szállítás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 26 Apr 2024 11:55:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A digitális ikrek fellendítik a gépfejlesztést https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/12/ikrek-digitalis-festo-gepfejlesztes/ Thu, 12 Oct 2023 05:30:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27149 Már rendelkezésre állnak az első digitálisan is megjeleníthető Festo automatizálási elemek Gyorsabb piacra jutási idő, hatékonyabb tervezés, nagyobb funkcionalitás és jobb minőség – ezek a digitális ikrek előnyei a gép- és rendszergyártók számára. A Festo keményen dolgozik azon, hogy automatizálási komponenseit digitális ikerrel – adminisztrációs héjakkal történő digitális ábrázolással – lássa el. A vállalat összefogott […]

The post A digitális ikrek fellendítik a gépfejlesztést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már rendelkezésre állnak az első digitálisan is megjeleníthető Festo automatizálási elemek

Gyorsabb piacra jutási idő, hatékonyabb tervezés, nagyobb funkcionalitás és jobb minőség – ezek a digitális ikrek előnyei a gép- és rendszergyártók számára. A Festo keményen dolgozik azon, hogy automatizálási komponenseit digitális ikerrel – adminisztrációs héjakkal történő digitális ábrázolással – lássa el. A vállalat összefogott más német automatizálási partnerekkel és az Industrial Digital Twin Association (Ipari Digitális Ikrek Szövetség) szervezetével, mivel a gép- és rendszerépítők egyik legfontosabb elvárása a szabványosítás. A digitális ikrek által kínált előnyöket a Siemenssel közösen épített gép mutatja be egy címkézési alkalmazásban.

A digitális ikreket a mérnöki munkában az alkalmazástól függően számos helyen lehet használni. „A gép- és rendszerépítők igényt tartanak majd a digitális ikrekre, hogy gyorsabban fejleszthessék gépeiket és rendszereiket, illetve kevesebb hibát kövessenek el a folyamat során” – magyarázza Gerhard Borho, a Festo igazgatótanácsának digitalizálásért felelős tagja. Lépésről lépésre halad tovább a „digital first” elve. Az alkatrészeket és gépeket a hardver gyártása előtt a lehető legnagyobb mértékben virtuálisan fejlesztik; ez a tesztelésre és a rendszerintegrációra is vonatkozik. Hasonló fejlődés tapasztalható a gyári tervezésben is.

Gyorsabb piacra jutási idő, hatékonyabb tervezés, nagyobb funkcionalitás és jobb minőség – ezek a digitális iker előnyei a gép- és rendszergyártók számára.

A projekt időkeretének lerövidítése

A rövidebb fejlesztési idők további egyidejű mérnöki munkát igényelnek a gépgyártóktól. A digitális ikreknek ezért pontosan kell reprodukálniuk az alkatrészek képességeit – ha szükséges, egészen a fizikai viselkedésig. Ez jelentősen lerövidíti a projektek átfutási idejét és növeli a termelékenységet. Még mielőtt a gépfejlesztő összeszerelné a gép hardverét, már szimulálhatja, tesztelheti és módosíthatja azt. A virtuális modell segítségével például optimális, hatékony handling rendszereket tervezhetnek és programozhatnak. Így a hibák már korai szakaszban felismerhetők és kijavíthatók, ami jelentősen hozzájárul a későbbi hatékony és stabil működéshez.

Az automatizálási egységek digitális ikrei sokkal többek, mint virtuálisan mozgó 3D modellek. Ezek olyan digitális megjelenítések, amelyek mindenféle információt megadnak az alkatrészekről, beleértve a képességeik egyértelmű leírását, a dokumentációt, a viselkedésüket – pl. a kinematikájuk és kinetikájuk szimulációját – és a velük való kommunikációt, beleértve a gépben betöltött szerepüket.

Összpontosítás a teljes életciklusra

Az Ipar 4.0 géparchitektúra teljes egészében a digitális ikrekre épül. A szabványosított kommunikációs interfészeknek köszönhetően megkönnyítik ügyfeleink életét gyakorlatilag a gép teljes életciklusa során: a gép virtuális üzembe helyezésétől és vezérlésétől az adatgyűjtésig és az ebből eredő értéknövelt szolgáltatásokig, mint például a karbantartás vagy a diagnosztika. A pneumatikus funkciók viselkedési modelljeit a korábban említett címkézőgép virtuális üzembe helyezéséhez használták. A katalógusokban vagy a támogatási portálokon való keresés elkerülése, illetve a kevesebb elkészítendő gépdokumentáció további időmegtakarítást jelent.

Eddig az egyes automatizálási komponensekhez számos adat különböző formátumokban állt rendelkezésre, például CAD, PDF vagy akár papíralapú kézikönyvek formájában. Az adatkezelés ezért nehézkes és nehezen hozzáférhető volt ai termék teljes életciklusa során. A digitális folytonosság hiánya az összes objektum teljes körű hálózatba kapcsolását is megnehezítette. A Festo ezért olyan zökkenőmentes és következetes kommunikációs technológián dolgozik, mint az OPC-UA. Végső soron az adminisztrációs héj központi információforrásként szolgál a digitális ikrek hasznosítására az alkatrész teljes élettartama során.

A digitális ikrek megkönnyítik a munkát már a tervezési szakaszban és a konkrét javaslatok elkészítésében. „Intelligens algoritmusok segítségével optimális és egyúttal energiatakarékos alkatrészek tervezhetők és konfigurálhatók” – teszi hozzá a Festo Digitalizáció igazgatótanácsának tagja.

Hatékony handling rendszerek tervezése és programozása a virtuális modell segítségével: a hibák már korai szakaszban felismerhetők és kijavíthatók, ami jelentősen hozzájárul a későbbi hatékony és stabil működéshez.

Előnyök az üzembe helyezés során

A virtuális modell lehetővé teszi a fejlesztő számára, hogy tesztelje például, hogy a szánegység mozgatható-e, és megtekinthesse az elmozdulásjeladóból származó folyamatadatokat vagy a véghelyzet-érzékelők jelét. Ha a fejlesztő vezérlési szekvenciákat szeretne készíteni a géphez, akkor azok könnyen létrehozhatók az alkatrészek funkcióinak, például a lineáris mozgatás, a forgatás vagy a megfogás segítségével.

A digitális ikrek alapján egyéb értéknövelt szolgáltatások is megvalósíthatók. Az állapotfigyelő funkció üzenetet generál, ha például a működő alkatrészek élettartamuk végéhez közelednek. A gép digitális ikre ilyenkor automatikusan megrendelheti a pótalkatrészeket. Ha ekkor a kicserélendő alkatrészekhez újabb modellek állnak rendelkezésre, az ügyfél a virtuális környezet segítségével először tesztelheti az új alkatrészek működését, mielőtt megrendelné azokat.

Az állapotfigyelés a digitális ikrek szimulációs modelljeivel együttesen is felhasználható a prediktív karbantartási tervek elkészítéséhez. Ezen túlmenően az ügyfelek a digitális ikreket a későbbi változtatások, optimalizálások vagy újkonfigurációk fejlesztésére és tesztelésére is használhatják a virtuális modellen, mielőtt azokat a gépen megvalósítanák, ami felgyorsítja a folyamatot.

A Festo más alkatrészszállítókkal együtt az elektromos és pneumatikus automatizálási termékeinek digitális ikertestvéreit egy olyan felhasználási esetbe illesztette, amely lehetőséget ad a gép- és rendszerépítőknek, hogy a Siemens mérnöki eszközeiben élőben fedezzék fel a digitális ikrek előnyeit.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A digitális ikrek fellendítik a gépfejlesztést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Változtak idén az autópálya matrica kategóriák? https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/02/autopalya-matrica-kategoriak/ Mon, 01 May 2023 22:15:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25082 Érvényben lévő kategóriák Mivel az Európai Unióban nincs érvényben közös, a forgalmi díjas úthálózaton való közlekedésre nézve kötelező díjkategória rendszer, fontos évente ránézni, történtek-e számottevő változások hazánkban, illetve azokban a környező országokban, amelyekben rendszeresen megfordulunk négykeréken. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat határon innen. Mindenekelőtt két jelentős módosítást kell kiemelnünk: az Alaptörvény 11. módosítása értelmében 2023. […]

The post Változtak idén az autópálya matrica kategóriák? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Érvényben lévő kategóriák

Mivel az Európai Unióban nincs érvényben közös, a forgalmi díjas úthálózaton való közlekedésre nézve kötelező díjkategória rendszer, fontos évente ránézni, történtek-e számottevő változások hazánkban, illetve azokban a környező országokban, amelyekben rendszeresen megfordulunk négykeréken. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat határon innen.

Mindenekelőtt két jelentős módosítást kell kiemelnünk: az Alaptörvény 11. módosítása értelmében 2023. január 1-jétől a megyék neve vármegyére változott, és az eddigi gyakorlattól eltérően több autópálya matrica ára 2023-ban nem egységesen, inflációkövető mértékben drágult. Mindkettő fontos változás, hiszen egyrészt az éves megyei konstrukció neve az új normának megfelelően vármegyei matricára változott, másrészt pedig idén már nem éri meg rutinból úthasználati jogosultságot vásárolni, hiszen a heti (10 napos) és havi megoldások akár 70%-kal is többe kerülnek, mint tavaly.

Annyit azonban kijelenthetünk, a fizetős útszakaszokon, a matrica típusok, illetve a kategóriák terén nem történt nagyobb horderejű változás. Ezzel együtt, nem árt az ismétlés, mert a rossz járműkategóriás matricával utazó autósok is büntetésre – úgynevezett pótdíjkülönbözetre – számíthatnak.

A magyarországi autópálya matrica kategóriák tehát a következők:

  • D1: személygépkocsi. Legfeljebb 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű, maximum 7 személy szállítására alkalmas személygépkocsi, valamint annak vontatmánya.
  • D1M: motorkerékpár.
  • D2: minden olyan gépkocsi, amely nem tartozik egyéb díjkategóriába és külön jogszabály alapján nem minősül útdíjköteles járműnek.
  • B2: Autóbusz. Ide tartoznak a 9-nél több állandó ülőhellyel rendelkező, személyszállításra készült gépkocsik.
  • U: Utánfutó. A D2 és B2 díjkategóriába tartozó járművek által vontatott pótkocsik.

A hazai autópálya matrica típusok

Heti (10 napos): Magyarország összes fizetős útszakaszára érvényes, a vásárló által megjelölt kezdő és további 9 napra, összesen 10 egymást követő naptári napra, a 10. nap 24. órájáig. Idén igencsak megdrágult, hiszen D1-es kategóriában is már 5 500 forintba kerül.

Havi: Hazánk összes fizetős útszakaszára érvényes, a vásárló által megjelölt kezdő naptól a következő hónapban számát tekintve azzal megegyező nap 24 óráig. Idén ez a konstrukció ára is jelentősen drágult, D1 kategóriában 8 900 Ft.

Indulás előtt váltson autópálya matricát!

Vármegyei: A vásárló által megadott megye összes útjára korlátlan számú utazásra jogosít. Érvényes a tárgyév első napjától a tárgyévet követő év január 31. napjának 24 órájáig. Érdemes szem előtt tartani, hogy a 2023-as slágermatrica az autopalyamatrica.hu oldalon továbbra is „megyei” néven szerepel.

Országos: Magyarország összes fizetős útszakaszára érvényes, a tárgyév első napjától a tárgyévet követő év január 31. napjának 24 órájáig.

A 2023-as árak

Autópálya matricát az alábbi bruttó árakon vásárolhat benzinkúton, utazási irodában, a NÚSZ Zrt. ügyfélszolgálatain – vagy gyorsan, könnyedén, kényelmesen az autopalyamatrica.hu oldalon.

Országos

Megyei

E-matrica
díjkategória

Heti (10 napos)

Havi

Éves

Éves

D1M

2 750 Ft

4 450 Ft

49 190 Ft

5 720 Ft

D1

5 500 Ft

8 900 Ft

49 190 Ft

5 720 Ft

D2

8 000 Ft

12 600 Ft

69 830 Ft

11 450 Ft

B2

17 730 Ft

25 150 Ft

228 850 Ft

22 890 Ft

U

5 500 Ft

8 900 Ft

49 190 Ft

5 720 Ft


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Változtak idén az autópálya matrica kategóriák? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rögtön az e-autók felé fordulnának a cégek https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/17/greengo-cegek-flotta-eauto/ Wed, 17 Aug 2022 05:50:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21476 Soha nem látott érdeklődés követte a magyar kormány hatósági üzemanyag árának eltörlését a közösségi elektromos autómegosztó szolgáltatónál – számolt be Ádám Boglárka a GreenGo vezérigazgatója. Az ok egyszerű: ahogy a magyar háztartások többsége, úgy a cégvezetők is megkezdték kiadásaik ésszerűsítését. Már pár órával a bejelentés után elkezdtek csörögni a telefonok, és az intenzív érdeklődés azóta […]

The post Rögtön az e-autók felé fordulnának a cégek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Soha nem látott érdeklődés követte a magyar kormány hatósági üzemanyag árának eltörlését a közösségi elektromos autómegosztó szolgáltatónál – számolt be Ádám Boglárka a GreenGo vezérigazgatója.

Az ok egyszerű: ahogy a magyar háztartások többsége, úgy a cégvezetők is megkezdték kiadásaik ésszerűsítését.

Már pár órával a bejelentés után elkezdtek csörögni a telefonok, és az intenzív érdeklődés azóta sem változott – nyilatkozta az első hazai teljesen elektromos autókból álló flottát üzemeltető vállalkozás vezetője. Ádám Boglárka hozzátette, hogy a céges szerződéskötések már 2021 és 2022 első félévét összehasonlítva is közel 100 százalékos növekedést mutattak, ami most még tovább növekedett.

A cégautó-adó növelése után a hatósági áras üzemanyagár megszüntetése idén már a második olyan extra teher a cégvezetők számára, ami elgondolkodásra készteti őket: a saját cégautó vagy a kulcsosautó flotta fenntartása helyett elmozduljanak az anyagilag jóval racionálisabb megoldások irányába. Azok a kis-, közepes, vagy nagyvállalkozások, amelyek nem akarnak (vagy tudnak) lemondani az autóhasználatról, most a hagyományos cégautó forma helyett más lehetőségeket is számba vesznek – nagy részük pedig a közösségi autóbérlők költségként elszámolható szolgáltatása felé veszi az irányt.

Egyre több cég él az autómegosztással

A carsharing így többé nem csak az urbánus fiatalok, valamint a fenntartható és élhető környezet ügyét fontosnak tartók körében divatos, de úgy tűnik, a cégvezetők és gazdasági döntéshozók körében is népszerű, akik ráadásul nem csak cégautó helyett használják, de adómentes, béren kívüli juttatásként is szeretik ezt a lehetőséget a munkatársaik számára biztosítani – úgy, hogy közben náluk nem keletkezik adó- és járulékteher, a munkavállalónál pedig nem lesznek extra költségek (például üzemanyag, parkolás).

A cégvezetők mellett a magánemberek is szívesen választják a carsharing szolgáltatást, ugyanis azok számára, akik éves szinten 7500 kilométernél kevesebbet közlekednek gépjárművel, a jelenlegi üzemanyagárak mellett egészen biztosan a carsharing használata a legkifizetődőbb – tette még hozzá a vállalat vezetője.

Népszerű szolgáltatás

A GreenGo kötelékébe 450-nél is több autó tartozik Budapesten. A nagyobb hatótávú kocsikkal távolabbi, vidéki desztinációk is kényelmesen megközelíthetők, a fővárosban pedig a szolgáltatási zóna már eléri a 100 négyzetkilométert.

A GreenGo összes ügyfeleinek száma 30 százalékkal nőtt az idei második negyedévben az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva, emellett 40 százalékkal nőtt a bérlések, illetve 60-nal a megtett kilométerek száma is – ami mögött elsősorban a járvány visszaszorulása, a fogyasztói szokások átalakulása és a flotta nagyobb hatótávú autókkal való bővítése áll.

Forrás: Autopro

The post Rögtön az e-autók felé fordulnának a cégek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elektromobilitás a közúti távolsági teherszállításban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/08/elektromobilitas-man-abb/ Wed, 08 Jun 2022 07:50:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20637 A MAN Truck & Bus az egykori berlini Tempelhof Repülőtér helyén, Dr. Volker Wissing digitalizációért és közlekedésért felelős német szövetségi miniszter jelenlétében először mutatta be a nyilvánosság előtt a hamarosan sorozatgyártásba kerülő elektromos meghajtású kamionjának prototípusát. A 2024-ben piacra kerülő úttörő jelentőségű elektromos haszongépjármű különleges műszaki jellemzője, hogy alkalmas lesz a jövő technológiájával végzett megawatt […]

The post Elektromobilitás a közúti távolsági teherszállításban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MAN Truck & Bus az egykori berlini Tempelhof Repülőtér helyén, Dr. Volker Wissing digitalizációért és közlekedésért felelős német szövetségi miniszter jelenlétében először mutatta be a nyilvánosság előtt a hamarosan sorozatgyártásba kerülő elektromos meghajtású kamionjának prototípusát.

A 2024-ben piacra kerülő úttörő jelentőségű elektromos haszongépjármű különleges műszaki jellemzője, hogy alkalmas lesz a jövő technológiájával végzett megawatt nagyságrendű töltésre. Az elektromos járművek töltési megoldásainak vezető globális szolgáltatójaként az ABB E-mobility a következő három évben mindent megtesz azért, hogy a megatöltés technológiáját a piaci érettség megfelelő szintjére emelje. Ezért a MAN és az ABB E-mobility most felpörgeti az elektromobilitás megvalósításának következő szakaszát, hogy a távolsági szállítást végző nehéz tehergépjárművek által megtehető napi távolság elérje a 600-800 km-t. Ráadásul a két cég elektromobilitás melletti határozott kiállása világosan jelzi, hogy az iparág készen áll a továbblépésre, és most a jogalkotókon a sor, hogy kialakítsák a zéró kibocsátású közúti árufuvarozás szakmapolitikai keretrendszerét.

„Klímacéljaink elérése érdekében meg kell valósítanunk a közúti áruszállítás dekarbonizálását. Most tehát elsősorban a klímabarát haszongépjárművek piaci felfuttatására és a megfelelő, nagy teljesítményű töltő infrastruktúra fejlesztésére összpontosítunk. Az elektromos kamionok nagy teljesítményű töltése kapcsán a német A2-es autópályán jelenleg megvalósuló és általunk is támogatott projekt fontos tanulságokkal szolgál. Most az a lényeg, hogy rövid időn belül minél több e-kamion jelenjen meg az utakon. A MAN és az ABB közötti partnerség azt mutatja, hogy jó úton járunk”

– mondta a digitalizációért és közlekedésért felelős szövetségi miniszter, Dr. Volker Wissing.

Miközben a miniszter egy tesztvezetés erejéig beült a MAN elektromos kamion volánja mögé, Alexander Vlaskamp, a MAN Truck & Bus vezére azt hangsúlyozta, hogy a járműtöltő infrastruktúra bővítésének felgyorsítása az egyetlen módja annak, hogy a szállítás fejlődése mellett a klímacélok is megvalósuljanak. Arra is rávilágított, hogy a jövő karbonmentes haszongépjármű-flottái kapcsán a MAN az alacsony üzemeltetési költségek és a legkedvezőbb általános energialábnyom miatt részesíti előnyben az akkumulátorról működő elektromos hajtásláncokat.

„A Traton Csoport tagjaként jelenleg is részt veszünk egy olyan vegyesvállalatban, amelyet iparági partnereinkkel egy Európa-szerte legalább 1.700 zöld elektromos töltőpontból álló nagy teljesítményű nyilvános töltőhálózat fejlesztésére és működtetésére hoztunk létre”

– tette még hozzá Vlaskamp.

Ahhoz, hogy a MAN 2024-ben piacra kerülő elektromos kamionja valóban képes legyen megtenni napi 600-800 km-t, már most ki vannak építve benne a jövőbeli megatöltő rendszerek használatának műszaki előfeltételei. Az ABB E-mobility a töltési megoldások vezető globális szolgáltatójaként arra törekszik, hogy mihamarabb piacra dobjon hasonló töltő rendszereket.

„Célunk minden területen előmozdítani az elektromobilitást. Az ABB E-mobility hosszú évek óta dolgozik a megfelelő teljesítmény-szabványelőírások kialakításán. A megawatt nagyságrendű töltés biztosításához 1000 V feletti új villamosenergia-technológiára lesz szükség, és ezen a teljesítményszinten, illetve a felhasználás előrelátható eseteiben elengedhetetlen a rendszerszintű elektromos biztonság és a megbízhatóság. Szolgáltatóként az ABB E-mobility tökéletesen alkalmas az ilyen kihívások leküzdésére, hiszen meglévő technológiáinkra támaszkodva jelentősen fel tudjuk gyorsítani a kutatás-fejlesztést. Közös törekvésünk, hogy három éven belül piacra lépjünk ezzel az új technológiával. Korábban a fejlesztésnek ezek a szakaszai gyakran sokkal tovább tartottak”

– mondta Frank Mühlon, az ABB E-mobility vezérigazgatója.

A megatöltő technológia bevezetése szempontjából a kötelezően alkalmazandó egységes szabvány kidolgozása ugyancsak elengedhetetlen. Ezúttal Németország határozhatja meg a referenciaértékeket: több mint 20 ipari és tudományos partner – köztük a MAN és az ABB – dolgozik a nagy teljesítményű töltési projekt (német rövidítéssel: „HoLa”) megvalósításán, melyet a német kormány finanszíroz, és a világ első megatöltő projektje. Az A2-es szövetségi autópálya mentén négy helyen két nagy teljesítményű töltőpont épül megawatt töltőrendszerrel (MCS). A tervek szerint a projekt az egész országot lefedő hálózat alapjául szolgál majd.

The post Elektromobilitás a közúti távolsági teherszállításban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GRINTECH – Több, mint az Ön megszokott szerszámgép-szállítója. https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/grintech-szerszamgep-szallitas/ Thu, 05 May 2022 12:43:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20099 A Grintech Kft. 2019-es megalapítása óta a Hyundai WIA CNC megmunkálóközpontok és szerszámok kizárólagos értékesítői vagyunk Magyarországon. A Hyundai WIA azért választott minket, hogy javítsuk a szolgáltatás minőségét és az intelligens technológiát Magyarországra hozzuk. – kezdi beszélgetésünket Csányi Éva operatív koordinátor. A Hyundai WIA gépek minőségükről ismertek, mert a cég maga is használja a gépeket […]

The post GRINTECH – Több, mint az Ön megszokott szerszámgép-szállítója. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Grintech Kft. 2019-es megalapítása óta a Hyundai WIA CNC megmunkálóközpontok és szerszámok kizárólagos értékesítői vagyunk Magyarországon.

A Hyundai WIA azért választott minket, hogy javítsuk a szolgáltatás minőségét és az intelligens technológiát Magyarországra hozzuk. – kezdi beszélgetésünket Csányi Éva operatív koordinátor.

A Hyundai WIA gépek minőségükről ismertek, mert a cég maga is használja a gépeket saját üzemében. Ezzel a márka a technológia és a gép folyamatos fejlesztésének élvonalába kerül.

MM: Mit tart a Grintech Kft. alapvető előnyeinek?

Cs.É.: Tudásunk a Hyundai WIA globális piacon történő értékesítése terén szerzett több mint 12 éves tapasztalaton alapul. Innovatív technológiákkal, komplex projektekkel és profit maximalizálással kapcsolatos ismeretekkel rendelkezünk. Ferry Grinberg úr, a Grintech Kft. tulajdonosa több mint 30 éves hazai és nemzetközi tapasztalatra építve alapította cégét azzal a céllal, hogy gyártási tapasztalatait a legfejlettebb technológiákkal ötvözze.

Erősségünk abban rejlik, hogy megértjük, partnereink erőforrásai megtakaríthatók a cég számára megfelelő eszközök és technológia választásával.

MM: Egy új projekt tervezési szakaszában is tudnak segítséget nyújtani?

Cs.É.: Mivel a magyar piacokra koncentrálunk, jól megértjük, mire van szükségük és mire vágynak ügyfeleink. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a kreatív gondolkodás és a kezdeti szakaszban történő helyes befektetés minden projekt sikerének legfontosabb része.

Szolgáltatásunk a következőket tartalmazza:

  • Az Ügyfél igényeinek megértése
  • Megoldás keresése
  • Garancia és teljes körű támogatás
  • Legjobb műszaki személyzet biztosítása.

Már az első találkozástól kezdve partnerek vagyunk, ügyfeleinket végig vezetjük a projekttervezés során, és támogatást nyújtunk a megvalósítás során is, a speciális projektek automatizálásával, képzésével és értékesítés utáni követésével. Alkalmazásmérnöki csapatunk az értékesítés előtt segít kiválasztani a megfelelő technológiát, ciklusidő-tanulmányokkal és költségmegtérülési tervvel, majd az értékesítést követően a technológia gyártásba állításával. Gondosan elemezzük minden ügyfél termelési igényeit, hogy megtaláljuk számukra a legjobb megoldást.

MM: A gépbeszerzésen túl milyen szolgáltatásokkal támogatják ügyfeleiket?

Cs.É.: A kiváló szerszámgépek ugyanolyan jó szolgáltatást is igényelnek. Hiszünk abban, hogy a CNC gépeink üzemeltetői számára a megvásárlást és üzembe helyezést követően kiváló támogatást kell nyújtanunk, ezért kiemelten kezeljük a szolgáltatás minőségét és legjobb árát. Szolgáltatásainkat rendszeresen fejlesztjük és frissítjük ügyfeleink igényei szerint.

A Grintech a magyar piacon a legjobb Szolgáltatási árakkal dolgozik:

  • 40 EUR/óra/fő
  • Ingyenes kiszállás 100 km-en belül
  • 100 km-en túl 150 EUR átalánydíj

Ha további információra van szüksége Hyundai WIA szerszámgépekről vagy kategóriájában a legjobb szolgáltatásokról és támogatásokról, látogasson el hozzánk: www.grintech.hu

The post GRINTECH – Több, mint az Ön megszokott szerszámgép-szállítója. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Légi vagy tengeri szállítás? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/06/legi-vagy-tengeri-szallitas/ Sun, 06 Mar 2022 09:13:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19121 A koronavírus-járvány okozta nehézségek mellett a tengerentúli szállítást számos más megpróbáltatás is éri napjainkban. Nem számít, hogy légi vagy tengeri úton szeretnénk szállítani csomagunkat, minden eshetőségre fel kell készülni. Munkaerőhiány, nem várt balesetek, fokozott járványügyi intézkedések és lezárások okoznak fejtörést a megrendelő és szolgáltató oldalán egyaránt. Mihály Attilával, a Trans-Sped légi és tengeri szállítmányozás osztályvezetőjével […]

The post Légi vagy tengeri szállítás? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány okozta nehézségek mellett a tengerentúli szállítást számos más megpróbáltatás is éri napjainkban.

Nem számít, hogy légi vagy tengeri úton szeretnénk szállítani csomagunkat, minden eshetőségre fel kell készülni.

Munkaerőhiány, nem várt balesetek, fokozott járványügyi intézkedések és lezárások okoznak fejtörést a megrendelő és szolgáltató oldalán egyaránt. Mihály Attilával, a Trans-Sped légi és tengeri szállítmányozás osztályvezetőjével készített interjúból megismerhetjük az említett két szállítási mód jelenlegi helyzetét és választ kapunk arra is, hogy biztonságban vannak-e a megrendelt csomagjaink.

2021 novemberében egy cikkben azt nyilatkozta, hogy a tengeri szállítmányozás a legmélyebb időszakát éli. Változott azóta a helyzet? Mire számíthatunk a jövőben?

M.A.: Sajnos nem tudok pozitív gondolatokat mondani most sem. 2020 második felétől a járvány előtti állapothoz képest az árak az egekbe szöktek és ez ma sincs másként. Több hetes késések, lezárások és munkaerőhiány jellemzi az iparágat. Ennek ellenére a termelő és gyártó vállalatok többsége még mindig ki van szolgáltatva a helyzetnek, ugyanis másképp nem tudják beszerezni a megfelelő árumennyiséget.

A helyzet már nem átmeneti, hanem folyamatos, komoly gazdasági problémákat okoz világszerte. Ha egy hajó csak 10 napot is késik, beletelik 1-1,5 évbe, mire behozza lemaradását. Így könnyű kiszámolni, hogy a közeljövőben nagy javulás még nem várható. Úgy vélem, a helyzet megoldása csak külső beavatkozó segítségével lehetséges, erre pedig már most megvannak a kezdeményezések. Várunk, bízunk a javulásban és addig is törekszünk ügyfeleink teljes körű, magas szinten történő kiszolgálására.

A tengeri szállítmányozásban felmerült problémák ellenére keveset hallottunk a légi szállítmányozásról, pedig az sem elhanyagolható. Ezen a területen is komoly nehézségek tapasztalhatóak?

A járvány kezdetekor szinte azonnal leállították a légi személyszállítást, ezzel egyidejűleg pedig az áruszállítás is csaknem megszűnt. Sokan nem is tudják, de az utasszállító gépek csomagterei rengeteg árut szállítanak, ez a lehetőség pedig 2020 márciusában hirtelen eltűnt jó pár hétre. Szerencsére a légitársaságok hamar reagáltak, növelték a cargo gépek számát és akár utas nélküli gépeket is indítottak annak érdekében, hogy az áruk késéssel és többszörösen megemelkedett díjakkal ugyan, de megérkezzenek a megrendelőhöz.

A kezdeti problémák ellenére a helyzet lassan, de fokozatosan rendeződött és ma már a járvány előtti szinthez közelítenek az árak és a szállítási idők. Érdekes hazai adat a szakmából, hogy Európában egyedüliként a budapesti repülőtér légi áruforgalma az elmúlt évben 30%-os növekedést mutatott, ami a 2 éve átadott BUD Cargo City központnak is köszönhető.

Ha szükséges választani: légi vagy tengeri?

Leginkább az áru típusa és mennyisége határozza meg, milyen úton jut el a megrendelőig. Vannak szerencsés szituációk, amikor az áru jellegéből fakadó rugalmasság könnyen kezelhető, de az esetek többségében nem ez jellemző. A légi szállítás kisebb mennyiségű és sajátos jellegű árura, valamint sürgős szállításra specializálódott. Például gyógyszer, élőállat szállításánál, vagy egy gyártósori sürgős alkatrésznél nem férnek bele a 35-40 napos szállítási idők, emiatt a gyorsabb, 2-4 napos tranzit idejű szállítási módot kell választani a megrendelőknek. Fontos termékkör a légi szállításban a nagy értékű áruk, mint például elektronikai cikkek, mobil telefonok stb., melyek ára elbírja a magasabb szállítási díjat, ami ráadásul egy biztonságosabb árukezeléssel is együtt jár.

A tengeri szállítás esetében a nagy mennyiségű árurendelésekre fókuszálnak, ugyanis nemcsak pár száz, hanem akár több ezer tonnát is képes egy hajó elszállítani. Nehézipari termékek, járművek, nagy volumenű könnyűipari áruk szállításának elsősorban a költségek miatt nem lehet más alternatívája.

A mindenkit leginkább foglalkoztató kérdés: megrendelt csomagjaink megadott időre, épségben megérkeznek?

Ha igent mondhatnék, enyém lenne a legkevesebb stresszel járó munka a világon. (nevet) Sajnos ügyfeleimnek is sokszor csak ennyit tudok mondani: az a biztos, amikor már megkaptuk az árut és látjuk a saját szemünkkel. Nem egy esettel találkoztam az elmúlt időszakban, amikor tengeri szállítás esetében a már visszaigazolt szállítási időt módosították akár hetekkel. Azt tanácsolom mindenkinek, hogy a tervezett használat előtt legalább 2 hónappal rendeljék meg a szükséges árukat, amennyiben hajón történik a szállítás. A jelenlegi helyzetben még így is érhet meglepetés bennünket.

A légi szállításban jelentősen jobb a helyzet. Napról napra nő az utasforgalom, ennek köszönhetően egyre több járatot indítanak újra a légitársaságok, amivel a mi air cargo szállításaink lehetőségei is egyre jobbak. Bár a szakemberek a járvány előtt légiforgalmi szint elérését 2023-ra várják, azt most is kijelenthetem, hogy légi szállításban folyamatosan kielégíthetőek az igények, jelentős árukésések nincsenek.

Ha az érkezési idő kapcsán teljesen nem is, a csomagok biztonsága felől nyugodtak lehetünk?

A csomagok biztonságos megérkezésével kapcsolatosan fontos leszögezni mindegyik szállítási módban biztonságban vannak áruink. Természetesen mindegyikben van különféle rizikó és ez bármennyire csekély is, nekünk erre is figyelni kell. Ebből a szempontból külön kell választani a tengeri – ezen belül a teljes konténeres és gyűjtő konténeres szállítást -, valamint a légi szállítást. Hogy a végén kezdjem, a légit nevezhetem a legbiztonságosabbnak az ott alkalmazott rendkívül szigorú árukezelési és biztonsági előírások miatt. A tengeri teljes konténeres szállítások esetén az áruban bekövetkező károk sem jelentősek, hiszen itt a feladó helyen berakják a konténerbe az árut, amit legközelebb a címzett fog érinteni, addig pedig védi a konténer.

A gyűjtő konténeres szállításban van talán a legtöbb káresemény, aminek az oka éppen a jellegéből fakad, miszerint különféle árutípusok kerülnek összepakolásra egy-egy konténerbe s alkalmanként ezeket is többször is átpakolhatják, míg eljutnak céljukhoz.

A tengeri szállításban rejlő egyik legfurcsább, de létező kárveszély az un. közös hajókár lehet. Ez még akkor is kárt jelenthet a megbízónak, ha egyébként az áruját sértetlenül megkapta. Jó példája volt ennek tavaly, az Ever Given hajó elakadásából fakadó káresemény, ahol a mentés költségeit a hajón lévő áruk tulajdonosainak is ki kellett megfizetniük – feltéve, ha nem volt biztosításuk.

A mi szállításaink hatalmas távolságokat, sok szereplős kiszolgálási folyamatokat jelentenek, ahol még a legjobb szándék mellett is bármi előfordulhat. Éppen ezért mi a Trans-Spednél különös jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy minden ügyfelünknek felhívjuk a figyelmét a szállítmány biztosításának fontosságára. A légiben ajánljuk, a tengeriben kérjük megbízóinkat a biztosítás megkötésére, amit egyébként mi az áru felvételével egy időben szerződött biztosítónknál pillanatok

The post Légi vagy tengeri szállítás? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Klímasemleges e-biciklik a MEWA szolgálatában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/23/mewa-klimasemleges-e-bicikli/ Wed, 23 Feb 2022 06:59:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19007 A MEWA textilszolgáltatóként jelentős gépjárműflottát üzemeltet. Járművei csak Németországban 26 millió kilométert teljesítenek évente, miközben kiszállítják és begyűjtik ügyfeleiktől a bérbe adott munkaruhákat, törlőkendőket és egyéb üzemi textíliákat. A vállalat elhatározta, hogy jelentősen csökkenteni kívánja az ebből eredő széndioxid-kibocsátást. Ennek egyik lépéseként a belvárosi fuvarjaikhoz új koncepciót tesztelnek. „Kiemelt célunk, hogy disztribúciónk klímasemlegessé váljon” – […]

The post Klímasemleges e-biciklik a MEWA szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MEWA textilszolgáltatóként jelentős gépjárműflottát üzemeltet.

Járművei csak Németországban 26 millió kilométert teljesítenek évente, miközben kiszállítják és begyűjtik ügyfeleiktől a bérbe adott munkaruhákat, törlőkendőket és egyéb üzemi textíliákat. A vállalat elhatározta, hogy jelentősen csökkenteni kívánja az ebből eredő széndioxid-kibocsátást. Ennek egyik lépéseként a belvárosi fuvarjaikhoz új koncepciót tesztelnek.

„Kiemelt célunk, hogy disztribúciónk klímasemlegessé váljon”

– hangsúlyozza Kay Simon, a MEWA mobilitáskoncepciós vezetője. A folyamat egyik része, hogy csökkentik a városközpontokban használt szállítóeszközök méretét. 2021 nyara óta Berlin belvárosában a szállítási lánc utolsó részét az ONOMOTION nevű szolgáltató elektromos rásegítésű teherkerékpárjaival teszik meg.

A MEWA teherautói a tiszta munkaruhákat a mosodából nem közvetlenül az ügyfelekhez, hanem egy – városközponti APCOA parkolóházban található – raktárba szállítják. Az e-biciklik és elektromos minivanek innen szállítják rendeltetési helyükre a csomagokat. A teherkerékpárok egy klasszikus 3,5 tonnás furgon terhelésének kb. egynegyedével tudnak közlekedni.

Az ügyfelek számára semmi sem változik

Simon szerint az új szállítási koncepció tökéletesen bevált. Ügyfeleik észre sem vették, hogy átálltak a teherkerékpárok használatára.

„Az új folyamatokat kis szállítási mennyiségekkel teszteltük. Ma már a teherbiciklik napi egy-két teljes városi kört teljesítenek, elsősorban a MEWA munka- és üzleti ruházat begyűjtése és kiszállítása céljából”

– emeli ki a mobilitási vezető.

A tehergépkocsi korán reggel viszi a tiszta ruhákat a belvárosi elosztóraktárba, így elkerüli a csúcsforgalmat. A szennyest pedig – ugyanezen okból – késő este gyűjti be. A szétosztás további része teljes mértékben emissziómentes módon valósul meg.

„Teherkerékpárjainkkal több címet tudunk megközelíteni, azaz egy útvonalon több ügyfelet szolgálunk ki. Azokon a helyeken, ahol teherautóink alig találnak helyet a megálláshoz, vagy ahol a megrendelőt közvetlenül nem lehet megközelíteni, ott a teherkerékpárok lényegesen gyorsabban és hatékonyabban működnek.”

A konténerek egyszerű és gyors cserét biztosítanak. A frissen mosott ruha használatba vételéig tiszta és száraz marad, a szennyest pedig csak össze kell gyűjteni a tárolóban – azt később egy másik e-biciklis gyűjti be. (Fotó: MEWA)

Bicikli-konténeres szállítás

A MEWA teherkerékpáros szállításra vonatkozó szolgáltatási szerződést kötött az ONOMOTION céggel. A berlini vállalkozás olyan elektromos rásegítésű (pedelec) teherkerékpárokat fejlesztett ki, amelyek kabinja megvédi vezetőjét az időjárás viszontagságaitól és cserélhető áruszállító konténermodullal rendelkezik. A cég szolgáltatást is nyújt: az ONOMOTION saját teherkerékpárosai fuvarozzák a MEWA csomagjait az ügyfelekhez. A szállítókonténerekben van világítás, tartórúd vállfás ruháknak és polcok a zsákos textíliáknak.

A cserélhető tárolómodulok révén egyszerű a megrendelők kiszolgálása: a kimosott ruha felhasználásáig tiszta és száraz marad, és a konténer kiürítése után az ügyfél elhelyezi benne a szennyest. A szennyes ruhával teli tárolót egy másik teherkerékpár később elszállítja. Így nincs időveszteség, hiszen nem kell a tárolók tartalmát ki- és berámolni.

„Teherkerékpárjainkat kimondottan nagyvárosi áruszállításra fejlesztettük ki, ezek az e-biciklik és a furgonok egyfajta keverékei. Ha a belvárosban a kiszállítási lánc utolsó elemét ezek képezik, komoly tehertől szabadítjuk meg a forgalmat. A teherkerékpárnak lényegesen kisebb helyre van szüksége, halk és – ami a legfontosabb – az egylépcsős tehergépkocsis kiszállítással összevetve 60 százalékkal kevesebb széndioxidot bocsát ki”

– emelte ki Beres Seelbach, az ONOMOTION társalapítója és -ügyvezetője.

További nagyvárosok is tervben

Az „ONO-E-Cargobike” teherkerékpárok két cserélhető akkumulátorral kb. hatvan kilométert tudnak megtenni. Az akkukat megújuló energiából származó árammal töltik újra. A MEWA üzleti filozófiájához, amely a termékek és szolgáltatások megosztásán alapul, kiválóan illeszkedik az ONOMOTION koncepciója – hiszen a teherbicikliket bérelni lehet. A MEWA pedig „textilsharing” szlogennel teljes körű szolgáltatásként újrafelhasználható ipari törlőkendőket és munkaruházatot ad bérbe ügyfeleinek.

Kay Simon hangsúlyozza, hogy a MEWA mindezt nem imázs-okokból teszi, hanem a fenntarthatósági gondolat a vállalat üzleti koncepciójának alapeleme. A klímasemlegesség megteremtése felé tett lépés azon ügyfeleik számára is fontos, akik környezetvédelmi megfontolásból választották a MEWA szolgáltatásait.

„A Berlinben megszerzett pozitív tapasztalataink alapján az új szállítási koncepciót még az idén Németország további nagyvárosaiban is meg kívánjuk valósítani. A következő állomás Hamburg lesz”

– fűzte hozzá a menedzser.

www.mewa.hu

The post Klímasemleges e-biciklik a MEWA szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Használt gépek a szállítási káosz helyett https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/23/hasznalt-gep-szallitas-kaosz/ Wed, 23 Feb 2022 06:14:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18991 Vélemény – A koronavírus-válság drasztikus hatással volt a világgazdaságra és számos vállalat gyártására egyaránt. Annak ellenére, hogy a piac lassan helyreáll, még mindig vannak ellátási nehézségek. A gépipari ágazat riadót fúj. Egyrészt a vállalatok 2021-ben jelentős megrendelés-növekedést regisztráltak. Másfelől pedig a gyártók csaknem fele panaszkodik a hiányzó komponensek miatt fennálló gyártási akadályokra. A gépgyártásban ez […]

The post Használt gépek a szállítási káosz helyett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vélemény – A koronavírus-válság drasztikus hatással volt a világgazdaságra és számos vállalat gyártására egyaránt. Annak ellenére, hogy a piac lassan helyreáll, még mindig vannak ellátási nehézségek.

A gépipari ágazat riadót fúj. Egyrészt a vállalatok 2021-ben jelentős megrendelés-növekedést regisztráltak. Másfelől pedig a gyártók csaknem fele panaszkodik a hiányzó komponensek miatt fennálló gyártási akadályokra. A gépgyártásban ez nemcsak az elektronikus alkatrészeket és a fémgyártmányokat, hanem a műanyagokat, a gumit és a vegyi anyagokat is érinti. Az autóipar szintén küzd a mikrochipek és acélalkatrészek hiányával. Ebben az iparágban már a futószalagok is leálltak. Ugyanez a probléma számtalan más ágazatban is megfigyelhető, például a bútoriparban. A forgácslapok, vasalatok és zsanérok piacát valósággal kisöpörték. Hiányoznak a műanyagok, az üveg és a habok. Emellett a kanapékhoz és matracokhoz szükséges anyagok is. Aki ma új kanapéra vagy konyhára vágyik, annak bizony türelemmel kell lennie. A szállítási idők egyre hosszabbá válnak. Az árak pedig emelkednek.

Kis vírus, nagy hatás

Számos gazdasági szakértő egyetért abban, hogy a nemzetközi ellátási láncok túlterheltsége a koronavírus-válság közvetlen következménye. De hogyan is tudna egy aprócska vírus dönteni arról, hogy milyen áruk, mikor, milyen mennyiségben és milyen áron álljanak rendelkezésre? Az egymás hatását erősítő negatív visszacsatolási mechanizmusok bírnak döntő jelentőséggel: A különböző ágazatok között egyenlőtlenül megoszló, ingadozó kereslet, tetézve a konténerszállítás szűkös szállítási kapacitásával, valósággal felforgatja a világgazdaságot.

Példátlan ingadozások a világpiacon

Visszapillantás a 2020-as évre: A koronavírus okozta globális bizonytalanság, valamint a megfékezésére irányuló drasztikus intézkedések a globális kereslet történelmi mértékű visszaeséséhez vezetnek. A világgazdaság teljesítménye 7,8%-kal csökken, ami nagyobb mértékű, mint a 2008-as pénzügyi válság idején. A remény azonban már 2021-ben felcsillan: Úgy tűnik, hogy új vakcinák jelzik a világjárvány végét. A korlátozásokon sok helyen enyhítenek, a világgazdaság erőre kap. A globális kereslet jelentős, 6%-os növekedésnek indul. Ugyanakkor a világjárvány előttihez képest most más ágazatok profitálnak ebből a keresletnövekedésből. Ahelyett, hogy a fogyasztók ismét a megszokott mértékben fordulnának olyan szolgáltatások felé, mint a turistautak, a gasztronómia vagy a kulturális események, most sokkal inkább autókat, okostelefonokat, számítógépes játékokat és hasonló árukat vásárolnak. Az utazási ágazat egyértelmű lemaradásban van, mivel sok országban még mindig szigorú beutazási korlátozások vannak érvényben. Kína jelenlegi téli repülési menetrendje (2022) a 2019-eshez képest az akkor rendelkezésre álló nemzetközi járatok mindössze 2,2%-át teszi ki!

Az ellátási nehézségek „tökéletes vihara”

Vajon a növekvő kereslet nem tesz mindig jót a gazdaságnak, függetlenül az adott ágazattól? De, elvileg igen. Ugyanakkor a robbanásszerűen növekvő keresletet is ki kellene tudni elégíteni. Ha azonban nem állnak rendelkezésre megfelelő mennyiségben a nyersanyagok, félkész alkatrészek és olyan fontos komponensek, mint a mikrochipek, akkor a termelés akadozik. Amikor pedig a szűkös áruk szűkös tengeri konténerekkel találkoznak – ami még mindig a 2008-as pénzügyi válság hosszú távú hatása –, akkor gyorsan kialakul a „tökéletes vihar”. A „viharos széllökések” jelenleg a német és az európai gazdaságot is elérik. A szakértők ezért a magas rendelésállomány ellenére a „német ipar csalóka fellendülésről beszélnek”.

Gépgyártás kapacitások nélkül

Képzeljük csak magunkat egy feltételezett fémipari gyártóvállalat helyzetébe, amelyhez egy neves ügyféltől egy rég várt nagy megrendelés fut be. Ennek teljesítéséhez azonban a bérgyártónak egy új, pontosan meghatározott tulajdonságokkal rendelkező CNC esztergagépbe kell beruháznia. A vállalat aztán a kiválasztott gépgyártótól megtudja, hogy egy ilyen gép átlagos szállítási ideje több mint 6 hónap. Legrosszabb esetben azonban a gép csak egy év múlva lesz be elérhető. Nem tudják pontosan megmondani, mert nem világos, hogy a hiányzó alkatrészeket mikor szállítják Ázsiából. Ráadásul még az összes komponens rendelkezésre állása esetén is időbe telhet a teljesítés. Ugyanis 91,8%-os átlagos kihasználtság (a VDMA szerint) mellett sok gyártónak egyszerűen már nincs szabad kapacitása. Az ellátási nehézségek apró vírus által kiváltott „tökéletes vihara” így most feltételezett bérgyártónkat is fenyegeti. Számukra ez a helyzet azt jelenti, hogy elveszíthetnek egy jövedelmező nagy megbízást, ami következménnyel jár a vállalat további fejlődésére nézve. De nem lehetne valahogy elterelni az ilyen „széllökéseket”?

A használt gépek által kínált kiút

Ebből a szorongatott helyzetből a bérgyártó számára a kiutat egy megfelelő használt gép beszerzése jelenti. Ez a piac is erőteljes növekedésnek indult az elmúlt években, globális volumenét pedig kereken 380 milliárd euróra becsülik. Mivel a használt gépeknél minden komponens rendelkezésre áll, ezért itt nincs gyártási lemaradás. Nincsenek többé hosszú szállítási idők, a gépek pedig azonnal bekapcsolhatók a termelésbe az új üzemeltetési helyen. Végül, de nem utolsósorban, minden online árverésen lehetőség nyílik újszerű gépek jóval az eredeti ár alatt történő beszerzésére.

The post Használt gépek a szállítási káosz helyett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szállítási szolgáltatásaink színe a zöld https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/23/szallitasi-szolgaltatas-zold-gefco/ Sun, 23 Jan 2022 16:31:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18591 Interjú sorozatunkban a GEFCO idei terveiről Zafer Ozkok, a GEFCO HUN/CZ/SK klaszter sales igazgatója beszél. A GEFCO elkötelezett amellett, hogy az ügyfelek elvárásain felül teljesítsen. Új termékeinkkel foglalkozó és innovációs csapataink folyamatosan követik és igyekeznek proaktívan kezelni a piaci igényeket és a fejlődést. Egyik fontos célunk, hogy minden nap zöldebbek legyünk, mint az előzőn. A […]

The post Szállítási szolgáltatásaink színe a zöld appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Interjú sorozatunkban a GEFCO idei terveiről Zafer Ozkok, a GEFCO HUN/CZ/SK klaszter sales igazgatója beszél.

A GEFCO elkötelezett amellett, hogy az ügyfelek elvárásain felül teljesítsen. Új termékeinkkel foglalkozó és innovációs csapataink folyamatosan követik és igyekeznek proaktívan kezelni a piaci igényeket és a fejlődést. Egyik fontos célunk, hogy minden nap zöldebbek legyünk, mint az előzőn. A jövőben szállítási szolgáltatásaink színe a zöld lesz. Arra fogunk összpontosítani, hogy minden területen csökkentsük szén-dioxid lábnyomunkat. Intermodális termékek, fejlett technológiák használata telephelyeinken, energiatakarékosság, tehergépjárműveink optimalizálása, rakomány nélkül megtett kilométerek csökkentése, telephelyeink, raktáraink hatékonyságának fejlesztése. Ezek mind mind olyan területek, melyeknek kiemelt figyelmet szentelünk.

A GEFCO-nál szeretjük a komplex logisztikai megoldásokat, és támogatjuk ügyfeleinket a különböző termelési és forgalmazási ágazatokban, így például az autóiparban, az otthoni high-tech berendezések területén, az élettudományokban, az egészség- és testápolásban, az FMCG-ben, a kereskedelemben és az ipari előállításban. Terveink között szerepel több olyan területet érinteni, mint például az e-kereskedelem, és szeretnénk, ha a GEFCO know-how-t az integrált logisztikai szakértőjeként tartanák számon.

A gyors piaci változások arra sarkallnak bennünk, hogy termékeinket és szolgáltatásainkat ugyanolyan gyorsasággal fejlesszük, különösen a Covid tanulságainak fényében. Optimisták vagyunk a piac fejlődését és növekedését illetően Magyarországon és a régióban. Széleskörű partnerhálózatunk ambícióinak és igényeinek köszönhetően, szerencsére folyamatosan akadnak új kihívások, amiket felülmúlhatunk, amely egyben megerősíti kapcsolatunkat is velük.

The post Szállítási szolgáltatásaink színe a zöld appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Hödlmayr már a jövő szállítási logisztikáját építi https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/18/hodlmayr-szallitas-logisztika/ Sat, 18 Dec 2021 13:25:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18201 A logisztika jövőjét ma olyan fogalmak határozzák meg, mint az önvezető járművek, a fenntarthatóság, a digitalizáció és a robotok felhasználása.  A Hödlmayr lépést tart a korral és igen aktív szerepet játszik az önvezető járművekkel történő áruszállítás fejlesztésében. A vállalat kutatásainak ugyancsak fontos részét képezi az alternatív üzemanyagokkal hajtott járműtechnológiák kipróbálása. „Azért fektetünk a kutatás-fejlesztésbe, mert […]

The post A Hödlmayr már a jövő szállítási logisztikáját építi appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A logisztika jövőjét ma olyan fogalmak határozzák meg, mint az önvezető járművek, a fenntarthatóság, a digitalizáció és a robotok felhasználása. 

Hödlmayr

Robert Horvath, a Hödlmayr International AG pénzügyi igazgatója (Fotó: Hödlmayr International AG)

A Hödlmayr lépést tart a korral és igen aktív szerepet játszik az önvezető járművekkel történő áruszállítás fejlesztésében. A vállalat kutatásainak ugyancsak fontos részét képezi az alternatív üzemanyagokkal hajtott járműtechnológiák kipróbálása.

„Azért fektetünk a kutatás-fejlesztésbe, mert nemcsak meg akarjuk ismerni a piacunkat döntő módon befolyásoló újításokat, hanem szeretnénk azok kifejlesztésében is aktívan részt venni”

– indokolja törekvéseiket Robert Horvath, a Hödlmayr International AG logisztikai szolgáltató vállalat pénzügyi vezetője. Konkrét példa erre a Hödlmayr részvétele a DigiTrans nevű közös vállalatban, amelynek működéséhez – öt további partnervállalattal együtt – úgy járulnak hozzá, hogy az önvezető haszonjárművek teszteléséhez biztosítják a know-how-t és az infrastruktúrát. Legutóbb éppen a Hödlmayr adta azt a teherautót, amelyet önvezető járművé építenek át.

 

„Izgatottan várjuk az első eredményeket, hiszen az áruszállítási és logisztikai ágazat nagy feladatok előtt áll: a fuvarosoknak, sőt a speditőröknek is készen kell állniuk arra, hogy megfeleljenek a folymatosan változó elvárásoknak”

– mondja Iván György, a Hödlmayr magyar leányvállalatának ügyvezetője. Jelenleg a szakma egyik legnagyobb kihívása, hogy nincsen elegendő gépjárművezető. A teljesen vagy részben önvezető járművek lehetőséget nyújtanak a vezetési és pihenőidő rugalmasabb beosztására. Így a sofőrök csökkenő terhelés mellett nagyobb útszakaszokat tehetnek meg egyszerre.

Egy másik projekt keretében a Hödlmayr az osztrák OMV ásványolajkonszernnel közösen egy olyan fejlesztésen dolgozik, amelynek eredményeképpen a környezetbarát hidrogént mint hajtóanyagot lehet majd az árufuvarozás elektromobilitása számára felhasználni. Azt tervezik, hogy néhány éven belül a teherautóflottát hidrogén üzemanyagcellákkal szerelik fel. A járművek átállításához szükséges beruházások többmillió eurót tesznek ki.

A hidrogén előállításához szükséges energiát megújuló energiaforrásokból kell kinyerni, mert csak így érhető el a kívánatosnak tartott kedvező éghajlati hatás. Ez a projekt a Hödlmayr saját „Go Green – Go Hödlmayr” elnevezésű fenntarthatósági programjának fontos mérföldköve lesz majd.

The post A Hödlmayr már a jövő szállítási logisztikáját építi appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Dánia harmadik legnagyobb távhőszolgáltatójának szállít transzformátort a Ganz https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/24/ganz-transzformator-dania/ Sun, 24 Oct 2021 14:37:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17380 Sikeres pályázatot követően Dánia harmadik legnagyobb távhőszolgáltatójának, a Fjernvarme Fyn-nak gyártott és szállított le egy 80 MVA teljesítményű transzformátort a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A hazai társaság, amelynek célja a Ganz szerepének további erősítése a nemzetközi piacokon, a termelés tavaly szeptemberi újraindítása óta először exportált terméket Észak-Európába. Speciális, 80 MVA teljesítményű, 60/10kV-os transzformátort […]

The post Dánia harmadik legnagyobb távhőszolgáltatójának szállít transzformátort a Ganz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sikeres pályázatot követően Dánia harmadik legnagyobb távhőszolgáltatójának, a Fjernvarme Fyn-nak gyártott és szállított le egy 80 MVA teljesítményű transzformátort a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A hazai társaság, amelynek célja a Ganz szerepének további erősítése a nemzetközi piacokon, a termelés tavaly szeptemberi újraindítása óta először exportált terméket Észak-Európába.

Speciális, 80 MVA teljesítményű, 60/10kV-os transzformátort épített a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. az egyik vezető dán távhőszolgáltató, a Fjernvarme Fyn megbízásából. A vállalat a szeptemberi tesztelési és mérési időszakot követően október elején szállította le a berendezést Dániába, a gép üzembe helyezésére a hónap végén kerülhet sor.

A hazai vállalat az Achilles Nordics & Central-Europe nemzetközi előminősítési rendszeren keresztül pályázta meg a projektet. A tender során a legjobb ár, szállítási határidő és minőség arány meglétében a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ajánlata érte el a legmagasabb pontszámot.

A Fjernvarme Fyn Dánia harmadik és Európa egyik legnagyobb távhőszolgáltató vállalata. A cég Odense és környéke fűtési igényének nagyjából 97 százalékát biztosítja, közel 100.000 háztartás kiszolgálásával. A dán vállalat kiemelt célja, hogy az ügyfelei számára a lehető legjobb hőellátást biztosítsa minél kedvezőbb áron, valamint hogy hozzájáruljon az ügyfelek energia- és környezettudatosságának növeléséhez.

A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. a nemzetközi, azon belül is főként az európai piaci pozíciójának megerősítését tűzte ki célul. Ennek érdekében a magyar vállalat rendszeresen vesz részt nemzetközi pályázatokon, ezek közül számos tender eredményezett sikeres megrendelést. A magyar nehézgépgyártó társaság a dán vállalat mellett román, spanyol, belga, francia, német, angol, orosz és szaúd-arábiai megrendelők részére exportált egyedi berendezéseket az elmúlt időszakban, de természetesen új piacok felé is tervez nyitni.

„A közös dán-magyar projekt technikai összetettsége és a rövid szállítási határidő egyaránt nehezítő körülmény volt, ugyanakkor sikeresen vettük ezeket a kihívásokat.”

– mondta Harai Lajos, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. skandináv régióért felelős sales menedzsere.

„Társaságunk egyedi megoldásokra specializálódott, és nagy hangsúlyt fektetünk meglévő és új ügyfeleink elégedettségére. Rendkívül fontos ugyanis, hogy egy ilyen pályázat során a vállalat versenyképes szállítási határidők és részletes műszaki leírások mellett biztosítson minőségi berendezéseket ügyfeleinek.”

– tette hozzá Jan Prins, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.

The post Dánia harmadik legnagyobb távhőszolgáltatójának szállít transzformátort a Ganz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sci-Fibe illő járművet mutatott be a Hyundai https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/20/hyundai-sci-fi-jarmu/ Wed, 20 Oct 2021 05:56:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17324 A Hyundai olyan automatizált járműveket álmodott meg, amelyek zöld hidrogén felhasználásával szállíthatják a rakományt. Szeptember elején, a Hyundai hidrogén tematikájú fórumán mutatták be az ambiciózus Trailer Drone koncepciót, amely egy üzemanyagcellás járművön, az e-Bogie-n alapul – írja a CNET. A megoldás lényege a zöld közlekedés mellett az automatizáltság, a technológia célja pedig az, hogy alapjaiban változtassa meg […]

The post Sci-Fibe illő járművet mutatott be a Hyundai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Hyundai olyan automatizált járműveket álmodott meg, amelyek zöld hidrogén felhasználásával szállíthatják a rakományt.

Szeptember elején, a Hyundai hidrogén tematikájú fórumán mutatták be az ambiciózus Trailer Drone koncepciót, amely egy üzemanyagcellás járművön, az e-Bogie-n alapul – írja a CNET. A megoldás lényege a zöld közlekedés mellett az automatizáltság, a technológia célja pedig az, hogy alapjaiban változtassa meg azt, amit a teherszállításról és a logisztikáról gondolunk. Az e-Bogie a forgóvázra (angolul: boogie) épül, a megoldás leginkább a vasúti kerekek miatt lehet ismerős – a forgóváz lényegében a vasúti járművek futó- és hordművének egyik típusa. A Hyundai ötlete nem is annyira teherautó, inkább egy szállításra tervezett robot, amely hidrogénes üzemanyagcellával működik. A négy kerék külön mozog, a rendszer ily módon ügyes manővereket tud elvégezni. A technológia különösen érdekessé válik, ha több járművet kapcsolnak össze. Ha például két robotot egy utánfutó egység két végére helyeznek, létrejön a Hyundai által Trailer Drone-nak nevezett formáció.

A két, függetlenül működő jármű együtt egy olyan szállítót alkot, amely nemcsak a rakodó udvarokon, hanem akár a városi központokban és az autópályán is könnyedén mozoghat. Mindegy, hogy a két e-Bogie közül melyik található elöl, a rendszerhez viszont speciális utánfutó egységre van szükség, amelyben szenzorok helyezkednek el. A cég becslése alapján a járművek egyetlen töltéssel mintegy ezer kilométert tehetnek meg.

Az érkezést követően a lekapcsolás is automatikusan történik, az utánfutó megemeli magát, míg a robotok kigurulnak alóla. Sőt, az egység további három részre is szétválhat, melyeket aztán az e-Bogie-k külön-külön szállíthatnak tovább. A Hyundai egy olyan koncepciót is bemutatott, amelyben a járművet vészhelyzeti, például katasztrófakezelő vagy tűzoltó eszközként lehet használni. A robot tetején ilyenkor egy drón is landolhat, ráadásul a további felszereléseknek, illetve az esetleges sérült személynek is kialakíthatnak helyet.

Azt egyelőre nem tudni, hogy mennyire jár a vállalat a megvalósítástól. A koncepció mindenesetre újabb eszköz lehet arra, hogy a Hyundai népszerűsítse a zöld hidrogén jövőjével kapcsolatos elképzeléseit. A cég vonatkozó törekvéseit az anyaországa, Dél-Korea is nagyban támogatja.

Forrás: Alternatív Energia

The post Sci-Fibe illő járművet mutatott be a Hyundai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/13/horgany-kontener-raklapok/ Wed, 13 Oct 2021 06:35:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17188 Az anyagmozgatás, a szállítás és raktározás olyan szakterületek, ahol a termékek tárolására használt eszközök erős fizikai, de sokszor korróziós hatásoknak is ki vannak téve. Természetesen minden esetben az egyik legfontosabb szempont az áruféleségek épségének megóvása. Akár nagydarabos, szálanyag, vagy ömlesztett darabokról van szó, nagy tömegben használják a sokszor használatos, elnyűhetetlen fémkonténereket, raklapokat, ládákat, kalodákat és […]

The post Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az anyagmozgatás, a szállítás és raktározás olyan szakterületek, ahol a termékek tárolására használt eszközök erős fizikai, de sokszor korróziós hatásoknak is ki vannak téve.

Természetesen minden esetben az egyik legfontosabb szempont az áruféleségek épségének megóvása. Akár nagydarabos, szálanyag, vagy ömlesztett darabokról van szó, nagy tömegben használják a sokszor használatos, elnyűhetetlen fémkonténereket, raklapokat, ládákat, kalodákat és egyéb speciális tároló-szállító eszközöket. Korrózióálló acélból, vagy például alumíniumból készült tárolóeszközök magas áruk miatt csak speciális esetekben kerülnek felhasználásra, egyre inkább teret nyernek a tűzihorganyzott kivitelű acélkonténerek, kalodák és ládák, melyeknél kihasználhatjuk egyrészt az acélok kitűnő mechanikai tulajdonságait, másrészt a darabáru tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) előállított horganyréteg keménységét és korróziós ellenállását. Ezeket az értékes tulajdonságokat úgy érjük el, hogy egy kétrétegű, jóminőségű festés áráért kapjuk a horganybevonatot, mely több évtizedes, karbantartásmentes védelmet biztosít.

A cink fontos gyógyszeralapanyag is

A horgany (cink) az élővilág számára létfontosságú nyomelem

A horganyt nemcsak ipari célokra használjuk, hanem az ember, az állat-és növényvilág számára nélkülözhetetlen elem is. A cinkhiányos talajokban termett növények minősége, tápértéke leromlik, illetve az ilyen növényt fogyasztó állatok és az ember hiánybetegségeihez vezet. Így az emberi szervezetben való állandó, szükséges mennyiségű jelenléte létfontosságú, sok embernél fontos lehet a folyamatos cinkpótlás (1. kép). A gyógyszer és kozmetikai, vagy vegyipar mellett fontos szerepe van a fémkohászatban is. A világon felhasznált cink mintegy felét korrózió elleni védelem területei teszik ki. Kedvező tulajdonságai miatt a horganyzott termékek, eszközök használata világszerte elterjedt, ebben kiemelkedő szerep jut az építőiparnak, ahol a zsalurendszerektől az épület acélszerkezetekig nagyon széles az alkalmazási spektruma.

Kiemelkedő a bevonat kopásállósága

A tűzihorganyzással kialakított fémréteg nem fizikai tapadással kötődik a vasfelületre, hanem azon, a magas hőmérsékletű fémolvadékban kialakuló metallurgiai kötéssel jön létre, ötvözeti rétegek kötik az alapfémhez. Erre kiemeléskor egy tiszta horganyból álló réteg rakódik. Szokásos esetben a horganyréteg – a bevonást követően – csillogóan fényes (2. kép), de lehet mattszürke is, amely elsősorban az acél összetételtől és az acélszerkezet geometriai kialakításától függ. Vastagsága általában 50-150 µm közötti, de lehetnek ennél vastagabb rétegek is. A réteg vastagságát és tulajdonságait az acél kémiai összetételének célszerű megválasztásával lehet befolyásolni. A darabáru tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) kialakított horganybevonatnak szokásos festékrétegekkel történő összehasonlítást 1. táblázatunk mutatja. Külön említést érdemel, hogy a tűzi úton kialakított horganybevonatok, termodiffúziósak, részben, vagy egészben horgany-vas ötvözet alkotja. Az ötvözetek keménysége jóval meghaladja a szerkezeti acél keménységét is. A szállítás és raktározás acélszerkezeteinél különösen fontos tulajdonság a védőbevonat kopás-, és ütésállósága.

A horganybevonat (MSZ EN ISO 1461) és szokványos festékréteg összehasonlítása

Egy acélszerkezet tűzihorganyzása

A technológia egyik nagy előnye a festési eljárások legtöbbjével szemben, hogy a zárt szelvényekből gyártott acélelemek kívül-belül bevonatot kapnak, ezzel teljes körű felületvédelmet nyújt. A bevonatképzés szigorúan ellenőrzött, ipari körülmények között történik, a frissen elkészült termékek az üzemből történő elszállításukat követően azonnal elszállíthatók, beépíthetők.

A horgany katódos védelmet nyújt a vasnak

Agresszív fizikai hatásoknál, a bevonat alapfémig történő károsodásánál (pl.: ütés, karcolás) – a cink katódos védőhatásának köszönhetően nincs réteg alá történő rozsdásodás, és kb. 3-4 mm sérülés szélességig védi a vasat is a korróziótól. Ugyanis a horgany a megsérült vas-felületet mindaddig „passzív” állapotban tartja, amíg a horgany a sérülést körbefogja. Ennek lényege, hogy a horgany, mint a vasnál kevésbé nemes fém korrodálódik, és korróziótermékei eltömítik a sérülés helyét, ezzel megakadályozva a vas korrózióját.

A horganyzott acél teljes egészében újrahasznosítható

Napjaink egyik legnagyobb problémája az intenzív fogyasztás miatt felhalmozódó, többnyire feldolgozhatatlan hulladéktömeg. A tűzihorganyzott acél – elhasználódása után, mint egy értékes ipari alapanyag – teljességgel újrahasznosítható. Az hulladékot az acélművekben beolvasztják, új acél lesz belőle, míg a cinket (horganyt) az acélgyártók szűrőiben visszanyerik és újrahasznosítják, utána az is újra értékes termékké válik.

Karbantartási költségek nélkül, katódos védelemmel több évtizedre szóló megoldás

A fémeknél várható rövidtávú korróziós rátákat az ISO 9223:2012 szabvány tartalmazza, míg az ISO 9224:2012 szabvány a hosszútávú veszteségeket mutatja be. A horgany (cink) élettartama a védőbevonat vastagságától függ, azzal hosszú idő alatt lényegében egyenesen arányos. Szokásos vastagságú horganyrétegek – átlagos korróziós igénybevételeknél – legalább 4-5 évtizedes védelmet nyújtanak anélkül, hogy a bevonatot fel kellene újítani. A legtöbb festési eljárásnál legjobb esetben 10-15 év után felújítás (újrafestés) szükséges, míg tűzihorganyzásnál 40-50 év elmúltával kell csak felújítást végezni.

Amennyiben a korróziós hatásokhoz még koptató hatás is járul, akkor az ebben érintett kisebb felületeken valamivel rövidebb is lehet a bevonat élettartama, azonban a katódos védelem miatt ez nem releváns.

Konténerek, ládák, raklapok, konténerelemek bérhorganyzása

A magyarországi tűzihorganyzó vállalatok fel vannak készülve a különféle alakú és méretű termékek bevonására (3.-4. kép). A bérhorganyzás néven ismert tevékenység lebonyolítása egyszerű és gyors folyamat.

Tűzihorganyzott rácsos tároló ládák

A termék a bevonás után azonnal felhasználható. A friss fémrétegek színe legtöbbször fényes, ezüstös, de az acélminőség és konstrukció függvényében lehet szürke is. A munkadíj a megrendelők felé legtöbb esetben horganyzott kilogrammonként kerül kiszámlázásra. Az árat erősen befolyásolja a mindenkori horganytőzsdei ár, a terméken kialakult rétegvastagság, az acélanyag anyagvastagsága és a sorozatnagyság. A Magyar Tűzihorganyzók Szövetsége (MTSZ) tagvállalatai a kis-és nagyméretű termékféleségek bevonását rövid határidőre el tudják végezni, a bérhorganyzáshoz írásbeli megállapodás szükséges. További információk a MTSZ honlapján találhatók.

Fontos a horganyzástechnológiai irányelvek betartása (tervezés, gyártás)

Mivel a bevonat kialakítása folyadékokban történik, ezért a teljes és védőréteg és balesetek elkerülése érdekében általános tervezési és gyártási irányelveket kell betartani. Helyes kialakítással a legbonyolultabb szerkezeti csomópontok is bevonhatók, csupán néhány egyszerű elvet kell követni a tervezés és gyártás során. Ezzel kapcsolatos információk elérhetők a Magyar Tűzihorganyzók Szövetsége honlapján (www.hhga.hu). Külön kiemeljük a tervezés gyakorlata szempontjából egy új és hasznos, ingyenesen használható Tervezői Navigátor munkafelületet, mely konkrét, főleg képekkel illusztrált gyakorlati megoldásokkal, például anyagválasztás és csomóponti kialakítások példáival segíti a tervezők és kivitelezők munkáját.

The post Konténerek, raklapok tűzihorganyzott kivitelben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ambiciózus klímacélok eléréséhez meg kell vizsgálnunk a szállítási ágazatban rejlő lehetőségeket https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/02/elektromos-jarmuvek-vilagnapja/ Sat, 02 Oct 2021 17:26:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17041 Szeptember 9-e az Elektromos Járművek Világnapja, amelynek az ABB volt egyik fő kezdeményezője. A Világnap célja az e-mobilitás megünneplése és a fenntartható közlekedésre történő átállás elősegítése. Most, hogy minden idők legmagasabb szén-dioxid szintjeit mérik, és a szén-dioxid-kibocsátás még tovább emelkedik, alapvető fontosságú a kibocsátási értékek csökkentése, mely célkitűzés elérésében kulcsfontosságú szerepet játszik az elektromos hajtású […]

The post Az ambiciózus klímacélok eléréséhez meg kell vizsgálnunk a szállítási ágazatban rejlő lehetőségeket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szeptember 9-e az Elektromos Járművek Világnapja, amelynek az ABB volt egyik fő kezdeményezője.

A Világnap célja az e-mobilitás megünneplése és a fenntartható közlekedésre történő átállás elősegítése. Most, hogy minden idők legmagasabb szén-dioxid szintjeit mérik, és a szén-dioxid-kibocsátás még tovább emelkedik, alapvető fontosságú a kibocsátási értékek csökkentése, mely célkitűzés elérésében kulcsfontosságú szerepet játszik az elektromos hajtású áruszállításra történő áttérés. A villamosmérnök végzettségű Stephanie Medeiros, az ABB E-Mobility Global Account Managere, világszerte e-mobilitási projekteken dolgozik. Ebben a podcast epizódban betekintést enged az alacsony szén-dioxid kibocsátású társadalom felé való átmenetben jelentős szerepet játszó flottavillamosítás kihívásaiba és megoldásaiba is.

A flottavillamosítás fontossága

A flottavillamosítás ügye nagyon lényeges, mivel a kibocsátások 25%-a fuvarozásból származik, és a járműflották jelentősen hozzájárulnak ehhez. A járműflottákon belül döntő fontosságú megvizsgálni a nehézgépjárművek kibocsátását, magyarázza Stephanie:

„Bár az összes járműflottán belül a nehézgépjárművek részaránya csupán 1%, mégis az országúti közlekedésnek tulajdonított globális kibocsátások több mint 25%-áért ezek a járművek a felelősek. Ezért, ha egy hagyományos, belsőégésű motorral szerelt tehergépkocsit elektromos hajtásúra cserélünk, évente 22 tonna CO2-kibocsátást, illetve 500 liter dízel üzemanyagot takaríthatunk meg. Ezek igen nagy számok, és ha ezt a teljes nehézgépjármű-flottára vetítjük, akkor világszerte nagyon sok károsanyag kibocsátást tudunk megelőzni.”       

„A flottavillamosítás ügyét vizsgálva látható, hogy világszerte már számos kiváló projekt fut. Az Amazon például azt tervezi, hogy a következő tíz év során, az áruszállítás utolsó szakaszában, amikor a gyűjtőraktárakból eljut az áru a címzettekhez, 100 000 elektromos hajtású szállító járművet állít majd üzembe az USA-ban és világszerte.” 

A haladás előmozdítása a töltési Infrastruktúra terén

Ha megvizsgáljuk a nehézgépjárműveket kiszolgáló töltési infrastruktúrát, azt látjuk, hogy ezek töltéséhez nagyobb töltőteljesítményre van szükség, mivel ezeknek a járműveknek nagyobb az akkumulátora és rövidebb a töltésükhöz rendelkezésre álló idő. Ez igen komoly szempont, amit az elektromos hajtásra történő átálláskor az üzemeltetőnek figyelembe kell vennie, mivel a telepítési és az üzemeltetési költségek jelentősek lesznek, továbbá az üzemeltetők szeretnék elkerülni, hogy a járművek azonos időpontban érkezzenek be, és kezdjék meg a töltést. Azonban van mód e kihívások kezelésére is.

„Nos, az első megoldást az intelligens töltés kínálja. Intelligens töltéssel a töltési műveletek eloszthatók a rendelkezésre álló időtartamon belül, így az eszközkihasználtság a lehető legmagasabb szintre emelhető. Már rendelkezésre állnak olyan szoftvermegoldások és eszközök, amelyek lehetővé teszik mindezt, és biztosítják, hogy a járművek töltésére a szükséges időpontban kerüljön sor. De vannak egyéb megoldások is. Ide sorolható például az akkumulátoros energiatárolás, illetve a nap- és megújuló energiák integrálása; ezekkel könnyebben fedezhetők a villamos energia iránti csúcsigények.” 

„A töltési oldalon azt látjuk, hogy a nehézgépjárművek 25, 50, vagy annál magasabb kilowatt teljesítménnyel tölthetők. A rendelkezésre álló CCS (kombinált töltési rendszer) szabvánnyal ezek a járművek az áramerősség függvényében 350 kilowatt teljesítményig tölthetőek. Ami igazán érdekes az az, hogy az iparág résztvevői közös erőfeszítéseket tesznek, és vizsgálják a megawatt nagyságrendű töltés lehetőségeit; egy megawattról vagy annál nagyobb teljesítményről van szó. Ez egy új töltési szabvány lesz, az ABB pedig részt vesz ennek megvalósításában.”  

Az ABB járműflottájának villamosítási projektje

Az ABB nemcsak a világ számos pontján lévő ügyfeleinek segít átállni a villamos hajtásra alapozott szállításra és közlekedésre, de a 2030-as fenntarthatósági stratégiájával összhangban, illetve az alacsony szén-dioxid kibocsátású társadalom kiépítése érdekében, maga is végrehajtja ezt az átállási folyamatot.

„Az EV100 kezdeményezés keretében az ABB vállalja, hogy 2030-ra elektromos hajtásúra cseréli le a több mint 10 000 járműből álló járműparkját. Ezen túlmenően az ABB világszerte több projektet hajt végre, így például Svédországban az ABB megkezdte a közel 700 járműből álló flottájának elektromos hajtásra történő átállítását. Az Egyesült Királyságban az ABB bejelentette, hogy az 500 darabos járműparkját 2025-re e-járművekre cseréli.”     

„A nehézgépjárművek villamosításának kiemelkedő példáit megvizsgálva azt látjuk, hogy az ABB-nek is van e-tehergépjármű fejlesztését célzó kísérleti programja Svájcban. A projekt eredményei azt mutatják, hogy ott van lehetőség az elektromos járművek üzemeltetésére, ahol a töltés zökkenőmentesen megoldható, és az nem befolyásolja jelentősen az üzemeltetést. Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk a járművezetőktől is, akik szerint élvezet vezetni ezeket a járműveket, jól gyorsulnak, rendkívül jól manőverezhetőek, a csendesebb üzemük csökkenti a stressz szintjét, így vezetés közben a járművezetők is nyugodtabbak.”  

The post Az ambiciózus klímacélok eléréséhez meg kell vizsgálnunk a szállítási ágazatban rejlő lehetőségeket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>