magas kedvezményeket kapnak az új alkatrészek árából.” – Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője.

A két szinten és 2400 négyzetméteren elterülő javítóközpontban 28 alkalmazott dolgozik, akik évente 14.000-16.000 alkatrészt újítanak fel, a szervomotoroktól és robotcsuklóktól kezdve az erősítőkig. Annak érdekében, hogy a technikusok még a nagyon régi termékeken is megfelelő hibaelemzést tudjanak végezni, nemcsak modern, hanem régebbi tesztberendezések is rendelkezésre állnak, amelyekkel például az 1980-as évekből származó analóg áramköröket lehet vizsgálni.

Burkhard Molitor, a javítóközpont vezetője

Burkhard Molitor, a javítóközpont vezetője

“Kicseréljük az összes elhasználódott alkatrészt, burkolatokat, megtisztítjuk és lefestjük a felületeket, valamint szoftverfrissítéseket végzünk, hogy az alkatrészek újszerű állapotba kerüljenek” – számol be Burkhard Molitor, a javítóközpont vezetője.

Alkalmanként a termékek még hardverfrissítést is kapnak, például amikor a munkatársak a régi katódsugárcsöveket modern LCD-képernyőkre cserélik. A legtöbb alkatrész a FANUC alkatrészraktárába kerül és várja a következő szervizfeladatát.

Magas pótalkatrész-ellátottság

Az újrahasznosítás és a hosszú távú készlettervezés meghozza a hatását: “A szerviztechnikusaink által Európa-szerte igényelt összes pótalkatrész 99,96%-át raktáron tartjuk. És ha mégis hiányzik egy alkatrész, általában néhány napon belül más FANUC telephelyekről is ki tudjuk szállítani. Az ügyfelek még a 40 éves kezelőszoftvereket is beszerezhetik a FANUC-tól. – Molitor.

A gyártó vállalatoknak nyilvánvalóan sok évnyi munkára és nagy elkötelezettségre lesz szükségük a “javításhoz való jog” bevezetéséhez. Gyors cselekvésre van szükség ahhoz, hogy az elkövetkező évekre és évtizedekre irányt szabjunk.

Molitor így zárja: “Még két évvel ezelőtt is azt kérdezték tőlünk a látogatók, hogy megérte-e ez nekünk, de ma már úgy tűnik, hogy azon gondolkodnak, hogy miért nem láttak ilyet máshol!”.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A javításhoz való jog eljön végre? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA: A fenntartható megoldások úttörője https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/26/kuka-fenntarthatosag-robotika/ Wed, 26 Jul 2023 05:15:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26168 A KUKA, a világ egyik vezető automatizációs megoldásokat nyújtó vállalata elkötelezett amellett, hogy környezettudatos technológiákkal járuljon hozzá a gyártóipar fejlődéséhez és segítse ügyfeleit a fenntarthatósági céljaik elérésében. A növekvő energiaárak és az Európai Unió által meghatározott károsanyag kibocsátási kvóták komoly kihívást jelentenek a vállalatok számára, a KUKA azonban előretekint és a fenntarthatóság terén meghatározó szerepet […]

The post KUKA: A fenntartható megoldások úttörője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA, a világ egyik vezető automatizációs megoldásokat nyújtó vállalata elkötelezett amellett, hogy környezettudatos technológiákkal járuljon hozzá a gyártóipar fejlődéséhez és segítse ügyfeleit a fenntarthatósági céljaik elérésében. A növekvő energiaárak és az Európai Unió által meghatározott károsanyag kibocsátási kvóták komoly kihívást jelentenek a vállalatok számára, a KUKA azonban előretekint és a fenntarthatóság terén meghatározó szerepet vállal. A KUKA innovatív technológiák és stratégiák fejlesztésével járul hozzá a hosszútávú gazdasági sikerekhez és a környezetvédelmi teljesítmények javításához.

Az energiaárak folyamatos emelkedése miatt az energiahatékonyság növelése kulcsfontosságú tényezővé vált a fenntarthatóság érdekében. A közelmúltban a KUKA olyan meghatározó termékeket fejlesztett ki, amelyek lehetővé teszik az energiahatékonyabb termelést. Egyes robottípusok energiafelhasználása jelenleg akár 60 százalékkal is kevesebb lehet, mint a 12 évvel korábbi kiviteleinek fogyasztása.

2020-ban több olyan újítás is bemutatásra került, amely támogatja az energiatakarékos gyártást, mint például a KR IONTEC, a KR SCARA és a KR C5 robotvezérlő. Az idén bemutatott nagy teherbírású KR Fortec ultra robot úgy lett kifejlesztve, hogy kialakítása, súlya, hajtástechnikája, energiafogyasztása, szoftver- és vezérlőtechnológiája teljeskörű klímabarát robotikai megoldást nyújtson számos iparágban.

A KUKA fenntarthatósági stratégiája a Total Cost of Ownership (TCO) fontosságát is hangsúlyozza. Az energiahatékonyság és a környezeti teljesítmény javítása hosszútávon költségmegtakarítást eredményez. A KUKA termékei és megoldásai ennek az elvnek a figyelembevételével tervezettek, hogy ügyfelei a lehető legjobb gazdasági eredményeket érjék el a fenntarthatóságot szem előtt tartva.

A KR Quantec sorozat teljes bekerülési költség szempontjából úttörőnek számít a piacon a gazdaságos üzembe helyezési és karbantartási koncepciójával, a Meantime Between Failure kategóriában bemutatott csúcsértékekkel, valamint a teljes vázrendszer csökkentett alkatrészszámával.

Viszont a KUKA nem kizárólag azzal támogatja az ügyfeleit, hogy csökkenti a robotok energiafogyasztását, hanem olyan szoftvereket kínál, amelyek segítségével pontosan mérhető a robotok fogyasztása, illetve optimalizálható a mozgásuk. Például, a KUKA EcoMode 1.0 szoftver automatikusan optimalizálja a robotok mozgásait a kedvezőbb energiafelhasználás érdekében. A KUKA.sim szimulációs szoftverrel pedig könnyen és hatékonyan programozhatók a robotok és berendezések, amely által javítható a környezetvédelmi teljesítmény, valamint nagyobb termelékenység és versenyelőny is elérhető.

A környezettudatosság fontos szerepet játszik a KUKA saját fenntarthatósági stratégiájában is. A vállalat többek között, Taksonyban újonnan telepített napelemeket és napkollektorokat használ, hogy növelje a zöld energia használatát. A zöld energiaforrások hozzájárulnak a fenntarthatósági célkitűzéseinek eléréséhez és csökkentik a vállalat ökológiai lábnyomát.

A KUKA kutatás & fejlesztés központja folyamatosan keresi az újabb megoldásokat, hogy további  sikereket érjenek el a fenntarthatóság terén, lehetőséget teremtve a termelés hatékony és környezetbarát megvalósulására.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post KUKA: A fenntartható megoldások úttörője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotikai trendek 2023-ban https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/20/ifr-robotika-trendek/ Tue, 20 Jun 2023 06:00:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25771 Alacsony költségű robotika – A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) öt olyan trendet azonosított, amelyek idén uralják a robotikai és automatizálási iparágat. Ezek közé tartozik a fenntarthatóság, az AI és a rövidebb ellátási láncok. Az emelkedő energiaköltségek idején a magas energiahatékonyság fontos a versenyképesség megőrzéséhez. Ennek eléréséhez először is csökkenteni kell a gyártás energiafogyasztását. Az IFR […]

The post Robotikai trendek 2023-ban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Alacsony költségű robotika – A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) öt olyan trendet azonosított, amelyek idén uralják a robotikai és automatizálási iparágat. Ezek közé tartozik a fenntarthatóság, az AI és a rövidebb ellátási láncok.

Az emelkedő energiaköltségek idején a magas energiahatékonyság fontos a versenyképesség megőrzéséhez. Ennek eléréséhez először is csökkenteni kell a gyártás energiafogyasztását. Az IFR szerint 2023-ban a vállalatok ezért elsősorban olyan robotvezérléseket vezetnek be, amelyek képesek például a mozgási energiát elektromossággá alakítani és visszatáplálni az elektromos hálózatba. A robotok intelligens energiatakarékos üzemmódja szintén fontos szerepet játszik a gyártásban.

Egyszerűbb működés

Az úgynevezett “Reshoring” keretében az ellátási láncok lerövidülnek, valamint a kritikus fontosságú gyártást, például az akkumulátorok vagy mikrochipek gyártását ismét közelebb hozzák a megrendelőhöz. A robotok különösen ezeknél a termékeknél játszanak döntő szerepet. A gyártók robotautomatizálást használnak a nagy teljesítményű akkumulátorok költséghatékony és nagy mennyiségben történő gyártásához. Mivel a robotok a chipgyártásban a rendkívüli pontossági követelményeknek is meg tudnak felelni, az IFR szerint döntő szerepet játszanak az ilyen projektekben. Erre a tendenciára példa az Intel új chipgyárai Ohióban vagy a nemrég bejelentett Saar-vidéki chipgyár.

A szakmunkáshiány ellensúlyozására a robotoknak mindig könnyen kezelhetőnek és programozhatónak kell lenniük. Az eredeti berendezésgyártók ezért szorosan együttműködnek az Low-Code vagy akár No-Code technológiai partnerekkel. Ennek eredménye az úgynevezett “Low-Cost robotika”, ahol a robotokat például előre konfigurált szoftverrel, érzékelőkkel vagy vezérlőkkel szállítják.

Második élet a robotok számára

A mesterséges intelligencia témája aligha hiányozhat az ipar jelenlegi trendjeiből. A mesterséges intelligencia idén is téma a robotikában. A fő cél 2023-ban az ingadozásokkal és a kiszámíthatatlansággal való megbirkózás. A folyamatoptimalizálás, a prediktív karbantartás vagy a képfeldolgozó rendszereken alapuló megfogás szintén releváns témák maradnak.

Az IFR szerint a robotok egyre inkább második “életet” kapnak a gyártóktól. Ez már most is bevett gyakorlat az olyan gyártóknál, mint az ABB, a Fanuc, a Kuka vagy a Yaskawa. Ezek a vállalatok speciális javítóközpontokat működtetnek ügyfeleik közelében, hogy a használt berendezéseket erőforrás-hatékony módon felújítsák vagy korszerűsítsék. Ez a “javításra felkészített” stratégia a robotgyártók és ügyfeleik számára komoly költségeket és erőforrásokat takarít meg.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Robotikai trendek 2023-ban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SW bemutatja a Vision AI rendszert https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/19/sw-vision-ai-rendszer/ Mon, 19 Jun 2023 20:17:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25774 Az SW számos új megoldást mutat be a müncheni automatica kiállításon (2023. június 27-30.). Az intelligens automatizálás és robotika vezető szakkiállításán az SW szakértői az A5-ös csarnokban, a 320-as standon mutatják be gyártási- és automatizálási portfóliójukat. Az interaktív kiállításoknak köszönhetően a látogatók élőben is megtapasztalhatják az automatizálást: új fejlesztésű optikai felismerő rendszert tesztelhetnek, versenyezhetnek egy […]

The post Az SW bemutatja a Vision AI rendszert appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SW számos új megoldást mutat be a müncheni automatica kiállításon (2023. június 27-30.). Az intelligens automatizálás és robotika vezető szakkiállításán az SW szakértői az A5-ös csarnokban, a 320-as standon mutatják be gyártási- és automatizálási portfóliójukat.

Az interaktív kiállításoknak köszönhetően a látogatók élőben is megtapasztalhatják az automatizálást: új fejlesztésű optikai felismerő rendszert tesztelhetnek, versenyezhetnek egy automata robotkar ellen a „zúzódrót” játékban, és személyre szabott ajándékot adnak át nekik intelligens komissiózással. Ezek és az SW (Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH) más megoldásai azt mutatják be, hogy a gyártók hogyan használhatják a rugalmas gyártási modulokat, az agilis folyamatlánc-összeköthetőséget, valamint a digitális gyártásirányítást és gyártást, hogy megfeleljenek az olyan kihívásoknak, mint a változó mennyiségek és a rövidebb átfutási idő a csökkentett mennyiségek mellett.

Az SW egyedi, intelligens gyártási megoldásokat fejleszt és gyárt a precíziós alkatrészek széles skálájának egyedi gyártásához, beleértve az egy- és többorsós gépeket lineáris és golyós csavarhajtással. Az SW gépeit, rendszereit és a megfelelő automatizálási megoldásait számos iparágban használják szerte a világon: az autóipari/e-mobilitás, az orvostechnológia, a mezőgazdasági és építőipari gépek, valamint a repülőgép-technológia területén nagy és kis szériás gyártásában egyaránt. Ezeken a területeken az automatizálás kulcsfontosságú sikertényezővé vált. Az automatica kiállításon az SW nemcsak intelligens egyedi megoldásokat mutat be, hanem azt is megmutatja, hogyan lépnek kapcsolatba egymással – és az emberekkel.

Az automatizálás döntő szerepet játszik az SW intelligens gyártási megoldásaiban.

A jövő intelligens automatizálási megoldásai

A digitalizáció és a mesterséges intelligencia az automatica 2023 egyik legfontosabb témája. A moduláris automatizálás területén működő megoldásszállítóként az SW láthatóvá és felfedezhetővé teszi az innovációt a vásár három napján: “Semmi sem jobb, ha egy első kézből szerzett tapasztalat mutatja meg, hogy miért fektettünk idén még nagyobb hangsúlyt a látogatók és a megoldásaink közötti közvetlen interakcióra” – mondja Sven Eichhorst, az SW automatizálási termékmenedzsere.

Az SW standján többek között robotkarral mérhetik össze tudásukat a látogatók. Ki lesz képes egy önhajlított huzalt pontosan átvezetni a szerelőállomás nyílásán anélkül, hogy megérintené a forgórész oldalait? Az ellenfél egy kobot, amely az SW szoftverének és szenzortechnológiájának köszönhetően intelligensen reagál az új problémákra. Ez a rugalmasság lehetővé teszi különböző összeszerelési igények megvalósítását ugyanazon a gyártósoron különösebb erőfeszítés nélkül.

A díjak sem maradnak el, a TopRob7 7 tengelyes robotmegoldás belenyúl egy golyós konténerbe, amely az Automated Guided Vehicle (AGV) segítségével halad előre a megfelelő helyre. Igazi kobotként a TopRob7 nem csak kevés helyet igényel, hanem védőkerítéseket sem, így szabad hozzáférést biztosít az állomáshoz. Ezenkívül a MobileRob1 AGV-t helytakarékosságra tervezték, és akár 100 kilogramm hasznos teherbírással rendelkezik.

Azoknak a látogatóknak, akik nem nyernek a játékon, sem kell üres kézzel hazamenniük: a következő állomáson egy interaktív felhasználói felületen keresztül, saját szöveggel szabhatnak testre különféle ajándékokat. Ezt az intelligens komissiózás teszi lehetővé, amely hardver és szoftver kombinációja, beleértve egy másik robotot is, amely az AI segítségével kiválasztja a kívánt ajándékokat egy válogatatlan tárgyakból álló dobozból, eljuttatja a címkéző állomásra, majd átadja a látogatónak.

Az automatica kiállításon az SW többek között az AGV-ket és a TopRob7-et is bemutatja; 7 tengelyes robotmegoldás minimális helyigénnyel, biztonsági kerítés nélkül és szabad hozzáféréssel az állomáshoz.

Mesterséges intelligencia a hibamentes vizuális felismeréshez

Ahhoz, hogy automatizálni lehessen az alkatrészek nyomon követhetőségét és a precíz megfogási folyamatokat, a kódok és a munkadarabok helyes vizuális felismerése elengedhetetlen követelmény. Mesterséges intelligencia szükséges minden olyan helyen, ahol a vizuális felismerés jellemzői eltérnek a megszokottól szennyeződések, fényváltozások stb. miatt. Erre a célra az SW kifejlesztett egy új mesterséges intelligencia platformot a folyamatok optimalizálására, amely különféle szenzorrendszerekkel összekapcsolható és használható és szaktudás nélkül működtethető. Az SW Vision AI -rendszere közvetlenül a kiállítási standon tesztelhető olyan zavaró hatásokkal, mint a szennyeződés, a víz és a fényeffektusok. A zavaró tényezők ellenére az öntanuló AI helyesen rögzíti a kódot – így elkerülhetőek a mindennapi gyártás során előforduló hibák.

www.sw-machines.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az SW bemutatja a Vision AI rendszert appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Négy automatizálási tipp kis- és középvállalkozásoknak https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/15/automatizalasi-tipp-vallalkozasoknak/ Thu, 15 Jun 2023 09:34:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25701 A vállalatvezetők világszerte új kihívásokkal néznek szembe és különösen a kis- és középvállalkozásoknak (KKV-k) kell gyorsan megoldást találniuk az akadályokra. Az automatizálás megoldást kínálhat a szakképzett munkaerő hiányára, a fenntarthatósági követelményekre vagy a digitalizációval kapcsolatos kérdésekre is, mely magába foglalja a robotikát, például a kobotokat és az AMR-eket (autonóm mobilrobotok), valamint az érzékelőket, a képalkotást […]

The post Négy automatizálási tipp kis- és középvállalkozásoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalatvezetők világszerte új kihívásokkal néznek szembe és különösen a kis- és középvállalkozásoknak (KKV-k) kell gyorsan megoldást találniuk az akadályokra.

Az automatizálás megoldást kínálhat a szakképzett munkaerő hiányára, a fenntarthatósági követelményekre vagy a digitalizációval kapcsolatos kérdésekre is, mely magába foglalja a robotikát, például a kobotokat és az AMR-eket (autonóm mobilrobotok), valamint az érzékelőket, a képalkotást és a mesterséges intelligencia technológiát.

A vállalatok tisztában vannak az automatizálási technológiák előnyeivel, ugyanakkor a tanulmányok azt is mutatják, hogy sokan továbbra is szkeptikusak a tényleges alkalmazásukkal kapcsolatban. Különösen az alkalmazási tapasztalattal nem rendelkező vállalatok tartanak attól, hogy a robotok használata magas költségekkel járhat. Ha tehát jelenleg azon töpreng, hogy saját vállalkozása számára megéri-e egy kollaboratív vagy mobilrobot beszerzése, az OMRON új befektetés-megtérülési (ROI) kalkulátora segítségére lesz. Gyors áttekintést nyújt a befektetés megtérüléséről, és megmutatja, hogy egy robotikai beruházás mikor fedezi a költségeit.

A közepes méretű vállalkozások automatizálása felgyorsul

Az Európai Unióban jelenleg mintegy 23,1 millió kis- és középvállalkozás működik. A KKV-k mint munkaadók jelentősége is fontos: az EU közel 84 millió polgára dolgozik KKV-knál. A probléma a következő: sok helyen egyre nehezebb munkavállalókat találni. Az EU-ban 2022 első negyedévében a megüresedett álláshelyek mintegy 2,9 százaléka volt betöltetlen, ami közel 50 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Ennek következtében a vállalatoknak sürgősen új módszereket kell találniuk a megfelelő munkavállalók felvételére és megtartására. A kézi és ismétlődő feladatokat átvevő technológiák javíthatják a munkavállalók biztonságát és a munka hatékonyságát. Az egyéb intézkedések közé tartoznak a képzési lehetőségek, az új belépők ösztönzése, a munkavállalói programok és egyéb kezdeményezések. A robotok rugalmasságuk és széleskörű felhasználási lehetőségeik miatt alkalmasak a KKV-k számára.

Az OMRON összeállított négy kulcsfontosságú szempontot, amelyeket az automatizálási projektek kezdetén figyelembe kell venni, a projektek előmozdítása, a szkepticizmus csökkentése és az érdekelt felek bevonása érdekében.

1. Fókuszáljon az alkalmazási helyzetekre és lassan bővítse a rendszert!

Az automatizáláson és a kobotok használatán gondolkodó vállalatoknak elsősorban nem azt a kérdést kell feltenniük, hogy érdemes-e befektetniük a robotikába. Sokkal fontosabb, hogy megértsék, milyen folyamatokat lehet hatékonyabbá tenni és hogyan. A nagyon részletes feladatok, amelyek egy szakember tapasztalt kézi munkáját igénylik, automatizálhatók, de óriási költséggel járnak – mind idő, mind erőforrások tekintetében. Az automatizálást célszerű kis projektekkel elkezdeni, majd fokozatosan növelni a mértékét új munkafolyamatokkal kiegészítve, a flotta bővítésével és így tovább. Vegyük egy nagy pékség példáját: itt a vállalat vezetői elsősorban nem azt kérdezik, hogyan lehet robotot használni, hanem azt, hogyan lehet emberi beavatkozás nélkül a kenyeret a sütősorról a pékségbe szállítani.

2. Használjon robotokat az alkalmazottak támogatására

A robotok legnagyobb előnye a rugalmasság. Finomhangolhatóak, adaptálhatók, flottában használhatók, és így tovább. A terméktől és az alkalmazási területtől függően lehetőség van a pozíciók módosítására és a kiegészítő részek hozzáadására, így könnyen alkalmazhatók más vagy eltérő feladatokhoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy helyettesítik az alkalmazottakat. Ehelyett az emberek és a gépek jól összehangolt tevékenységéről beszélhetünk. A közepes méretű vállalatoknak kezdetben az egyes feladatokra kell összpontosítaniuk, és nem szabad túl összetett alkalmazásokban gondolkodniuk és olyanokat tervezniük. A kobot bővítése, például kamerával, képfeldolgozó rendszerrel (gépi látás technológiával) a későbbiekben is lehetséges, feltéve, hogy olyan robotikai partnert választanak, amely képes különböző alkalmazási területeket egy forrásból lefedni, és jó partnerhálózatot kínál. A hangsúlyt a következőkre kell helyezni: hogyan segítheti a robotika a munkavállalókat? Milyen manuális feladatot lehet átadni egy robotnak, hogy az emberi alkalmazottak inkább az értékteremtő feladatokra koncentrálhassanak? A be- és kirakodógépek, valamint a raklapozás és a raklapról való levétel olyan folyamatok, amelyek viszonylag gyorsan és egyszerűen automatizálhatók. A hegesztés, a festés és a sorjázás további jó példák a robotok középvállalkozásoknál történő alkalmazására.

3. Győzze meg munkavállalóit és nyújtson nekik képzéseket

A robotokat ideálisan lehet használni olyan ismétlődő feladatok elvégzésére, amelyek állandó pontosságot igényelnek. A robotokkal való interakcióban az ember marad a szakember, míg a robot ezeket az ismétlődő és monoton feladatokat végzi. A robotika nem csodaszer minden probléma megoldására vagy az emberi munkaerő helyettesítésére. Ezt a gondolatot minden automatizálási projektbe be kell építeni – a dolgozók félelmének eloszlatása érdekében is. Továbbra is szükség van szakemberekre, például a termékek összeszereléséhez, a folyamatok optimalizálásához és a karbantartási feladatok elvégzéséhez. Emellett a dolgozóknak tisztában kell lenniük a lehetőségekkel, és képzésben kell részesülniük az új technológiák optimális kihasználására vonatkozóan. Miközben a robotok átveszik például a raklapozást, a válogatást, az anyagbetöltést vagy a minőségellenőrzést, az alkalmazottak kreatívabb feladatokat láthatnak el és értéket teremthetnek.

4. Támaszkodjon a tapasztalatra és a partnerhálózatokra

A robotok feladatainak és képességeinek bővítéséhez harmadik féltől származó berendezésekre van szükség, például biztonsági eszközökre vagy képfeldolgozó és ellenőrző rendszerekre. Különösen a KKV-k esetében, amelyek ha egy robotikai partnerre támaszkodhatnak, aki közvetlen támogatást képes nyújtani, az sok munkától és gondtól szabadíthatja meg őket: A saját alkalmazottak hiányzó szakmai ismereteit tapasztalt partnerek biztosítják. Egy OMRON-felmérésben az IT-vezetők közel 90 százaléka nyilatkozott úgy, hogy külső tanácsadókra támaszkodik, amikor az ipar 4.0-ról és az adatelemzésről van szó. A KKV-knak tehát nemcsak intelligens technológiára, hanem holisztikus szolgáltatókra és tapasztalt rendszerintegrátorokra is szükségük van.


Tízből kilenc vállalat szeretné 2030-ig bevezetni a robotautomatizálást a saját infrastruktúrájában. A mobilrobotok és a kobotok könnyen alkalmazhatók ezen a területen.


Az OMRON támogatni kívánja a KKV-kat az automatizálásban, és lízingelési lehetőségeket kínál a kezdeti beruházási költségek alacsonyan tartása érdekében. A befektetés-megtérülési (ROI) kalkulátorunk segít a kobotokba és mobilrobotokba történő beruházások egyszerű értékelésében. Így minden méretű vállalat kihasználhatja az automatizálásban rejlő lehetőségeket, és nem kell aggódnia az átláthatatlan vagy nehezen kiszámítható költségek miatt.

szöveg: Peter Lange, Vállalkozásfejlesztési menedzser, robotika – Omron Europe

További info:

Omron Electronics Kft.
+36 1 399 30 50
info_hu@omron.com
industrial.omron.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Négy automatizálási tipp kis- és középvállalkozásoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
RobonAUT verseny: a BME mérnökhallgatói mérik össze tudásukat https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/08/robonaut-verseny-bme-mernokhallgatoi/ Wed, 08 Feb 2023 10:31:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23901 RobonAUT – A BME mérnökhallgatói saját építésű járművekkel versenyeznek. 2023. február 11-én, szombaton rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara szervezésében a 14. RobonAUT technológiai versenyt, amelyen önállóan működő robotautók állnak rajthoz. Az autóknak emberi beavatkozás nélkül kell végighaladniuk egy gyorsasági és egy akadálypályán, útjuk során több részfeladatot teljesítve. A kis önvezető autók összecsapása […]

The post RobonAUT verseny: a BME mérnökhallgatói mérik össze tudásukat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
RobonAUT – A BME mérnökhallgatói saját építésű járművekkel versenyeznek.

2023. február 11-én, szombaton rendezik meg a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara szervezésében a 14. RobonAUT technológiai versenyt, amelyen önállóan működő robotautók állnak rajthoz. Az autóknak emberi beavatkozás nélkül kell végighaladniuk egy gyorsasági és egy akadálypályán, útjuk során több részfeladatot teljesítve. A kis önvezető autók összecsapása 10 órakor kezdődik a BME Q épületének aulájában. (1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 2.)

Az idei verseny újdonsága, hogy az ügyességi pályán kalózrobot is közlekedni fog, amellyel az ütközést el kell kerülni.

A 3 millió Ft összdíjazású RobonAUT 2023 elnevezésű versenyen a 3 fős hallgatói csapatok saját építésű, önműködő robotautóinak emberi beavatkozás nélkül kell végigmenniük egy  gyorsasági és egy akadálypályán.

A pálya elrendezése előre nem, de elemei – pl. konvoj, vasúti átjáró, parkolás – ismertek a résztvevők számára. A nézők az autókra szerelt kamera segítségével a kivetítőn és az interneten is valós időben tudják követni az eseményeket. A megmérettetéssel az egyetem célja a hallgatók gyakorlati ismereteinek bővítése és a kapcsolatteremtés lehetőségének biztosítása a vállalati szektor képviselőivel.

A versenyen való sikeres részvétel komoly mérnöki ismereteket igényel. A feladat teljesítéséhez el kell mélyedni a mikrokontrollerek világában, az irányítástechnika, az elektronikus áramkörök, valamint a programozás rejtelmeiben. A rendkívül látványos, játékos, ugyanakkor nagy szaktudást igénylő versenyen való eredményes szereplés kitűnő ajánlólevél a jövő intelligens autóinak fejlesztéseivel foglalkozó vállalatokhoz történő belépésre.

Az év első intelligens miniautó-versenye kiváló családi program is egyben, hisz alkalmat teremt a műszaki és a természettudományos szakmák népszerűsítésére.  Ha egy ilyen megmérettetésről egy kisiskolás hazamegy, arról fog ábrándozni, milyen robotot építsen magának – hangsúlyozza Tevesz Gábor, a verseny egyik fővédnöke.

Kövesse az elő online közvetítést és szavazzon a kedvenc csapatára!

Élő közvetítés itt

További információ: robonaut.aut.bme.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post RobonAUT verseny: a BME mérnökhallgatói mérik össze tudásukat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Trumpf multi-gripper https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/07/multi-gripper-trumpf/ Tue, 07 Feb 2023 06:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23860 Kis szériás gyártás – A multi-megfogóval a ditzingi székhelyű vállalat most lehetőséget kínál a munkadarabok automatizált megmunkálására és gazdaságos hajlítására, még kisebb tételek esetén is. Az innovatív vákuumos megfogót a Trumpf robotkarján, a Bendmasteren használják, amiből összesen tizenkettő helyezhető el a robotkaron. A megfogók segítségével a Bendmaster az alkatrészeket fel tudja venni a kötegből, megbízhatóan elhelyezni […]

The post A Trumpf multi-gripper appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kis szériás gyártás – A multi-megfogóval a ditzingi székhelyű vállalat most lehetőséget kínál a munkadarabok automatizált megmunkálására és gazdaságos hajlítására, még kisebb tételek esetén is.

Az innovatív vákuumos megfogót a Trumpf robotkarján, a Bendmasteren használják, amiből összesen tizenkettő helyezhető el a robotkaron. A megfogók segítségével a Bendmaster az alkatrészeket fel tudja venni a kötegből, megbízhatóan elhelyezni a hajlítócellában és visszahelyezni a rakatra. Az új multi-megfogó sokkal gyorsabban beállítható, mint a hagyományos vákuumfogók, mert míg a gyártásban dolgozóknak minden alkatrészhez cserélnie kell egy hagyományos megfogót, addig a multi-megfogóval közvetlenül a rendszeren végezhetnek el minden szükséges beállítást. Ez időt takarít meg a hajlítócella előkészítésekor.

A kis mennyiségek és a szakképzett munkaerő hiánya is kihívások elé állítja a lemezgyártókat, ahogy a Trumpf kifejti. Az új megfogóval a ditzingi székhelyű vállalat most lehetőséget kínál a munkadarabok automatizált megmunkálására és gazdaságos hajlítására, még kisebb tételek esetén is. Még az automatizálásban már tapasztalt vállalatok is profitálhatnak a multi-megfogó nagyobb hatékonyságából.

A megfogó kétféle változatban kapható: kis változatban (S) legfeljebb hat kilogramm, a közepes kivitelben (M) pedig 35 kilogrammot szállítht. A fémlemezgyártók ezzel a két modellel már az alkatrészek széles skáláját képesek feldolgozni. A megfogórendszerek egyébként a Trubend Cell 5000 hajlítócella keretein belül használhatók.

Eddig a lemezgyártásban is gazdaságtalannak tartották a kis szériák automatizált gyártását, mert a dolgozóknak minden alkatrészhez át kellett építeniük a megfogót, ami sok időt vett igénybe. Például ki kell alakítani a megfelelő profilokat, rögzíteni kell a konzolokat és a tapadókorongokat, össze kell csavarozni az összes alkatrészt, és a megfelelő pontokon tömlőkkel kell összekötni. Szakképzett munkaerő hiányában nem mindig áll rendelkezésre olyan munkaerő, aki ezt meg tudja oldani. A multi-gripper néhány perc alatt hozzáigazítható egy új alkatrészhez. Az M változatnál például a személyzet mind a nyolc tapadókorongot külön-külön beállíthatja, és egyszerűen kicserélheti őket egy imbuszkulccsal. Ehhez alig van szükség speciális tudásra. Ezenkívül a többfogós M változat lehetőséget kínál a tapadókorongok egyenkénti aktiválására, ami hasznos az összetett geometriák kezelésében.

A multi-gripper különösen gazdaságosan kezeli a hajlítócellában lévő alkatrészeket. Az S változatnál például ezt egy forgócsukló biztosítja, amellyel a megfogó 180 fokkal el tudja forgatni a munkadarabot, ami lehetővé teszi, hogy anélkül fordítsa el az alkatrészeket, hogy letenné őket. Ez a hagyományos technológiákkal nem lehetséges és csökkenti a ciklusidőt. A multi-megfogó ezért minden olyan vállalat számára alkalmas, amely Trumpf hajlítócellával rendelkezik, és még tovább szeretné növelni termelékenységét.

Az új Trumpf vákuumos multi-megfogó kis mennyiség hajlítását is gazdaságossá teszi például a Bendmasterrel való használatnál.

 

www.trumpf.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Trumpf multi-gripper appeared first on Műszaki Magazin.

]]>